جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

102

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 11 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 27 مرداد 1389 15:45

آرشيو سپاس: 922 مرتبه در 100 پست

تصویر تلسکوپ هابل از خوشه کهکشانی ابل 2744

توسط HGhana » دوشنبه 30 دی 1392 00:41در تصویر فوق که در یک فرآیند طولانی عکسبرداری توسط تلسکوپ هابل گرفته شده است عمیق ترین خوشه کهکشانی که تاکنون دیده شده، موسوم به خوشه کهکشانی عظیم Abell 2744  را مشاهده می کنید.

در این تصویر تعدادی از کم نورترین و جوانترین کهکشانهایی که تاکنون در فضا کشف شده اند دیده می شوند. گرانش بسیار زیاد در ابل 2477 بعنوان یک لنز جهت نمایش در هم پیچیده فضا و روشن تر و بزرگ تر نشان دادن کهکشانهای بسیار دور پس زمینه، مورد استفاده قرار گرفته است. به نظر می رسد که بیشتر کهکشانهای دور دست که عمری بیش از 12 میلیون سال نوری دارند مدت کمی پس از انفجار بزرگ (Big Bang) به وچود آمده اند.

در تصویر هابل تقریبا 3000 هزار نوع از انواع کهکشانهای پس زمینه به همراه تصاویری از صدها کهکشانها پیش زمینه در خوشه کیهانی به نمایش درآمده است. تصاویر آنها نه تنها روشن تر بلکه در سراسر نمای فوق به صورت پراکنده، گسترده و دو برابر نمایان گردیده است. به سبب خاصیت پدیده عدسی گرانشی، کهکشانهای پس زمینه 10 تا 20 برابر از اندازه طبیعی خود بزرگتر ظاهر گردیده اند.
علاوه بر این، کم نورترین این اشیاء بزرگ به نمایش درآمده، 10 تا 20 برابر کم نورتر از هر کهکشانی است که پیش از این مشاهده گردیده است. بدون عمل تقویت که به سبب پدیده عدسی گرانشی حاصل شده است بسیاری از کهکشانهای پس زمینه نامرئی می بوند. نمای فوق تلسکوپ هابل ضمن تلفیق با تصاویر تلسکوپ اسپایتزر و رصد خانه اشعه ایکس چاندرای ناسا به ارائه دیدگاه نوینی نسبت به منشاء، تکامل کهکشانها و همراهی آنها با سیاه چاله ها پرداخته است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HGhana تشکر کرده اند:
thunder blitz, hamed_713, edibk, ATABACKAN, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان