آشنایی با بالگرد سبک SA-341 گازل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با بالگردهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک شنبه 27 اردیبهشت 1388, 6:46 pm
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 902 بار

آشنایی با بالگرد سبک SA-341 گازل

پست توسط KRITER » پنج شنبه 14 آبان 1388, 11:56 am

 بالگردی تیز پا به نام غزال/Gazelle /   گازل (غزال) در فرانسه و توسط شرکت SUD Aviation که بعدا به Aerospatiale تغییر نام پیدا کرد طراحی و ساخته شد.
این پرنده در اصل برای رفع نیاز نیروی هوایی و هوانیروز فرانسه به یک هلیکوپتر سبک وزن کارآمد طراحی و ساخته شد ولی در ادامه نظر ارتش بریتانیا را چنان به خود جلب کرد که این کشور در شرکت Westland اقدام به تاسیس خط تولید این هواگرد نمود.
این قرار داد در فبریه سال 1967 به امضا رسید و قرار شد تا کمپانی وستلند اقدام به تولید تحت لیسانس 292 فروند غزال و 48 فروند پوما در خاک بریتانیا کرده و در عوض به کمپانی Aerospatiale نیز اجازه مونتاژ 40 فروند هلیکوپتر لاینکس(Lynx) برای نیروی دریایی فرانسه را بدهد.  تصویر 
 
تا قبل از رونمایی اصلی از غزال این هلیکوپتر دستخوش چندین مورد تغییرات شد. برای مثال این پرنده اولین هلیکوپتری بود که روتور عقبش درون محفظه بود که این کار باعث کاستن از میزان صدای هواگرد میشد و همچنین تیغه های روتور اصلی آن از جنس مواد مرکب بود که امروزه به شکل گسترده ای از این مواد استفاده میشود.   تصویر 
 
این پرنده به عنوان یک هلیکوپتر سبک وزن ضد تانک در خدمت نیروهای مسلح فرانسوی بود که به موشک های ضد زره هات مجهز شده بود و گونه ای از آن برای پشتیبانی سبک نفرات پیاده طراحی شده بود که از یک تیربار 20 م م همانند نمونه ضد هواگردش که به موشک های فروسرخ کوتاه برد میسترال مجهز بود بهره میبرد و آخرین گونه از آن که برای ماموریت های شناسایی به کار گرفته میشد مجهز به یک سیستم تصویر برداری فروسرخ بود که به Gazelle Viviane معروف شد.
این هلیکوپتر در خطوط مقدم ارنش فرانسه جای خود را به تایگر داد اما کماکان در نقش ترابری سبک به کار گرفته میشود.   تصویر 
 
همان طور که قبلا ذکر شد این هواگرد در چند نوع گوناگون در ارتش بریتانیا خدمت کرد که از جمله آنها میتوان به گونه SA.341D که به Gazelle HT.3 معروف شد اشاره کرد که در خدمت نیروی هوایی بریتانیا بود و به عنوان هلیکوپتر آموزشی انجام وظیفه میکرد.
گونه دیگر SA 341E بود که برای مقاصدی مثل ارتباطات و جابجایی VIP استفاده میشد که به Gazelle HCC.4. معروف بود و نمونه دیگری که برای آموزش خدمه دریایی به کار گرفته شده بود SA 341C نام داشت که در بریتانیا به Gazelle HT.2 شهرت داشت که اکنون همه این مدل های آموزشی با هلیکوپتر Squirrel HT1 جایگزین شده است.   تصویر 
 
نمونه ای دیگر که برای سپاه تفنگداران هوابرد بریتانیا ساخته شده بود SA 341B نام داشت که برای انجام ماموریت هایی از قبیل پست دیدبانی هوایی و هدایت آتش توپخانه و همچنین هدایت جنگنده ها برای حملات زمینی و تخلیه مجروحان و رله ی ارتباطی و فرماندهی و کنترل میدان جنگ استفاده میشد و Gazelle AH.1 نام داشت.

سوابق عملیاتی

فرانسه:
این کشور در اصل این هواگرد را برای انجام مقاصد نظامی خود از جمله ضد زره و ماموریت های تحت کنترل سازمان ملل به عنوان نیروهای حافظ صلح طراحی کرد که از جمله موارد کاربرد آن میتوان به جنگ این کشور در الجزایر و ماموریت های صلح بانی در چاد (دهه 1980) و یوگوسلاوی (دهه 1990) و جیبوتی (سالهای 91و92) سومالی(93) و ساحل عاج(از سال 2002 تا کنون) اشاره داشت و همچنین این هواگرد در عملیات طوفان صحرا در نقش ضد زره و در مقابل تانک های ارتش عراق به کار گرفته شد.   تصویر 
 
عراق:
این کشور در دهه های 1970 و 1980 میلادی تعداد زیادی از این هواگرد به همراه میزان قابل توجهی موشک های هات را به خدمت گرفت و از آنها در جنگ علیه ایران استفاده نمود البته پس از آن و در جریان جنگ اول خلیج به دلیل برتری هوایی نیروهای ائتلاف نتوانست از آنها بهره ای ببرد.   تصویر 
 
سوریه:
این کشور در طی جنگ سال 1982 لبنان به شکل موثری از این پرنده ها بر ضد نیروهای زرهی اسراییل استفاده کرد و تلفات زیادی به آنها وارد آاورد در حالی که تلفات خود این پرنده ها در حد معمول بود.

بریتانیا:
این کشور در نبردهای فالکلند و کویت و عراق و کوزوو از این پرنده ها استفاده کرد اما نمونه مسلح آن که به یک مسلسل و غلاف های راکت مسلح شده بود فقط برای جنگ فالکلند آماده شده بود که در این نبرد هم به کار گرفته نشد.
همچنین این کشور برای گشت هوایی بر فراز ایرلند نیز از همین پرنده استفاده میکند.

لبنان:
غزال توسط نیروی هوایی لبنان در خلال جنگ با گروه فتح الاسلام در اردوگاه نهر البارد به کار گرفته شد.

ایرلند:
سپاه تفنگداران هوایی این کشور از این پرنده برای مقاصد آموزشی بهره میبرد.   تصویر 
 
کشورهایی که گونه نظامی آن را در اختیار دارند:

آنگولا/بوسنی/کامرون/چین/اکوادور/مصر/فرانسه/گابون/گینه/عراق/اردن/کنیا/کویت/لبنان/مونته نگرو/مراکش/قطر/روآندا/سنگال/صربستان/سوریه/ترینیداد و توباگو/تونس/امارات/بریتانیا   تصویر 
 تصویر 
 
مشخصات فنی:  
 •  : 2 نفر  
 •  (بجز خدمه): 3 نفر  
 •  :11.97 متر  
 •   روتور اصلی: 10.5 متر  
 •  : 3.15 متر  
 •   خالی: 908 کیلوگرم  
 •  : یک موتور توربو شفت Turbomeca Astazou IIIA با توان 440 کیلو وات یا 590 اسب بخار  
 •   سرعت: 310 کیلومتر بر ساعت  
 •   کروز: 264 کیلومتر بر ساعت  
 •  : 670 کیلومتر  
 •   پرواز: 5کیلومتر  
 •   صعود: 9 متر بر ثانیه  
 •  
  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 656
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 تیر 1389, 1:11 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1080 بار
سپاس‌های دریافتی: 3412 بار

غزال فرانسه

پست توسط dolphine » سه شنبه 23 آذر 1389, 9:24 pm

           تصویر 
 هلیکوپتر گازل (غزال) در فرانسه و توسط شرکت SUD Aviation که بعدا به Aerospatiale تغییر نام پیدا کرد طراحی و ساخته شد.
اینپرنده در اصل برای رفع نیاز نیروی هوایی و هوانیروز فرانسه به یک هلیکوپترسبک وزن کارآمد طراحی و ساخته شد ولی در ادامه نظر ارتش بریتانیا را چنانبه خود جلب کرد که این کشور در شرکت Westland اقدام به تاسیس خط تولید اینهواگرد نمود.
این قرار داد در فبریه سال 1967 به امضا رسید و قرار شدتا کمپانی وستلند اقدام به تولید تحت لیسانس 292 فروند غزال و 48 فروندپوما در خاک بریتانیا کرده و در عوض به کمپانی Aerospatiale نیز اجازهمونتاژ 40 فروند هلیکوپتر لاینکس(Lynx) برای نیروی دریایی فرانسه را بدهد.
تا قبل از رونمایی اصلی ازغزال این هلیکوپتر دستخوش چندین مورد تغییرات شد. برای مثال این پرندهاولین هلیکوپتری بود که روتور عقبش درون محفظه بود که این کار باعث کاستناز میزان صدای هواگرد میشد و همچنین تیغه های روتور اصلی آن از جنس موادمرکب بود که امروزه به شکل گسترده ای از این مواد استفاده میشود.  
  تصویر 
  اینپرنده به عنوان یک هلیکوپتر سبک وزن ضد تانک در خدمت نیروهای مسلح فرانسویبود که به موشک های ضد زره هات مجهز شده بود و گونه ای از آن برایپشتیبانی سبک نفرات پیاده طراحی شده بود که از یک تیربار 20 م م همانندنمونه ضد هواگردش که به موشک های فروسرخ کوتاه برد میسترال مجهز بود بهرهمیبرد و آخرین گونه از آن که برای ماموریت های شناسایی به کار گرفته میشدمجهز به یک سیستم تصویر برداری فروسرخ بود که به Gazelle Viviane معروفشد.
این هلیکوپتر در خطوط مقدم ارنش فرانسه جای خود را به تایگر داد اما کماکان در نقش ترابری سبک به کار گرفته میشود.
 
 همانطور که قبلا ذکر شد این هواگرد در چند نوع گوناگون در ارتش بریتانیا خدمتکرد که از جمله آنها میتوان به گونه SA.341D که به Gazelle HT.3 معروف شداشاره کرد که در خدمت نیروی هوایی بریتانیا بود و به عنوان هلیکوپترآموزشی انجام وظیفه میکرد.
گونه دیگر SA 341E بود که برای مقاصدی مثلارتباطات و جابجایی VIP استفاده میشد که به Gazelle HCC.4. معروف بود ونمونه دیگری که برای آموزش خدمه دریایی به کار گرفته شده بود SA 341C نامداشت که در بریتانیا به Gazelle HT.2 شهرت داشت که اکنون همه این مدل هایآموزشی با هلیکوپتر Squirrel HT1 جایگزین شده است.
 
  نمونهای دیگر که برای سپاه تفنگداران هوابرد بریتانیا ساخته شده بود SA 341Bنام داشت که برای انجام ماموریت هایی از قبیل پست دیدبانی هوایی و هدایتآتش توپخانه و همچنین هدایت جنگنده ها برای حملات زمینی و تخلیه مجروحان ورله ی ارتباطی و فرماندهی و کنترل میدان جنگ استفاده میشد و Gazelle AH.1نام داشت.  
 سوابق عملیاتی: 
 فرانسه:
اینکشور در اصل این هواگرد را برای انجام مقاصد نظامی خود از جمله ضد زره وماموریت های تحت کنترل سازمان ملل به عنوان نیروهای حافظ صلح طراحی کرد کهاز جمله موارد کاربرد آن میتوان به جنگ این کشور در الجزایر و ماموریت هایصلح بانی در چاد (دهه 1980) و یوگوسلاوی (دهه 1990) و جیبوتی (سالهای91و92) سومالی(93) و ساحل عاج(از سال 2002 تا کنون) اشاره داشت و همچنیناین هواگرد در عملیات طوفان صحرا در نقش ضد زره و در مقابل تانک های ارتشعراق به کار گرفته شد.
 
 عراق:
اینکشور در دهه های 1970 و 1980 میلادی تعداد زیادی از این هواگرد به همراهمیزان قابل توجهی موشک های هات را به خدمت گرفت و از آنها در جنگ علیهایران استفاده نمود البته پس از آن و در جریان جنگ اول خلیج به دلیل برتریهوایی نیروهای ائتلاف نتوانست از آنها بهره ای ببرد.
 
  تصویر 
  سوریه:
اینکشور در طی جنگ سال 1982 لبنان به شکل موثری از این پرنده ها بر ضدنیروهای زرهی اسراییل استفاده کرد و تلفات زیادی به انه واترد اورد در الیکه تلفات خود این پرنده ها در حد معمول بود.
 
 بریتانیا:
اینکشور در نبردهای فالکلند و کویت و عراق و کوزوو از این پرنده ها استفادهکرد اما نمونه مسلح آن که به یک مسلسل و غلاف های راکت مسلح شده بود فقطبرای جنگ فالکلند اآماده شده بود که در این نبرد هم به کار گرفته نشد.
همچنین این کشور برای گشت هوایی بر فراز ایرلند نیز از همین پرنده استفاده میکند.
 
 لبنان:
غزال توسط نیروی هوایی لبنان در خلال جنگ با گروه فتح الاسلام در اردوگاه نهر البارد به کار گرفته شد.
 
 ایرلند:
سپاه تفنگداران هوایی این کشور از این پرنده برای مقاصد آموزشی بهره میبرد.
 
   
 کشورهایی که گونه نظامی آن را در اختیار دارند:  
 آنگولا/بوسنی/کامرون/چین/اکوا��ور/مصر/فرانسه/گابون/گینه/عراق/اردن/کنی ا/کویت/لبنان/مونتهنگرو/مراکش/قطر/روآندا/سنگال/صربستان/سو ریه/ترینیداد وتوباگو/تونس/امارات/بریتانیا  
  تصویر  
 مشخصات فنی:  
 خدمه: 2 نفر  
 گنجایش(بجز خدمه): 3 نفر  
 طول:11.97 متر  
 شعاع روتور اصلی: 10.5 متر  
 ارتفاع: 3.15 متر  
 وزن خالی: 908 کیلوگرم  
 پیشرانه: یک موتور توربو شفت Turbomeca Astazou IIIA با توان 440 کیلو وات یا 590 اسب بخار  
 حداکثر سرعت: 310 کیلومتر بر ساعت  
 سرعت کروز: 264 کیلومتر بر ساعت  
 برد: 670 کیلومتر  
 سقف پرواز: 5کیلومتر  
 نرخ صعود: 9 متر بر ثانیه   

 
   
  
 [HIGHLIGHT=#ffff00] تصویر   
 [HIGHLIGHT=#ffff00] [HIGHLIGHT=#ffff00] [HIGHLIGHT=#ffff00]  ای از "سرهنگ خلبان حسن فرحی خواه"   
 آنروز 9 ساعت پرواز عملیاتی داشتیم و از نظر پروازی رکورد جدیدی زده بودیم .برای آنکه زمان را از دست ندهیم حتی هلی‌کوپتر را بدون آنکه خاموش کنیمسوخت می زدیم و بلافاصله به پرواز در می آمدیم. من لیدر تیم بودم و سرهنگبدیع همدانی همراه من بود.مأموریتمان نجات خلبانان ساقط شده بود و در ضمن *[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  رانیز هدایت می کردیم .همه پروازهای ما موثر بود چرا که دشمن در منطقه فتحالمبین در دشت باز قرار گرفته بود و ما در هر سوتی پرواز تعدادی از ادواتو تجهیزات آنها را منهدم می کردیم و افراد دشمن را به کام مرگ می فرستادیم.
چیزی به غروب خورشید نمانده بود، عملاّ آخرین پرواز روز را انجام میدادیم . از منطقه "مولاب" به پرواز در آمدیم و مسیری را که صبح، در چهاردقیقه طی کرده بودیم ، به علت عقب نشینی دشمن ده دقیقه طول کشید. یکی ازهلی‌کوپترهای کبرا که حامل موشک "تاو" بود همراه ما بود و توسط سرهنگ بابیو سرهنگ فضل ا... مشهدی هدایت می شد . ما در حین درگیری از دو طرف موردهجوم دشمن بودیم. از طرفی پدافند وسیع زمینی عراق به ما تیراندازی می کردو از آسمان هم هواپیماهای عراقی تلاش می کردند ما را از حرکت باز دارند.در چنین شرایطی، در حین اجرای عملیات هر دو طرف را زیر نظر داشتیم که موردهجوم ناگهانی دشمن قرار نگیریم .
بابایی و مشهدی مشغول شکار تانکها بودند که ناگهان رادیو به صدا در آمد و فضل ا... مشهدی گفت:
- بچه ها مراقب باشید! پشت سر تانکها دو فروند هلی‌کوپتر دیدم.من بلافاصلهمحلی را که مشهدی اشاره کرده بود زیر نظر گرفته و متوجه شدم که دو فروند [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]عراقی حرکتهای دورانی انجام می دهند. این حرکت معنایی جز این نداشت که ماپس از انجام عملیات و در حال برگشت از پشت مورد اصابت آنها قرار خواهیمگرفت و بلافاصله با هلی‌کوپتر موشک انداز هماهنگ کرده و قرار شد که همزمانبا شکار تانکها به سوی هلی‌کوپترهای عراقی نیز یورش ببریم .
در آنهنگام هلی‌کوپترمشهدی و بابایی فقط دو فروند موشک "تاو " داشت و باید خیلیدقت می کردند تا موشکها هدر نرود.بابایی با هماهنگی مشهدی اولین موشک رابه سوی یکی از هلی‌کوپترهای عراقی شلیک کرد .موشک از هلی‌کوپترجدا شد ومن با نگاهم مسیر موشک را به دقت دنبال می کردم. موشک رفت و رفت و در وسطهلی‌کوپترعراقی به هدف نشست و تلی از آتش از آسمان به زمین افتاد.
در آن لحظه آرزو کردم ای کاش یک تیم فیلمبرداری در هلی‌کوپتر ما حضور داشت و از این صحنه افتخار آفرین فیلم می گرفت.
هلی‌کوپتردومی با دیدن این وضع در امتداد خاکریز شروع به فرار کرد.بابایی و مشهدیبه دنبال آن پرواز کردند.خدمه تانکها و ضدهوایی با دیدن هلی‌کوپتر از پشتسلاحهای خود بیرون پریده و شروع به دویدن کردند. من با دیدن این وضعیت ازروی تانک های عراقی عبور کرده و به دنبال هلی‌کوپتربابایی و مشهدی پروازکردم.
برای آنکه بتوانم صحنه درگیری هلی‌کوپتر کبرا با هلی‌کوپترعراقی را به خوبی تماشا کنم کمی اوج گرفتم. هلی‌کوپتر کبرا خودش را بهپشت سر هلی‌کوپتر غزال رساند. هلی‌کوپتر عراقی به صورت مارپیچ پرواز میکرد تا مورد هدف قرار نگیرد. هلی‌کوپتر کبرا با حوصله و صبر زیاد بدوناعتنا به نیروهای عراقی که در زیر پایمان بودند خود را به هلی‌کوپتر غزالنزدیکتر کرده و موشک را رها کرد. موشک پس از شکافتن هوا به بدنه هلی‌کوپترغزال خورد و آن را نیز به تلی از آتش تبدیل کرد.
پس از انجام اینعملیات از روی نیروهای عراقی دور زدیم و به طرف پایگاه خود "مولاب " بهپرواز در آمدیم.آفتاب آخرین تشعشع خود را به روی زمین می پاشید و تاریکیبا اصرار خود را به زمین تحمیل می کرد.
از لحظه ای که ما هلی‌کوپترهایعراقی را زده بودیم تا آن هنگام که در حال فرود در پایگاه مولاب بودیم بیشاز بیست دقیقه می گذشت. با خود گفتم فردا باید برای رسیدن به نیروهایعراقی زمان بیشتری صرف کنیم چون حتما تا آن موقع نیروهای عراقی باز هم عقبنشینی کرده و از ما دورتر خواهند شد.
    
==========================================
==========================================
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .  
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif]   
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] پیامبر اکرم (ص)  

ارسال پست

بازگشت به “بالگردهاي نظامي”