هویتزر خودکششی 152میلیمتری MSTA

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تسليحات سنگين و توپخانه‌اي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 627
تاریخ عضویت: شنبه 8 مهر 1385, 10:58 am
محل اقامت: ناوگان منطقه دوم
سپاس‌های ارسالی: 398 بار
سپاس‌های دریافتی: 226 بار
تماس:

هویتزر خودکششی 152میلیمتری MSTA

پست توسط Yasser » یک شنبه 15 بهمن 1385, 9:33 am

 هویتزر خودکششی 152میلیمتری MSTA 

 تصویر 

اگر وارد هر سیستم جستجوی اینترنتی شد و بپرسید که "مستا" (Msta) چیست، پاسخ می دهد که رودی در غرب روسیه در استان های تویر و نوگوراد است. اما اگر این سوال را از یک افسر توپخانه چی روس پرسید، او بلافاصله می گوید: "مستا-اس" یا "مستا-بی"؟ و شروع می کند به توضیح آن:

"مستا-اس"، توپخانه ای خودرو است با هویتزر شاخص 2С19 و "مستا-بی" توپخانه قابل بکسر با شاخص 2А65 می باشد. این ها ویژه نابود سازی سلاح هسته ای تاکتیکی از جمله توپخانه ها، خمپاره اندازها، تانک ها و سایر تجهیزات زرهی، ضد تانک ها، نیروی زنده و ابزار دفاع ضد هوایی و ضد موشکی هستند. این دستگاه می تواند آتش را بر اهدافی مرئی و نامرئی از مواضعی بسته بگشاید و از جمله در شرایط کوهستانی مستقیم نشانه گیری کند".

تصویر

هویتزر خودکششی 152 میلی متری "مستا"، یکی از بهترین توپخانه های جنگی ارتش روسیه است. (هویتزر به توپخانه هایی گفته می شود که می توانند لوله خود را بیش از 45 درجه از سطح افقی بلند کنند و از طول موانعی مرتفع نیز همانند خمپاره افکن شلیک کنند). این را می توان در نمایشگاه های بین المللی تسلیحاتی از جمله در "نیژنی تاگیل"،"اومسک" و نیز در خارج از روسیه در نمایشگاه های "لی بورژه" فرانسه، و در امارات متحده عربی دید.

در ابوظبی "مستا-سی" واقعاً معرکه کرد. از 40 شلیکی که توسط متخصصین ما در فاصله 15 کیلومتری انجام شدند (یعنی از مواضع آتشبار بسته ای که نشانه گیر نمی توانست ببیند کجا تیراندازی می کند) در حضور کارشناسانی از 20 کشور، 38 شلیک نه تنها به هدف بلکه دقیقاً به قلب آن برخورد کردند. دو شلیک دیگر نیز بیش از 25 متر از مرکز هدف فاصله نداشتند که این فاصله در قانون توپخانه "نوع عالی" محسوب می شود. چرا که پاره گلوله های توپ 43.5 کیلوگرمی در هر صورت آن محدوده را در بر می گیرد.

علاوه بر دقت بالای شلیک، سرعت بالای شلیک "مستا-سی" نیز سبب شگفتی کارشناسان شد. می تواند در یک دقیقه بین 8-10 شلیک انجام دهد. چنین سرعتی را هیچ یک از توپخانه های موجود در جهان ندارد.

درباره اینکه این سرعت بالا از کجا بوجود می آید، "یوری توماشوف" طراح ارشد هویتزر و قهرمان روسیه به من توضیحاتی داد. وی مدال طلای قهرمانی را بخاطر همین توپخانه دریافت کرده است.

در "مستا-سی" سیستم شارژ خودکار هویتزر وجود دارد. ذخیره آن 50 توپ است و آنها می توانند انفجاری، انفجاری-پاره گلوله ای، خوشه ای، ضدتانک و یا سایر انواع باشند و آنها بطور مکانیکی و بدون نیاز به حضور فرد به مخزن لوله منتقل می شوند.

وی اظهار داشت: "اگر کادرهایی از عملیات "شوک و لرزه" را دیده باشید، باید به یاد بیاورید که تا چه حد آمریکایی ها و انگلیس ها مجبور به پر کردن دستی مخزن بودند. اما ما همه این کارها را با بالابر انجام می دهیم. و در داخل کابین نیز دستگاه خنک کننده وجود دارد که توپچیان خارجی فقط می توانند آرزوی آن را داشته باشند".

در این جا شرایطی کاملاً راحت برای انجام محاسبات نظامی ایجاد شده است. اولاً، سربازها در زمان تیراندازی در داخل برج توپخانه هستند و زره "مستا" در برابر پاره گلوله ها و تیراندازی ها مقاوم است. دوماً که نه سلاح شیمیایی، نه میکروبی و نه تشعشعات موجود در محیطی که در آن توپ شلیک می شود نیز آنها را تهدید نمی کند. سیستم ویژه فیلتر در برج، هوا را تمیز و بی ضرر می سازد. سوماً این که گازهای باروتی پس از شلیک به کابین وارد نمی شوند و سبب مسمومیت افراد نمی شوند.

یوری توماشوف به من توضیح داد که برتری اصلی "مستا"، سیستم هدایت شلیک آن است. این سیستم همراه با ابزار تجسسی و هدفگیری و ابزار هدایتی با دستگاه های محاسباتی های الکترونی، مجموعه ضربه ای آتشبار ایجاد می کند و با کارآیی بالا هرگونه مسئله نظامی را حل می کند و سیستمی دارای دقت بالای شلیک می باشد.

تصویر

"یوری بوترین" سازنده کل کمپانی "اورال ترانس ماش" با اظهار اینکه هویتزر "مستا-سی" را در این کمپانی می سازند، این داستان را تکمیل نمود. در سیستم هدایت شلیک، محاسبه گر بالستیک نیز و نشانه گیر خودکار، دستگاه جهت گیری، سیستم ردیابی ماهواره ای (که می تواند مرتبط با گلوناس و GPS باشد) وجود دارد. همچنین این امکان وجود دارد که برای مدتی طولانی اطلاعات را حداقل درباره 10 ماموریت شلیکی حفظ نمود. ضمن این که سیستم مذکور بواسطه خطوط ارتباطی، از جمله کدبندی بسته می باشد و این نه تنها در دستگاه مقر نظارت، بلکه در دستگاه های پرنده بدون خلبان نوع "پچیلا" (زنبور) و سایر دستگاه های پرنده بدون خلبان و همچنین در هواپیمای دورپرواز راداری جاسوسی، نظارتی و نشانه گیری А-50 (مشابه روسی آواکس) وجود دارد.

مختصات هدف که توسط آنها تعیین می شود، از طریق ماشین فرماندهی هدایت خودکار وارد سیستم هدایت شلیک می شود و ...

بیایید برای دشمن دل بسوزانیم، تحت ضربات گلوله های 152 میلیمتری فوق العاده دقیق "مستا" که در بین آنها می توانند گلوله های قابل هدایت شلیک لیزری "کراسنوپل" و گلوله های قابل تصحیح "سانتیمتر" نیز وجود داشته باشد، چقدر به او سخت خواهد گذشت. در ضمن، هر دوی این گلوله ها می توانند هم کالیبر 152 میلی متری و هم کالیبر 155 میلی متری ویژه ناتو باشند.

"مستا-سی" هم می تواند با کالیبر 155 میلی متری کار کند. این مخصوصاً برای صادرات "توپخانه های خود رو" ساخته شده است. از جمله به هند که در توپخانه های آن از چنین کالیبری استفاده می کنند. مستعمره انگلیس بودن در نیمه اول قرن گذشته سبب شد که دهلی با لندن همخوانی پیدا کند و از این رو تا کنون نیز هند گلوله های خود را با کالیبر مرسوم در اروپای غربی تولید می کند. و اسلحه سازان روسیه هویتزر را برای آن بطور ویژه ساختند که برای ارتش هند مرسوم باشد.

این به هیچ وجه اختلالی در ویژگی های تاکتیکی و تکنیکی "مستا" ایجاد نمی کند و همچنان نیز در بخش سیار تانک Т-80 جای می گیرد.

موتور آن دیزلی است، اما چند سوختی می باشد و می تواند با شش نوع سوخت مختلف کار کند. توان آن 840 اسب بخار است. زنجیرها از لاستیک و فلز هستند با پهنای 580 میلی متر که به ماشین اجازه می دهد روی خاک نیز با سرعتی تا 60 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. برای شلیک نیز نیازی به تثبیت کننده ندارد. وزن هویتزر 42 تن است که اجازه می دهد بدون تثبیت ساز نیز شلیک کرد. سیستم کمک فنر شلیک، همان طور که پیشتر نیز گفته شد، سریع و خودکار تمامی داده های دستگاه را پس از هر شلیکی باز می گرداند و طبق مختصات از پیش تعیین شده به توپخانه جهت می دهد.

به گفته ژنرال "ولادیمیر زاریتسکی" رئیس نیروهای موشکی و توپخانه ای نیروهای مسلح روسیه، تا سال 2015 ارتش روسیه حدود 2 هزار توپخانه جدید دریافت می کند که بخش اعظم آن "مستا-سی" مدرنیزه شده خواهد بود.

تصویر
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral
تصویر

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 249
تاریخ عضویت: شنبه 14 بهمن 1385, 10:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 46 بار
تماس:

پست توسط salo » یک شنبه 15 بهمن 1385, 9:42 pm

عالي بود اقا ياسر

ميشه فرق توپ خود کششي با بقيه توپها رو بگين :razz:

در ضمن در جنگهاي امروزي با وجود انواع موشکهاي موجود ايا توپها هنوز حرفي براي گفتن دارن؟ :?

New Member
پست: 13
تاریخ عضویت: شنبه 16 دی 1385, 12:56 am
سپاس‌های دریافتی: 15 بار

پست توسط MORADI » چهار شنبه 18 بهمن 1385, 4:35 am

خود کششي توپهايي هستند که سوار خودروهاي زرهي هستنر ونيازي به وسيله ديگر براي جابه جايي ندارند
اما توپهاي کششي بايد براي جابجايي به وسيله نقليه قوي بکسر شود

Old Moderator
Old Moderator
پست: 201
تاریخ عضویت: پنج شنبه 18 خرداد 1385, 3:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 117 بار
سپاس‌های دریافتی: 349 بار
تماس:

پست توسط black hawk » چهار شنبه 18 بهمن 1385, 7:47 am

salo, دوست عزیز هنوز هم توپ نقش بسیار موثری در پشتیبانی آتش از نیروی خودی داره در عین حال هزينه ی بسیار پایین تر و مدت آماده شدن بسیار کمتری داره حال آنکه موشک هم هزينه بالا و مشکلات فنی رو داره

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 627
تاریخ عضویت: شنبه 8 مهر 1385, 10:58 am
محل اقامت: ناوگان منطقه دوم
سپاس‌های ارسالی: 398 بار
سپاس‌های دریافتی: 226 بار
تماس:

پست توسط Yasser » چهار شنبه 18 بهمن 1385, 8:26 am

salo عزیز
در تکمیل صحبتهای black hawk گرامی خدمتتون عرض کنم : استفاده از توپ در پشتیبانی نزدیک و ایجاد پوشش آتش لازم برای تهاجم نیروی زمینی خودی و یا بمباران مواضع نزدیک نیروهای متخاصم در میدان نبرد نقش مهمی داره که حتی با پیشرفت موشکها جای خودش رو از دست نمیده.
چند مزیت استفاده از توپخانه نسبت به موشک به شرح زیر هست :
1- حجم آتش بسیار گسترده نسبت به موشک
2- زمان سریعتر آماده سازی و بارگذاری مجدد توپ
3- اختفای راحتتر توپ و کوچکتر بودن توپ ها به نسبت واحدهای شلیک موشک
4- جابجایی سریعتر هر واحد آتشبار توپخانه نسبت به یک لانچر بزرگ موشک
5- سخت تر بودن امکان ردیابی محل توپ نسبت به لانچر موشک
6- مهمتر از همه هزینه پایین ایجاد آتش بر مواضع دشنمن با استفاده از توپخانه نسبت به موشک
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral
تصویر

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 288
تاریخ عضویت: جمعه 24 آذر 1385, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 57 بار

پست توسط masiha85 » چهار شنبه 18 بهمن 1385, 4:27 pm

با سلام
در جواب دوست خوبم بايد عرض کنم يکي از عمده دلايل عدم حمله آمريکا به کره شمالي وجود 10000 عراده توپ اين کشور است که عبور از اين حجم وحشناک اتش تقريبآ براي هر ارتشي غير ممکن است :-(
خاک تو گر نيست جان من مباد
زنده در اين بوم و بر يک تن مباد

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » چهار شنبه 18 بهمن 1385, 9:34 pm

Yasser,
با تشکر از مطلب خوب شما دوست من. :D
راستش من خيلي از نيروي زميني خوشم مياد و هنوز هم من وجود يک نيروي زميني فوق العاده قوي را به هر نيروي ديگري ترجيح ميدهم. :-) درباره تجهيزات زميني روسها هم خيلي مطالعه کردم و توپهاي خودکششي سري S روسي مانند 2S1 يا 2S3 و ... خيلي قدرتمند و وحشتناک هستند. حتي روسها توپي 406 ميليمتري با نام 2P هم ساخته بودند براي آتش هسته اي و شيميايي و ... بر روي مواضع دشمن. 8)

masiha85,
مساحت کره شمالي در حدود 120 هزار کيلومتر مربع است و با توجه به اين وسعت کم نيروي بسيار زيادي دارد که آمريکا براي پيروزي بايد قدم به قدم پيشروي کند و اين يعني تلفات وحشتناک چند صد هزار نفري در چند ماه اول جنگ؟! 8)
کره شمالي 11000 توپ ضد هوايي دارد که اگر با خودمان مقايسه کنيم 11 برابر ميشود که با وسعت 1.6 ميليون کيلومتري ما پس واقعا فتح آسمان کره شمالي کار بسيار سختي است مخصوصا در ارتفاع کم. :-( کره شمالي در حدود 4000 توپ خودکششي و همين تعداد تانک هم دارد و در حدود 500 فروند جنگنده عملياتي که هر چند قديمي هستند ولي با توجه به وسعت کم کره شمالي ميتوانند بصورت انبوه با دشمن درگير شوند. :D

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 24
تاریخ عضویت: چهار شنبه 10 بهمن 1386, 7:22 pm

پست توسط آرش 27 » سه شنبه 16 بهمن 1386, 10:07 pm

توپ هاي خود کششي ايران که تا به حال خريداري شده چه ويژگي هايي دارند؟
آيا ايران نمي تونه مشابه اونها رو بسازه؟

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22516 بار
سپاس‌های دریافتی: 14740 بار

پست توسط Shahbaz » چهار شنبه 17 بهمن 1386, 11:21 am

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
M-109


ایران قبل از انقلاب حدود 400 عراده توپ خودکششی M-109A خریداری کرد.

تعدادی از این توپها در اوائل جنگ ( خیانت یا حماقت ) به دست عراق افتاد.
از خریدهای جدید اطلاعی ندارم

ارسال پست

بازگشت به “تسليحات سنگين و توپخانه‌اي”