فيفا 2006 واقعي تر از هميشه

در اين بخش شما ميتوانيد درباره کليه مباحث بازيهاي كامپيوتري به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15737
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 71313 بار
سپاس‌های دریافتی: 31386 بار
تماس:

فيفا 2006 واقعي تر از هميشه

پست توسط Mahdi1944 » سه شنبه 15 فروردین 1385, 10:17 pm

منبع از مجله شبكه شماره 59
گويي ديگر نمي توان بازي ها را به راحتي و با بهايي ناچيز در كشورمان بازي كرد! اين بار توليدكنندگان پرتوان و زيرك، تمهيداتي انديشيده اند كه تلاش كپي كنندگان را بي اثر كنند. بعد از اين كه براي اولين بار در Sims2 كاري كردند كه نسخه هاي كپي به راحتي قابل اجرا نبود و پس از اين كه هرگز نتوانستيم بازي Splinter Cell جديد را به شيوه هميشگي بازي كنيم، ظاهرا اين بار نوبت به فيفاي جديد رسيده است كه بايد آن را با مشكلات فراوان ، ‌و با حربه ساختن درايو مجازي بازي كرد. به هر حال، با مشكلات فراوان تا چند ماه ديگر كه نسخه بهتري از بازي بيايد، آن را بازي كرديم .
در ايالات متحده و كانادا طرفداران بيشتر به دنبال بازي Madden اين شركت مي باشند، در بقيه نقاط دنيا و به ويژه در كشور ما ،‌ در آغاز پاييز عده بسياري منتظر فيفا مي باشند و اين بار شانزدهمين FIFA به بازار آمد. بازي اي كه تا به حال سودآورترين و پرطرفدارترين محصول اين شركت بوده است . اما اين بار گويي EA تلاشي جدي تر را نسبت به سال هاي پيش انجام داده است و بعد از شكست تكنيكي در فيفاي 2005، اين بار به خود آمده و كمي بردقت خود اضافه كرده است تا حاصل كار، بازي اي شود كه به عقيده بسياري، اين بهترين بازي از سري بازي هاي فيفا است. با توجه به اين كه هنوز نسخه خوبي از بازي در دسترس نيست و زمان كمي از پخش آن مي گذرد ، در اين مقاله مشخصاتي كلي از بازي را مي بينيد و بحث هاي آموزشي ، ترفندها و نكات مخفي بازي بماند براي فرصتي ديگر.
از سال 1994 كه اولين بار فيفا به بازار آمد، تا امروز، هرسال يك فيفاي جديد را تجربه كرده ايم. با اين كه نمي توان گفت EA هرسال محصولي بهتر از سال پيش را ارائه كرده است، اما شايد بتوان گفت كه تلاش كرده است هر سال نكات جديدي را در بازي هاي خود براي طرفدارانش به ارمغان بياورد. اما از بين رفتن تلاش براي بهترشدن ايرادهاي نسخه هاي قبل و ضعف هايي كه در نسخه هاي بعدي تكرار كرده است، مهم ترين دليل عدم تكامل سري بازي هاي فيفا مي باشد.
فيفا 2006 از اين بابت شايد يك استثناي بزرگ باشد. زيرا علاوه بر آنكه ضعف هاي نسخه هاي قبلي خود را ندارد، ساير ضعف هاي بازي نيز تصحيح شده و نكات تازه بسياري هم به آن افزوده شده است .
ديگر از استاديوم هاي يك شكل و بازيكنان شبيه به هم ، خبري نيست . در فيفاي جديد هرچيزي براي خود شناسنامه اي دارد و از بسياري جهات مانند يك فوتبال واقعي به نظر مي رسد. هربازيكن ظاهر و كاراكتر خود را دارد. حتي نحوه شادي گل زدن بازيكنان مانند نمونه هاي اصلي خود، در اين نسخه طراحي شده اند. در واقع مهمترين خصوصيت اين بازي ،‌نه صداهاي خوب ، نه گرافيك و نه ديگر مسائل تكنيكي طراحي بازي كرده است ، ‌بلكه واقعي شدن هرچه بيشتر اين بازي آن را از نسخه هاي قبلي خود متمايز مي كند. چيزي كه براي رسيدن به آن روي تمامي مسائل تكنيكي نيز كارشده است .
اولين بار كه بازي را اجرا مي كنيد، مي توانيد يك تيم از بيش از 500 تيم موجود در بازي را به عنوان تيم برگزيده و محبوب خود انتخاب كنيد. سپس بدون آنكه متوجه باشيد چه اتفاقي مي افتد، از طررف يك تيم دعوت را قبول مي كنيد، تازه بازديدكنندگان آن را مي شناسيد! يازده بازيكن خاطره امگيز و محبوب تمام دوران ها در قالب تيمي به مصاف شما آمده است. فوتباليست هايي مانند زيكو، اريك كانتونا، رودي فولر، گئورگه هاجي، بكن بائر، هوگو سانچز، و كارلوس آلبرتو.
اگر موفق شويد اين تيم را شكست دهيد، يك هزار امتياز مي گيريد. نحوه امتياز دهي بازي به اين صورت است كه اگر ماموريت هايي كه در قسمت Challenge بازي تعبيه شده است را انجام دهيد مانند Hat Trick كردن يك بازيكن با سطح سختي Professional يا شكست يك تيم درجه يك با يك تيم درجه سه . بسته به سختي ماموريت، به شما امتيازهايي داده شده مي شود كه مي توانيد با اين امتيازها مواردي را از قسمت Fan Shop روشن كنيد. به طور مثال ، مي توانيد با دادن هزار امتياز، صحنه هاي برتر بوندس ليگا، ليگ هاي انگليس ، فرانسه و ايتاليا ، كه به صورت عادي خاموشند را روشن كنيد و آن ها را ببينيد. مي توانيد استاديوم هايي بيشتري را فعال كنيد. لباس سوم تيم محبوب خود را انتخاب كنيد، توپ هاي متنوعي را در بازي ها داشته باشيد، زندگي نامه بازيكنان مشهور را ببينيد و حتي شادي هاي بعد از گل زدن گلزنان را افزايش دهيد. امتياز دهي در FIFA2000 در فيفاي قبلي نيز به صورتي ابتدايي و ناقص شاهده آن بوديم، انگيزه خوبي را براي بازي كننده ايجاد مي كند كه بيشتر از بازي لذت ببرد و از امكانات آن استفاده كند.
مربي گري
امسال در قسمت مربي گري ، بيشترين پيشرفت ايجاد شده است . در واقع در بازي هاي تك نفره، جذاب ترين و سرگرم كننده ترين قسمت فيفا2006 ، همين قسمت است. بسياري از امكانات Total Club Maneger ، ديگر محصول EA، در اين فيفا گنجانده شده است و جالب است بدانيد عده اي از تيم طراحان آن بازي براي گسترش اين قسمت، با طراحان فيفا همكاري كرده اند. در اين قسمت ، مي توانيد حامي مالي تيم خود را در ابتداي فصل مشخص كنيد، خودتان قراردادهاي بازيكنانتان را تمديد كنيد، افرادي را به عنوان بازيكنان خلاق اما نامشهور جهان بفرستيد و آنان را به خدمت تيم خود بگيريد و به همين منوال قادريد بسياري ديگر از كارهاي يك مربي را انجام دهيد.
قسمت مربي گري بازي را مي توانيد در 15 فصل ادامه دهيد و در هر فصل رتبه و امتياز مربي گري خود را افزايش دهيد. حتي مي توانيد بازي ها را فقط ببينيد و مربيگري كنيد و آن را انجام ندهيد. هنگامي كه به تازگي كارخود را به عنوان مربي شروع مي كنيد، فقط اجازه داريد تيم هاي درجه دو را انتخاب كنيد و اگر قادر بوديد هدف هاي آن فصل باشگاه را تامين كنيد، از طرف تيم هاي بزرگ تر دعوت به همكاري مي شويد. به عنوان مربي تيم ،‌هشت نفر كادر فني تحت نظارت شما كار مي كنند. اين افراد شامل مسئول انتقال بازيكنان، مسئول كشف بازيكنان نامشهور، مدير استاديوم ، مربي بدن سازي، مربيان و دروازه بان ها، مدافعين ، هافبك ها و گلزنان مي شوند. هريك از اين افراد، از لحاظ مهارت از شماره 1 تا 10 امتيازبندي مي شوند و شما با توجه به بودجه تيمتان، مي توانيد افراد بهتري را استخدام كنيد يا مهارت آنها را ارتقاء دهيد.
در مورد حاميان مالي نيز بايد دقت فراواني به خرج بدهيد، زيرا بيشترين درآمد باشگاه شما قرار است از حمايت آن ها تامين شود. در ابتداي هر فصل ، شما چندين نامزد براي تيم خود پيدا مي كنيد كه هر يك شرايط خود را دارند. با دقت در بندهاي قرارداد آن ها بايد بهترينشان را انتخاب كنيد تا بتوانيد از پول بيشتري براي ارتقاي تيم خود بهره مند شويد. به طور مثال ، بعضي از آن ها براي هر بازي پول بيشتري مي دهند. ولي برخي ديگر با توجه به قهرماني تيمتان در ليگ يا كاپ، پول هاي اضافي به عنوان پاداش به تيمتان مي دهند و اين وظيفه شماست كه با توجه به توانايي هاي تيم خود ، بهترين حامي مالي را انتخاب كنيد.
از طرف ديگر، با اضافه كردن قيمت بليت بازي هاي خانگي نيز مي توانيد درآمد باشگاهتان را زياد كنيد. اما بايد مراقب باشيد كه اين كار را فقط در بازي هاي حساس انجام دهيد. زيرا اگر با طرفداران باشگاهتان مهربان نباشيد، آن ها ديگر به ديدن بازي هايتان نخواهند آمد و از محبوبيت شما كاسته خواهد شد . در واقع بايد به عنوان مربي مراقب سه نكته در تيمتان باشيد. محبوبيت تيم ، شايستگي تيم ، و امنيت شغلي. هريك از اين سه مورد داراي امتيازي از 1 تا 100 مي باشد كه اگر مقدار آن در هر مورد كاهش يافت، بايد سريعا به آن توجه كنيد.
ممكن است تيم موفقي داشته باشيد. ولي به علت تصميمات غلطي كه در مورد بعضي از مسائل به عنوان مدير تيم مي گيريد، از محبوبيت شخصيتان كم شود. جواب هايي كه به خبرنگاران مي دهيد و يا برخورد با مشكلاتي كه بين بازيكنان در رختكن به وجود مي آيد، مي تواند در اين مسئله تاثير داشته باشد. به عنوان نمونه، در مورد خراب شدن زمين تمرينتان توسط باران به شما گزارش داده مي شود و از شما در مورد ادامه يا عدم ادامه تمرينات سوال مي شود. شما سه گزينه براي جواب دادن داريد. به تمرين ادامه دهيد، زمين را به دست تعميرات بسپاريد و تمرين خود را قطع نكيند و زمين را در همان شرايط رها كيند. مسلما در صورتي كه به تمرينات خود در آن زمين ادامه دهيد، موجب آسيب بيشتر به زمين ، و نهايتا خسارت مالي به باشگاه خواهيد شد.
فوتبال شبه واقعي
از ديگر نكاتي كه در اين سري از بازي فيفا پيشرفت زيادي كرده ، تغييرات روحيه بازيكنان و تيم است. در واقع اتفاقاتي كه در زمين مي افتد،‌از قبيل تغييرات آب و هوا ،‌حق ميزباني ، تفاوت گل ها، گل نكردن يك پنالتي در بازي ، بازيكن هاي اخراجي و ... همه در روحيه بازيكنان و تيم شما موثرواقع مي شود. درست مانند يك فوتبال واقعي، الزاما تيم قوي تيم برنده نيست . بلكه بسياري از عوامل ديگر نيز در پيروزي يك تيم موثر واقع مي شود. به طور مثال، اگر تيم قوي اي داشته باشيد كه بازيكنانش را از سراسر دنيا با مبالغ زيادي به تيم خود آورده باشيد و اين بازيكنان با هم ناآشنا باشند،‌ ميزان شايستگي تيم شما كاهش پيدا مي كند، تا زماني كه آن ها با هم آشنا بشوند، ارتباط بهتري باهم داشته باشند، و بازي همديگر را بشناسند.
ميزان شايستگي تيم در داخل بازي ، با سه دايره كوچك كنار تعداد گل هاي زده تيم ها مشخص مي شود و اين امر تعيين كننده اين نكته است كه بازيكنان چقد رهمديگر را مي شناسند و مي توانند حركات همديگر را پيش بيني كنند و با هم همكاري داشته باشند. اگر اين ميزان كم شود، ميزان استقامت بازيكنانتان كمتر مي شود، آن ها زودتر خسته مي شوند، در صورت عقب افتادن از حريف رغبت كمتري براي كسب تساوي از خود نشان مي دهند و به طور كلي توان تكنيكي تيم پايين مي آيد. در اين بازي ، تيم هاي كوچك و صميمي تر ، رغبت بيشتري براي نتيجه گرفتن از خود نشان مي دهند.
يكي ديگر از نكات جديدي كه در فيفاي امسال اضافه شده ، امكان تعويض حالات تاكتيكي درون بازي ، به وسيله كليدهاي Num است . در واقع مي توانيد چهار حالت حمله اي را با زدن كليدهاي Num و چهر حالت دفاعي را با زدن كليدهاي Num+Q تجربه كنيد. به طور مثال ، مي توانيد ضدحمله ، جلو رفتن پيستون هاي كناري، افزوده شدن مدافعانتان را با كليدها در داخل بازي انجام دهيد. همچنين با زدن عدد پنج در اين قسمت، مي توانيد تعيين كنيد كه اگر تيم شما عقب است، هجومي تر بازي كند و اگر بازي برنده است سعي كند نتيجه را حفظ نمايد.
يكي از نكات جالبي كه جاي آن هميشه در بين بازي هاي فيفا خالي بود و آن را در اين بازي مي بينيم، خطاي دست و هند است. در فيفا 2006 براي اولين بار اين خطا تعبيه شده است و حتي به خاطر آن پنالتي گرفته مي شود. گرچه بازي كننده دخالتي در انجام اين خطا به صورت تصادفي رخ مي دهد. ولي وجود آن موجب مي شود شاهد فوتبال شبه واقعي باشيم. يعني اين هيجان را برايتان به وجود مي آورد كه هرگاه كه مدافعتان را به منظور بلوكه كردن توپ به طرف آن مي فرستيد، اين ترس را داشته باشيد كه ممكن است خطاي هندتان گرفته شود.
يكي از ايرادهاي اين فيفا ، حركات آهسته دروازه بان هاست. در واقع ، در اكثر سانترها، دروازه بان ها در جايگاه خود مي ايستند، عكس العمل آنها آهسته و دور از منطق فوتبال مي باشد و تحرك آنها در گرفتن توپ بسيار كم است . به طور مثال، اگرتوپي پشت مدافعان حريف ،‌بدون محوطه جريمه فرستاده شود و دروازه بان نزديك ترين فرد به آن باشد، براي تصاحب آن به طرف توپ نمي رود. اين مشكل بيشتر مربوط به كامپيوتر است ، زيرا شما مي توانيد با كليد خود دروازه بانتان را براي تصاحب توپ از دروازه خارج كنيد. البته عكس العمل هاي گرفتن توپ هاي دروازه بانان با اين كه كند است، از طراحي حركات خوبي برخوردار مي باشد. اين حركت ها مخصوصا در نماهاي پخش مجدد كه با دوربين هاي مختلف و از زواياي گوناگون نشان داده مي شوند، بسيار ديدني مي باشند.
با اين كه تعداد حركات كنترل كننده بازيكنان از قبيل دريبل ها ممحدودتر شده است، طراحي آن ها به گونه اي بوده كه حال و هواي يك فوتبال واقعي را به بازي كننده منتقل كند. حركات منطقي دنياي فوتبال، اكثرا قابل اجراهستند، يكي از حركات جديدي كه در اين قسمت از FIFA تعبيه شده حركتي به اسم Dummy Move است كه در واقع حركتي است كه با حريف را گول مي زنيد. در سري هاي قبل بازي، گوشه اي از اين حركت را در قالب Fake Shot يا اداي شوت زدن مي ديديم كه در اين بازي ،‌علاوه بر شوت ، در دادن پاس و انجام سانترها هم مي توان آن را اجرا كرد و با آن دفاع را گول زد و سپس حركت ديگري را انجام داد. اين حركت با دكمه C انجام مي شود. دكمه C در دفاع كردن طوري عمل مي كند كه اين اجازه را به بازيكنان مي دهد كه توپ هاي در حال ارسال را در بين مسير از آن خود كند و همواره حالتي را براي مدافعتان ايجاد كند كه يارحريف رازيرنظر داشته باشد و با او حركت كند. درست مانند دفاع در ورزش بسكتبال كه مدافعان پا به پاي مهاجمان حركت مي كنند و حركاتشان را زيرنظر مي گيرند.
از ديگر نكات اضافه شده به بازي ، امكان تعيين سناريوي خاص براي شروع هر بازي است . مثلا مي توانيد يك بازي را در حالي آغاز كنيد كه دوگل از حرف عقب باشيد، يا شروع بازي در نقطه خاصي از زمين باشد، و يا تعداد بازيكنان مصدوم، اخراجي يا داراي كارت زرد هر تيم را مشخص كنيد.
اگر از طرفداران اين بازي هستيد و در سال هاي قبل نيز اين بازي را انجام داده ايد، فراموش نكنيد سري به قسمت Retro بزنيد. در اين قسمت مي توانيد مروري بر 12 سال توليد اين بازي مشهور داشته باشيد. در هر سال قسمت هاي جديدي كه به بازي اضافه شده است ، همراه با صحنه اي از بازي آن سال برايتان نمايش داده مي شود. همچنين در اين قسمت مي توانيد شاهد ده گل تماشايي منتخب نيز باشيد كه در ميان آن ها اولين گل وين روني و گل مشهور ديويد بكهام كه از وسط زمين به تيم آرسنال زد نيز ديده مي شوند. ديدن مصاحبه تصويري اختصاصي ساموئل اتوئو نيز تماشايي است .
گرافيك بازي
به نظر مي آيد گرافيك بازي نسبت به سال قبل تغيير چنداني نداشته است . خبرنگار مقوايي با لباس زرد كه كنار زمين با دوربينش نشسته است ، همچنان وجود دارد! تماشاچيان در پس زمينه مانند سال قبل داخل همديگر قراردارند و همچنان تغييرات آب و هوايي و هواي باراني در بسياري مواقع نشان داده نمي شود، چهره هاي بازيكنان درست مانند فيفاي قبلي است و همچنان موها و لباس بازيكنان حركتي شبيه دنياي واقعي ندارد. تنها اتفاق خوبي كه در گرافيك بازي افتاده، تحرك بيشتر اندام و مفاصل بازيكنان است . به عنوان مثال، هنگامي كه بازيكني زمين مي خورد، مفصل مچ پايش نيز تكان مي خورد يا اينكه در دست ها و آدنج هاي بازيكنان حركاتي بيشتر از قبل مشهود است .
تعداد دوربين هاي بازي هم اضافه شده است. يكي از جالب ترين اين دوربين ها، دوربين بالاي سر يا Oveerhead است كه جذابيت زيادي دارد و ما را به ياد بازي هاي فوتبالي مانند MP Soccer ، Kick Off و Sensible Soccer مي اندازد. دوربين پشت دروازه در صحنه هاي پخش مجدد نيز بسيار ديدني است .
اگر داور در صحنه هاي آوانتاژ بدهد، آيكوني بالاي صفحه مبني بر اعلام اين مسئله باز مي شود. همچنين اگر دروازه بانتان توپ را بيشتر از شش ثانيه در دستانش نگه دارد ، اجبارا آن را در مكاني نامشخص پرتاب مي كند.
صداي بازي مانند هميشه خوب است ، تنوع در تشويق تماشاچيان بيشتر شده و زياد شدن قطعات موسيقي بسيار دلنواز است . به طوري كه هرسليقه اي كه داشته باشيد، موسيقي دلخواهتان را در ميان فهرست موسيقي بازي خواهيد شنيد. مانند سال پيش اين قطعات نيز متعلق به مليت هاي مختلف جهان مي باشند. ضمن اينكه اگر از موسيقي خوشتان نيامد، مي توانيد با دكمه Tab آن را به قطعه بعدي ببريد . در بين قطعات نيز گاهي گوشه اي از گزارش تاريخي يكي از گل هاي زده شده توسط بازيكنان بزرگ را مي شنويد، كه شنيدي است .
از نكات جالب ديگر بازي مي توان به عوض شدن گزارشگر باوفاي تمام اين سال هاي فيفا، يعني John Motson اشاره كرد. در فيفا 2006 براي اولين بار صداي Clive Tyldesley را به عنوان گزارشگر مي شنويم. تحليلگر بازي هاي قبل نيز، يعني Ally McCoist هم جاي خود را به Andy Gray داده است .
اين بار دو بازيكن مشهور و جوان، يعني رونالدينهو و وين روني چهره خود را به پوستر و عكس روي جلد CDها و DVD بازي داده اند. روني در مورد اين همكاري با EA مي گويد: من يكي از طرفداران بزرگ بازي هاي فيفا هستم و مشتاقانه منتظر بودم تا در نسخه نهايي FIFA2006 با اين شركت همكاري كنم. اين بازي در ميان ساير هم تيمي هايم نيز از محبوبيت بسياري برخوردار است ، به خصوص زماني كه همه ما با هم براي يك بازي خارج خانه، در شهري ديگر جمع مي شويم، فيفا را بسياري بازي مي كنيم . براي بازيكن جواني مثل من افتخار بزرگي است كه براي تبليغ اين بازي انتخاب شده ام .
وين روني ستاره جديد منچستر يونايتد بازيكني است كه توانست اولين گلش را در مسابقات تيم برتر انگليس در سن شانزده سالگي بزند و با گلي كه در هفده سالگي در جام جهاني زد، توانست جوان ترين گلزن انگليس در اين مسابقات باشد. همچنين در مسابقات Euro2004 از خود نمايش بسيار خوبي نشان داد.
رونالدينهو نيز در اين مورد گفته است : خيلي شانس آورده ام كه براي تبليغ اين بازي دعوت شده ام. اين بازي به من فرصت مي دهد كه هر روز بازي اي را كه آرزو دارم، در واقعيت انجام بدهم ولي نمي توانم ، در منزلم انجام دهم.
او كه در سال 2004 بهترين بازيكن سال لقب گرفت ، از 19 سالگي براي تيم ملي برزيل بازي هاي بسيار خوبي را انجام داد و الان كه 25 سال دارد ، يكي از بازيكنان موثر بارسلونا است . اين دو بازيكن قبلا نيز با EA همكاري كرده بودند. روني در بازي ها FIFA2005 كه در انگليس پخش شد و فوتبال خياباني و رونالدينهو نيز در FIFA2004، همكاري كرده بودند. در ضمن از آنها علاوه بر تبليغات ، براي مشورت در طراحي تكنيكي بازي نيز استفاده شده است .
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

ارسال پست

بازگشت به “بازيهاي رايانه‌اي”