جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

دروغ بزرگ «جینز دیفنس» درباره ایران-140دریایی

توسط typhoon » چهارشنبه 31 خرداد 1391 15:29

به گزارش  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، هفته نامه انگلیسی معروف جینز دیفنس در یکی از شماره های اخیر خود در مطلبی ادعا کرده تصویر سامانه جلونگر فروسرخ(FLIR) روی ایران-140 گشت دریایی ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در مراسم اعطای گواهینامه به آن دیده شد فتوشاپی است.


صفحه مربوطه در مجله

نویسنده مطلب که دبیر بخش خاورمیانه و آفریقای این نشریه است بر این استدلال(که از کارشناس دیگری آن را نقل کرده) تکیه نموده که نور منعکس شده روی بدنه سامانه و زاویه قرارگیری آن علامت روشنی بر کپی و پیست شدن تصویر دوربین روی تصویر هواپیما است! همچنین گفته شده تصویر بخشی از هواپیما و ارابه فرود سمت مخالف باید در شیشه دوربین سامانه بازتاب می داشت که با توجه به نبود آن، تصویر منتشره غیر واقعی است.


تصویر مورد ادعای جینز دیفنس

این در حالیست که سایر تصاویر نشان دهنده نصب دوربین زیر بدنه هواپیما است. خصوصاً در تصاویر منتشره از داخل هواپیما که نمایشگر سامانه در آن دیده می شود نمای زیر هواپیما و محیط اطراف مشهود است.


بدیهی است این سامانه دارای قابلیت چرخش در سمت و بلندا است و زاویه قرارگیری آن می تواند تغییر کند. در دو تصویری که نمای گرفته شده توسط دوربین در حال نمایش در نمایشگر است نیز دو فضای مختلف آشیانه دیده می شود که نشان دهنده حرکت دادن به دوربین در مراسم مربوطه است.


نمایشگر سامانه و تصویری از بخش های پایینی یک بالگرد در آن


نمایشگر سامانه و نمای عقب از ارابه فرود جلویی در آن

با توجه به تصویر نمایشگر که ارابه فرود جلویی در آن دیده می شود محل نصب دوربین تقریباً در خط مرکزی زیر بدنه است و تصاویر دیگر نشان می دهد دوربین جلوتر از خط واصل دو ارابه فرود اصلی(عقبی) است. با توجه به اینکه چرخ های هواپیما موازی هم هستند و سطح لنز با چرخ موجود در تصویر مورد ادعا موازی نیست پس دوربین عمود بر خط طولی هواپیما نبوده و با توجه به برابر بودن زوایای تابش و بازتابش، در این وضعیت تصویر ارابه فرود چپ نمی تواند در شیشه منعکس شود و باید یک فضای باز در آن دیده شود که در آن عکس همینطور است.

در واقع دوربین باید بیش از این به سمت بال چپ بچرخد تا ارابه فرود و چرخ سمت چپ نیز در شیشه لنز منعکس گردد هر چند نهایتاً هم بخشی از آنها با توجه به فاصله کم، در شیشه لنز می تواند منعکس شود. همچنین آنچه روی بدنه سامانه منعکس شده از قضا، تصویر درب باز شده آشیانه محل استقرار هواپیما است که اشتباه بودن استدلال مطلب فوق را نشان می دهد.

در حالیکه از یک نشریه تخصصی انتظار چنین مطالبی نمی رود، برای زیر سؤال بردن و رد و انکار برخورداری ایران-140 دریایی از سامانه جلونگر فروسرخ به چنین استدلال هایی دست زده اند. البته در مورد ایران این مسئله مسبوق به سابقه است و در مورد پرونده پهپاد آر-کیو-170 نیز در یادداشت های مختلف اقدام به شبه افکنی در مطالب اعلام شده از سوی مقامات ایرانی از اصل گرفتار شدن آن پهپاد تا رمزگشایی از سامانه های آن نموده اند.

از طرفی نسخه ساده ای از فرمول شبکه دولتی بی بی سی نیز در روند خبر رسانی پیرامون ایران در مجله جینز به چشم می خورد به طوریکه با ارائه چند خبر بیطرفانه قبل و بعد از مطلب مورد نظر خود سعی در حفظ وجه تخصصی و القای بیطرفی خود دارد. در این مورد نیز خبر فتوشاپ بودن تصویر مذکور درست پس از خبر تعمیر اساسی زیردریایی طارق توسط متخصصان ایرانی و به قلم همان نویسنده درج شده است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
Old soldiers never die.They just fade away


Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1342

تشکر کرده: 90 مرتبه
تشکر شده: 241 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 29 تیر 1390 11:56

محل سکونت

Iran

آرشيو سپاس: 8995 مرتبه در 1135 پست

Re: دروغ بزرگ «جینز دیفنس» درباره ایران-140دریایی

توسط A3eman » چهارشنبه 31 خرداد 1391 20:01

معتبر ترین مجله نظامی دنیاست ارواح شکمش! اما تحلیل هاش هم شکمیه!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب A3eman تشکر کرده اند:
m-sajedy, mojtabba, SEAFARER, saied tomcat

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

603

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 58 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 شهریور 1390 17:53

آرشيو سپاس: 7961 مرتبه در 623 پست

Re: دروغ بزرگ «جینز دیفنس» درباره ایران-140دریایی

توسط Goebbels » پنج شنبه 1 تیر 1391 00:48

جای تاسف دارد که بسیاری از سایت ها و مجلات معتبر نظامی گاها" مقالاتی منتشر میکنند که اعتبارشان را زیر سوال میبرد.

از گلوبال ، جینز و ausairpower گرفته تا سایت هایی که صرفا نظامی هم نیستند و در همه بخش ها مقاله دارند مثل ویکی پدیا

حالا از اینها گذشته سوالی که دارم اینه :

مگر صنایع الکترونیک و اپتیک  وزارت دفاع ما توان ساخت سیستم های الکترواپتیکی رو ندارند که ما سیستم الکترواپتیکی FLIR رو بر روی ایران 140 گشت دریایی نصب کردیم؟؟ :?

http://gs.flir.com/surveillance-products

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Goebbels تشکر کرده اند:
Bystander, ne13, mojtabba, ASHKAN95, Java, SEAFARER, FREE MAN, saied tomcat, CAPTAIN PILOT, m-sajedy, Night_Raven

New Memberno avatar
پست ها

9

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 4 مهر 1390 14:08

آرشيو سپاس: 7 مرتبه در 2 پست

Re: دروغ بزرگ «جینز دیفنس» درباره ایران-140دریایی

توسط r.khafan » پنج شنبه 1 تیر 1391 08:06

من يك مطلب در مورد اين هواپيماى گشت دريايى خوندم كه هم خوشحال شدم هم نا اميد،خوشحال چون در اين بخش خلا وجود داشت كه شايد بتونه كمك اورين ها باشه نااميد چون چه از نظر موداومت و چه قابليتهاى الكترونيكى جنگ افزارى حتى با اورينP3 هم قابل قياس نيست به نظر خيلى جاى كار داره! ما در موقعيتى نيستيم كه لاكپشتى بخوايم حركت كنيم و چيزى كه جديد مى سازيم از داشته هامون ضعيفتر باشه


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان