با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فروشد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط cheka » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 3:53 pm

CAPTAIN PILOT نوشته شده:خیر! مقامات آمریکایی با توجه به انجام پروژه های مشترک با دولت روسیه, در خصوص کلیه مسائل ایران و روسیه اعمال فشار و محدودیت مینمایند و از آنجا که منافع هر کشور در اولویت اول قرار دارد, دولت روسیه نیز کاملا" از عواقب این کار اطلاع دارد. (ادامه این بحث هیچ ارتباطی به این تاپیک ندارد)

2- طبق اظهارات کارشناسان ایرانی خانواده ی موتورهای PS-90A برای شرایط ایران نامناسب هستند و این بحث در مورد موتور PS-90A2 هم وجود داره

طبق اظهارات موجود در منبع خبر مورد استناد شما, کارشناس محترم صریحتا" به عدم سازگاری موتورهای PS-90A اشاره داشته اند و با توجه به تاریخ این خبر, این اظهارات در خصوص خرید Tu-204-100 میباشند که بطور پایه از موتورهای PS-90A بهره میبرند و در این بین صحبتی از نمونه A2 که عملا" متعلق به سری SM میباشد به میان نیامده است. [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
(با توجه به اینکه این موتور و نمونه ی اصلی از لحاظ فنی باهم تفاوت چندانی ندارند)


تفاوت در میان PS-90A و PS-90A2 دقیقا" بر روی مبجث سازگاری این موتور با استانداردهای اقلیم اروپا و آمریکا میباشد و چنانچه با شرح قوانین ETOPS و Annex 4 آشنایی داشته باشید, باید بخوبی بدانید که تفاوت های عمده ای در بین این 2 موتور وجود دارد. صرفا" استناد به توان و مصرف سوخت برابر به هیچ عنوان نشانگر یکسان بودن 2 موتور نمیباشد. [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
ظاهرا کارشناسها تنها موتور Rolls Royse رو واجد شرایط پرواز در آب و هوای ایران دونسته اند

همانطور که در بالا نیز اشاره شد, این خبر و اظهار نظر مربوط به سال 1384 میباشد و موتورهای Rolls Royce RB211-535E4 و 535E4B تنها قابلیت نصب بر روی Tu-204-120 را دارند و این هواپیما به دلیل همین مسئله, هیچگاه در لیست خرید ایران نبوده است! همچنین کلیه Tu-204 های سری SM از موتورهای اختصاصی PS-90A2 بهره میبرند و با توجه به اختلاف Thrust حدود 30 کیلو نیوتن و همچنین اختلاف طول 196.85 سانتی متری و اختلاف وزن 350 کیلوگرمی در موتورهای RR نسبت به A2, عملا" تعویض Pylon ها و محاسبه مجدد Pay Load و Extension کلی بال های Tu-204SM بر مبنای نمونه های ساخت انگلستان و تنها جهت فروش 12 الی 15 فروند به هیچ عنوان امکان پذیر نمیباشد!

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  در بخشی از خبر مورد استناد شما آمده است:

 
The plane left Domodedovo for the Egyptian resort city of Hurghada at 4:00 a.m. (01:00 GMT) on Sunday, but had to return to Moscow two hours later after smoke was detected in the cabin. Later, it resumed its flight
 

با صرف نظر از بروز این مشکل و احتمال آتش سوزی در تجهیزات طبقه تحتانی کابین Tu-204, تنها 2 احتمال در خصوص متلاشی شدن این هواپیما پیش از رسیدن به Runway Threshold وجود دارد.....-طبق تحریمهایی که خود آمریکا وضع کرده ، تنها شرکتهای آمریکایی حق فروش تجهیزات به ایران رو ندارند ، در قطعنامه های شورای امنیت هم تنها ممنوعیت فروش تجهیزات نظامی (مرتبط با هسته ای و موشکی) مورد تاکید قرار گرفته ، در اینصورت هیچ حق قانونی برای آمریکا جهت فشار برای لغو فروش هواپیماهای مسافری وجود ندارد.

- تا جایی که بنده میدونم ETOPS بطور کلی برای اطمینان از ایمنی موتورها و سیستمهای هواپیما در طول پروازهای طولانی مدت هست و در جایی از دو مرحله ی این تست بطور مشخص درباره ی تست تطبیق موتورها با شرایط اقلیمی مختلف حرفی به میان نیامده ، علاوه بر این با توجه به اینکه عمده تستهای ETOPS (بخصوص تست مربوط به موتورها که در مرحله ی اول "ETOPS type approval" است) بر فراز اقیانوس انجام میشه فکر نکنم بشه با توجه به این مجوز برای آب و هوای ایران نتیجه ای گرفت.

- در مورد گزارش سقوط Tu-204 هم پیشنهاد میکنم دوباره خبر رو مطالعه بفرمایید ، آتش سوزی در کابین هواپیما در روز یک شنبه و در مسیر مسکو به مصر اتفاق افتاده ، در حالیکه سقوط هواپیما در روز دوشنبه (روز بعد) و در راه برگشت (از مصر به مسکو) اتفاق افتاده . علاوه بر این همونطور که اشاره شده بعد از آتش سوزی هواپیما بلافاصله برای رفع مشکل به مسکو برمیگردد و سپس دوباره به سمت مصر پرواز میکند ، با توجه به اینکه هواپیما قبل از پرواز از فرودگاه شهر هرقدای مصر به سمت روسیه هم حتما یک بار مورد بازبینی و سرویس قرار گرفته میشه گفت در فاصله ی بین آتش سوزی تا سقوط هواپیما دوبار چک شده پس بعیده بین این دو مورد ارتباطی باشه ، کما اینکه در آخر خبر یکی از مسئولان آژانس هوایی روسیه ارتباط بین این دو مورد رو رد کرده است:

 "A spokesman for Russia's air transportation agency said the events were not connected. 
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 509
تاریخ عضویت: شنبه 13 آذر 1389, 12:07 am
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط interceptor » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 5:08 pm

حالا چی شده روسیه دلش برا ما سوخته؟ یا شاید هم دلش برا کمپانی های هواپیماسازی مسافربری اش سوخته که جنسای بادکرده شون رو دستشون مونده!
بابا ما از هواپیماهای مسافربر مسافرکوش روسی متنفریم. ای خدا برهان ما را از دست این روسا! دست از سرمون بردارید، چند ایرانی دیگه توی سقوط های توپولوف ها و ایلیوشین ها باید تیکه تیکه بشن تا عیب هواپیماهای روسی معلوم بشه؟؟؟ :-O

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10131 بار

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط typhoon » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 6:19 pm

با سلام
تا جایی که من می دونم انگلستان هم ایران را تحریم کرده و اگر در ساخت این موتورها از شرکت رویزرویس هم کمک گرفته شده باشه ، پس به ما فروخته نمی شه!!!

در مورد کیفیت کلی مسافربرهای روسی هم فکر کنم یک نگاهی به آمار فروش اونها در دنیا اگر بیاندازیم مسائل روشن میشه!!!
Old soldiers never die.They just fade away

Major II
Major II
پست: 465
تاریخ عضویت: پنج شنبه 3 مرداد 1387, 9:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 221 بار
سپاس‌های دریافتی: 752 بار

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط shadro » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 8:13 pm

تاریخ ایران از روس جماعت نامرد تر بخود ندیده است....................

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط Sami 1993 » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 8:40 pm

این مملکت از بدوی تشکیلش ، نامردهای زیادی به خودش دیده .
ولی در راس آنها 3 کشور وجود دارد که بیشترین ضربات را به ایران وارد کردند.
ایالات متحده آمریکا که باید اون گفته امام (ره) رو با آب طلا نوشت که گفتند آمریکا شیطان بزرگ است.
روسیه( روسیه تزاری ، اتحادجماهیرشوروی و حالا هم فدراسیون روسیه ) که قفقاز را از ایران گرفت و بعد از اون سیاستش رو دربرابر ایران تغییر نداده (دوست بدتر از دشمن)
و انگلیس که نیازی به توضیح نیست چون معرف حضور هستش.

اخراج شده
پست: 203
تاریخ عضویت: شنبه 17 مهر 1389, 9:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 571 بار
سپاس‌های دریافتی: 211 بار

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط MeTaNa » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 9:09 pm

Mr.Amirhessam نوشته شده:احتمالا جنگنده مثل j-20 و موشک بالستیک ضدکشتی که چین تولید کرده و از فن اوری بسیار بالایی برخوردار هستن هم جز مداد رنگی،جوراب و... محسوب میشن؟


ممنون از پاسختون.

اگه مرغ آدم یه پا داشته باشه ها، موشکو اینا که سهله، حتی خیلی چیزای دیگه رو هم مداد رنگی میشه دونست!

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34086 بار
تماس:

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط CAPTAIN PILOT » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 9:22 pm

 دوست عزیز و گرامی, جناب cheka تصویر
درود بر شما تصویر

هیچ حق قانونی برای آمریکا جهت فشار برای لغو فروش هواپیماهای مسافری وجود ندارد.

کاملا" صحیح است و آمریکا طبق قوانین بین المللی اجازه دخالت در این قبیل امور را ندارد اما این دخالت ها بیشتر از منظر قدرت طلبی و اعمال فشارهای دیپلماتیک بر طرف روس انجام میپذیرد. بازهم تکرار میکنم که این مسئله هیچ ارتباطی با موضوع تاپیک ندارد.

  - تا جایی که بنده میدونم ETOPS بطور کلی برای اطمینان از ایمنی موتورها و سیستمهای هواپیما در طول پروازهای طولانی مدت هست و در جایی از دو مرحله ی این تست بطور مشخص درباره ی تست تطبیق موتورها با شرایط اقلیمی مختلف حرفی به میان نیامده

متاسفانه سایت Wikipedia اطلاعات کاملی در خصوص آزمایشات ETOPS ارائه نداده است! قوانین ETOPS در غالب 2 دستور العمل (متفاوت با مرحله) و با شرح کتابچه ای بالغ بر 500 صفحه توسط FAA نگارش شده است. در انجام چهار Level از آزمایشات Performance, مهمترین نکته سازگاری موتورها و واکنش آنها نسبت به شرایط محیطی و اجرایی میباشد که طی 2 مرحله زمینی و هوایی مورد آزمایش قرار میگیرد.

فکر نکنم بشه با توجه به این مجوز برای آب و هوای ایران نتیجه ای گرفت.

با توجه به توضیحات بالا, و شرح الزامات Annex 4 که با عنوان Aeronautical Charts شناخته میشوند, و همچنین تشابهات اقلیمی ایران با اروپا و مناطقی از آمریکا, صدور این گواهینامه به منزله سازگاری این موتور با شرایط اقلیمی و جوی ایران میباشد.

- در مورد گزارش سقوط Tu-204 هم پیشنهاد میکنم دوباره خبر رو مطالعه بفرمایید ، آتش سوزی در کابین هواپیما در روز یک شنبه و در مسیر مسکو به مصر اتفاق افتاده ، در حالیکه سقوط هواپیما در روز دوشنبه (روز بعد) و در راه برگشت (از مصر به مسکو) اتفاق افتاده .

گویا شما پاسخ بنده را بطور کامل نخوانده اید!

CAPTAIN PILOT نوشته شده: با صرف نظر از بروز این مشکل و احتمال آتش سوزی ....

در پست پیشین توضیحات کامل در خصوص 2 احتمال شاخص بروز این سانحه ارائه گشت.


موفق باشید تصویر

از کلیه کاربران گرامی درخواست میشود, از ارسال پست های بی محتوا و غیر مرتبط با تاپیک جدا" خودداری نمایند.
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط cheka » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 10:04 pm

CAPTAIN PILOT نوشته شده: دوست عزیز و گرامی, جناب cheka تصویر
درود بر شما تصویر

  قوانین ETOPS در غالب 2 دستور العمل (متفاوت با مرحله) و با شرح کتابچه ای بالغ بر 500 صفحه توسط FAA نگارش شده است. در انجام چهار Level از آزمایشات Performance, مهمترین نکته سازگاری موتورها و واکنش آنها نسبت به شرایط محیطی و اجرایی میباشد که طی 2 مرحله زمینی و هوایی مورد آزمایش قرار میگیرد.
فکر نکنم بشه با توجه به این مجوز برای آب و هوای ایران نتیجه ای گرفت.

با توجه به توضیحات بالا, و شرح الزامات Annex 4 که با عنوان Aeronautical Charts شناخته میشوند, و همچنین تشابهات اقلیمی ایران با اروپا و مناطقی از آمریکا, صدور این گواهینامه به منزله سازگاری این موتور با شرایط اقلیمی و جوی ایران میباشد.

- در مورد گزارش سقوط Tu-204 هم پیشنهاد میکنم دوباره خبر رو مطالعه بفرمایید ، آتش سوزی در کابین هواپیما در روز یک شنبه و در مسیر مسکو به مصر اتفاق افتاده ، در حالیکه سقوط هواپیما در روز دوشنبه (روز بعد) و در راه برگشت (از مصر به مسکو) اتفاق افتاده .

گویا شما پاسخ بنده را بطور کامل نخوانده اید!

CAPTAIN PILOT نوشته شده: با صرف نظر از بروز این مشکل و احتمال آتش سوزی ....

در پست پیشین توضیحات کامل در خصوص 2 احتمال شاخص بروز این سانحه ارائه گشت.- بنده هرچی در مقاله ای که FAA در باره ی قوانین و تستهای ETOPS گذاشته گشتم چیزی در مورد لزوم تطبیق موتور هواپیماهای مورد تست با شرایط اقلیمی چیزی پیدا نکردم اگر هم منظورتون مناطقی هست که این تستها انجام میشه ، طبق این مقاله تست مرحله ی 120 minutes ، منطقه ی مورد تست Unlimited و در واقع کلی هست و تست در جای خاصی انجام نشده است ([لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]) اگر شما با استناد از منبع خاصی صحبت میکنید لطفا لینکش رو قرار بدید.

- شرایط آب و هوایی ایران در هر منطقه اش 180 درجه با منطقه ی دیگه فرق داره ! درسته که بخش کوهستانی و شمالی ایران تشابهات اقلیمی با اروپا داره اما بخش زیادی از ایران هم کویر خشک تشکیل میده .

- در موضوع سقوط هواپیما هم بنده فقط جواب این قسمت از پست شما که بحث آتش سوزی رو مطرح کردید دادم ، در مورد احتمالاتی هم که مطرح کردید گزارش کمیته ی تحقیق به روشنی علت سقوط رو مشخص کرده است
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10131 بار

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط typhoon » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 11:14 pm

سلام به دوستان
از کاپیتان عزیز برای جوابهاشون متشکرم. راستی کسی از وضعیت هواپیمای تی یو ۳۴۴ و قراردادی که قرار بود طبق آن خط تولید این هواپیما در ایران فعال بشه،خبری داره؟
Old soldiers never die.They just fade away

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34086 بار
تماس:

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط CAPTAIN PILOT » چهار شنبه 7 اردیبهشت 1390, 11:15 pm

 دوست عزیز و گرامی, جناب cheka تصویر
درود بر شما تصویر

1- منبع مورد استناد شما, نسخه اینترنتی و بسیار ناقص از پیش نویس اهداف کلی ETOPS در سال 2006 میباشد, در حالیکه منبع بنده کتاب 512 صفحه ای knowledge ETOPS Rules نسخه 2009 میلادی میباشد. چنانچه مایل هستید میتوانید این کتاب را با مبلغ 45 دلار از دانشگاه های هوایی زیر نظر FAA خریداری نمائید.

2- در همان نسخه پیش نویس, چنانچه به بخش Appendix 2 مراجعه نمائید, در پیش شرط های Area of Applicability صریحتا" به الزامات محیطی اشاره شده است. این الزامات در کتاب اصلی بسیار دقیق و حتی تعیین کننده میزان رطوبت, ارتفاع, چگالی, دما و ... میباشند.

3- مجموعا" 2 کشور در دنیا وحود دارند که از لحاظ Meteorology بطور هم زمان دارای 4 موقعیت فصلی میباشند. این 2 کشور عبارت هستند از ایران و آمریکا, هواپیماهایی که توانایی پرواز بر فراز ایالات متحده را دارند به راحتی میتوانند در کشور ایران و سایر نقاط حهان پرواز نمایند.

4- متاسفانه متن خبری گزارش کمیته تحقیق در خصوص سانحه Tu-204 بسیار کلی و فاقد دلایل علمی حهت توجیه متخصصان هوایی میباشد.


موفق باشید   تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Frenzied Poster
Frenzied Poster
نمایه کاربر
پست: 560
تاریخ عضویت: چهار شنبه 6 مرداد 1389, 1:00 am
سپاس‌های ارسالی: 2278 بار
سپاس‌های دریافتی: 1686 بار
تماس:

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط masieh » پنج شنبه 8 اردیبهشت 1390, 12:22 am

اقا چرا بحث بی فایده میکنید این حرف برادران روس ما فقط تز هستش بر باد هوا
کاش بجای سرمایه گذاری رو کلنل توپولوف میرفتن چند اسکادران خر تمام اتماتیک از قبرس میخریدن که دیگه نیاز نباشه نگران بنزین ندادن استکبار جهانی باشیم
اول علی اخر علی

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: با رد تحریم ها؛ روسیه "توپولف 204 اس. ام" به ایران می‌فر

پست توسط Mr.Amirhessam » پنج شنبه 8 اردیبهشت 1390, 2:34 am

  ,

دوست گرامی
اینجا یک فروم علمی،فرهنگی محسوب میشه.
لطفا ادب را رعایت رده و از بکاربردن الفاظ چاله میدانی و سربازاری خودداری کنید.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”