در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2371

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 24 فروردین 1387 22:03

آرشيو سپاس: 11729 مرتبه در 2040 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط yasermym » شنبه 3 اسفند 1387 22:11

Darya salar MILAD نوشته است:hedayat.m,  

برای رفع هرگونه سوتفاهم بنده هیچ قصد و غرضی از ابراز این موضوع ندارم...به هر حال چشم بسته که نمی گویم یک سری مستندات و واقعیات ثبت شده تاریخی حتی در روزنامه های آن زمان هست.
یعنی موضوع پیشنهاد جبران خسارت های ایران توسط اعراب(حالا چه میدادن چه نمیدادن) رو رد میکنی؟ قطعنامه 514 نیز صادر شد و بازگشت به مرزهای بین المللی و ترک جنگ نیز مورد تاکید قرار گرفت.
البته به مساله خسارات جنگی که به ایران باید پرداخت شود نپرداخت ولی خوب فرقی هم نمی کرد همین 97.2 میلیارد دلار اعلام شده از سوی سازمان ملل هم نتوانستیم بگیریم.

به هر حال نزدیک به 27 سال از آزادی خرمشهر می گذرد و بهتر است در فضایی آرام و منطقی به بحث پیرامون آن پرداخته شود هرچند که چیزی عوض نخواهد شد و زمان برنمیگردد.


دوست عزیز میلاد

مهمترین مساله در آن زمان اشغال قسمت های زیادی از سرزمین ما بود که اگر آتش بس اعلام می شد، محال بود عراق از خاک ما عقب نشینی کند.
اگر عراق را بیرون نکرده بودیم الان خوزستان را هم مثل بحرین از دست داده بودیم. دوست من، برای انجام هر مذاکره ساسی باید در میدان نبرد دست پر داشته باشی وگرنه کلاهت پس معرکه است. اعراب گور دارن که کفن داشته باشن؟ احتمالا  با قبول آتش بس سر ما هم همان بلایی می آمد که سر اعراب در جنگ 6 روزه افتاد.

همین دلیل که بارها عنوان شده و خود شما هم اشاره کردید که صدام حتی بعد از 8 سال جنگ و قبول توافقنامه صلح باز تا فکر کرد که اوضاع به نفع خود است دوباره حمله گسترده را شروع کرد خود بهترین دلیل است. (صدام حتی بعد از جنگ با ما هم دست از تجاوزگری بر نداشت و به کویت حمله کرد).
اگر صلح را قبول می کردیم باید یکسری مسائل رو که به دنبال اون پیش می آمد رو هم درنظر می گرفتیم. در آن زمان بیشتر قوای ما بر بسیج توده ملت استوار بود و با قبول صلح آنها به اجبار باید به خانه خود بر می گشتند و جبهه ها خالی از نیرو می شد، مثل الان نبود که نیروهای نظامی ما از جمعیت قابل قبولی برخوردار هستند و می توان تا حد زیادی به آنها متکی بود.
مساله حضور ناظران بین المللی و نیروهای سازمان ملل و ... هم که دیگر خود شما نمونه هایش را در این اواخر زیاد مشاهده کردید که چه وضعی رو بوجود میارن. اگر اونها حائل می شدند حتما قسمت های باقی مانده کشور را باید مثل مزارع شبعا در نظر می گرفتیم.


قطعنامه 514 نیز صادر شد و بازگشت به مرزهای بین المللی و ترک جنگ نیز مورد تاکید قرار گرفت.آیا به نظر خود شما صدام کسی بود که به سر مرزها برگرده؟
تازه اگه بود خوب بر می گشت، مگه در صورت برگشتن نیروهای عراقی به مرزها و عدم تکرار تجاوزات ایران باز هم تمایل به ادامه جنگ نشان می داد؟


البته به مساله خسارات جنگی که به ایران باید پرداخت شود نپرداخت ولی خوب فرقی هم نمی کرد همین 97.2 میلیارد دلار اعلام شده از سوی سازمان ملل هم نتوانستیم بگیریم.


فقط بحث گرفتن غرامت نیست. هرچند که همان هم جزو حقوق ما هست و اگر توان داشته باشیم از نظر قانونی قابل حصول است، (قیمت هواپیماهای پناهنده شده به ایران رو از مبلغ کم کردید)، اما دوست عزیز یک نکته مهم متجاوز شناخته شدن صدام است که دستاورد مهمی در قطعه نامه 598 بود. اگر ما این مساله را در قطعه نامه نداشتیم شاید الان متهم به آغاز کردن جنگ هم می شدیم و الان با این قاطعیت نمی گفتیم که ما در طول تاریخ هیچگاه آغاز کننده جنگی نبوده ایم.

نکته آخر اینکه از نظرشخص من ادامه جنگ علی رغم مضرات زیاد فواید زیادتری هم داشت.
1- بسیاری از دستاوردهای امروز به خاطر نیازهای شدید زمان جنگ است که با پایان سریع جنگ امکان دستیابی به بسیاری از آنها نبود، یعنی دیگر نیازی به آنها احساس نمی کردیم که از جمله آنها فناوری موشکی و به تبع اون دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره و سایر پیشرفت های نظامی.
اگر امروز این توان بالای نظامی را که به برکت همان جنگ است نداشتیم، مطمئن باشید اکنون همانند عراق در وضعیتی اسفبار به سر می بردیم.
ممکن است گفته شود در هر شرایطی می شود پیشرفت کرد، این درست است اما انسان همیشه در شرایطی که مجبور به انجام کاری می شود سریع تر و بیشتر پیشرفت می کند، کمااینکه ما در محصولاتی بیشتر پیشرفت داشته ایم که بیشتر تحریم بوده ایم.
2- یکی از اثرات دیگر طولانی بودن جنگ نشان دادن توان بالای ایران در اداره یک جنگ طولانی مدت و فرسایشی است که اکنون در محاسبات قدرت ها لحاظ شده و یکی از عوامل بازدانده می باشد.
اگر جنگ ما به سرعت تمام می شد آمریکا و شاید حتی رژیم صهیونیستی خیلی پیشتر از این به فکر حمله به ما و از پا درآوردن ما می افتادند، زیرا آنها جنگیدن 8 ساله ما را دیده بودند.

نکته اینکه در مورد وقایع تاریخی زمان به خوبی نشان دهنده درستی یا نادرستی اتخاذ یک تصمیم است (البته اگر شبهه افکنان در همه مسائل ایجاد شبهه نکنند)، این که ایران یک وجب از خاک خود را نداد و اکنون قدرت ایران رو به افزایش است و در طول این سالها هم کسی جرات تعرض را نداشته است نشان از درستی عمکرد گذشته دارد؛ اما آیا اگر تصمیماتی که عده ای می گویند اتخاذ می شد باز به وضعیت کنونی می رسیدیم؟
سوالی است که به راحتی نمی توان به آن پاسخ داد.

مطلب آخر هم اینکه کسانی که این صحبت ها را مطرح می کنند چرا برای دلایلی که موافقان ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر برای ادامه جنگ ارائه می کنند هیچ حرفی ندارند و فقط همان حرفهای خود را تکرار می کنند؟ بیایند و در رد این نظرات هم با دلیل و مدرک بگویند که این سخنان غلط است.
                                                           دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

                                                                                            
                                                         
==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
==================================

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب yasermym تشکر کرده اند:
hedayat.m, Fariborz, Mil@d, Shahbaz, Mahdi1944, kayvan6079, Reza 313, sokuteasemuni, Yasser, Shahryar

Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

577

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 15 دی 1385 19:24

آرشيو سپاس: 230 مرتبه در 96 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط hedayat.m » شنبه 3 اسفند 1387 22:17

sidewinder

شما که ظاهرا اهل منطق هستید بفرمایید امثال شهید باقری، شهید همت، شهید بروجردی و... در کجا درس نظامی خوندن؟ 20000 نفر آدم رو می بردن منطقه، خواب و خوارک اونها تامین بود، عملیات با اون شرایط جنگی طراحی می کردن، با موفقیت اجرا می کردن و باز این آدم ها رو بر می گردوندن به شهر. تازه در دهه 20 ساگی از عمر. یعنی فاقد تجربه اجرایی. کی اینها رو آموزش داد؟ کی به اینها منطق یاد داد؟

اکثر اون فرماندهانی که اون ملعون تربیت کرد از مملکت فرار کردند. کجا امثال شهید بابابی و صیاد شیرازی و دیگر فرماندهان جنگ در زمان اون ملعون فرمانده بودند؟ اکثرا تو زندان بودند.
چرا عباس بابایی، صیاد شیرازی، آبشناسان و... متفاوت از دیگران میشن؟ بجز ایمان اینهاست که شما همه رو قلم گرفتی.

این عزیزانی که یاد کردیم منکر نقش تجهیزات نیستند ولی اسیر اونها هم نیستند.

بعد از گذشت 20 سال از جنگ ما هنوز رمز موفقیت خودمونو نمی دونیم...
من و يارانم
در مشقت هاي فوق الطاقه چندين ساله هيچ  مقصودي نداشته و نداريم جز
حفظ ايران از تعرضات خارجي و فشار خائنين داخلي ، تامين آزادي رنجبران ستمديده مملكت و استقلال حكومت ملي

ميرزا كوچك جنگلي

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hedayat.m تشکر کرده اند:
yasermym, Mahdi1944, Reza 313, Yasser, Shahryar, Fariborz, Shahbaz

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3309

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 94 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 آذر 1386 17:59

آرشيو سپاس: 13305 مرتبه در 1921 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط Mil@d » يکشنبه 4 اسفند 1387 00:01

آیا به نظر خود شما صدام کسی بود که به سر مرزها برگرده؟
تازه اگه بود خوب بر می گشت، مگه در صورت برگشتن نیروهای عراقی به مرزها و عدم تکرار تجاوزات ایران باز هم تمایل به ادامه جنگ نشان می داد؟

خوی جاه طلبانه و تجاوز گرای صدام و خصوصا ضدایرانی بودنش بر هیچکس پوشیده  نیست.
نقل است که گفته است خداوند مگس و یهودی و ایرانی را اضافه آفرید...!(ببین تلقی اش از ما چه بوده است) :-o

در رابطه با جمله دومت من هم عرض کردم هر جنگی به هر حال پایان دارد ولی اگر بر این منطق باشیم که چون صدام هنوز ارضا نشده بود و احتمال تعرض همیشگی به خاک ما هست پس نباید هیچگاه جنگ را خاتمه می دادیم.(حتی در سال 67)در 598 منافع ما نسبتا لحاظ شد ولی صدام غیر قابل پیش بینی بود و به هیچ چیز پایبند نبود مگر 1975 را پاره نکرد... ممکن بود بار دیگر حمله کند.
پس اگر با منطق اینکه امکان تجاوز بود پیش برویم باید دائما بجنگیم...!

یک نکته که واقعا دل انسان را به درد می آورد این است که مسئولین از موضع بعد از آزادی خرمشهر همیشه سطحی سخن می گویند...ویک بار هم که شده نیامدند با زبان شیوا و ساده و رک و روراست به نسل جوا این مملکت بگویند چه اتفاقاتی افتاد که آنچنان عمل کردیم.
صرف اینکه صدام غیرقابل اعتماد بود کمی کلی نگری است.

قیمت هواپیماهای پناهنده شده به ایران رو از مبلغ کم کردید

مبلغ 97 میلیارد دلار مربوط به خسارت نیروهای مسلح اس(طبق فرمایش شمخانی)..سازمان برنامه در همان اوایل بعد از قطعنامه برآوردی 1 تریلیون دلاری از جنگ نمود.
امثال شهید باقری، شهید همت، شهید بروجردی و... در کجا درس نظامی خوندن؟

البته برخی سران سپاه در اردوگاه فلسطینی ها دوره رزم چریکی را دیده بودند.امثال چمران و سردار شهید کاظمی و...
ولی در کل سپاه با وجود جوانی خوش درخشید.

در رابطه با فرماندهان نظامی شاه هم گفتید.
438 نفر مستقیما در گزارش عفو بین الملل 1979 توسط خلخالی و هادی غفاری اعدام شدند.
بخش بسیار زیادی نیز به اجبار بازنشسته شدند و یا خودشان درخواست بازنشستگی دادند.عده ای نیز با کج سلیقگی اخراج شدند.که بعدا این رویه اصلاح شد و مجدد به ارتش بازگشتند.
عده ای هم به خارج رفتند.

بسیاری از آنانی هم که از ارتش ترخیص شدند و یا رفتند به محض شروع جنگ به جبهه آمدند..چون وطن از همه چیز مهم تر است.

چیزی که برای بسیاری مهم است باز شدن جعبه سیاه جنگ است که امیدوارم روزی صورت پذیرد تا نادیده ها و ناشنیده های جنگ را بدانیم چون حق همه ایرانی هاست.

یا حق.
رفیق بی کلک

Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

577

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 15 دی 1385 19:24

آرشيو سپاس: 230 مرتبه در 96 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط hedayat.m » يکشنبه 4 اسفند 1387 21:50

من مقداری مطالب در مورد علل تداوم جنگ بعد از فتح خرمشهر جمع کردم. مصاحبه های فرماندهان و سیاسیون و نظر نهضت آزادی هم هست. البته کامل نیست و نظرات همه دیده نشده.
از دوستان اگر کسی علاقه منده ویرایش و تکمیلش کنه و برای استفاده دوستان قرار بده.
http://rapidshare.com/files/201247638/_ ... _1576.html
من و يارانم
در مشقت هاي فوق الطاقه چندين ساله هيچ  مقصودي نداشته و نداريم جز
حفظ ايران از تعرضات خارجي و فشار خائنين داخلي ، تامين آزادي رنجبران ستمديده مملكت و استقلال حكومت ملي

ميرزا كوچك جنگلي

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hedayat.m تشکر کرده اند:
Reza 313, Mahdi1944, Shahryar, Fariborz

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3309

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 94 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 آذر 1386 17:59

آرشيو سپاس: 13305 مرتبه در 1921 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط Mil@d » دوشنبه 5 اسفند 1387 01:39

hedayat.m,  

هدایت جان لینک گویا مشکل دارد در جای دیگر آپلود کن...4share بهتره
رفیق بی کلک

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mil@d تشکر کرده اند:
hedayat.m

Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

577

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 15 دی 1385 19:24

آرشيو سپاس: 230 مرتبه در 96 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط hedayat.m » دوشنبه 5 اسفند 1387 23:22

من و يارانم
در مشقت هاي فوق الطاقه چندين ساله هيچ  مقصودي نداشته و نداريم جز
حفظ ايران از تعرضات خارجي و فشار خائنين داخلي ، تامين آزادي رنجبران ستمديده مملكت و استقلال حكومت ملي

ميرزا كوچك جنگلي

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hedayat.m تشکر کرده اند:
Reza 313, Mil@d, Mahdi1944, Shahryar

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

68

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 بهمن 1387 06:05

آرشيو سپاس: 52 مرتبه در 17 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط jumong » سه شنبه 6 اسفند 1387 07:27

سلام
يك نكته كه همه ميگن اگر جلوي صدام نمي گرفتيم اون تا تهران اومده بود   و ما الان داشتيم عربي صحبت مي كرديم از نظر نظامي يك كم اشكال داره براي اينكه لشكرهاي عراقي بتوانند در خاك ايران بيشتر نفوذ كنند احتياج داشتن كه از هم بازتر در منطقه وسيعتري حركت كنند كه اول اينكه فاصله انها از هم بيشتر ميشد با توجه به وسعت  ايران دوم اينكه تداركات و پشتيباني اين لشكرها هر لحظه مشكلتر از قبل ميشد  و براي تداركات اين ارتش احتياج به افراد  و نفرات فراواني بود كه باتوجه به جمعيت عراق اين امكان  كم ميشه و  در اين حالت فقط كافي بود كه با يك استراتژي درسته نوار مرزي با عراق را فتح ميكردن و تمام لشكرها و نيروهاي عراقي ارتباط پشتيباني انها قطع ميشد و ناچار به تسليم با تمام لوازم و ادوات خود ميشدن

تا جاييكه شنيدم همچنين عمليات موفق اميز در جنگ با عراق در زمان اقاي بني صدر با همكاري ارتش انجام شده كه ارتباط لشكرهاي عراقي قطع كردن و اب سدهاي خوزستان باز كردن و بيشتر تجهيزات و ادوات ارتش عراق غنيمت گرفته شده و با همين تانكها و تجهيزات سپاه مسلح به سلاح سنگين شد نمي دونم حقيقت داره يا نه چون يك جايي خوندم كه طرح اين عمليات را يكي از افسران ارتش كه بعد از انقلاب زنداني شده بود طرح ريزي كرده
درد من حصار بركه نيست!درد زيستن با ماهياني است كه فكر دريا به ذهنشان خطور نكرده است!

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

53

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 بهمن 1385 11:40

آرشيو سپاس: 58 مرتبه در 26 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط mahde35 » سه شنبه 6 اسفند 1387 07:54

اگر بعد از فتح خرمشهر پاي ميز مذاكره مينشستيم از نظر نظامي در جبهه ها ضعيف ميشديم

و اكنون هم با عراق بر سر خطوط مرزي مشكل داشتيم.واگر در مزاكره موفق نميشديم در جبهه ها

هم شكست ميخورديم . مطمئنا حالا هم عدهاي ميگفتند چرا صلح كرديم

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3309

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 94 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 آذر 1386 17:59

آرشيو سپاس: 13305 مرتبه در 1921 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط Mil@d » سه شنبه 6 اسفند 1387 13:35

فتح خرمشهر


مگر خرمشهر خاک بیگانه بوده است که ما آن را فتح کرده ایم.
حتی صدا و سیما هم دیگر این جمله را بکار نمی برد.وخوشبختانه در سایر رسانه ها نیز این رویه اصلاح شده است.
به تفاوت بار معنایی واژه ها در زبان محاوره و نوشتاری دقت کنید.

این جمله جاافتاده تر و زیبا تر است..........آزادسازی خرمشهرok
رفیق بی کلک

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2442

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط Shahryar » يکشنبه 11 اسفند 1387 16:10

ركود اقتصادي سال‌هاي 65 تا 67 يكي از عوامل پذيرش قطعنامه بود‌رحیم صفوی: در اين جنگ يك وجب از خاك كشور و يك قطره از آب‌هاي اروندرود را به دشمن نداديم تا در نامه‌اي كه صدام درسال 69 به هاشمي رفسنجاني نوشت گفت كه تمام بندهاي قرارداد 1975 الجزاير را قبول دارد.


به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، سردار سرلشكر رحيم صفوي دستيار و مشاور عالي مقام معظم رهبري در امور نيروهاي مسلح پيش از ظهر امروز يكشنبه در نخستين همايش علمي پژوهشي درآمدي بر كارنامه نظام جمهوري اسلامي ايران كه به همت نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دردانشگاه تهران و در تالار علامه اميني اين دانشگاه در حال برگزاري است به ارائه مقاله خود با موضوع مديريت 8 ساله دفاع مقدس در جنگ تحميلي ابرقدرت‌ها عليه ايران پرداخت.
صفوي با بيان اينكه بزرگترين دستاورد سياسي دفاعي كشور در سي سال گذشته حفظ بقاي ملي نظام جمهوري اسلامي، استمرار حيات آن و حفظ تماميت ارضي سرزميني و استقلال سياسي ايران است، به مشخصات منحصر به فرد جنگ عراق عليه ايران اشاره كرد و گفت: اين جنگ تنها جنگ دوران جهان دو قطبي بود كه هر دو ابرقدرت جهان يعني آمريكا و شوروي از عراق بر عليه ايران حمايت مي‌كردند ضمن اينكه در اين جنگ ائتلاف نانوشته بين‌المللي و منطقه‌اي و تقسيم كاري ميان كشورها صورت گرفته بود.
وي افزود: اين همكاري به اين صورت بود كه آمريكا رهبري سياسي و تبليغاتي جنگ عراق عليه ايران را بر عهده داشت، شوروي تسليحات عمده نظامي عراق را تامين مي‌كرد، اروپا تمام تجهيزات را در اختيار عراق مي‌گذاشت و كشورهاي عربي منطقه نيز منابع مالي جنگ عراق عليه ايران را تامين مي‌كردند.
فرمانده سابق سپاه پاسداران در ادامه افزود: طبق اسنادي كه به تازگي از رده‌بندي خارج شده است، شوراي امنيت ملي آمريكا در 26 نوامبر سال 1983 يعني در زمان رياست جمهوري ريگان مصوبه‌اي براي حفاظت عراق در جنگ با ايران به تصويب رساند كه طبق آن آمريكا ملزم مي‌شد هر كاري كه براي حمايت از عراق در ايران لازم و مجاز بود را انجام دهد.
صفوي خاطر نشان كرد: همچنين آمريكا در اين جنگ از طريق واگذاري اطلاعات ماهواره‌اي توسط هواپيماهاي آواكس خود، واگذاري اعتبارات بانكي به عراق، حضور ناوگان‌هاي نظامي در منطقه و حمله به سكوهاي نفتي ايران و شوروي نيز با فروش ميلياردها دلار سلاح به عراق در جنگ با ايران به اين كشور كمك كرد.
وي با بيان اينكه جنگ عراق عليه ايران طولاني‌ترين جنگ اواخر قرن بيستم بود، غيرقابل پيش‌بيني بودن نتايج اين جنگ را از ديگر مشخصه‌هاي منحصر به فرد اين جنگ عنوان كرد و افزود: طبق برآوردهاي دستگاه‌هاي ذي‌ربط غرب و آمريكا پيروزي عراق در اين جنگ امري قطعي پيش‌بيني مي شد اما مديريت الطاف الهي، مديريت راهبردي امام(ره)، فداكاري مردم و شهيدان و هنر مسئولان سياسي و فرماندهان نظامي موجب پيروزي ايران در صحنه‌هاي نبرد شد.
اين مقام عالي رتبه نظامي كشور ساقط كردن نظام جمهوري، تجزيه مناطق ايران، لغو قرارداد 1975 الجزاير و بازگشت سياسي نظامي ايران به دامن آمريكا و فرسايش و كاهش ظريفت اقتصادي سياسي و اجتماعي ايران و در نهايت جلوگيري از نفوذ انقلاب اسلامي ايران به ديگر كشورها را از جمله اهداف جنگ عراق عليه ايران عنوان كرد و با اشاره به مديريت راهبردي جنگ توسط حضرت امام(ره) گفت: ايشان با مديريت و رهبري خود در سه سطح بين‌المللي، منطقه‌اي و ملي جنگ را مديريت استراتژيك كردند.
صفوي ادامه داد: مديريت كشورهاي منطقه خاورميانه، مديريت و رهبري كشور، قدرت انگيزش و حفظ روحيه مردم و مسئولان در تهاجم اوليه دشمن به ايران، قدرت مرجع بودن و توانايي بسيج، و اعزام نيروهاي صدها هزار نفري به جبهه‌هاي جنگ، قدرت كارآمدي و توانمندي دستگاه‌هاي اجرايي كشور در پشتيباني جنگ، مديريت بحران‌هاي سياسي ناشي از ترورها و شهادت‌هاي مسئولان كشور و قدرت تنبيه و توانايي برخورد با متخلفان كه نمونه بارز آن بركناري بني‌صدر از فرماندهي كل سپاه بود را مي‌توان از جمله موارد مديريت راهبردي جنگ توسط امام(ره) دانست.
دستيار و مشاور عالي مقام معظم رهبري در ادامه به مديريت اقتصادي كشور در دوران جنگ اشاره كرد و با تقسيم سال‌هاي 59-67 به سه دوره اقتصادي، اظهار داشت: سال 59 تا 60 دوره ركود اقتصادي، سال 61-64 دوران رونق اقتصادي و سال‌هاي 65-67 دوران ركود مجدد اقتصادي بود.
صفوي افزود: سال‌هاي 61-64 يعني از زمان فتح خرمشهر تا فتح فاو به دليل بالا رفتن درآمدهاي نفتي ايران و همچنين مديريت مناسب دولت وقت دوران رونق اقتصادي كشور طي دوران جنگ بود اما در سال‌هاي 65-67 به دليل كاهش صادرات نفتي كه علت آن بمباران پايانه‌هاي نفتي كشور توسط آمريكا بود شاهد ركود اقتصادي در كشور بوديم.
وي خاطر نشان كرد: بيش از 90 درصد صادرات نفتي كشور از خارك صورت مي‌گرفت اما عراق با حمايت هواپيماها و سيستم‌هاي موشكي فرانسوي‌ها و هواپيماهاي آواكس آمريكايي پايانه‌هاي نفتي ما را نه تنها در خارك بلكه تا جزيره سري بمباران كرده و 44 نفتكش ايران را با موشك مورد هدف قرار دادند. بنابراين ما بدترين وضع را در سال 65 از نظر درآمدهاي ارزي داشتيم.
فرمانده سابق كل سپاه پاسداران تاكيد كرد: اين ركود اقتصادي در سال‌هاي 65-67 از دلايل اصلي پذيرش قطعنامه توسط حضرت امام(ره) بود.
صفوي در ادامه سخنان خود به مديريت خوب فرماندهان جنگ طي 8 سال دفاع مقدس اشاره كرد و افزود: در اين جنگ رهبري رژيم بعث عراق و حاميان منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي وي به هيچ يك از اهداف سياسي نظامي خود دست پيدا نكردند و رژيمي كه با هدف ساقط كردن نظام جمهوري اسلامي ايران وارد جنگ شده بود، در سال 2003 خودش ساقط شد.
وي گفت: ‌در اين جنگ يك وجب از خاك كشور و يك قطره از آب‌هاي اروندرود را به دشمن نداديم تا در نامه‌اي كه صدام درسال 69 به هاشمي رفسنجاني نوشت گفت كه تمام بندهاي قرارداد 1975 الجزاير را قبول دارد.
اين مقام عالي رتبه نظامي كشور با بيان اينكه در جنگ تحميلي خسارت‌هاي بزرگ انساني و اقتصادي به ايران وارد شد، افزود: اما به فضل الهي و با نثار خون شهدا هم اكنون نفوذ سياسي ايران و صدور انقلاب كه به لبنان و فلسطين و منطقه و همچنين ركود سياسي و تحت تاثير قرار دادن منطقه را شاهد هستيم به طوري كه دشمنان فرامنطقه‌اي ما اذعان مي‌كنند كه وزن و نفوذ سياسي ايران در منطقه بالا رفته و ايران قدرت اول منطقه است.
صفوي در پايان تاكيد كرد: هم اكنون ايران با نثار خون 200هزار شهيد و نثار 300 هزار جانباز در اثر رهبري و مديريت ولايت فقيه به كشوري قدرتمند، با ثبات، امن و پيشرفته در خاورميانه تبديل شده است.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahryar تشکر کرده اند:
Shahbaz, moh-597, Mil@d, kayvan6079, Reza 313, yasermym, Fariborz, Mahdi1944

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

58

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 8 بهمن 1385 10:05

آرشيو سپاس: 36 مرتبه در 12 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط sidewinder » يکشنبه 24 خرداد 1388 11:57

hedayat.m نوشته است:sidewinder

شما که ظاهرا اهل منطق هستید بفرمایید امثال شهید باقری، شهید همت، شهید بروجردی و... در کجا درس نظامی خوندن؟ 20000 نفر آدم رو می بردن منطقه، خواب و خوارک اونها تامین بود، عملیات با اون شرایط جنگی طراحی می کردن، با موفقیت اجرا می کردن و باز این آدم ها رو بر می گردوندن به شهر. تازه در دهه 20 ساگی از عمر. یعنی فاقد تجربه اجرایی. کی اینها رو آموزش داد؟ کی به اینها منطق یاد داد؟

اکثر اون فرماندهانی که اون ملعون تربیت کرد از مملکت فرار کردند. کجا امثال شهید بابابی و صیاد شیرازی و دیگر فرماندهان جنگ در زمان اون ملعون فرمانده بودند؟ اکثرا تو زندان بودند.
چرا عباس بابایی، صیاد شیرازی، آبشناسان و... متفاوت از دیگران میشن؟ بجز ایمان اینهاست که شما همه رو قلم گرفتی.

این عزیزانی که یاد کردیم منکر نقش تجهیزات نیستند ولی اسیر اونها هم نیستند.

بعد از گذشت 20 سال از جنگ ما هنوز رمز موفقیت خودمونو نمی دونیم...من برات جواب نوشتم ولی اینجا حذفش کردن. فقط همینو بگم که از هر 500 نفری که 20000 تا 20000 تا دادیم دستشون چنتاشون اونایی که شما میگید شدن، چندتاشون با 20000 تاشون دیگه پیدا نشدند. بلاخره آدمیزاد که چوب نیست یاد میگیره. چندتاشون هم میشه باکری، همت و ....
بابایی رو شاه تربیت کرد.
صیاد رو شاه تربیت کرد.
میدونم اگر بخوام درست جوابتون رو بدم اینجا حذفش میکنند.

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4261

تشکر کرده: 188 مرتبه
تشکر شده: 695 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: پشت پرده شکست ايران در عمليات هاي سال 1359 را بهتر بشناسيم

توسط Mohammad 1985 » يکشنبه 24 خرداد 1388 19:28

hedayat.m نوشته است:sidewinder

شما که ظاهرا اهل منطق هستید بفرمایید امثال شهید باقری، شهید همت، شهید بروجردی و... در کجا درس نظامی خوندن؟ 20000 نفر آدم رو می بردن منطقه، خواب و خوارک اونها تامین بود، عملیات با اون شرایط جنگی طراحی می کردن، با موفقیت اجرا می کردن و باز این آدم ها رو بر می گردوندن به شهر. تازه در دهه 20 ساگی از عمر. یعنی فاقد تجربه اجرایی. کی اینها رو آموزش داد؟ کی به اینها منطق یاد داد؟

اکثر اون فرماندهانی که اون ملعون تربیت کرد از مملکت فرار کردند. کجا امثال شهید بابابی و صیاد شیرازی و دیگر فرماندهان جنگ در زمان اون ملعون فرمانده بودند؟ اکثرا تو زندان بودند.
چرا عباس بابایی، صیاد شیرازی، آبشناسان و... متفاوت از دیگران میشن؟ بجز ایمان اینهاست که شما همه رو قلم گرفتی.

این عزیزانی که یاد کردیم منکر نقش تجهیزات نیستند ولی اسیر اونها هم نیستند.

بعد از گذشت 20 سال از جنگ ما هنوز رمز موفقیت خودمونو نمی دونیم...


موضوع اینه که عملیاتهای نا موفق زیادی هم توسط سپاه انجام شده که صداش رو در نمی آرن !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان