تحلیل علمی و به دور از احساسات جنگنده F-313 یا قاهر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: تحلیل علمی و به دور از احساسات جنگنده F-313 یا قاهر

پست توسط میهن پرست » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 11:56 pm

اگر ما تونستیم با این سرعت به یک همچین طراحی خلاقانه ای برسیم که در تمام دنیا بازتاب داشته و هنوز هم دارن روش بحث میکنن شک نکنید با برنامه ریزی درست احتمال ساخت موتور مناسب و رادار و سایر بخش ها هم هست.اصل نگرانی من روی ساخت بدنه هست که ایا ما میتونیم تمام اجزای بدنه رو بسازیم یا نه؟دوستان مطلع میدونن که تکنولوژی بالایی میخواد.به نظر من برای جنگنده ای تو این سطح همون j85 وطنی موتور بدی نمیتونه باشه.اقای پروانه گفتن که همین الان داره رو باقی طرح کار میشه و شاید یک غافلگیری بزرگ دیگه در راه باشه.
دانشمندان ما تا همین جای کار با این طراحی کار خودشونو انجام دادن اما حتما اونها هم مثل ما نگران ادامه پروژه هستن و شک نکنید تمام نقایص موجود رو بر طرف میکنن.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...

Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 694 بار
سپاس‌های دریافتی: 1535 بار

پست توسط SHAHABESAGEB » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 2:43 am

میهن پرست نوشته شده:اگر ما تونستیم با این سرعت به یک همچین طراحی خلاقانه ای برسیم که در تمام دنیا بازتاب داشته و هنوز هم دارن روش بحث میکنن شک نکنید با برنامه ریزی درست احتمال ساخت موتور مناسب و رادار و سایر بخش ها هم هست.اصل نگرانی من روی ساخت بدنه هست که ایا ما میتونیم تمام اجزای بدنه رو بسازیم یا نه؟دوستان مطلع میدونن که تکنولوژی بالایی میخواد.به نظر من برای جنگنده ای تو این سطح همون j85 وطنی موتور بدی نمیتونه باشه.اقای پروانه گفتن که همین الان داره رو باقی طرح کار میشه و شاید یک غافلگیری بزرگ دیگه در راه باشه.
دانشمندان ما تا همین جای کار با این طراحی کار خودشونو انجام دادن اما حتما اونها هم مثل ما نگران ادامه پروژه هستن و شک نکنید تمام نقایص موجود رو بر طرف میکنن.

موتور J-85 برای این جنگنده مناسب نیست!
به نظر من قاهر 313 موتوری در حد موتور SNECMA_M88 یا موتور هندی Kaveri نیاز داره !
من حساب کردم حدودا موتوری با قطر 65 سانتی متر(دهانه ورودی هوا) رو میشه در بدنه قاهر جا داد!

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تصویر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
  صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا  

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 732 بار
سپاس‌های دریافتی: 488 بار

پست توسط brid7sky » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 6:41 am

سلام تصویر
خود بدنه قاهر دارای پیچیدگی طراحی است ولی به سادگی اجزاء توجه خاصی شده است . تصویر
لطفا به تصویر زیر نگاه کنید و بال های قاهر در مقایسه با اف 18 دارای سادگی خیلی زیادی است ، اف 18 دارای پیچیدگی اجزاء در بخش بال است . تصویر

تصویر  
 َمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرً  سوره الطلاق 2،3
  هر كس تقواي الهي پيشه كند خداوند راه نجاتي براي او فراهم مي‏ كند.و او را از جائي كه گمان ندارد روزي مي‏دهد، و هر كس بر خداوند توكل كند كفايت امرش را مي‏كند، خداوند فرمان خود را به انجام مي‏رساند، و خدا براي هر چيزي اندازه ‏اي قرار داده است. 

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1282 بار
سپاس‌های دریافتی: 1825 بار

پست توسط m-sajedy » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 9:47 am

دوست عزیز جناب میهن پرست :razz:

موتور آمریکایی جی 85 در قوی ترین نمونه و در حالت پس سوز تراستی حداکثر معادل 22 کیلونیوتن ایجاد می کند که این رانش با توجه به تک موتور بودن پروژه اصلا" مناسب نیست ، جی 85 در حال حاضر کاراییش محدود به جت های آموزشی و پهپادها می شود.

جناب SHAHABESAGEB

بنده هم معتقدم که در حال حاضر بهترین موتور برای قاهر همان موتور هندی Kaveri است.
مشخصات فنی بصورت مختصر:
کشش خشک:52 کیلونیوتن (باربر با موتور آمریکایی و بسیار بزرگ J 79) "موتور فانتوم"
کشش مجموع : 82 کیلونیوتن (باربر با RD 33) "موتور فولکروم"
نسبت رانش به وزن : 7.8 (برابر با GE 404) "موتور هورنت"
وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

و هنگامی که به آنان گفته شود : در زمین فساد نکنید، می‌گویند : ما فقط اصلاح‌ کننده‌ایم!

سوره مبارکه البقرة

Major I
Major I
نمایه کاربر

پست توسط SHAHABESAGEB » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 12:12 pm

m-sajedy نوشته شده:دوست عزیز جناب میهن پرست :razz:

موتور آمریکایی جی 85 در قوی ترین نمونه و در حالت پس سوز تراستی حداکثر معادل 22 کیلونیوتن ایجاد می کند که این رانش با توجه به تک موتور بودن پروژه اصلا" مناسب نیست ، جی 85 در حال حاضر کاراییش محدود به جت های آموزشی و پهپادها می شود.

جناب SHAHABESAGEB

بنده هم معتقدم که در حال حاضر بهترین موتور برای قاهر همان موتور هندی Kaveri است.
مشخصات فنی بصورت مختصر:
کشش خشک:52 کیلونیوتن (باربر با موتور آمریکایی و بسیار بزرگ J 79) "موتور فانتوم"
کشش مجموع : 82 کیلونیوتن (باربر با RD 33) "موتور فولکروم"
نسبت رانش به وزن : 7.8 (برابر با GE 404) "موتور هورنت"

البته تراست ذکر شده در ویکیپدیا صحیح نیست و این موتور تراست کمتری داره!

این موتور تنها به میزان ۴۹/۲ کیلونیوتن بدون پس سوز، نیروی پیشران تولید کرد که ۲ کیلو نیوتن کمتر از مقدار پیش بینی شده برای آن بود. نتایج آزمایش‌ها برای موتور با پس سوز روشن از نتایج قبلی نیز بدتر بود. ۷۰ کیلونیوتن در برابر ۸۱ کیلونیوتن که از موتور کاوری انتظار می‌رفت.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]موتور-ناتوان-هندی-مشتری-پیدا-کرد

تصویر

تصویر
حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)

Captain II
Captain II
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8624 بار

پست توسط A3eman » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 1:59 pm

دوستان شما میتونید بگید جنس شیشه کابین خلبان چیه که ارم الله اینقدر خوب معلوم هست!؟ بعد خلبان چطوری میخاد اطرافشو ببینه ؟؟

تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on A3eman, ويرايش شده در 0.

Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

پست توسط میهن پرست » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 2:26 pm

در مورد ـ85 حق با دوستان هست البته نمیدونیم نمونه داخلیش چه قدرتی داره دقیقا.موتور هندی رو که باید بیخیال شد و باید دنبال یه موتور ملی باشیم که در زمان های حساس راحت بتونیم جایگزین و یا تعمیرش کنیم.متاسفانه یا خوشبختانه کسی نمیدونه که ما توان تولید چنین موتوری رو پیدا کردیم یا نه.دوستان اگه دوموتوره باشه چی؟یعنی شبیه اون نمونه کوچیک؟اونوقت با توجه به اندازه قاهر که خیلی تغییر نمیکنه چه موتوری جز ـ85میتونه روش نصب شه؟
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...

Major I
Major I
نمایه کاربر

پست توسط SHAHABESAGEB » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 3:01 pm

بنابر محاسباتی که انجام دادم مشخص شد که میشه موتوری به قطر(ورودی هوا و نازل )حدودا 60 سانتی متر در محفظه قاهر قرار داد!
تو این محاسبه من از صندلی خلبان برای کشف اندازه موتور استفاده کردم!پهنای صندلی رو من نیم متر در نظر گرفتم ولی اگه این عدد بیشتر باشه در نتیجه نهایی هم شاهد افزایش خواهیم بود!
تصویر
کسانی که مثل من نگران کوچیک بودن ورودی هوا بودن مشخصات جنگنده F-105 رو نگاه کنن!
حمل سلاح : 6700 کیلوگرم
وزن خالی: 12,470 کیلوگرم
وزن بارگذاری(معمول) :16,165 کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: 23,834 کیلوگرم
موتور:
Powerplant: 1 × Pratt & Whitney J75-P-19W afterburning turbojet
Dry thrust: 14,300 Ibf (63,74kN)
Thrust with afterburner: 24,500 Ibf (109 kN)
بیشترین سرعت: 2.08 ماخ یا 2208 کیلومتر بر ساعت(در ارتفاع 11 کیلومتری )
شعاع عملیات: 1250 کیلومتر
برد عبوری:3350 کیلومتر
ارتفاع پرواز:14800 متر

تصاویر:
تصویر

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 732 بار
سپاس‌های دریافتی: 488 بار

پست توسط brid7sky » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 7:53 pm

تصویر
با بحث هایی که در مورد موتور شد تصاویر یکی از موتور های موجود داخل را قرار می دهم که فکر می کنم می تواند گزینه خوبی باشد دوستان با توجه ورودی و خروجی کوچک قاهر نظر بدهند این موتور می تواند داخل بدنه قاهر قرار بگیرد؟ تصویر
موتور میراژ اف 1

تصویر
تصویر تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
 َمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرً  سوره الطلاق 2،3
  هر كس تقواي الهي پيشه كند خداوند راه نجاتي براي او فراهم مي‏ كند.و او را از جائي كه گمان ندارد روزي مي‏دهد، و هر كس بر خداوند توكل كند كفايت امرش را مي‏كند، خداوند فرمان خود را به انجام مي‏رساند، و خدا براي هر چيزي اندازه ‏اي قرار داده است. 

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 5628 بار
سپاس‌های دریافتی: 782 بار

پست توسط Mehrab373 » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 8:07 pm

A3eman نوشته شده:دوستان شما میتونید بگید جنس شیشه کابین خلبان چیه که ارم الله اینقدر خوب معلوم هست!؟ بعد خلبان چطوری میخاد اطرافشو ببینه ؟؟

تصویر

با سلام
اصولاً برای جنگنده ها و هلیکوپترهااز پلی کربنات که پلیمری بسیار مقاوم و آمورفه استفاده میشه. بحث سبکی هم مطرح هست .
اما در اینجا بنده فکر می کنم از پلی اتیلن ترفتالات استفاده شده باشه ، چون یک ماکت هست و نیازی به استفاده از پلی کربنات گران قیمت نیست .
در هواپیمای مسافربری از پلی متیل متاکریلات استفاده میشه در پنجره ها .
پلی میتل متاکربلات و پلی کربنات از پلیمرهای مهندسی هستن که مقاومت پلی کربنات بیشتره
[FONT=Palatino Linotype]دوستی خود را به دوست ظاهر کن تا رشته محبت محکمتر شود. 

پیامبر اکرم(ص)

Major I
Major I
نمایه کاربر

پست توسط SHAHABESAGEB » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 8:17 pm

دوستان شما میتونید بگید جنس شیشه کابین خلبان چیه که ارم الله اینقدر خوب معلوم هست!؟ بعد خلبان چطوری میخاد اطرافشو ببینه ؟؟

به نظر من نمونه نشون داده شده ماکته ولی این به این معنا نیست که جنگنده واقعی ساخته نشده!
اما برای جنگنده های رادارگریز کانوپی خاصی طراحی میشه که تو تصویر زیر که مربوط به جنگنده ژاپنی Mitsubishi ATD-X Shinshin هست میبینید.
تصویر

در مورد ـ85 حق با دوستان هست البته نمیدونیم نمونه داخلیش چه قدرتی داره دقیقا.موتور هندی رو که باید بیخیال شد و باید دنبال یه موتور ملی باشیم که در زمان های حساس راحت بتونیم جایگزین و یا تعمیرش کنیم.متاسفانه یا خوشبختانه کسی نمیدونه که ما توان تولید چنین موتوری رو پیدا کردیم یا نه.دوستان اگه دوموتوره باشه چی؟یعنی شبیه اون نمونه کوچیک؟اونوقت با توجه به اندازه قاهر که خیلی تغییر نمیکنه چه موتوری جز ـ85میتونه روش نصب شه؟

احتمالا برای این جنگنده نمونه داخلی موتور J-85 در نظر گرفته شده! پیشبینی میشه این موتور با اضافه کردن فن بهش به موتور توربوفن تبدیل شده باشه و تراست بیشتری هم نسبت به موتور جی 85 داشته باشه! البته این یه فرضیه هست و ممکنه درست نباشه و برای این جنگنده موتوری جدیدی از پایه طراحی کرده باشن!
با بحث هایی که در مورد موتور شد تصاویر یکی از موتور های موجود داخل را قرار می دهم که فکر می کنم می تواند گزینه خوبی باشد دوستان با توجه ورودی و خروجی کوچک قاهر نظر بدهند این موتور می تواند داخل بدنه قاهر قرار بگیرد؟

این موتور خیلی درازه و من فکر نمیکنم مناسب این جنگنده باشه!
تصویر

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 30 بار

پست توسط سارویه » پنج شنبه 19 بهمن 1391, 8:49 pm

با سلام
ایا امکانش هست حدودی تخمین زد این جنگنده با بهترین مواد و ابزار به کار گرفته و سیستمهای جو در خودش چه مقدار قیمت میتونه بیدا کنه
چون ایران امادگی صادرات اون رو هم اعلام کرده
فرانهدهان ارتش و نیروی هوایی اعلام امادگی برای ساخت مدلهای دیگه از این جننده رو هم کردن ایا دوستان اطلاعاتی در این مورد دارند؟

ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”