در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1157

تشکر کرده: 39 مرتبه
تشکر شده: 1846 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

توسط abdolmahdi » شنبه 17 مهر 1395 10:00

سلام علیکم و رحمه ا...
امیدوارم همه دوستان خوب و سلامت باشند .
به فضل خدا قصد دارم تا در این تایپیک به شرح برخی عملیات های نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کشور کویت در سال 1990 - 91 بپردازم . صدام حسین پس از فراغت از جنگ 8 ساله با ایران در اقدامی بسیار حساب نشده اقدام به حمله به خاک کشور کویت و انضمام آن به خاک عراق نمود . این اشتباه در واقع نقطه بدون بازگشت صدام حسین تلقی می شود که در ادامه در سال 2003 منجر به اشغال و سرنگونی رژیم بعث عراق گردید. انشاا... این تایپیک مورد قبول دوستان واقع شود.
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1157

تشکر کرده: 39 مرتبه
تشکر شده: 1846 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » شنبه 17 مهر 1395 12:36

سلام علیکم و رحمه ا...
بسم الله الرحمن الرحيم
مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ ۖ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَىٰ نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ ۖ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا
صدق الله العظيم
سورة الأحزاب / الاية 23
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
صدام حسین در حال صحبت با نیروهایش در خاک کویتدر این مقاله برای نخستین بار یکی از برگ های عملیاتی دوم آب سال 1991 را ورق می زنیم و یکی از عملیات ویژه دفاع هوائی با استفاده از جنگنده هایMirage F1  جمعی گردان 79 پایگاه هوائی الصدام در جریان نخستین روز از ورود ( اشغال ) کویت در تاریخ پنجشنبه 2/8/1990 برابر با 11 محرم 1411 هجري را بررسی می کنیم .

در ساعت 1430 روز چهارشنبه 1/8/1990 برابر با دهم محرم 1411 هجری فرمانی مبنی بر آماده سازی 5 فروند جنگنده Mirage F1 EQ2 /EQ4 جمعی پایگاه هوائی الصدام ( اضافه بر جنگنده های موجود در پایگاه ) و تجهیز آنها به سلاح های نبرد هوائی در اسرع وقت صادر گردید و متعاقبا پرسنل فنی و تجهیزات مورد نیاز هم با یک فروند هواپیمای ترابری ایلیوشین در همان روز به پایگاه اعزام گردید .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
جنگنده های میراژ F-1 EQ نیروی هوائی عراق در پایگاه هوائی الشعیبه1- محموله هواپیماها به این شرح بود :
الف ) سه فروند Mirage F1 هر کدام مجهز به : 2 تیر موشک Super 530 + تیربار 30 میلیمتری Defa با 250 گلوله + دو تیر موشکMagic 550  + مخازن سوخت خارجی به گنجایش  1100 لیتر  
     
ب) دو فروند جنگنده Mirage F1 هر کدام مجهز به : یک تیر موشک Super 530 + تیربار 30 میلیمتری Defa با 250 گلوله + دو تیر موشکMagic 550  + ریمورا + مخازن سوخت خارجی به گنجایش  1100 لیتر  


2- اجرای عملیات :
پنج نفر از خلبانان گردان پروازی پایگاه هوائی الصدام این تعداد جنگنده را از پایگاه الصدام به پایگاه هوائی الامام علي (ع) منتقل کردند تا ماموریت در همان روز انجام پذیرد .

3-     پنج نفر از خلبانان گردان 79 شکاری انتخاب و کار تهیه نقشه های پروازی مورد نظر نیز به پایان رسید .
4- با تلاش پرسنل شجاع فنی و مهندسی ، کار تجهیز و آماده سازی هواپیماها در زمان کوتاهی به انجام رسید .
5- دسته پنج فروندی هواپیماها طبق دستور از پایگاه هوائی الصدام به هوا برخاسته و اندکی قبل از غروب آفتاب در پایگاه هوائی امام علی (ع) بر زمین نشستند ( بدون آنکه کسی از افراد دو پایگاه از ماموریتی که انجام خواهد شد بوئی برده باشد ... )  
6- هواپیماها پس از فرود در پایگاه هوائی امام علی (ع) ، به سمت محل استقرار خود که آشیانه های غربی واقع در ابتدای باند فرود بودند هدایت شدند و از سوی فرمانده و فرمانده عملیات پایگاه مورد استقبال قرار گرفتند .
7- یکساعت پس از رسیدن هواپیماهای Mirage ، نفرات و تجهیزات فنی نیز به پایگاه امام علی (ع) رسیدند.
8- نیم ساعت پس از فرود هواپیماهای Mirage ، یک فروند هواپیمای جت استار حامل یکی از مقامات بلند پایه وزارت دفاع نیز در فرودگاه بر زمین نشست و او مستقیما به دفتر پدافند هوائی منطقه رفت و فرمانده دسته Mirage و نیز خلبان هواپیمای شماره 3 را به حضور طلبید .
9- برای خلبانان جای بسی شگفتی بود وقتی که به موضوع ماموریت خود پی بردند ولی پس از آنکه در مورد علت های این عملیات توجیه شدند خیلی زود این شگفت زدگی رنگ باخت .
خلبانان به صورت کاملا دقیق در مورد شرخ وظایف خود در این ماموریت که همان حمایت از یگان های نظامی که وظیفه اشغال کویت توجیه شدند. ( نقشه ای وجود داشت که در آن محورهای پیشروی یگان های زمینی ، محورهای نفوذ بالگردها و نیز محورهای حمله هواپیماهای پشتیبانی نزدیک به همراه محورهای حضور هواپیماهای رهگیر جهت پوشش هوائی کاملا مشخص شده بود ) .
10- به خلبانان تاکید شد که هواپیماهای رهگیر پس از برخاستن از فرودگاه می بایست در طول یکساعت اول پرواز در ارتفاع زیر 100 پرواز کنند تا به حریم هوائی کویت برسند و سپس با رعایت سکوت رادیوئی ارتفاع بگیرند و پس از آن در حداقل حالت ممکن از رادیو استفاده کنند .
11- فرمانده دسته و خلبان شماره 3 نیز نقشه های پروازی مورد نیاز خود را تهیه کردند.
12-     دقیقا راس ساعت 0230 روز 2/8/1990 فرمانده پدافند هوائی منطقه تماس گرفت و به صورت کاملا کوتاه دستور آماده باش دو فروند  Mirage را ابلاغ نمود.
13- در ساعت 0420 فرمان پرواز فوری دو جنگنده Mirage صادر شد که بلافاصله این دو جنگنده به پرواز درآمده و به سمت منطقه عملیاتی گسیل شدند . طبق نقشه پروازی ابتدا فرمانده دسته و 5 دقیقه بعد هواپیمای شماره 2 به پرواز درآمدند با علم به اینکه پس از ورود به آسمان کویت فرمانده دسته تا ارتفاع 2.5 و شماره 2 تا ارتفاع 3.5 کیلومتری اوج خواهند گرفت .  
14- دسته پروازی برفراز پایتخت کویت و دقیقا در مسیر پیشروی یگان های زمینی که از محورهای مختلف وارد عمل شده بودند به پرواز خود ادامه می داد .
15-      با گذشت 25 الی 30 دقیقه پس از برخاست جنگنده ها ، تصویر هدف بزرگی بر روی رادار یکی از هواپیماها نقش بست . طبق دستورات او در ابتدا با پدافند هوائی منطقه تماس گرفت تا برایش مشخص شود که هدف دیده شده خودی است یا دشمن ؟ به او پاسخ داده شد که هیچ هدف خودی در منطقه وجود ندارد . در همین لحظه هدف دیگری بر روی صفحه رادار دیده شد که خلبان مجددا از پدافند هوائی اجازه درگیری با اهداف را درخواست نمود اما پدافند به او گفت که اهداف را به حال خود رها سازد تا به مسیر خود بروند و با آنان درگیر نشود . ( مسیر آنها عربستان سعودی بود ) . بنا بر این خلبان هر دو هواپیما را رها ساخت و آنها وارد آسمان عربستان سعودی شدند .
16- در این مرحله و همزمان با رسیدن سوخت دو جنگنده Mirage به مرحله BINGO FUEL ( کاهش سوخت ) ، هواپیماها به پایگاه هوائی امام علی (ع) بازگشته و بلافاصله به دو جنگنده Mirage دیگر که روی زمین در حال آماده باش به سر می بردند فرمان برخاست فوری و پرواز به سمت کویت داده شد.

این تمام آنچه بود که تا ساعت 0500 بامداد روز 2/8/1990 رخ داد .... انشاا... بزودی شرح ماموریت های جنگی هواپیماهای Mirage که با هدف پوشش هوائی منطقه در روز 2/8/1990 صورت گرفت به حضورتان ارائه می گردد ..
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
نمائی از مناطق جنوبی عراق از داخل کابین یک جنگنده میراژ عراقی
هرگونه استفاده یا نقل قول از این مقاله یا تصاویر با ذکر منبع بلامانع است .
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

7 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

1157

تشکر کرده: 39 مرتبه
تشکر شده: 1846 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 15:18

آرشيو سپاس: 6974 مرتبه در 813 پست

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

توسط abdolmahdi » شنبه 1 آبان 1395 10:11

سلام علیکم و رحمه ا...
بسم الله الرحمن الرحيم
قَاتِلُوهُمْ يُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ بِأَيْدِيكُمْ وَيُخْزِهِمْ وَيَنصُرْكُمْ عَلَيْهِمْ وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُّؤْمِنِينَ
صدق الله العظيم
سورة التوبة / الاية 14قسمت دوم
روز پنجشنبه مصادف با 2/8/1990
برابر با 11 محرم سال 1411 هجریبرای آنکه رخدادهای آن زمان کاملا در معرض دید همگان قرار گیرد و برخی نکات مبهم این وقایع روشن شود ، برایتان توضیحاتی را در مورد حوادثی که در روز پنجشنبه 2/8/1990 و در ساعات 0500 الی 2400 همان روز به وقوع پیوسته است ارائه می نمایم .  

1-در زمان مشخص ، گزارش دستگاه های اطلاعاتی که در مورد نیروی هوائی و پدافند هوائی کویت تهیه شده بود به شرح ذیل مطرح گردید :

الف ) مجموعه پایگاه های هوائی کویت
اولا : پایگاه هوائی علي السالم که در 44 کیلومتری شمال غرب پایتخت کویت واقع و مختصات جغرافیائی آن 29° 20′ 48″ N 47° 31′ 14″ E می باشد . گردان های ذیل در آن پایگاه مستقر می باشند :
گردان 18 و 61 مجهز به جنگنده های MIRAGE F1C     
گردان 41 هواپیماهای ترابری و هواپیماهای هرکولس C130
بالگردهای حمل و نقل و هجومی از نوع Puma  و Gazell

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
یک فروند میراژ کویتی در جریان اشغال کویت که احتمالا به عربستان گریخته است . بر روی بدنه آن شعار FREE KUWAIT نقش بسته است .


ثانیا" : پایگاه هوائی احمد الجابر که در 52 کیلومتری جنوب غربی پایتخت کویت واقع و مختصات جغرافیائی آن 28° 56′ 5.7″ N 47° 47′ 31.1″ E می باشد . گردان های ذیل در آن پایگاه مستقر می باشند :
گردان 12 هواپیماهای آموزشی پیشرفته Hawk A/C
گردان 9 و 25 هواپیماهای Skyhawk A4

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
یک هواپیمای Skyhawk A4


2-تذکر : در شبی که نیروهای عراقی وارد خاک کویت شدند ، یکفروند هواپیمای بوئینگ 707 عراقی به عنوان مرکز فرماندهی و کنترل هوائی متحرک به صورت مداوم در داخل آسمان عراق و در نزدیکی مرزهای کویت در حال پرواز بود و ماموریت آن هم تامین اتصال بین یگان های زمینی و مرکز اصلی فرماندهی در ستاد کل فرماندهی نیروهای مسلح عراق بوده است .  

3- راس ساعت 0500 دو فروند جنگنده MIRAGE F1 از پایگاه هوائی امام علی (ع) به هوا برخاسته و به طرف منطقه عملیات سمت گرفتند. این هواپیماها بنا به دستور پدافند هوائی منطقه در ارتفاع 5 کیلومتری منطقه عملیات قرار داشتند . لازم به ذکر است که اهداف هوائی دشمن که در آسمان عربستان سعودی و در نزدیکی مرز کویت قرار داشتند مشاهده می شد اما برای جلوگیری از گسترش صحنه نبردها به جنگنده های عراقی دستوری برای درگیری با آنها داده نشد .

4-     حدود ساعت 0530 دسته هایی از هواپیماهای پشتیبانی نزدیک عراقی حملات خود را به سمت اهداف مورد نظر و طبق نقشه از پیش تعیین شده آغاز کردند . برای انجام این حملات زمینی گردان هائی به شرح ذیل مشارکت داشتند :
الف ) گردان 81 و 89 مجهز به جنگنده های MIRAGE F1 مستقر در پایگاه هوائی ابي عبيدة
ب) گردان 69 مجهز به بمب افکن های سوخو SU-22 مستقر در پایگاه هوائی امام علی (ع)
ج) گردان 49 مجهز به جنگنده های Mig-23 BN مستقر در پایگاه هوائی امام علی (ع)
توضیح : هواپیماهائی از انواع دیگر هم در این عملیات مشارکت داشته اند .

5- هواپیماهای پشتیبانی نزدیک خودی موفق شدند با فرا رسیدن ساعت 0615 پس از انجام ماموریتشان سالم به پایگاه های خود بازگردند .

6-     راس ساعت 0630 تمام هواپیماهای خودی بدون هیچ خسارتی در پایگاه های مادر کاملا مستقر شده بودند .

7-مابین ساعات 0630 الی 0845 هیچ فعالیتی از سوی هواپیماهای مستقر در پایگاه امام علی (ع) بر فراز منطقه عملیاتی صورت نگرفت ولی در عین حال یگان های فنی و مهندسی با حداکثر توان در حال تجهیز و بارگیری مجدد تسلیحات هواپیماها بودند
     
8-     راس ساعت 0845 دستور پرواز فوری دو جنگنده MIRAGE F1 مستقر در پایگاه هوائی امام علی (ع) در ارتفاع 6 کیلومتری به سمت مناطق عملیاتی صادر گردید .
تذکر مهم : در زمان برخاست این دو جنگنده ، دو فروند جنگنده  MIRAGE F1 کویتی مجهز به موشک های هوا به هوا از پایگاه هوائی علی السالم به هوا برخاسته بودند . این دو هواپیما بخشی از یگان های آماده پرواز (آلرت) این پایگاه بودند . بلافاصله فرماندهی پدافند هوائی منطقه به جنگنده های خودی دستور افزایش سرعت به منظور آمادگی برای درگیری هوائی را صادر نمود . درست در زمانی که هواپیماهای خودی از سوی فرماندهی در حال توجیه درگیری بودند ، دو MIRAGE کویتی خیلی سریع مسیر خود را به سمت عربستان سعودی تغییر داده و از مهلکه گریختند.

9-دسته جنگنده های MIRAGE خودی در حال پرواز در ارتفاع 6 کیلومتری بر فراز آسمان پایتخت کویت بودند که از سوی فرماندهی هوائی منطقه به آنها دستور داده شد تا ارتفاع خود را به 2.5 کیلومتری کاهش دهند تا از یگان های زمینی خود در محورهای عملیاتی پشتیبانی کنند و مانع از حملات هوائی دشمن به آنها شوند .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
تانکهای عراقی وارد پایتخت کویت شده اند .10-در همین لحظات فرمانده دسته جنگنده های MIRAGE خودی تعدادی از بالگردها را مشاهده نمود که از کاخ امیر کویت به هوا برخاستند و تعدادشان هم 5 فروند بود. فرمانده دسته بلافاصله با فرماندهی هوائی منطقه تماس گرفت و اعلام کرد که این هواگردها دشمن هستند و بدلیل احتمال وجود شخصیتهای مهم در آن بالگردها درخواست درگیری و سرنگونی آنها را نمود ..! ( صدور دستور از فرماندهی هوائی منطقه ضروری بود ) . خلبان در حالیکه در تلاش برای کسب مجوز فرماندهی هوائی بود مشاهده کرد که این بالگردها در ارتفاع بسیار پائین در حال پرواز به سمت عربستان سعودی هستند و به همین دلیل فرماندهی نیروی هوائی هم از این موضوع بی اطلاع مانده بود. لازم به ذکر است که دسته دو فروندی جنگنده های MIRAGE F1 عراقی در آن لحظات در ارتفاع کمتر از 500 متری و دقیقا بالای سر یالگردهای کویتی در حال پرواز بوده و خلبان مجددا درخواست خود را برای دریافت مجوز ساقط کردن این بالگردها تکرار می کرد اما مجوزی صادر نشده بود . پس از چند دقیقه فرمان سرنگونی بالگردها صادر شد اما اکنون دیگر فرصت از دست رفته و بالگردها به محدوده مرز هوائی عربستان سعودی بسیار نزدیک شده بودند و بنابراین فرمان سرنگونی لغو گردید . در واقع لحظاتی در حال سپری شدن بود که نمی شد آن را وصف نمود....
11-در همین حال دسته دو فروندی جنگنده های MIRAGE F1 عراقی به دلیل کاهش سوخت و رسیدن به حالت BINGO FUEL اقدام به ترک منطقه و بازگشت به پایگاه هوائی امام علی (ع) نمودند که در حدود ساعت 1000 صدای یکی از خلبانان شجاع هواپیماهای پشتیبانی نزدیک در رادیو شنیده شد که به فرماندهی هوائی منطقه اعلام کرد یکی بمب افکن های سوخو SU-22 مورد اصابت قرار گرفته و سرنگون شده است ...! ( بعدها گفته شد که ماموریت این هواپیما ایجاد اخلال الکترونیکی در سامانه های راداری دشمن بوده و خلبان آن نیز شهید قهرمان سرگرد رياض كامل جمعی گردان 69 پروازی پایگاه هوائی امام علی (ع) بوده است ) . در این میان از دو فروند جنگنده MIRAGE مستقر در پایگاه هوائی امام علی (ع) خواسته شد تا فورا به هوا برخیزند . در مدت بسیار کم حد فاصل بازگشت دسته اول و برخاست دسته دوم تا رسیدن به منطقه عملیاتی هواپیمای دوم از نوع سوخو SU-22 نیز مورد اصابت واقع و سرنگون گردید ( بعدا" مشخص شد که هدایت این هواپیما نیز بر عهده سرگرد خلبان شهید زيد خلف حيدر جمعی گردان 69 پروازی پایگاه هوائی امام علی (ع) بوده است ) . هر دو هواپیما در فاصله زمانی چند دقیقه و تقریبا در یک منطقه سرنگون شدند .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


12- با این وجود فرماندهی هوائی منطقه دستور باقی ماندن دسته جنگنده های MIRAGE در ارتفاع 3 کیلومتری و ادامه حمایت از یگان های خودی در مقابل هرگونه هجوم احتمالی دشمن را به ویژه در منطقه ما بین پایتخت کویت و منطقه شمالی آن را صادر نمود.

13-در حدود ساعت 1100 مجددا خبر اصابت و سقوط یکی دیگر از جنگنده های خودی شنیده شد ( و مشخص شد که هواپیما از نوع Mig-23 BN بوده و هدایت آن را شهید سروان خلبان مازن صالح كيطان جمعی گردان 49 پروازی پایگاه هوائی امام علی (ع) بوده است ) . لازم به ذکر است که هر سه هواپیما تقریبا در یک منطقه سقوط کرده بودند و آن منطقه هم در شرق کویت و در سواحل خلیج ع ر ب ی واقع شده بود ( علت سرنگونی این هواپیماها وجود یک سکوی موشکی هاوک در جزیره فیلکه بوده که البته کاربران این سامانه از محل گریخته اما آن را بر روی وضعیت آتش اتوماتیک (؟) قرار داده بودند ) *. پس از آنکه این سامانه از کار افتاد ، امنیت مجددا به منطقه بازگشت .  

14- حدود ساعت 1030 یکی از هواپیماهای حمل و نقل ما از نوع الیوشین 76 توانست با هدف حمایت لجستیکی در پایگاه هوائی علی السالم (کویت) بر زمین بنشیند .

پایان قسمت دوم
در قسمت سوم انشاا... عملیات انجام شده در این روز به همراه بیان توضیحاتی در مورد برخورد هوائی بین دو جنگنده  MIRAGE عراقی و یک جنگنده F15 نیروی هوائی عربستان سعودی بر فراز آبهای خلیج ع ر ب ی و نیز توضیحاتی در مورد دلایل تلفات وارده به بالگردهای خودی در جریان (حمایت از ) پیشروی یگان های عراقی و نیز بررسی اخبار دروغ منتشر شده مبنی بر اقدام هواپیماهای رهگیر کویتی در سرنگونی بالگردهای عراقی تشریح خواهد شد.
موفق باشید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
یک جنگنده Mig-23


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
هواپیماهای Skyhawk A4 نیروی هوائی کویت با همان شعار معروف بر روی بدنه


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
یک هواپیمای Skyhawk A4 آماده انجام ماموریت

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان