تصویر تلسکوپ هابل از خوشه کهکشانی ابل 2744

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 102
تاریخ عضویت: چهار شنبه 27 مرداد 1389, 4:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 841 بار

تصویر تلسکوپ هابل از خوشه کهکشانی ابل 2744

پست توسط HGhana » دو شنبه 30 دی 1392, 12:41 am

 تصویر 

 در تصویر فوق که در یک فرآیند طولانی عکسبرداری توسط تلسکوپ هابل گرفته شده است عمیق ترین خوشه کهکشانی که تاکنون دیده شده، موسوم به خوشه کهکشانی عظیم Abell 2744 را مشاهده می کنید. 
 [COLOR=#000080]  این تصویر تعدادی از کم نورترین و جوانترین کهکشانهایی که تاکنون در فضا کشف شده اند دیده می شوند. گرانش بسیار زیاد در ابل 2477 بعنوان یک لنز جهت نمایش در هم پیچیده فضا و روشن تر و بزرگ تر نشان دادن کهکشانهای بسیار دور پس زمینه، مورد استفاده قرار گرفته است. به نظر می رسد که بیشتر کهکشانهای دور دست که عمری بیش از 12 میلیون سال نوری دارند مدت کمی پس از انفجار بزرگ (Big Bang) به وچود آمده اند.  
 در تصویر هابل تقریبا 3000 هزار نوع از انواع کهکشانهای پس زمینه به همراه تصاویری از صدها کهکشانها پیش زمینه در خوشه کیهانی به نمایش درآمده است. تصاویر آنها نه تنها روشن تر بلکه در سراسر نمای فوق به صورت پراکنده، گسترده و دو برابر نمایان گردیده است. به سبب خاصیت پدیده عدسی گرانشی، کهکشانهای پس زمینه 10 تا 20 برابر از اندازه طبیعی خود بزرگتر ظاهر گردیده اند.   علاوه بر این، کم نورترین این اشیاء بزرگ به نمایش درآمده، 10 تا 20 برابر کم نورتر از هر کهکشانی است که پیش از این مشاهده گردیده است. بدون عمل تقویت که به سبب پدیده عدسی گرانشی حاصل شده است بسیاری از کهکشانهای پس زمینه نامرئی می بوند. نمای فوق تلسکوپ هابل ضمن تلفیق با تصاویر تلسکوپ اسپایتزر و رصد خانه اشعه ایکس چاندرای ناسا به ارائه دیدگاه نوینی نسبت به منشاء، تکامل کهکشانها و همراهی آنها با سیاه چاله ها پرداخته است.  
  
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”