مبحث مقايسه F-15E Stirke Eagle و Su-34

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4303 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » سه شنبه 19 اردیبهشت 1385, 10:19 pm

آرمان,
تکنولوژي روسي حتا به اذعان خود روسها هم سرآمد نيست.
يادمه سال 73 يا 74 بود که مقاماتي از دفتر ميگ-ماپو اومدن IRIAF
تا نقشه و طرح بوم سوختگيري هوايي ميگ29 رو از ايران بخرن.
اون زمان مالزي 18 تا ميگ29 به شرط دارا بودن قابليت سوختگيري هوايي
از روسيه خريده بود و روسها هم تکنولوژي به کار گرفته شده در ميگهاي29 ايران رو
روي ميگهاي29 مالزي سوار کردن تا قرارداد فروش رو از دست ندن.
شما اگه به مونتاژ بدنه ي ميگ27 از نزديک نگاه کنيد خيال مي کنيد کسي در کارگاه
منزلش اون رو پرچ کرده.
ميگ21 رو در نظر بگيريد که سال 1359 با تير کلاشينکوف يک گروهان سپاه تو منطقه
کردستان سرنگون شد در حالي که اف4 هاي ايران گاه پس از برخورد موشک سام2
يا توپ 57 ميلي متري، مي تونستن به پايگاهشون برگردن.
نظرتون در مورد رادار ميگ29 چيه؟ اين رادار حتا نمي تونه دو تا هدف رو که کنار هم پرواز
مي کنن از هم تشخيص بده! برد رادار ميگ29 در ايده آل ترين شرائط حدود 70 کيلومتر هست
و برد رادار F-4C ساخت 1963 حدود 74 کيلومتر!
در کل توليدات روسي، جنگنده اي هنوز ساخته نشده که بتونه همزمان به 6 هدف هوايي شليک کنه!
ميگ31 با اون عظمتش فقط به 2 هدف همزمان ميتونه شليک کنه!
روسيه حتا براي ساخت سيستم هايي مثل FBW و HUD محتاج شرکت فرانسوي سکستانت آويونيک هستش!
روس ها اصلن چيزي به نام الکترونيک ندارند و اگر دارند نسبت به غرب بسيار پيش پا افتاده است. :-(
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » چهار شنبه 20 اردیبهشت 1385, 7:21 pm

ميگ31 با اون عظمتش فقط به 2 هدف همزمان ميتونه شليک کنه!

اين ديگه از اون حرفهاست :::P

ميگ-31 مدل B همزمان به 4 و مدل BM همزمان به 6 هدف حمله ميکند.

روسيه حتا براي ساخت سيستم هايي مثل FBW و HUD محتاج شرکت فرانسوي سکستانت آويونيک هستش!

اين هم يک نوع سياست هست چون روسها زيرساخت الکترونيک درست حسابي ندارن براي همين خريد با صرفه تر از توليد

براشون تموم ميشود. ولي بعضي تجهيزات الکترونيکي را خودشان ميسازند که واقعا يک هست. :grin:

New Member
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

پست توسط kianoosh » پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385, 12:21 am

رضا و آرمان عزیز
برتری تکنولوژی هوایی و فضایی روسیه اثبات شده است.
به افتخارات روسیه در طی صد سال اخیر توجه کرده اید؟
اولین فضانورد...اولین فضانورد زن...سازنده ایستگاه فضایی میر...ساخت میگ 25 که یک شاهکار تکنولوژی در آن زمان محسوب می شد...ساخت هواپیماهای بسیار ارزان قیمت (نسبت به هواپیماهای مشابه آمریکایی)
آیا چون روسیه بودجه لازم برای تحقیقات گسترده تر و ساخت هواپیماهای بیشتر را ندارد باید به آن لقب ایران دوم را داد(نقل قول از یکی از دوستان)...آیا تا به حال به قسمت اضافی جلوی سکان عمودی tu-160 دقت کرده ا ید (همین قسمت اضافی مدتها آمریکایی ها را به خود مشغول کرده بود)
کافیست یا باز هم بگویم؟!؟ :-? :-P :x :-) :grin: :( :)

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Reza6662 » پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385, 12:32 am

kianoosh,
من از روسیه جز جنگنده های مشکل دار، با کیفیت مونتاژ بسیار نازل، رادار بسیار ضعیف (حتا در مدل میگ29)، کیفیت پائین قطعات، الکترونیک و آویونیک ضعیف و سازه ی بدنه ی ضعیف نسبت به مدلهای آمریکایی، چیزی ندیده ام.
میگ25 نیز برد پروازی کمی دارد، مصرف سوختش زیاد و تحمل شتاب ثقل بیش از 4 برابر رو نداره و بیشتر برای نمایشهای هوایی مناسبه (البته در دهه ی 1970) :-(
شما در کل تولیدات روسی در دهه 1960، جنگنده ای مانند اف4 یا در دهه ی 1970، جنگنده ای مانند اف14 پیدا نمی کنید.
آنچه ساخته اند تولیدات بسیار بسیار نازلی مثل میگ19، 21 و سوخوی17 و 20 و 22 بوده. چیزی در حد جنگنده های جنگ جهانی دوم ولی با موتور جت و رادار بسیار ضعیف. :-o
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Colonel II
Colonel II
محل اقامت: زیر آسمون خدا
سپاس‌های دریافتی: 407 بار
تماس:

پست توسط آرمان » پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385, 12:11 pm

Reza6662, من هم به تکنولوژی روسیه همانطوری که گفتم اعتقاد زیادی ندارم
و باید بگم که اگر روس ها اولین فضانوردان بودند یا .... این ها همه مدیون تکنولوژی و
صنعت به غارت رفته آلمان نازی بود که روس ها را به آن درجه رساند. در صنعت هوانوردی
نظامی هم غیر از تولیدات بسیار انگشت شماری، بقیه اصلاً در حد تولیدات آمریکایی
نیستند. حرف حق را باید زد، من در بسیاری از مواقع که می بینم در مورد مطلبی واقعاً
حق با طرف روسی است حق را به او واگذار می کنم اما در مواقع دیگر نباید برتری بی چون
و چرای محصولات آمریکایی را از یاد برد.

Saeid12345, رادار میگ 31 در آن مدلی که قادر به شناسایی و حمله به شش هدف
هست حداقل 20 سال پس از رادار AN/AWG-9 هیوز که در سال 1969 ساخته شد به تولید رسید.
این احتلاف زمانی را هم در نظر بگیرید. همان سوخو 27 که آن قدر به آن می نازید سال ها پس
از زمانی که تامکت سلطان بلامنازع آسمان بود به تولید رسید که البته همان فلانکر را هم همیشه
تقلید ناشیانه از اف-14 دانسته ام. شاید بدانید که حتی تقلید به جایی رسیده بود که سوخو 27 در
مدل های اولیه با بال های متغیر طراحی شده بود...بسه یا بازم بگم؟

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 » پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385, 1:14 pm

استفاده از تجربه دیگران عیب نیست بلکه هنر هست.

و سخن بالا گفته شما را در مورد سوخو-27 رد میکند. قبول دارم که سوخو-27 از روی اف-14 الهام گرفته شده ولی تنها در

بعضی بخشها نه همه قسمتهای هواپیما که در اون صورت باید یک اف-14 روسی متولد میشد.

در مورد رادار Zaslon در برابر AWG-9 بله قبول دارم که خیلی دیرتر از رقیب آمریکایی پای به عرصه وجود نهاد ولی چیز خوبی

از آب درآمده است. این نکته را هم باید قبول داشت که تا دهه 1980 برتری الکترونیکی متعلق به آمریکا بود.

اما نکته مهمی که مرا در مورد تکنولوژی روسی به فکر میبرد و باعث شده که به برتری روسها ایمان بیاورم ساخت رادار

نسل پنج N-014 هست که در برابر یک فایتر بردش 420 کیلومتر هست و نیز بردش در برابر مثلا B-747 شاید به 600 700

کیلومتر هم برسد. این رادار برخلاف رادارهای دوربرد نسل چهار Zaslon و AWG-9 امواج اضافی از خود گسیل نمیکند تا

بوسیله دشمن جنگنده ای که دارای این رادار هست شناسایی شود. این رادار از این لحاظ بسیار شبیه APQ-77 هست

ولی برد رادار فوق حداقل دو برابر رادار نصب شده بر روی اف-22 میباشد.

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: آسمان بي نهايت
سپاس‌های دریافتی: 122 بار
تماس:

پست توسط Colonel Chazan » پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385, 1:38 pm

Saeid12345,
جالب اين شما مي پنداريد مقوله برد بسيار پيشرفته و از توانايي آمريكا خارج است.
آيا ايمان آوردن به يك برد N-014 باعث شده كه به فناوري روسيه ايمان بياوريد و يا بالعكس؟
تقليد و يا استفاده از تجربه؟
استفاده از تجربه را زماني مي توان مفيد دانست كه در زمينه نوآوري گام هايي از پيش برداشته شده باشد.
معتقدم در زمينه هواپيما سازي روسيه در زمينه اي بسيار تواناست اما اگر مقداري ريزتر وارد اين مسئله شويم مي يابيم كه توسعه يك قطبي صرفاً در يك توانايي مختص روسيه است.
حال...
[font=Verdana]May they rest in peace, those graceful masters of the sky

Happiness is Tomcat-Shaped

I love the smell of jet fuel in the morning

تصویر

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 » پنج شنبه 21 اردیبهشت 1385, 1:44 pm

جالب اين شما مي پنداريد مقوله برد بسيار پيشرفته و از توانايي آمريكا خارج است.
آيا ايمان آوردن به يك برد N-014 باعث شده كه به فناوري روسيه ايمان بياوريد و يا بالعكس؟

تنها برد مطرح نیست بلکه کیفیت رادار N-014 بسیار زیاد هست و میتواند از فاصله بیش از 200 کیلومتر اف-22 را ترک کند.

هرگاه آمریکا چنین راداری ساخت اونوقت به تکنولوژی غربی هم ایمان میاورم هر چند که خودم از طرفداران تکنولوژِی آمریکا هستم. :D

رادار AWG-9 حداکثر بردش 700 کیلومتر هست و اون هم در شرایطی که بشقابش چندین برابر بزرگتر شود که به این دلیل

برد رادار اف-14 تنها یک سوم برد گفته شده است.

ولی برد رادار N-014 با اندازه معمولی دو برابر AWG-9 هست.

:-)

Colonel II
Colonel II
محل اقامت: زیر آسمون خدا
سپاس‌های دریافتی: 407 بار
تماس:

پست توسط آرمان » جمعه 22 اردیبهشت 1385, 11:31 am

Saeid12345, خوشحالم که برای اولین بار هم که شده به برتری آمریکا در
مواردی که گفتم اعتراف کردید. در ضمن خوب شد خودتان هم گفتید که رادار N-014
با اندازه معمولی دو برابر AN/AWG-9 است. در همین حالت هم بردش به دو سوم
AN/AWG-9 می رسد. خوب این اگر یک ضعف آشکار در برابر یک محصول حداقل 37
سال پیش نیست پس چیست؟ :-(

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: آسمان بي نهايت
سپاس‌های دریافتی: 122 بار
تماس:

پست توسط Colonel Chazan » جمعه 22 اردیبهشت 1385, 12:04 pm

همين ميگ 31 كه چنان و چنان از آن تمجيد مي كنيد مگر نه آنكه تازه به فناوري 60 سا پيش تامكت رسيده؟
دوست من اين چنين جزيي نگري باعث مي شود از ابعاد موضوع دور بمانيد.
[font=Verdana]May they rest in peace, those graceful masters of the sky

Happiness is Tomcat-Shaped

I love the smell of jet fuel in the morning

تصویر

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Reza6662 » جمعه 22 اردیبهشت 1385, 12:08 pm

کلنل خلبان چازان,
در مورد عقب ماندگي روس ها در زمينه آويونيک و الکترونيک به طور عام، هيچکس، حتا خود روسها هم ترديد ندارند.
به اعتقاد بسيار از کارشناسان نظامي غرب، رادار راسلون مورد استفاده در MiG-31BM از نظر نحوه ي عمل، فرکانس کاري و تعداد همزمان رهگيري اهداف هوايي، عينن مشابه AWG-9 هستش.
بسياري طراحي موشک R-33 و R-37 و R-172 رو بر اساس AIM-54A مي دونن. :?

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط Saeid12345 » جمعه 22 اردیبهشت 1385, 3:27 pm

در ضمن خوب شد خودتان هم گفتید که رادار N-014
با اندازه معمولی دو برابر AN/AWG-9 است. در همین حالت هم بردش به دو سوم
AN/AWG-9 می رسد. خوب این اگر یک ضعف آشکار در برابر یک محصول حداقل 37
سال پیش نیست پس چیست؟

من کی گفتم اندازه رادار N-014 دو برابر AWG-9 هست؟ گفتم که هر دو در اندازه های یکسان برد اولی دو برابر دومی هست.
یعنی چه که در این حالت بردش به دو سوم AWG-9 میرسد؟ مثل اینکه فراموش کردی AWG-9 تنها زمانی بردش 700 کیلومتر
هست که بشقابش حداقل 3 برابر بزرگتر بشود ولی N-014 با همان اندازه AWG-9 بردش بیش از 70% برد AWG-9 با

بشقاب 3 برابر هست! رادار AWG-9 جنگنده اف-16 را از فاصله 200 کیلومتری شناسایی میکند ولی N-014 از فاصله 420

کیلومتری که بیش از دو برابر هست.

اگر بشقاب N-014 سه برابر شود بردش به بیش از 1000 کیلومتر خواهد رسید. و این یک نکته مهم را آشکار میسازد که

حتما میدانید که شوروی در دهه 80 توانست اولین رادارهای بسیار دوربرد زمینی را در 9 منطقه عملیاتی کند و حال آنکه

آمریکا تا زمان حال چنین رادارهایی نتوانسته بسازد؟! اندازه این رادارهای زمینی خیلی بزرگ بود و چیزی شبیه TV های

تخت امروزه بودند ولی با اندازه یک ساختمان بزرگ! برد این رادارها هرگز فاش نشد ولی گفته میشود که تا 3000 کیلومتر

نیز برسند و B-2 را از 1000 کیلومتری شناسایی کنند!

حالا منظورم از گفتن این چی بود؟ این بود که فکر میکنم روسیه از تکنولوژی ساخت این رادارها در رادار N-014 استفاده کرده

است وگرنه چگونه این رادار مثلا F-22 را از 300 کیلومتری شناسایی میکند؟ واقعا AWG-9 با اون همه قدرت اگر F-22 را از

100 کیلومتری شناسایی کند شاهکار کرده است! حتما یک فن آوری جدید در N-014 بکار رفته است که چنین قدرتی دارد؟!

:-)

ارسال پست

بازگشت به “هواپيماها”