در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

1087

تشکر کرده: 1150 مرتبه
تشکر شده: 1072 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 31 فروردین 1386 18:10

محل سکونت

ارومیه

آرشيو سپاس: 11654 مرتبه در 944 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط kayvan6079 » سه شنبه 27 تیر 1396 12:09

با سلام

battlefield2 نوشته است:...
احتمال منظور شما موشک حرارتی بوده ، ولی در غیر این صورت سامانه SPO-15 می تواند شلیک موشک از طریق قفل راداری را هشدار دهد. این هشدار هم بصورت چراغ چشمک زن در وسط نمایشگر و هم به صورت صوتی است. حتی این سامانه به طور خاصی می تواند نزدیک شدن موشک هدایت فعال راداری را نشان دهد ( در این حالت رادار موشک مثل رادار یک جنگنده فرض می شود).
...


منظور بنده مشخصا در جمله ام پیداست، هیچ سامانه هشدار دهنده راداری توانایی اعلام اخطار نزدیک شدن موشک را ندارد!

سامانه های هشدار دهنده راداری ( لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ) شامل مجموعه ای از گیرنده های سیگنال های راداری و مجموعه پردازش داخلی و نمایشگر کابین هستند که تنها قادر به دریافت امواج ارسالی رادارها، پردازش آنها و نمایش اطلاعات در نمایشگر کابین (بسته به نوع و تنظیمات درخواستی) می باشند و کلا با سامانه های هشدار دهنده نزدیک شدن موشک ( لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ) متفاوت می باشند.

همانگونه که خود نگاشته اید این سامانه ها (هشدار دهنده های راداری) صرفا می توانند انجام قفل راداری و (بسته به نوع) احیانا نوع تهدید، سمت و برد آن را نمایش دهند، آن هم فقط تهدیدات راداری و نه خود موشک در راه را!

البته این مقوله بسیار گسترده بوده و قطعا جای بحث بسیار دارد که صد البته نیازمند مجالی دیگر است و ادامه آن در اینجا از شیرینی مطالب دوستمان abdolmahdi خواهد کاست.

موفق باشید
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

7 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major I

Major Ino avatar
پست ها

234

تشکر کرده: 1650 مرتبه
تشکر شده: 430 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 13 خرداد 1391 13:53

آرشيو سپاس: 723 مرتبه در 125 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط Mohammad.Jafar » چهارشنبه 28 تیر 1396 08:03

kayvan6079 نوشته است:همانگونه که خود نگاشته اید این سامانه ها (هشدار دهنده های راداری) صرفا می توانند انجام قفل راداری و (بسته به نوع) احیانا نوع تهدید، سمت و برد آن را نمایش دهند، آن هم فقط تهدیدات راداری و نه خود موشک در راه را!

با سلام
اگر خود موشک از نوع راداری فعال باشد ، چطور ؟

abdolmahdi از این پست سپاسگزاري کرده است

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1256

تشکر کرده: 91 مرتبه
تشکر شده: 2575 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » سه شنبه 3 مرداد 1396 07:29

سلام علیکم


سرنگونی میراژ عراقی توسط EF-111 Raven آمریکائی غیرمسلح


مقدمه مترجم : اگرچه در این تایپیک تاکنون روال ما بیان عملیات جنگنده های نیروی هوائی عراق در جریان جنگ دوم خلیج فارس (یا همان عملیات طوفان صحرا ) از جانب عراقی ها بوده ، اما برخی موارد از درگیری ها وجود دارد که از سوی طرف عراقی گزارشی در دست نیست ولی روایت طرف غربی یا امریکائی آن موجود است منجمله همین گزارشی که اکنون مطالعه می فرمائید . از آنجا که اینگونه موارد ، صرفنظر از نتیجه آن ، به عنوان بخشی از تلاش های نیروی هوائی عراق در جریان این جنگ تلقی می گردد منافاتی با موضوع این تایپیک نداشته و به آن پرداخته خواهد شد .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
یک فروند هواپیمای EF-111 Raven


بازخوانی نخستین ساعات روز 17 ژانویه سال 1991 و در دل آسمان تاریک خاورمیانه ...  
شما در حال پرواز با یک فروند هواپیمای دو سرنشین EF-111 Raven ساخت جنرال دینامیکز هستید .  هواپیمائی که گونه به شدت بهینه سازی شده بمب افکن ضربتی با متحرک F-111 Aardvark به شمار می رود . اما بر خلاف  Aardvark ، هواپیمای Raven شما گونه ای فاقد هرگونه سلاح برای حمله به اهداف ( یا دفاع از خود ) است . تمام فضای منطقه عملیاتی کاملا تحت پوشش سامانه های جنگ الکترونیک است که به منظور فریب و ایجاد اخلال در رادارهای جستجوگر و ردیاب سایت های موشکی دشمن طراحی شده اند. به همین دلیل هواپیمای شما یک دارائی بسیار مهم برای فرماندهان میدان نبرد تلقی می گردد ضمن آنکه برای جنگنده های دشمن هم هدفی با اولویت بالا به شمار می رود.
مایل ها دورتر در پایگاه های هوائی عراق ، جنگنده های رهگیر  Mirage وMig  به صورت مسلح و سوختگیری شده در آشیانه های خود در انتظار فرمان اسکرامبل هستند تا به جنگ هواپیماهای مهاجم نیروهای ائتلاف بروند . تعدادی از جنگنده های عراقی در آسمان حضور دارند و و با فرصت طلبی در حال کمین و جستجوی اهداف (هوائی ) در اطراف خود هستند .  هواپیمای Raven شما با استاندارد مشخصی از سامانه chaff and flares بارگیری شده که ویژه ایجاد اغتشاش و گمراه کردن موشک های هدایت راداری و حرارتی طراحی شده اند. شما به راحتی می توانید در چند نوبت اقدام به پرتاب flare و یا رها سازی chaff نموده تا از منطقه خارج شوید بدون آنکه مجبور به پرواز با تحمل فشار بالای G باشید و یا دستگیره های خروج اضطراری از هواپیما را که در طرفین کابین خلبان قرار دارند بکار ببرید .

نخستین ساعات هفدهم ژانویه 1991
هنگامی که سروان جیمز دنتون و سروان برنت براندون ( براندینی) در یک صبح شوم برای انجام یک ماموریت هوائی در جنگ خلیج فارس به پرواز درآمدند ، نمی دانستند که چه چیزی در پیش است و قرار است نامشان در کتاب های تاریخ جنگها بعنوان یکی از ترسناکترین هنرهائی که تا آن زمان توسط خلبانان نظامی در نبردهای هوائی مدرن خلق شده بود ثبت گردد .  سروان  دنتون بعنوان خلبان و سروان براندینی افسر تجهیزات الکترونیکی EWO (electronic warfare officer) ماموریتی بسیار مهم هدایت حمله هوائی نیروهای ائتلاف در جریان نخستین ساعات آغازین جنگ خلیج فارس را بر عهده داشتند. ماموریت آنها حمایت پروازها در مقابل سایت های پدافند زمین به هوای ساخت شوروی متعلق به ارتش عراق بود که در میان عوارض زمین در زیر پایشان پراکنده شده بودند. اگر آنها در انجام ماموریت خود موفق می شدند ، می توانستند یک معبر برای جنگنده های هجومی F-15 Eagle  باز کنند تا بمب های لیزری خود را بر روی اهدافشان رها سازند . آنها همچنین با علم به این موضوع که از سوی جنگنده های ائتلاف مانند F-15 Eagle  و  F-16 Falcon در مقابل جت های غارتگر دشمن حمایت خواهند شد به پرواز درآمده بودند . جنگنده های ائتلاف در ارتفاع 30000 پایی پرواز و یک پوشش اضافی را فراهم می آوردند . پس از ورود به آسمان نبرد سروان دنتون ارتفاع Raven را تا اندکی بیش از 1000 پا کاهش داد و اقدام به کاوش سطح بیابان های بدون درخت خاورمیانه نمود و در همان حال براندون هم در حال نظارت بر تجهیزات جنگ الکترونیک موجود در جت خود بود.  
به لطف اقدامات الکترونیک Raven EF-111A  ، دسته جنگنده های ائتلاف که در جلوی آنها در حال مراقبت و پرواز بود توسط موشک های SAM غیرقابل ردیابی بودند و در نتیجه خطر درگیری هم وجود نداشت . اخلالگرهای Raven  با موفقیت رادارهای عراقی را کور کرده و اکنون جنگنده های هجومی F-15 در حال فرو ریختن بمب های خود برروی اهداف بودند . در آن لحظه Raven  در حال پرواز بین دو پایگاه هوائی بزرگ عراق بود . کمی بعد عراقی ها از روی ناامیدی در تلاش برای مقابله با هواپیماهای مهاجم بودند ، یکی از سمت H1 و دیگری مستقیما از سمت بغداد یعنی H3 . در همان حال یک خلبان F-15C نیروی هوائی آمریکا چشم هایش را به یک جنگنده مافوق صوت Mirage F1EQ عراقی دوخته بود. او بلافاصله با هواپیمای دشمن درگیر شد و به تعقیب آن پرداخت . پس از چند بار گردش و دور زدن ، خلبان عراقی اقدام به رها سازی  flare و کاهش شدید ارتفاع نمود و سبب شد تا خلبان ایگل آمریکائی برای چند ثانیه او را در سایت خود گم کند. همین وقفه برای خلبان میراژ کافی بود تا فرصتی به چنگ آورده و از درگیری اجتناب کند . چند لحظه بعد خلبان عراقی هواپیمای Raven که در حال پرواز در ارتفاع کم بود را مشاهده نمود و (بلافاصله ) دماغه هواپیمایش را به سوی او چرخاند ، دسته گاز را فشار داد و آسمان را شکافت تا بتواند یک شکار با موشک را به نام خود ثبت نماید.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
سروان برنت براندون ( براندینی)


سروان دنتون و براندینی کاملا از اینکه یک هواپیمای عراقی در تعقیب آنهاست غافل بودند ، اما هنگامیکه صدای تجهیزات هشدار دهنده کابین در شناسایی یک هواپیمای دشمن بلند شد ناگهان به خود آمدند و دریافتند یک جنگنده عراقی از نوع Mirage F1EQ در تعقیب آنهاست . متاسفانه هواپیمای Raven EF-111A  آنها برای داگ فایت طراحی نشده بود اما از آن سو هواپیمای Mirage  یک جنگنده برتری هوائی بود و عراقی ها در طول جنگ با ایران به خوبی از آن استفاده کرده بودند . دقیقا در همان لحظه Mirage عراقی فرصت یافت تا یکی از دو موشک هوا به هوای  R.550 Magic خود را به سمت Raven بیچاره پرتاب نماید . در حالیکه سروان دنتون تمرکز خود را بر تغییر مسیر پرواز Raven از خط مسیر اصلی قرار داده بود ، براندون دائما مشغول کار با کنسول اخلال الکترونیکی و آزاد کردن flare بود. سروان دنتون برای گریز از سر حرارت یاب موشک مجبور شد تا به سختی به سمت چپ میراژ گردش کند ودرون یک مانور ( سخت ) دیگر برود در نتیجه مانورهای سخت و رها کردن flare ، موشک (عراقی) که مجهز به سامانه جستجوگر حرارتی IR بود Raven را گم کرد و به خطا رفت . خلبان نترس و خشمگین عراقی به تعقیب خود ادامه داد و یکبار دیگر خیلی سریع ، Raven را در نمایشگر HUD خود قرار داد . جنگنده Mirage عراقی با شلیک دومین موشک هوا به هوا به سمت Raven اندکی دچار لرزش شد .
کمک خلبان به خلبان : موشک از سمت راست می آید . ( با خشم تکرار کرد ) .

خلبان به سرعت هواپیما را به سمت راست غلطاند . کاری که او قصد انجام آن را داشت مانور خطرناکی بود . با این گردش سریع ، او قصد داشت تا موشک را فریب دهد . این مانور شدید سبب شد تا براندون از صندلی خود بلند شده و دومرتبه سرجایش بنشیند و در همان حال رگبار دیگری از شراره های flare را آزاد کرد . این روش موثر افتاد و موشک باز هم هواپیمای در حال گریز را گم کرد . هواپیمای Raven  فشار5G  را که حداکثر میزان تحمل آن می باشد را تحمل کرده بود. اما هنوز جت عراقی Raven را در برد رادار خود داشت  . خلبانان Raven صدای قفل راداری جنگنده عراقی را در هدست خود می شنیدند .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


خلبان عراقی اکنون سعی داشت تا دنتون و براندون را با توپ هواپیمایش بکشد . اگر آنها سریعا اقدامی نمی کردند یک قطار از گلوله های توپ دولول30 میلیمتری DEFA  هواپیمای Mirage عراقی نصیبشان می شد . دنتون طرحی به ذهنش خطور کرد که هیچ جایگزینی هم نداشت . او می بایست Raven را تا حد ممکن به زمین نزدیک می کرد و در دل تاریکی هواپیمایش را هدایت می نمود . دید ناکافی فضای نبرد ، استفاده از رادار جستجوی عوارض زمینTFR )   Terrain Following Radar  ) را طلب می نمود . سروان دنتون با فشار دادن استیک به جلو و کاهش قدرت موتور هواپیما را به سطح زمین نزدیکتر کرد و دقیقا همانگونه که انتظار داشتند Mirage عراقی هم چنین کاری را انجام داد . در حالیکه Raven با راهنمائی دستگاه های مقابل سروان براندون در میان تپه های ماسه ای پیچ و تاب می خورد و به سرعت جا خالی می داد ( سروان براندون به سامانه  TFR چشم دوخته بود در حالیکه سروان دنتون هدایت هواپیما را بر عهده داشت ) ، ناگهان سروان دنتون استیک را به سمت خود کشید و در همان لحظه دسته گاز را هم به جلو فشار داد . هواپیمای EF-111 به بالا جهید و دو موتور پرقدرت توربوفن TF30 ساخت پرات اند ویتنی آن را در چند ثانیه به سرعت صوت رساندند . در میان هیاهو و مکالمات مستمر در رادیوی هواپیما ، آنها صدای یک خلبان F-15 دیگر را شنیدند که به سرعت داشت به محدوده برد موشک های برد بلند برای نابودی Mirage نزدیک می شد . او از راه دور بر روی جنگنده عراقی قفل راداری نمود و خلبان عراقی هم صدای قفل را در هدست خود شنیده بود . خلبان آمریکائی موفق شده بود تا تمرکز خلبان عراقی را بر هم بزند و این آغاز بد اقبالی خلبان Mirage بود . اصرار زیاد به تعقیب هدف و عدم تمرکز بر موقعیت و به لطف تاریکی مطلق بیرون از کابین و ارتفاع پرواز کم ، سبب شد تا خلبان عراقی در ارتفاع 400 پایی ناکام شود . او با شدت به زمین خورد ، هواپیمایش خرد و متلاشی شد و تبدیل به گلوله ای آتشین درست در زیر سروان دنتون و براندینی گردید . خدایش بیامرزد .!

هر دو خلبان نفس راحتی کشیدند . هر چه بود آنها توانسته بودند اولین پیروزی هوائی برای ناوگان هواپیماهای F-111/FB-111/EF-111 را در طول تمام عمر خدمت آن کسب کنند بدون آنکه حتی گلوله شلیک نمایند. ( هر چند نمی توانستند این کار را هم انجام دهند ) . به هر دوی آنها نشان شجاعت داده شد . تلاش و تسلط عالی پروازی آنها سبب شده بود تا پروازی کاملا متمایز را از خود به نمایش بگذارند و عده کثیری هم شاهد چنین شجاعت و مهارتی از سوی آنها در آن صبح ژانویه ای بودند .  
سرنشینان EF-111 Raven :
خلبان – جیمز دنتون
کمک خلبان – برنت براندون  مفتخر به دریافت نشان صلیب پرواز شدند .
سرنشین F-15 :
خلبان – رابرت گراتر مفتخر به کسب یک کیل مارک گردید .

در آن روز EF-111 Raven به عنوان یک عامل اساسی در ترکیب هوائی نیروهای ائتلاف در جنگ خلیج ( فارس) باقیماند و در روزهای پس از آن هم آسمان را در اختیار گرفت . هواپیماهای Raven در جنگ خلیج ( فارس) در مهار موشک های زمین به هوا بسیار موفق ظاهر شدند و هر کجا که یک فروند از آنها حضور داشت ، هیچکدام از هواپیماهای ائتلاف با موشک های SAM درگیر نمی شد و از دست نمی رفت .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
در جلوی تصویر یک فروند EF-111 Raven بدون هیچگونه تسلیحات و در پشت آن یک فروند F-111F Aardvark کاملا مسلح را مشاهده می فرمائید.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

9 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

21

تشکر کرده: 60 مرتبه
تشکر شده: 53 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 23 بهمن 1395 13:49

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط h.irani » سه شنبه 3 مرداد 1396 16:43

با سلام
بسيار مقاله جالبي بود. جالب است كه خلبان F-15 هم كه نقش كوچكي در اين عمليات داشت مفتخر به نشان ساقط نمودن هواپيماي دشمن گرديده است.
مرگ بر روی پاها بهتر از زندگی بر روی زانوان است

sukhoi37 از این پست سپاسگزاري کرده است

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1256

تشکر کرده: 91 مرتبه
تشکر شده: 2575 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » چهارشنبه 4 مرداد 1396 08:30

h.irani نوشته است:با سلام
بسيار مقاله جالبي بود. جالب است كه خلبان F-15 هم كه نقش كوچكي در اين عمليات داشت مفتخر به نشان ساقط نمودن هواپيماي دشمن گرديده است.


سلام علیکم
ممنون از نظر لطفتان .
به عقیده من احتمال سرنگونی میراژ عراقی توسط جنگنده  F-15 بیشتر از سرنگونی آن توسط  Raven است . اگرچه کاملا غیر ممکن هم نیست . موفق باشید
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1256

تشکر کرده: 91 مرتبه
تشکر شده: 2575 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » پنج شنبه 30 شهریور 1396 11:03

سلام علیکم و رحمه ا...
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد سرگرد خلبان شهید طارق سعيد طه الحديثي

تاریخ شهادت نیمه شب 16 / 17 - 1 – 1991
نوع جنگنده : MIG-29
یگان خدمت : گردان 39
محل خدمت : پایگاه هوائی القادسیه

علت شهادت : در نیمه شب 17/16 ماه کانون الثانی سال 1991 میلادی تمام یگان ها و رده های ارتش عراق برای مقابله با حمله نیروهای ائتلاف بر اساس قطعنامه شورای امنیت در حالت آماده باش کامل قرار داشتند . در ساعت دو بعد از نیمه شب حمله 30 کشور به فرماندهی ایالات متحده و با همراهی تعدادی از کشورهای عربی آغاز شد . حمله در ابتداء با استفاده گسترده از موشک های بالدار شلیک شده و هواپیماهای به پرواز درآمده از پایگاه های مستقر در خلیج ع ر ب ی و پایگاه هوائی اینجرلیک در ترکیه و ناوگان مستقر در دریای سرخ و خلیج ع ر ب ی به سمت فرودگاه ها و پایگاه های هوائی و یگان های پدافند هوائی ( عراق ) آغاز گردید .

فرماندهی نیروی هوائی و پدافند ( هوائی ) عراق در پاسخ به این تجاوز ، جنگنده های رهگیر را از پایگاه های هوائی برای مقابله با تهدیدات هوائی دشمن اعزام نمودند که در این راستا مقرر  گردید تا یک دسته دو فروندی از جنگنده های MIG-29 به فرماندهی سرگرد خلبان طارق سعيد طه الحديثي و سروان خلبان عماد سعيد از فرودگاه طلحه در غرب عراق و در نزدیکی مرزهای عربستان سعودی به پرواز درآیند . اما بدلیل زمان بسیار کوتاه اعلام خطر (حمله) و نزدیکی فرودگاه به منطقه عبور هواپیماهای دشمن ، دسته پروازی نتوانست به سمت دشمن و رهگیری ب آنها برود و بر عکس این دشمن بود که توانست در لحظه برخاستن دسته ، هر دو میگ را رهگیری و منهدم نماید و هر دو خلبان را به شهادت برساند . این دو خلبان شهید یعنی سرگرد خلبان طارق سعيد طه الحديثي و سروان خلبان عماد سعيد اولین شهدای نیروی هوائی عراق در جنگ دوم خلیج ( فارس ) ( یا همان جنگ کویت ) محسوب می شوند . انا لله وانا اليه راجعون  

توضیحات : در جریان جنگ دوم خلیج ( فارس ) ( یا همان جنگ کویت ) خطاهای زیادی رخ داد که از آن جمله می توان به خطای ابلاغ پرواز به دو جنگنده MIG-29 از فرودگاه طلحه اشاره نمود که سبب شد تا این هواپیماها به سهولت در لحظه برخاست از سوی جنگنده های آمریکایی هدف قرار گیرند در حالیکه شایسته بود تا دسته های پروازی دیگری از پایگاه های مستقر در عمق خاک (عراق ) مانند الوليد یا القادسية یا تموز برای مقابله اعزام می شدند تا درگیری متعادل شود تا در شرایطی که انتظار چنین حمله ای نمی رفت شبکه پدافند هوائی شدیدا دچار آشفتگی و سراسیمگی نشود . بهترین مثال برای ما موفقیت سروان زهير جليل داود در سرنگونی جنگنده F-18 آمریکائی به خلبانی اسکات اسپایکر در همان شب بود که به دلیل رعایت کامل و صحیح اصول رهگیری به سهولت تمام صورت گرفت .
محل شهادت : فرود ثانویه طلحه
  
الشهيد سرگرد خلبان طارق سعيد طه الحديثي فارغ التحصیل دوره 35 دانشگاه نیروی هوائی عراق بود . او به شجاعت ، حسن خلق و استقامت معروف بود و دارای صفاتی بود که زبان از ذکر آن عاجز است . او متاهل و دارای دو دختر و دو پسر بوده است .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


هرگونه استفاده یا نقل قول از این مقاله یا تصاویر با ذکر منبع بلامانع است .
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

9 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1256

تشکر کرده: 91 مرتبه
تشکر شده: 2575 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » يکشنبه 16 مهر 1396 12:46

سلام علیکم و رحمه ا...

ستوانیکم خلبان شهید مناف محمد حسین
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


تاریخ شهادت : 01/12/1990
نوع جنگنده : سوخوی 22
یگان خدمت : گردان یکم
محل خدمت : پایگاه هوائی الحریه (کرکوک)
علت شهادت : خطای پرواز
محل شهادت : استان سلیمانیه

در روز 01/12/1990 که مصادف بود با روز شهدای عراق ( روزی که ایران به صورت هولناک اقدام به قتل ده ها تن از افسران و درجه داران اسیر در جریان یک نبرد در سال 1981 نمود ) ، و بدلیل تشکیل نیروی بین المللی به رهبری آمریکا بر ضد عراق پس از اشغال کویت ، نیروی هوائی عراق اعلام آماده باش نموده و در این راستا اقدام به انجام ماموریت های آموزشی رزمی متمرکز نموده بود . در جریان این ماموریتهای آموزشی قرار شد تا یک دسته 4 فروندی بمب افکن سوخوی 22 انجام حمله هوائی در ارتفاع کم Low Level Strike را تمرین نمایند . پس از توجیهات در دفتر گردان و انجام معاینات طبی صبحگاهی (؟) قبل از پرواز ، خلبانان به سمت آشیانه هواپیماها اعزام شدند . دسته پروازی مرکب از هواپیماها و خلبانان ذیل بود :
1-فرمانده دسته سروان خلبان محي الدين جواد به همراهی ستوانیکم خلبان شهید حسین علی فیاض ( که بعدها در جریان انتقال هواپیما به ایران در روز 28 / 1 / 1991 به شهادت رسید ) در یک هواپیمای دو کابین
2-     هواپیمای شماره 2 به خلبانی ستوانیکم خلبان مناف محمد حسين فارغ التحصیل دوره 46 دانشگاه هوائی .
3-هواپیمای شماره 3 به خلبانی سروان خلبان ساجد محمود فارغ التحصیل دوره 41 دانشگاه هوائی .
4-هواپیمای شماره 4 به خلبانی ستوانیکم سعد احمد نجم فارغ التحصیل دوره 43
دانشگاه هوائی .

پس از برخاستن دسته پروازی هر هواپیما در جایگاه صحیح خودش در دسته قرار گرفت . مسیر پرواز از روی رشته کوه های طاسلوجه در نزدیکی سلیمانیه و در مجاورت رادار اصلی کنترل شکاری در نقطه ورود به سلیمانیه از منطقه شقلاوه به سر قلعه و عبور از این نقاط بود . در این منطقه بود که دسته پروازی می بایست برای عبور از این رشته کوه ها اوج می گرفت و سپس تا سقف تعیین شده ارتفاع را کاهش می داد و در همان ارتفاع به مسیر خود ادامه می داد و در این مرحله استفاده از سرعت شکن ممنوع بود و خلبانان می بایست از روش Ovre Bang یعنی پائین آوردن دماغه هواپیما تا بدست آوردن زاویه حمله مناسب استفاده می کردند و پس از آن هواپیما را به حالت مستقیم در می آوردند تا از مجبور به استفاده از سرعت شکن نشوند . ستوانیکم مناف که به عنوان شماره 2 در دسته قرار داشت خیلی نزدیک به هواپیمای فرمانده دسته پرواز می کرد . پس از عبور از رشته کوه ها فرمانده اقدام به انجام مانور Ovre Bang به شرح فوق نمود و ستوان مناف هم از نزدیک همراه او بود اما شماره یک به سرعت یک غلت کامل به دور خود زد و در اینجا شماره 2 به صورت کامل دید خود را نسبت به هواپیمای فرمانده دسته از دست داد و هواپیمایش در وضعیتی دشوار قرار گرفت و این اشتباه هر دو خلبان بود . اشتباه فرمانده دسته از آن جهت که با شماره 2 همراهی نکرد و سبب از دست رفتن دید او نسبت به هواپیمای خود شد و اشتباه شماره 2 از آن جهت که خیلی نزدیک به هواپیمای فرمانده دسته پرواز می نمود. در این وضعیت هواپیمای شماره 2 با زاویه تند به سمت زمین رفت و پس از سقوط منهدم شد و خلبان آن ستوانیکم مناف محمد حسين به شهادت رسید .. انا لله وانا اليه راجعون

علل اصلی سانحه

همانگونه که قبلا اشاره کردیم عامل اصلی در بروز این حادثه پیش بینی نشده عدم نظارت کامل فرمانده دسته بر روی فاصله خیلی نزدیک شماره 2 بوده است . فاصله مجاز و مناسب برای انجام هر گونه مانور از سوی شماره 1 حدود 300 متر در نظر گرفته شده بود . ضمن آنکه شماره 1 اقدام به انجام مانوری نموده بود که در توجیهات قبل از ماموریت اشاره ای به آن نشده بود و آن مانور غلت کامل در ماموریت بود در حالیکه در انجام ماموریت های واقعی می بایست به اصول عملیات التزام تام داشت .

ستوانیکم خلبان مناف محمد حسین فارغ التحصیل دوره 46 دانشگاه نیروی هوائی بود.
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

7 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

21

تشکر کرده: 60 مرتبه
تشکر شده: 53 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 23 بهمن 1395 13:49

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط h.irani » سه شنبه 18 مهر 1396 17:36

با سلام
با تشكر از شما. من تا بحال چيزي در خصوص ادعاي عراق مبني بر قتل عام اسراي عراقي در ايران نشنيده بودم. اگر در اين خصوص هم مطلبي گير آورديد ممنون مي شوم ترجمه نماييد.
با سپاس
مرگ بر روی پاها بهتر از زندگی بر روی زانوان است

sukhoi37 از این پست سپاسگزاري کرده است

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1256

تشکر کرده: 91 مرتبه
تشکر شده: 2575 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » چهارشنبه 19 مهر 1396 08:47

h.irani نوشته است:با سلام
با تشكر از شما. من تا بحال چيزي در خصوص ادعاي عراق مبني بر قتل عام اسراي عراقي در ايران نشنيده بودم. اگر در اين خصوص هم مطلبي گير آورديد ممنون مي شوم ترجمه نماييد.
با سپاس


سلام علیکم و رحمه ا...
من هم تا به حال چنین چیزی را نشنیده بودم . بررسی می کنم ، چشم
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

kayvan6079 از این پست سپاسگزاري کرده است

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

53

تشکر کرده: 1347 مرتبه
تشکر شده: 149 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 آبان 1391 21:50

آرشيو سپاس: 52 مرتبه در 9 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط sukhoi37 » چهارشنبه 26 مهر 1396 04:03

سلام
يادم چندسال پيش مطلبي راجب اسراي عراقي درايران ميخواندم كه بعثي هاي اسير شده درايران در يك روز شروع كردن به كشتار
اسيرهاي غيربعثي ويادم هست كه نوشته بود به وسيله تيزكردن اجسامي مثل قاشق واينجورچيزها اينكار را انجام دادن اگر درست
خاطرم باشه علت كار بعثي ها اين بودكه ديگراسراي عراقي تحت تبليغات مذهبي ايران قرارگرفته وهمكاري ميكردن تاحدودي واين كارشون راخيانت ميدانستن كه با يك هماهنگي قبلي كشتارشديدي توي اسايشگاهاي عراقي توسط خودشون اتفاق ميافته .احتمالا منظورش همون روز بايدباشه اما مطمعانيستم
دقيقا يادم نيست كجا خوندم اين مطلب اما سعي ميكنم حتما پيداش كنم.

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1256

تشکر کرده: 91 مرتبه
تشکر شده: 2575 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » چهارشنبه 26 مهر 1396 09:14

sukhoi37 نوشته است:سلام
يادم چندسال پيش مطلبي راجب اسراي عراقي درايران ميخواندم كه بعثي هاي اسير شده درايران در يك روز شروع كردن به كشتار
اسيرهاي غيربعثي ويادم هست كه نوشته بود به وسيله تيزكردن اجسامي مثل قاشق واينجورچيزها اينكار را انجام دادن اگر درست
خاطرم باشه علت كار بعثي ها اين بودكه ديگراسراي عراقي تحت تبليغات مذهبي ايران قرارگرفته وهمكاري ميكردن تاحدودي واين كارشون راخيانت ميدانستن كه با يك هماهنگي قبلي كشتارشديدي توي اسايشگاهاي عراقي توسط خودشون اتفاق ميافته .احتمالا منظورش همون روز بايدباشه اما مطمعانيستم
دقيقا يادم نيست كجا خوندم اين مطلب اما سعي ميكنم حتما پيداش كنم.


سلام علیکم و رحمه ا...
اتفاقا همین دیروز من و یکی از دوستان در حال بررسی این موضوع بودیم و در اینترنت هم جستجو کردیم . احتمالا شورش مد نظر شما مربوط به واقعه اردوگاه گرگان است که در 18 مهر1363 اتفاق افتاد . این اتفاق از لحاظ تاریخ وقوع با آنچه که در متن مقاله ما آمده همخوانی ندارد . من احتمال می دهم که موضوع کشتار اسراء در همان مناطق جنگی رخ داده باشد . به هر حال ضمن تشکر از جنابعالی لینک کامل شوروش اردوگاه گرگان تقدیم می شود :
http://www.parsine.com/fa/news/261865/% ... 9%88%D8%AF
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

1087

تشکر کرده: 1150 مرتبه
تشکر شده: 1072 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 31 فروردین 1386 18:10

محل سکونت

ارومیه

آرشيو سپاس: 11654 مرتبه در 944 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط kayvan6079 » چهارشنبه 26 مهر 1396 10:29

با سلام

abdolmahdi نوشته است:
h.irani نوشته است:با سلام
بسيار مقاله جالبي بود. جالب است كه خلبان F-15 هم كه نقش كوچكي در اين عمليات داشت مفتخر به نشان ساقط نمودن هواپيماي دشمن گرديده است.


سلام علیکم
ممنون از نظر لطفتان .
به عقیده من احتمال سرنگونی میراژ عراقی توسط جنگنده  F-15 بیشتر از سرنگونی آن توسط  Raven است . اگرچه کاملا غیر ممکن هم نیست . موفق باشیدآیا منبع عراقی شما سرنگونی میراژ رو تایید می کنه؟

چون بنابر تحقیقات میدانی چنین اتفاقی رخ نداده است.


موفق باشید
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان