تحلیل علمی و به دور از احساسات جنگنده F-313 یا قاهر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

Re: تحلیل علمی و به دور از احساسات جنگنده F-313 یا قاهر

پست توسط SHAHABESAGEB » یک شنبه 15 بهمن 1391, 2:22 pm

soshiantrand نوشته شده:بچه ها فک کنم قرار بود به دور از احساسات درباره این جنگنده بحث کنیم ولی خیلی زود زدید تو جاده خاکی

بال های عقب قاهر شباهت خیلی زیادی به اف 22 داره که مطمئنا الگوبرداری شده از همین جنگنده هم هست که این خیلی هم خوبه اما امیدوارم که محاسبات دقیقی پشتش انجام شده باشه

شما تا حالا تصاویر اف 22 رو مشاهده فرمودید؟ چه شباهتی بین این دو وجود داره؟

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
  صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا  

New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

پست توسط soshiantrand » یک شنبه 15 بهمن 1391, 4:36 pm

mb3365 ممنون از لطفتون که پست علمی و به دور از احساسات قرار دادید تا بشه ازش استفاده کرد
بچه ها اگه یادتون باشه من گفتم که بدنه موج داره نکته شماره 40 صفحه قبل رو بخونید تا دلیل موج های بدنه رو متوجه بشید تو انتهای پستشون هم پاورقی مهمی اومده که حتما بخونید
آقا شهاب من که گفتم بال های عقب قاهر و F22 به هم شباهت دارن که اگه با محاسبات به این طراحی رسیده باشیم واقعا خوبه
امیدوارم با عکسی که گذاشتم متوجه منظورم بشید
تصویر

من تو پستای قبلیم گفتم بازم میگم این چیزی که رونمایی شده خیلی شبیه یه جنگنده پیشرفته نیست و باید تغییراتی توش انجام بشه وگرنه میشه شفق 2

Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

پست توسط SHAHABESAGEB » یک شنبه 15 بهمن 1391, 5:59 pm

به اونا بال نمیگن! اسمشون سکان عمودیه!
اما ما قبلا هم سکان های عمودی صاعقه رو مشابه این شکل( V ) طراحی کرده بودیم و این چیز جدیدی نیست و فقط ظاهر و زاویش عوض شده.
تصویر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
  صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا  

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 452 بار
سپاس‌های دریافتی: 762 بار

پست توسط saeid 7 » یک شنبه 15 بهمن 1391, 6:56 pm

soshiantrand نوشته شده:یعنی واقعا فک میکنید ایران با ساخت شفق و صاعقه و چنتا مدل آزمایشی به این سرعت تونسته به علم f117 با جنگنده های نسل 5 آلمان برسه؟ من که بعید میدونم شاید بیشتر شبیه یه تقلید کورکورانه باشه
نوع طراحی f117 کلا فرق میکنه و نمیشه با قاهر مقایسش کرد. درضمن شما میگید تو f22 خطوط تیز نیست برای این که آیرودینامیک کاهش پیدا کنه با توجه به این که تو همه جنگنده های سوخو و اف خطوط نرم هستن پس شما میگید کلا تونل باد برای این استفاده میشه که آیرودینامیک رو بیارن پایین تر؟ اگه خودرو بود میشد گفت شاید به خاطر کاهش خلاء پشت ماشین این کار رو کردن ولی این جنگندست و خلایی پشتشون نیست
بازم نظرم رو میگم اینم یه مدل کاملا آزمایشی مثل شفق هست و هیچوقت عملیاتی نمیشه چون بیشتر شبیه یه ماکت میمونه تا جنگنده فوق پیشرفته. من اطمینان دارم که ایران بلاخره جنگنده مورد نظرش رو میسازه چون دنبالشه اما این اون جنگنده نیست
دوستانی هم که فرق جنگنده و سفینه فضایی رو نمیتونن تشخیص بدن یه نگاهی به b3 یا همین f 117 بندازن

با سلام.
اول f-117 مال 30 سال پیشه.در جنگ صربستان یکی از این بمب افکن ها توسط پدافند زمینی ساقت شد.که بعدا پایه ای برای جنگندهای نسل 5 روسیه و چین و ایران شد.یعنی قاهر از همون موادی استفاده میکنه که f-117 استفاده میکنه.بله من میگم قاهر از f-117 پیشرفته تره چون از یه مواد استفاده میکنند و قاهر تکنولوژِی2010 رو داره اما به پای f-22 یا پاکفا یا المان نمیرسه.ناگفته نماند f-22 از مواد جدیدتری استفاده میکند.این لینک f-117
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
از اون عکس ها من نمیدونم چی میخوای بگی ولی بالهاشون هیچ شباهتی به هم نداره.سکان های v شکل داخل خیلی از جنگندها استفاده میشه.دوتا بال رو باید باهم حساب کنی وگرنه اره جنگندهای جنگ جهانی دوم هم شبیه قاهرند.
اگه نقطه ضعف میخوای یکی کف قاهره که صافه.باله های جلو که رادرا گریزی رو کم میکنند.یه توضیح دیگه درباره امواج رادیویی چون موجند شبیه نورند.در جنگندهای نسل 5 یا امواج رو پخش میکنند که به منبع اصلی نرسه یا بصورت حاد میشکنند که دوباره به بدنه بخوره تا اگه بار اول جذب نشد بار دوم جذب بشه.حالا چه از سطح های صاف استفاده کنند چه از سطحهای شکسته.جنگنده نسل 5 المان رو هم پیدا نکردم.

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 723 بار
سپاس‌های دریافتی: 68 بار

پست توسط freez578 » دو شنبه 16 بهمن 1391, 8:18 pm

با سلام خدمت همه دوستان.
با اجازه بزرگترها می خواستم بگم فکر کنم اون چیزی که ما توی تلویزیون دیدیم دقیقا اون چیزی نبود که ارتش داره ازش استفاده می کنه.مطمئن هستم اطلاعات دانشمندان سازنده این پرنده بیشتر از من و شماست. همونطور که من و شما دلمون می خواست از نزدیک این پرنده ایرانی رو ببینیم تا بتونیم بهتر دربارش اظهار نظر کنیم.دشمنان ما هم دلشون می خواد که بتونن اطلاعات بیشتری از ظاهر تا باطن این پرنده رو در بیارن تا بتونن بهتر تحلیلش کنند و در مورد نقاط ضعفش بهتر عکس العمل نشون بدن.اما من فکر می کنم این نشون دادن بخاطر این بود که دل ما مردم رو شاد کنه و دل دشمنانمون رو بلرزونه. فکر کنم همین قدر کافیه تا من شما هم در راه اعتلای اهداف بلندمون قدمهای بلندتری برداریم.
ممنون از همتون.

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1282 بار
سپاس‌های دریافتی: 1825 بار

پست توسط m-sajedy » سه شنبه 17 بهمن 1391, 4:21 pm

دوست عزیز جناب saeid 7

متخصصین چیزی رو که عوام با نام رادارگریزی می شناسن ، تکنیک ها ال او (LO) مخفف Low Observable به معنی کم پیدا یا مخفی کار خطاب می کنند ، این تکنیک ها چندان جدید نیستن که بشه از لاشه ااف 117 اون ها رو بیرون کشید در واقع اولین پروژه ای که ال او بصورت گشترده درش استفاده شده بود پروژه هورتون هو 229 آلمان نازی بود ، چنین ادعایی مبنی بر خروج لاشه اف 117 از منطقه درگیری در صربستان چندی پیش مطرح شد و هرگز تائید نشده.
وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

و هنگامی که به آنان گفته شود : در زمین فساد نکنید، می‌گویند : ما فقط اصلاح‌ کننده‌ایم!

سوره مبارکه البقرة

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 732 بار
سپاس‌های دریافتی: 488 بار

پست توسط brid7sky » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 11:50 am

سلام
دوستان یک سوال ؟ تصویر
بدنه
لاکهید مارتین آر کیو ۱۷۰ سنتینل   چه موادی است ؟

Junior Poster
Junior Poster
سپاس‌های ارسالی: 31 بار
سپاس‌های دریافتی: 462 بار

پست توسط sabalan1400 » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 1:30 pm

با سلام خدمت همه دوستان.

اون چیزی که ما توی تلویزیون دیدیم دقیقا اون چیزی نبود که ارتش داره ازش استفاده می کنه.مطمئن هستم اطلاعات دانشمندان سازنده این پرنده بیشتر از من و شماست. همونطور که من و شما دلمون می خواست از نزدیک این پرنده ایرانی رو ببینیم تا بتونیم بهتر دربارش اظهار نظر کنیم.دشمنان ما هم دلشون می خواد که بتونن اطلاعات بیشتری از ظاهر تا باطن این پرنده رو در بیارن تا بتونن بهتر تحلیلش کنند و در مورد نقاط ضعفش بهتر عکس العمل نشون بدن.اما من فکر می کنم این نشون دادن بخاطر این بود که دل ما مردم رو شاد کنه و دل دشمنانمون رو بلرزونه. فکر کنم همین قدر کافیه تا من شما هم در راه اعتلای اهداف بلندمون قدمهای بلندتری برداریم.
ممنون از همتون.

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 3956 بار
سپاس‌های دریافتی: 1078 بار

پست توسط Mohammad.Jafar » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 1:51 pm

saeid 7 نوشته شده:
soshiantrand نوشته شده:یعنی واقعا فک میکنید ایران با ساخت شفق و صاعقه و چنتا مدل آزمایشی به این سرعت تونسته به علم f117 با جنگنده های نسل 5 آلمان برسه؟ من که بعید میدونم شاید بیشتر شبیه یه تقلید کورکورانه باشه
نوع طراحی f117 کلا فرق میکنه و نمیشه با قاهر مقایسش کرد. درضمن شما میگید تو f22 خطوط تیز نیست برای این که آیرودینامیک کاهش پیدا کنه با توجه به این که تو همه جنگنده های سوخو و اف خطوط نرم هستن پس شما میگید کلا تونل باد برای این استفاده میشه که آیرودینامیک رو بیارن پایین تر؟ اگه خودرو بود میشد گفت شاید به خاطر کاهش خلاء پشت ماشین این کار رو کردن ولی این جنگندست و خلایی پشتشون نیست
بازم نظرم رو میگم اینم یه مدل کاملا آزمایشی مثل شفق هست و هیچوقت عملیاتی نمیشه چون بیشتر شبیه یه ماکت میمونه تا جنگنده فوق پیشرفته. من اطمینان دارم که ایران بلاخره جنگنده مورد نظرش رو میسازه چون دنبالشه اما این اون جنگنده نیست
دوستانی هم که فرق جنگنده و سفینه فضایی رو نمیتونن تشخیص بدن یه نگاهی به b3 یا همین f 117 بندازن

....
اگه نقطه ضعف میخوای یکی کف قاهره که صافه.باله های جلو که رادرا گریزی رو کم میکنند.....

شکم قاهر از زیر موتور فرضی اش مثل شیروانی برعکس است یعنی شکستگی      و مثل اف-117 صاف و یکدست     

[COLOR=#000000]دوست عزیز    sabalan1400 
sabalan1400 نوشته شده:با سلام خدمت همه دوستان.

اون چیزی که ما توی تلویزیون دیدیم دقیقا اون چیزی نبود که ارتش داره ازش استفاده می کنه.مطمئن هستم اطلاعات دانشمندان سازنده این پرنده بیشتر از من و شماست. همونطور که من و شما دلمون می خواست از نزدیک این پرنده ایرانی رو ببینیم تا بتونیم بهتر دربارش اظهار نظر کنیم.دشمنان ما هم دلشون می خواد که بتونن اطلاعات بیشتری از ظاهر تا باطن این پرنده رو در بیارن تا بتونن بهتر تحلیلش کنند و در مورد نقاط ضعفش بهتر عکس العمل نشون بدن.اما من فکر می کنم این نشون دادن بخاطر این بود که دل ما مردم رو شاد کنه و دل دشمنانمون رو بلرزونه. فکر کنم همین قدر کافیه تا من شما هم در راه اعتلای اهداف بلندمون قدمهای بلندتری برداریم.
ممنون از همتون.

و دوست عزیز freez578
freez578 نوشته شده:با سلام خدمت همه دوستان.
با اجازه بزرگترها می خواستم بگم فکر کنم
ممنون از همتون.

نمی دونم دارم با دو نفر صحبت می کنم یا با یک نفر؟!!!
ولی پاسخ شما این است که نمونه پروازی این هواپیما ساخته نشده که حالا بخوان در تلویزیون نشون بدن با ندن
می خوای باور بکن می خوای باور نکن

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 109 بار
سپاس‌های دریافتی: 956 بار

پست توسط Chaparral » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 2:01 pm

سلام ...

فرمودید ... "اون چیزی که ما توی تلویزیون دیدیم دقیقا اون چیزی نبود که ارتش داره ازش استفاده می کنه."
منظورتون اینه که نسخه ای از این هواپیما الان عملیاتیه و مورد استفاده قرار میگیره ؟ میشه خواهش کنم منبع و مستندتون رو بفرمایید !

دوست گرامی ...
هیچ جای دنیا ، ماکت فایبرگلسی یه طرح رو (چه هواپیما ، چه تانک و یا هرچیز دیگه) به عنوان دستاورد رو نمایی نمیکنند . بفرمایید یه سری به فرومهای معتبر خارجی (مثل فروم ارلاینرز) بزنید تا ببینید چطور مضحکه دنیا شدیم !
این بهانه ها رو هم نیارید خواهشا که هدف حفاظت اطلاعات بوده و چنین بوده و چنان !!!

این رو نمایی اعتبار عملی صنایع نظامی ایران رو به شدت تخریب کرده . طرح رونمایی شده که به چه هدفی برسیم ؟ قدرت نمایی کنیم جلوی دشمن ؟ دشمنی که صدها و هزاران تحلیل گر نظامی ورزیده رو گداشته پای تحلیل کوچکترین حرکات ایران !
واقعا فکر میکنید رو نمایی ماکت ، ماکتی که حتی اینسترومنتش درحد چند تا پی اف دی تجاریه ، میتونه بلوف و قدرت نمایی به حساب بیاد ؟

شما رو به خدا نگید این حرف ها رو ... در آستانه جشنهای سالگرد پیروزی انقلاب ، حداقل در زمینه هواپیمایی نظامی ، فقط خودمون رو جلوی دشمانان کشورمون حقیر کردیم ... :-?

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10127 بار

پست توسط typhoon » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 5:25 pm

با سلام
باید اعتراف کرد که در چند روز گذشته این جنگنده ایرانی بحث های زیادی رو در محافل داخلی و خارجی به راه انداخته. بنده بارها گفتم که در حوزه هوانوردی تخصص خاصی ندارم و عمدتا هم سعی می کنم تا از نظرات دوستان مطلع استفاده کنم. اما یک سری از مسائل واقعا به قدری واضح است که نیازی به تخصص نداره. چیزی که ما دیدیم و از اون رونمایی شد یک ماکت بود. انشالله که دوستان در اون شکی نداشته باشند. یک سری تصاویر دیده شده از آزمایش پروازی نمونه کوچکتر این پرنده که البته می تونه خبر خوبی باشه مبنی بر این که این طرح جواب می دهد. اما خوب ما در بحث موتور مشکلات فراوانی داریم. اگر هم قرار باشه الکترونیک پروازی جنگنده نسل 5 ما شبیه به اون چیزی باشه که در درون کابین این ماکت دیدیم که دیگه هیچی!!!!! به نظر من هدف از این حرکت یک نوع حرکت تبلیغاتی با جهت گیری به سمت داخل بوده و گرنه در تقریبا تمامی سایتهای خارجی به ماکت بودن این پرنده اشاره شده است. بحث این است که بسیاری از دوستان شدیدا احساساتی شدند و بسیاری از نطران اونها واقعا به دور واقعیت است. ما از یک ماکت رونمایی کردیم. تا رسیدن به یک بدنه که تجهیزات لازم بر روی اون سوار شده و قابل پرواز باشد به نظر من راه زیادی مانده است!!!!
Old soldiers never die.They just fade away

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 732 بار
سپاس‌های دریافتی: 488 بار

پست توسط brid7sky » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 9:01 pm

سلام دوستان تصویر
من نیز در حوزه هوانوردی تخصص خاصی ندارم ولی فکر می کنم تا یک موتور نداشته باشیم با مشکل روبرو هستیم ، این بدنه که رونمایی شده قبل از هر چیز نیاز به موتور برای تپیدن در وجودش نیاز دارد. نکته دیگر این که بدنه این طرح ماکت باشد یا اصلی فکر می کنم یک کشور آبروری خودش را برای یک طرح نا پخته به خطر بیندازد بر فرض رونمای زود هنگام این طرح سیاسی باشد ولی باید توجه داشت که کارشناسانی که اف 22 و اف 35 و تی 50 و .... را طراحی کردند نیز این پروژه را تحلیل می کنند .
به هر حال به صورت یک باره نمی شود صاحب یک جنگنده تمام عیار شد . و باید آن را فاز بندی کرد .
 َمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرً  سوره الطلاق 2،3
  هر كس تقواي الهي پيشه كند خداوند راه نجاتي براي او فراهم مي‏ كند.و او را از جائي كه گمان ندارد روزي مي‏دهد، و هر كس بر خداوند توكل كند كفايت امرش را مي‏كند، خداوند فرمان خود را به انجام مي‏رساند، و خدا براي هر چيزي اندازه ‏اي قرار داده است. 

ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”