در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1342

تشکر کرده: 90 مرتبه
تشکر شده: 241 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 29 تیر 1390 11:56

محل سکونت

Iran

آرشيو سپاس: 8995 مرتبه در 1135 پست

مهمترین رویدادهای علمی 2011

توسط A3eman » دوشنبه 12 دی 1390 13:18

سالی مملو از رویدادها و وقایع علمی بود که از مهمترین آنها می توان به شواهدی برای امکان وجود ذره بوزون هیگز، حرکت نوترینوها در سرعتی فراتر از سرعت نور و سایر تحقیقات و کشفیات علمی به ویژه در عرصه های نجوم، زیست شناسی و فناوری نانو اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پایان عصر شاتلها، کشف گونه های جدید در طبیعت، بوزون هیگز، سرعت نوترینوها، پایان کار برخورددهنده تواترون، پرتاب مریخ نورد جدید ناسا، ساخت اولین دندان آزمایشگاهی و پیوند موفقیت آمیز آن به موش تنها بخشی از رویدادهای علمی است که جهان در سال 2011 شاهد آن بود.

فیزیک- به خاطر تحقیق درباره سرعت نوترینوها و بوزون هیگز، فیزیک قهرمان مطلق علمی در سالی است که گذشت.

معرفی آخرین اطلاعات علمی که فیزیکدانان هنوز درحال کار بر روی تائید آنها هستند 2011 را به سالی تبدیل کرد که می تواند چهره فیزیک را تغییر دهد و درهایی را به سوی مفاهیم جدیدی از این حوزه علمی بگشاید.

در ماه سپتامبر اولین نتایج آزمایش Cngs (نوترینوهای سرن به سوی گرن ساسو) اعلام شد و نشان داد که دسته پرتوهای این ذره که از سرن به سوی لابراتوارهای گرن ساسو گسیل شده بودند با سرعت برابر با 60 نانو ثانیه سریعتر از نور به مقصد رسیدند.

همچنین در ماه دسامبر اطلاعات جدید بسیار مهمی در سرن منتشر شد که می توانند راه جدیدی را در مسیر مفاهیم علمی کاملاً نوینی ارائه کنند به طوریکه این دانشمندان برای اولین بار توانستند امکان وجود ذره بوزون هیگز را درک کنند. ذره بوزون هیگز می تواند توضیح دهد که چرا در جهان جرم وجود دارد.

به علاوه، در این سال برخورد دهنده "تواترون" در لابراتوار فرمی در شیکاگو تعطیل شد. این برخورددهنده در طول دوره خدمت خود توانست در بررسی ذرات کوارک نقشی بنیادی ایفا کند.

فضا- 2011 سالی به یاد ماندنی در عرصه تحقیقات هوافضایی بود. در این سال، سه دهه برنامه شاتلهای فضایی ناسا به کار خود پایان داد. شاتلها در طول 30 سال توانستند به اهداف علمی و فناوری بی سابقه ای دست یابند و در ساخت ایستگاه فضایی بین المللی شرکت کنند.

با پایان یافتن عصر شاتلها اکنون عصر جدیدی آماده است تا کار خود را آغاز کند. از یک سو، آمریکا درحال توسعه فضاپیمای جدید Nasa Mpcv است که بر روی کپسول "اوریون" قرار دارد که هدف از ساخت آن اکتشافات فضایی دورتر است و از سویی دیگر درحال همکاری با شرکای صنعتی فعال در عرصه پروازهای فضایی تجاری است، اما تا رسیدن به این اهداف، روسیه ماموریتهای کپسول سایوز را برای رساندن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی ادامه می دهد.

همچنین در سال 2011 برنامه سفر مجازی به مریخ که پروژه "مارس 500" نام داشت و از سوی اسا و آژانس فضایی روسیه برای شبیه سازی سفر طولانی به سوی سیاره سرخ سازماندهی شده بود با موفقیت به کار خود پایان داد.

نجوم- به خاطر تلسکوپهای پیشرفته تر از همیشه، در سال 2011 تصاویری با جزئیات بالا از ستارگان ارائه شد و به ویژه تلسکوپ فضایی کپلر به اطلاعات بسیار مهمی در خصوص سیارات مشابه زمین دست یافت.

همچنین کاوشگر تاریخی "وویاجر 1" که در سال 1977 پرتاب شد، در سالی که گذشت اطلاعاتی را به زمین ارسال کرد که در نظریه های مربوط به مرزهای انتهایی منظومه خورشیدی تحولات مهمی ایجاد می کنند.

در ماه ژوئن نیز سیارک 2011 MD از زمین دیدن کرد و از فاصله 12 هزار کیلومتری از کنار سیاره ما گذشت.

علاوه بر این، در این سال ستاره شناسان توانستند در فاصله بیش از 12 میلیارد سال نوری از زمین بزرگترین ذخیره آبی جهان را در نخستین سالهای پس از بیگ بنگ کشف کنند.

زیست شناسی- در سال 2011 تحقیقات درباره حیات مصنوعی ادامه یافت و اولین چشم از سلولهای بنیادی در آزمایشگاه و در ملغمه ای از مواد مناسب رشد کشت داده شد. همچنین برای اولین بار یک دندان کامل در آزمایشگاه ساخته و با موفقیت به یک موش پیوند زده شد.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان