جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2440

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

فراز و فرودهاي ايران-140، مصاحبه اختصاصي خبرنگار روسي با عباس فلاح

توسط Shahryar » سه شنبه 25 دی 1386 21:21

[size=142][align=center]فراز و فرودهاي ايران-140
مصاحبه اختصاصي خبرنگار (وزليوت) با عباس فلاح[/align]
هشتم ماه مه مدير كل شركت دولتي توليدي هوائي خاركوف عوض شد. وزارت سياست صنايع به جاي آقاي "پاول ناومنكو" كه مدت قراردادش تمام شده و به علت مربوط به سلامتي مزاج استعفا داده بود، آقاي " سرگي زادوروژني" را به سرپرستي شركت مزبور منصوب كرد. به طوريكه ميدانيم برنامه مهم شركت دولتي توليدي هوائي خاركوف در آينده توليد هواپيماهاي توربيني- ملخ دار آنتونوف-140 ميباشد. متاسفانه پس از استارت شجاعانه ي طرح ( در چهار سال قبل , شروع از سال 2007 كه آقاي نااومنكو مدير كل شركت دولتي توليدي هوائي خاركوف بود، فقط 10 هواپيما ساخته شده و به مشتريان تحويل شده است) ، توليد هواپيماي مزبور متوقف شده و وضع آن در آينده مبهم است. همزمان توليد چنين هواپيمايي در " آوياكور" روسيه شروع شده است. در ايران شركت هواپيما سازي ايران (هسا) نسبت به مونتاژ آن بسيار خوشبين هستند. برنامه آنتونوف-140 ايران اولين همكاري عملي روسيه و اوكرائين با ايران در زمينه طرحهاي مشترك هواپيماسازي است. در ضمن اين اواخر همكاري با روسيه در زمينه توليد آنتونوف-140 گسترش ميابد.

ولاديمير كراسنوف، خبرنگار "وزليوت" با آقاي "عباس فلاح" معاون صنايع هوائي ايران كه مدت طولاني رئيس هسا بود، ملاقات كرده و از نامبرده خواهش كرد به سوالاتي در مورد آينده توليد آنتونوف-140 و ديگر هواپيماهاي ساخت داخل جواب دهد.

- آقاي فلاح، برنامه آنتونوف-140 ايران در چه مرحله ايست؟

- همانطور كه لابد شما هم ميدانيد، برنامه آنتونوف-140 ايران تقريبا ده سال پيش شروع شده است. طبق طرح اوليه قرار بود هسا 80 فروند هواپيما از اين نوع را در ايران مونتاژ كند. شركت دولتي توليدي هوائي خاركوف، هم بايد 80 هواپيما از اين نوع را در اوكرايين مونتاژ كند. كارخانه "آوياكور" سامارا به عنوان پايگاه سوم توليد در روسيه نيز قرار بود 80 هواپيما در آنجا مونتاژ كند كه جمعا تعداد آنها 240 فروند ميشود. البته كارخانه "آوياكور"  و "هسا" بعد از شروع برنامه به شركت دولتي توليدي هوائي خاركوف ملحق شد. در اين اواخر آنها خيلي با قدرت پيشرفت كرده اند و ما اميدواريم كه جهش كاري آنها ، برنامه را پيش برده و موفق سازد.

متاسفانه "شركت دولتي توليدي هوائي خاركوف" با مشكلاتي در سر راه خود مواجه شده است كه انها را حل خواهند كرد، كه يكي از آنها ANTK آنتونوف است. هر طور شده ما روابط خود را با آوياكور توسعه ميدهيم و روابط كنوني ما خوب است. علاوه بر آن ما با فروشندگان واقع در روسيه و اوكرائين روابط خوبي برقرار كرده ايم. اميدواريم كه با كمك بيشتر از طرف آوياكور و فروشندگان، بتوانيم برنامه آنتونوف-140 ايران را به سطح لازم ارتقاء دهيم. انشاءالله ساخت هواپيماي جديد سريع صورت گيرد.


- حرف هاي شما را ميتوان اين طور تلقي كرد كه در اجراي برنامه آنتونوف-140 ايران، هسا بيشتر روي آوياكور تكيه خواهد كرد؟

- ما به كار با هر دو طرف، يعني آوياكور و شركت دولتي توليدي هوائي خاركف ادامه خواهيم داد. اما ميبينيم كه آوياكور بيشتر آمادگي دارد. البته شركت هاي هواپيما سازي سامارا، مانند ما، به حمايت آنتونوف و شركت دولتي هوائي خاركوف نياز دارند. من اطمينان دارم كه هواپيما سازي آويكور توانائي آن را دارد كه در آينده رهبر برنامه هاي بين المللي آنتونوف-140 بشود.


- آيا ايران ميخواهد سيكل كامل توليد آنتونوف-140 را در دست بگيرد؟

- ما دنبال راه حل هاي محلي كردن بيشتر طرح هستيم. يكي از مشكلات ما خريد قطعات از فروشندگان است. تقريبا 80 درصد فروشندگاني كه براي هواپيماهاي ما قطعه ميفروشند ، در روسيه و اوكرايين قرار دارند. در حال حاضر ما تلاش ميكنيم روابط خوبي با آنها برقرار كنيم. قبلا ما قطعات خود را از طريق شركت دولتي توليدي هوائي خاركوف ميخريديم. حالا ميخواهيم مستقيما بخريم. اين امر به ما امكان ميدهد تا روي اجراي طرح خود بهتر كار كنيم. اميدواريم به تدريج به سطح توليد پيش بيني شده در برنامه - 12 هواپيما در سال برسيم. هسا تا به حال توانسته 4 هواپيما مونتاژ كند. در حال حاضر منتظر محموله قطعات هستيم تا هواپيماهاي جديد را تجهيز و كامل كنيم. ياد آوري ميكنم كه دو هواپيماي ما براي بهره برداري به شركت "سفيران اير" داده شده است.

- آيا هواپيماهاي شما مشتري دارد؟

- بله، چندي پيش ما 10 فروند به شركت"ايران اير تور" فروختيم. طبق قرار داد ما بايد در عرض 2-3 سال آينده آنها را بايد تحويل دهيم. "ايران اير تور"  مشتري اصلي ماست. علاوه بر آن ما چند قرارداد صادراتي داريم. به عبارت ديگر ما هم در داخل كشور مشتري داريم و هم در خارج. موضوع مهم حالا اين است كه تعداد لازم هواپيما را به موقع توليد كنيم. ما به اين اميد كار مي كنيم كه تعهدات خود را به موقع انجام دهيم.- گفتيد كه "ايران اير تور" مشتري اصلي شماست، عملا يعني چه؟

- ما قرارداد فروش ده فروند هواپيما را در نوابر-2006 منعقد كرده ايم. تحويل اين هواپيما از چهارمين هواپيماي مونتاژ شده در هسا شروع ميشود. پس از اتمام هواپيماهاي جديد كه از خط توليد هسا بيرون مي آيد، به شركت مزبور داده خواهد شد. همانطور كه قبلا گفتم ، ما مشتريان ديگري هم داريم ولي اولويت با ايران اير تور است و هواپيماهاي مونتاژ شده در درجه اول به اين شركت داده خواهد شد.


- مدلهاي اختصاصي آنتونوف-140 در چه شرايطي است؟

- ما در نظر داريم ، بر پايه آنتونوف، مدل خاص حمل و نقل تاكتيكي و باري را بسازيم. علاوه بر ان ساخت هواپيماي گشت دريائي نيز جزو برنامه است، اما هيچ كدام از آنها هنوز وارد مرحله توليد نشده است. اما كشورهائي هستند كه جريان اين طرح ها را پيگيري ميكنند و علاقمند به خريد اين هواپيما هستند.


- آقاي فلاح،‌ خيلي وقت است كه شما را به عنوان مدير كل هسا ميشناسيم، شما اخيرا پست جديدي گرفته ايد. ميتوانيد بگوئيد وجه مشترك كار فعلي و قبليتان در چيست؟ فعاليت شما در مقام جديد از كجا شروع شد؟

- واقعا مدتي كه مدير كل هسا بودم طولاني بود و حالا پست جديدي گرفته ام. حالا معاون تجاري بازرگاني IAIO هستم و كار جديد من جستجوي راههاي افزايش كارائي صنايع هوائي ايران و هسا است. كار جديد را با طرح جديد شروع كرده ام. سال گذشته با شركت هواپيما سازي كازان روابط خوبي برقرار كرديم. نمايش و معرفي دو هواپيماي توپولوف-214 و توپولوف-334 در فرودگاه مهرآباد پايتخت و پس از آن در فرودگاه قشم به اين موضوع خيلي مساعدت كرد ، كه اميدواريم اين هواپيماها را در ايران مشتركا بفروشيم. ما قرارداد تعميرات جاري و تعميرات اساسي اين نوع هواپيماها را در ايران منعقد كرده ايم. طبق توافق اين كارها توسط يكي از شركتهاي ما كه جزو IAIO است، يعني "Pars Aviation" انجام خواهد شد.-در نمايشگاه كيش- 2006 ، هسا تلاش ميكرد كه براي برنامه توليدي جديد، شركت همكار خارجي پيدا كند. در اين مورد چه ميتوانيد بگوئيد؟

- ببينيد، طرح كار ما براي بيست سال آينده است. اين طرح بر اساس برنامه هائي است كه قبلا تنظيم شده. ما از توليد هواپيماي مسافربري آنتونوف-140 كه 25  نفره است،‌ شروع ميكنيم. ما توليد اين هواپيما را در دست گرفته ايم. اين هواپيما IrAn-140 نامگذاري شده است. همانطور كه برنامه ريزي كرده ايم ، بعد از آن گامهاي بعدي را بر خواهيم داشت. بعلاوه ما با تعدادي از شركتها منجمله شركت "توپولوف" در مورد هواپيماي توپولوف-334 اهداف خود را مطرح كرده ايم. اصل مطلب اين است كه ما ميخواهيم توليد هواپيماي با ظرفيت 100 نفر را راه بيندازيم. علاوه بر آن ميخواهيم پاره اي قطعات براي هواپيماي بزرگتر توپولوف-204 بسازيم.

- در حال حاضر در مرحله انتخاب هواپيماي مناسب هستيم. هواپيماي جت منطقه اي روسي از جمله هواپيماي مورد نظر ماست(آقاي فلاح اين عنوان را براي اين هواپيما به كار برد ، در حاليكه اين طرح در سال 2006 سوپرجت-100 نام گرفته است). ما همچنين هواپيماي كانادائي CRJ و هواپيماي چيني ARJ-21 را ديده ايم. اما توجه ما را بيشتر آنتونوف-148 و توپولوف-334 به خود جلب كرد ، چون در آنها بر خلاف هواپيماهاي ذكر شده در بالا، از قطعات آمريكائي استفاده نشده است. هر دوي اين هواپيماها داراي موتور د-436 روسي- اوكراييني و آويونيك روسي هستند.بالاخره ما بايد يك هواپيما انتخاب كرده و با طراح و توليد كننده كه مونتاژ هواپيما را در ايران اجازه دهد قرارداد ببنديم.-شما كي انتخاب خود را عملي خواهيد كرد؟

- فكر مي كنم در عرض دو سال آينده اين كار انجام بشود. البته خيلي مسائل به روند وقايع در ايران و در پيرامون كشورم مربوط ميشود.-در كدام شركت در نظر داريد اين توليد (داراي مجوز) را راه بيندازيد؟

- به نظر ما، هسا براي اين كار آمادگي دارد. در سالهاي اخير كارخانه از نظر فني به وسايل توليد مدرن مجهز و به ساخت محصولات و تكنولوژي جديد مخصوصا انتونوف-140 دست يافته است.

- ژوئن 2007


[align=center]منبع:
ترجمه اين متن را تقديم ميكنم به دوست بزرگوار، فريبرز عزيز
آخرين ويرايش توسط Shahryar on چهارشنبه 26 دی 1386 09:14, ويرايش شده در 2.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

1189

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 1 خرداد 1385 02:58

آرشيو سپاس: 5148 مرتبه در 685 پست

توسط Fariborz » سه شنبه 25 دی 1386 23:35

شهریار عزیز تسلط تو به زبان روسی تحسین برانگیز است . بابت لطفی که کردی و زحمتی که کشیدی صمیمانه سپاسگزارم .   :)  :smile:  :-D

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2440

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

توسط Shahryar » شنبه 30 شهریور 1387 11:52

[size=142][align=center]تحويل 3 فروند هواپيماي ايران 140 به "ايران ايرتور" تا يك ماه آينده
تا يك ماه آينده 3 فروند هواپيماي ايران 140 تحويل
شركت هواپيمايي ايران ايرتور خواهد شد.


حميد بهبهاني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص نحوه ورود 5 فروند هواپيماي ايران 140 به ناوگان هوائي كشور اظهار داشت: مقدمات تحويل آنها در دست انجام است.

وي افزود: در اين راستا و بر اساس برنامه‌ريزي صورت گرفته تا يك ماه آينده 3 فروند از اين مجموعه تحويل شركت هواپيمايي ايران ايرتور خواهد شد.
به گفته وي، از 2 فروند ديگر آن نيز يك فروند تا يك ماه بعد از آن و يك فروند ديگر تا 3 ماه ديگر تحويل مي‌شود.
وزير راه افزود: از اين هواپيماها براي پرواز در مسير‌هاي با مسافت كوتاه كه قبلا امكان سرويس دهي به آن نقاط بود، و يا تعداد مسافر به آن مناطق كم بود استفاده خواهد شد.

به گزارش فارس، قرارداد ساخت اين نوع هواپيما در داخل با وزارت دفاع منعقد شده است. در حال حاضر 20 درصد از هواپيماي 52 نفره ايران 140 در داخل كشور ساخته مي‌‏شود و براساس قرارداد ‏ميان شركت هسا و شركت آنتونوف، اين هواپيما در سه نوع مسافري، باري و گشت دريايي توليد خواهد شد.
اين گزارش حاكي است: مصرف سوخت و هزينه كم تعمير و نگهداري به علت عدم نياز به سرويس‌‏هاي كامل دوره‌اي، توانايي فرود و برخاست در شرايط اضطراري در باندهاي خاكي و توانايي پرواز در ارتفاع 16 هزار پايي با يك موتور از ويژگي‌‏هاي ممتاز اين هواپيما به شمار مي‌‏رود.

خبرگزاری فارس
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

phpBB | CentralClubs