بعلت تحریمات عرضه توپولف-204 به ایران زیرسوال می رود

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

بعلت تحریمات عرضه توپولف-204 به ایران زیرسوال می رود

پست توسط @lirez@ » شنبه 28 فروردین 1389, 4:19 pm

روزنامه روسی RBC Daily روز پنجشنبه نوشت: باری دیگر ممکن است که کمپانی آمریکایی Pratt & Whitney در جنجالی مربوط به صادرات تجهیزات روسی غیرنظامی شرکت داشته باشد. کارخانه موتور سازی پرم روسیه و کمپانی Pratt & Whitney مشترکاً موتوری برای هواپیماهای جدید توپولف-204اس.ام. طراحی کرده اند. قرار بود که پنج فروند از اولین تولیدات این هواپیما را ایران خریداری کند، اما بعلت تحریمات آمریکا عرضه این هواپیماها زیر سوال می رود.
این روزنامه می نویسد: کمپانی آمریکایی از سهامداران کارخانه موتورسازی پرم می باشد و به شریک خود اطلاع داد که دشواری های در رابطه با کسب مجوز از وزارت امور خارجه آمریکا برای همکاری اقتصادی خارجی در فروش اولین هواپیماهای توپولف-204اس.ام. با موتور "پ.اس.-90آ.2" به ایران وجود دارد. تا کنون چنین تصور می شد که پنج فروند از اولین هواپیماهای توپولف-204اس.ام. طبق قراردادی که سال 2009 بین شرکت هواپیمایی "ایران ایر تور" و شرکت روسی "ایلوشین فینانس کو" منعقد شده بود، به ایران عرضه خواهد شد. در نمایشگاه هوایی ماکس-2009 که در حومه مسکو برگزار شده بود نیز قرارداد قطعی عرضه 15 فروند هواپیما برای شرکت هواپیمایی "آتلانت سایوز" امضا شد.
در ادامه آمده است: "الکسی فئودوروف" رئیس کورپوراسیون واحد هواپیماسازی روسیه اطلاع داد که انتظار می رود اولین محموله هواپیماهای توپولف-204اس.ام. از اواخر سال 2011 به شرکت هواپیمایی "آتلانت سایوز" عرضه شود. وی می گوید: "من آمادگی ارزیابی واقعی بودن عرضه هواپیماهایمان به ایران را ندارم، اما اگر پیشتر برنامه ریزی می شد که اولین سفارش دهنده ایران ایر تور باشد، اکنون ما تصمیم گرفتیم که "آتلانت سایوز" سفارش دهنده آغازین باشد و این را با آن مورد موافقت قرار داده ایم". اولین هواپیماها اکنون طبق مطالبات و مشخصات لازم "آتلانت سایوز" ساخته می شوند که با مشخصات مورد نیاز طرف ایرانی تفاوت دارد.
این روزنامه می نویسد: به گفته فئودوروف، قرارداد با ایران ایر تور هنوز به اجرا در نیامده است، چرا که هنوز قرارداد به شکل قطعی تنظیم نشده است. اما اکنون با Pratt & Whitney رایزنی هایی درباره عرضه موتورهای "پ.اس.-90آ.2" به ایران انجام می شوند. وی خاطر نشان نمود: "شاید موتورهایی به ایران عرضه شوند که بدون حضور Pratt & Whitney ساخته شده اند: "پ.اس.-90آ.". آنها قابل جایگزینی هستند و برای جایگزینی این موتور نیازی به تغییر هواپیما نیست".
در ادامه آمده است: "میخائیل دیچسکول" مدیرعامل کارخانه موتورسازی پرم می گوید: "در سال 2010 شش موتور ساخته خواهند شد که برای آزمون روی هواپیماهای مجرب کارگذاری می شوند. در کل تولید 40-50 موتور در سال برنامه ریزی می شود، اما در صورت وجود حجم کنونی تولید، 25 تا 30 موتور تولید خواهند شد".
در پایان گفته می شود: این اولین باری نیست که Pratt & Whitney مانع عرضه تجهیزات روسی می شود. پس از مناقشه در اوستیای جنوبی (اوت 2008) که قرار بود مذاکرات مربوط به عرضه موتورهای بالگرد РW-207K از کانادا آغاز شوند، Pratt & Whitney با اشاره به تغییرات سازمانی این کار را انجام نداد و بدین ترتیب برنامه آزمون های می-38 اجرا نشد. "آندره شیبیتوف" مدیر کل کمپانی "ورتالیوتی راسیی" (بالگردهای روسیه) پیشتر در این باره گفته بود: "اوضاع کنونی نمی گذارد که نسبت به موفقیت همکاری ها با وجود چنین تعاملاتی خوشبین بود. از این رو ما می خواهیم در روابط خود با طرف آمریکایی بازنگری کنیم". در عین حال در Pratt & Whitney از تفسیر این اظهارات خودداری کردند.
خبرگزاری «ریا نووستی»

تصویر

Captain
Captain
پست: 618
تاریخ عضویت: یک شنبه 21 تیر 1388, 4:48 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 8672 بار
سپاس‌های دریافتی: 6219 بار

Re: بعلت تحریمات عرضه توپولف-204 به ایران زیرسوال می رود

پست توسط ARafiee » شنبه 28 فروردین 1389, 10:12 pm

اين البته تصوير يك توپولف-334 است,به نظرم جالب آمد
(يك روز هم قرار بود خط توليد آن در ايران راه بيافتد)
درباره توپولف-204 هم داستان بسيار است,مستمسكي است كه هر از گاه اين روسها دادسخن بر مي اورند !
تصویر
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: بعلت تحریمات عرضه توپولف-204 به ایران زیرسوال می رود

پست توسط @lirez@ » یک شنبه 29 فروردین 1389, 3:55 pm

www.centralclubs.com/204-t46135.html

اطلاعاتی درباره 204

با تشکر از فریبرز عزیز

New Member
پست: 16
تاریخ عضویت: دو شنبه 30 فروردین 1389, 3:44 am
سپاس‌های ارسالی: 87 بار
سپاس‌های دریافتی: 24 بار

Re: بعلت تحریمات عرضه توپولف-204 به ایران زیرسوال می رود

پست توسط hmrt135 » دو شنبه 30 فروردین 1389, 9:02 pm

 من که معتقدم شعار مرگ بر روسیه به درستی از درون حاکمیت بین معترضان انتخابات به صورت غیر مستقیم منتقل شد تا سران روس بدانند که با این سیاست یک بام دو هوا که در پیش گرفتند به زودی بایستی دست از این سفره نعمت به نام ایران که با نیرنگ و نا شکری باهاش برخورد کرند کوتاه کنند.

اگه قرار باشه روسیه هم همان کاری رو بکنه که آمریکا و اروپایی ها کردند مطمئنا ایرانیها سراغ کالایی میروند که مرغوبتر و بهتر از کالایی روسی هست. یعنی اگر قرار بر مصالحه باشه با خود آمریکا میشه نه روسهای کثیف و اونوقته که روسیه از نظر ژئوپولیتیکی هیچ پایگاه دیگری در خاورمیانه نخواهد داشت.

مرگ بر استکبار

مرگ بر منافقین و کفار

 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: بعلت تحریمات عرضه توپولف-204 به ایران زیرسوال می رود

پست توسط @lirez@ » سه شنبه 14 اردیبهشت 1389, 1:04 am

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در حالی که مبحث استفاده از هواپیماهای نو غربی در ناوگان هوایی کشور در حال جان گرفتن است، به نظر می‌رسد قراردادهای خرید و ورود توپولف‌های 204 که به عقیده دست‌اندرکاران صنعت هوایی کشور پیشرفته و قابل اطمینان است، به فراموشی سپرده شده و ظاهرأ همگان از سرنوشت این توپولف‌های به ظاهر مدرن که قرار بود به ناوگان ایران‌ ایر‌تور سپرده شود، بی اطلاعند.

‌* برتری‌های توپولف 204 نسبت به توپولف‌های موجود در ناوگان

هواپیمای توپولف 204 در کلاس هواپیماهای 200 نفره و میان‌برد (حدود 5 هزار کیلومتر) طراحی شده است‌.
‌توپولوف 204 هواپیمایی دو موتوره با برد متوسط بوده و در واقع با هدف جایگزینی توپولف‌154 طراحی شده است؛ ایده اولیه برای تولید و ساخت این هواپیما در سال 1983 شکل گرفت و اولین پرواز این هواپیما در سال 1989 انجام شد.
دومین نمونه از این هواپیما که دارای موتورهای RB-553-211 بود در 14 اوت 1992 پرواز کرد.
در 12 ژانویه 1995 گواهینامه صلاحیت پروازی کشور روسیه به این هواپیما که در ابتدا به عنوان هواپیمای باربری مورد استفاده قرار می‌گرفت، اعطا شد و اولین پرواز این هواپیما به عنوان هواپیمای مسافربری هم توسط خطوط هوایی "ونوکوفو " در 23 فوریه 1993 انجام شد.
‌بنا به گفته کارشناسان سه ویژگی مهم و برجسته‌ای که طراحان این هواپیما بر آن تأکید دارند شامل ارتفاع کابین، مصرف سوخت کم و قیمت پایین هواپیما، است.
‌کابین این هواپیما با توجه به سفارش مشتریان به اشکال مختلف قابل ارائه است که نوع کلاس A با 212 مسافر و کلاس B و کلاس C با 164 تا 193 مسافر از جمله آن‌ها است.‌

* مروری بر گذشته قرارداد خرید توپولف 204

بنابراین گزارش در تاریخ 31 شهریور 85 ‌پس از پایان مذاکرات چند ساله ایران و روسیه، شرکت هواپیمایی ایران‌ایر ‌موافقت کرد طی قراردادی به ارزش 200 میلیون دلار، هواپیماهای «توپولف-204» را از شرکت "ایلوشن فینانس " خریداری کند؛ هواپیماهای خریداری شده توسط شرکت ایران‌ایر برای ایران‌ایرتور در نظر گرفته شده بود که همگی از نوع 204 سری 100 بودند.
بنابراین گزارش رئیس هیئت مدیره سابق ایران ایرتور در تاریخ 2 مردادماه 1385 در این‌باره به فارس گفته بود: قرارداد خرید پنج فروند هواپیمای توپولف 204 از روسیه، نهایی شده و مذاکرات پایانی آن با طرف روسی در حال انجام است.
‌پورمحمدی با بیان اینکه این قرارداد در مرحله مذاکره قرار داشته و در مورد نحوه و میزان خدمات پس از فروش در حال تعامل هستیم، گفته بود: به دلیل اینکه این نوع هواپیمای توپولف تا‌کنون در کشور وجود نداشته، مجبوریم شرایط خاصی را از طرف روسی در مورد خدماتی که بعد از عقد قرارداد برای تعمیر و نگهداری این هواپیماها احتیاج داریم، درخواست کنیم.
این در حالیست که وی اواخر سال 84 نیز در گفت و گو با فارس، گفته بود: موضوع خرید این پنج فروند توپولوف از روسیه به مرحله نهایی رسیده و تنها امضاء قرارداد آن باقی مانده است.
‌سعید حسامی مدیر عامل سابق هما نیز در 14 مرداد 1388 در خصوص خرید پنج فروند هواپیمای مدرنیزه شده "توپولف-204 اس.ام. " توسط ایران‌ایرتور، به فارس گفت: توپولف 204 که به زودی وارد ایران‌ایرتور خواهد شد، به هیچ عنوان قابل مقایسه با توپولف 154 نیست و بسیار پیشرفته‌تر است.
همچنین مدیرکل سابق دفتر مهندسی و قابلیت پرواز سازمان هواپیمایی در تاریخ 18 شهریور‌ماه 1388با اشاره به اینکه طبق برنامه چهارم توسعه کشور لازم است عمر ناوگان هوایی مسافری به زیر 15 سال کاهش یابد، به فارس گفته بود: در حال حاضر سازمان هواپیمایی منتظر تحویل هواپیماهای توپولف 204 از کشور روسیه است که این هواپیماها همگی نو هستند.
محمدرضا کاظمی‌پور با بیان اینکه حداکثر سن هواپیماهای کارکرده غربی که از این پس به کشور وارد می‌شوند، 12 الی 15 سال است، تأکید کرد: ‌به جز قرارداد خرید توپولف‌های 204 که چندی پیش سازمان هواپیمایی ایران با کشور روسیه منعقد کرد، در حال حاضر ایران هیچگونه قرارداد خرید هواپیما با این کشور امضاء نکرده است.
وی در خصوص توپولف‌های 204 خریداری شده توسط ایران‌ایرتور، گفته بود: هواپیماهای مذکور، نو و بسیار مدرن، دارای موتور اروپایی و در حد کلاس ایرباس هستند و کاملا با توپولف‌های قبلی تفاوت دارند.
در حالی که مدیرکل سابق دفتر مهندسی و قابلیت پرواز سازمان هواپیمایی کشوری در شهریور‌ماه سال گذشته خبر از ورود توپولف‌های 204 در آینده نزدیک داده بود، امروز و پس از گذشت 7 ماه از این گفته‌ها به نظر می‌رسد هیچ‌یک از مسئولان قصد ندارند درباره سرنوشت این توپولف‌ها اظهار نظر کنند.
‌برای تأیید این ادعا می‌توان به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در تاریخ 9 اردیبشت‌ماه سال جاری اشاره کرد که از سرنوشت هواپیماهای توپولف 204 که طبق قرارداد مقرر شده بود به ایران ‌ایر‌تور تحویل شود، اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است: فعلأ ورود این هواپیماها به کشور در هاله‌ای از ابهام است و خبری از وارد شدن آنها به ناوگان هوایی کشور نیست.
این در حالی است که "نیکولای ویچ میناشکین " معاون سرطراح شرکت هواپیمایی توپولف و مسئول غرفه این شرکت در نهمین نمایشگاه بین‌المللی هوا و فضای مسکو، در حاشیه این نمایشگاه به خبرنگار فارس گفته بود: تاکنون 50 فروند از هواپیمای "توپولف 204 " در کارخانه "اولیانوفسک " تولید شده و در حال بهره‌برداری است، اما دلیل تعویق در تحویل دادن پنج فروند سفارش جمهوری اسلامی ایران عمدتاً به دلیل تغییرات مورد نظر ایران است که براساس آن تغییراتی در موتور متناسب با شرایط اقلیمی ایران ایجاد شده و تاحدی مصرف سوخت و وزن هواپیما هم کاهش می‌یابد.
بنا به گفته وی در تولیدات جدید توپولف 204 تمامی سیستم‌های هواپیمایی مدرنیزه شده و ضمن افزایش طول عمر هواپیماها، فعالیت زیادی نیز برای بهینه‌سازی خدمات رفاهی مسافران انجام شده است‌.
با این وجود مدیر عامل ایران ‌ایر‌تور در تاریخ 10 اردیبهشت‌ماه سال جاری در خصوص سرنوشت ورود هواپیماهای توپولف 204 به ناوگان این ایرلاین به فارس گفته بود: فعلأ هیچ خبری در خصوص ورود این توپولف‌ها به کشور در دست نیست.
‌مهدی صادقی‌ در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر وجود یا عدم وجود ضمانت اجرایی قرارداد خرید توپولف بین ایران و روسیه، گفت: لازم بود روس‌ها آمادگی خود را برای فروش توپولف 204 قبل از انعقاد قرارداد اعلام می‌کردند اما کارخانه سازنده روسی توپولف 204 هنوز آمادگی خود را برای شروع فعالیت و واگذاری این توپولف‌ها به ایران، اعلام نکرده‌ است.
مدیرعامل ایران ایرتور با رد این موضوع که ورود هواپیماهای 204 توپولف به ایران ملغی شده است، تصریح کرد: عدم واگذاری این توپولف‌ها تنها به عدم برنامه‌ریزی کارخانه سازنده روسی بازمی‌گردد.

و اما امروز 11 اردیبهشت 1389 است و کماکان هیچ‌یک از مسئولان قصد ندارند در مورد ورود یا عدم ورود توپولف 204 به ناوگان هوایی کشور اظهار نظر کنند و یا شاید از سرنوشت‌ قرارداد خرید این هواپیمای شرقی بی‌اطلاعند‌.
به نظر می‌رسد دست‌اندر کاران صنعت هوایی کشور فعلأ به دلیل ترس پنهان مردم از هواپیماهای شرقی و بخصوص ‌توپولف که پس از سانحه 24 تیر‌ماه و سقوط توپولف کاسپین‌ایر قوت گرفت، قصد ندارند به این زودی‌ها برای دریافت هواپیماهای توپولف 204 عزم جدی از خود نشان دهند؛ بنابراین توپ را در زمین کشور سازنده انداخته و روسیه را مقصر عدم تحویل این توپولف‌ها معرفی می‌کنند.
این گزارش حاکی است با گذشت چندین سال از این قرارداد و تولید روز‌افزون هواپیماهای مدرن، هر روز بهتر از روز قبل، وارد کردن توپولف‌های 204 نیز در آینده دور چندان منطقی نیست.

گزارش از سعید مؤذنی

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”