وزیر نفت: تولید نفت ایران تا 100 سال آینده ادامه دارد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 تیر 1390, 12:56 pm
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8624 بار

وزیر نفت: تولید نفت ایران تا 100 سال آینده ادامه دارد

پست توسط A3eman » سه شنبه 13 دی 1390, 7:31 pm

وزیر نفت گفت: با توجه به منابع موجود، پیش بینی می شود ذخایر هیدروكربوری در بسیاری از كشورهای جهان تا 30 سال آینده، در خاورمیانه تا 60 سال آینده و در ایران حداقل تا 100 سال آینده به پایان برسد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، 'رستم قاسمی' با بیان اینكه بیش از 70 درصد ذخایر انرژی جهان در اختیار كشورهای عضو اوپك (سازمان كشورهای صادركننده نفت) و 30درصد آن دردیگر كشورهای جهان است،افزود:این درحالی است كه سهم كشورهای عضو اوپك در تولید نفت 40 درصد و كشورهای غیر عضو این سازمان 60 درصد است.

بر اساس گزارش شبكه اطلاع رسانی نفت و انرژی، قاسمی مجموع ذخایر نفت درجای كشور را 600 میلیارد بشكه نفت اعلام و تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، رتبه نخست را در جهان دارد.

به گفته ی وزیر نفت، ایران دومین تولیدكننده نفت اوپك، دومین دارنده ذخایر گاز و چهارمین تولیدكننده آن در جهان است.

قاسمی همچنین با اشاره به برنامه توسعه شبكه گاز كشور و رشد سریع مصرف آن، گفت: حدود 99.5 درصد شهرها و 50 درصد روستاهای كشور از نعمت گاز برخوردار هستند كه در این زمینه از روسیه جلوتر هستیم.

وی یادآور شد: روزانه بیش از 500 میلیون مترمكعب گازطبیعی در كشور مصرف می شود كه این میزان بدون محاسبه مصرف گاز برای تزریق و ازدیاد برداشت از میدان های نفتی است.

وزیر نفت ارزش تجاری مجموع نفت و گاز تولیدی كشور را 220 میلیارد دلار در سال اعلام كرد و افزود: بخشی از این میزان در كشور مصرف ، بخشی صادر ، ضمن آن كه بخش عمده درآمد اقتصادی كشور از نفت تامین می شود.

قاسمی در تشریح برنامه وزارت نفت تا پایان سال 1394 گفت: تولید گاز كشور تا پایان سال 1394 باید به بیش از یك میلیارد مترمكعب در روز برسد و برای فروش و صادرات آن برنامه ریزی شود.

قاسمی انرژی را یكی از شاخص های مهم رشد كشورها در جهان اعلام و تصریح كرد: باید با استفاده بهینه و صحیح از انرژی، امنیت پایدار و خوبی را ایجاد كنیم و هم اكنون بسیاری از كشورها از جمله كشورهای اروپایی خریدار گاز ایران و بدنبال منابع انرژی كشور ما هستند.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”