آمادگي ايران براي مبادله 400 کيلوگرم اورانيوم در کيش

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

آمادگي ايران براي مبادله 400 کيلوگرم اورانيوم در کيش

پست توسط @lirez@ » شنبه 21 آذر 1388, 11:39 pm

  امور خارجه گفت: جمهوري اسلامي ايران اعلام کرده آماده است 400 کيلو گرم اورانيوم را در کيش مبادله کند.<S1><S1><S1> 
  گزارش ايرنا، منوچهر متکي که براي شرکت در نشست امنيتي منامه به بحرين سفر کرده است،در جمع خبرنگاران با بيان اين مطلب نسبت به عوام فريبي برخي دولت‌هاي غربي انتقاد کرد و گفت: ما اعلام کرديم که آمادگي داريم 400 کيلوگرم اورانيوم 5/3 درصد را به جزيره کيش منتقل کرده و معادل سوخت 20 درصد آن را در همين جزيره معاوضه کنند آيا اين پاسخ نيست؟ 
  خطاب به برخي دولت‌هاي غربي، اظهار داشت: چرا خود را به راه ديگري مي‌زنيد و عوام فريني مي‌کنيد که ايران پاسخ نداده است. 
  امور خارجه کشورمان ادامه داد: ما مي‌خواهيم مطمئن شويم که بازي سياسي وجود ندارد به همين دليل اين پيشنهاد را ارايه کرديم. آنها اعلام کنند ما 400 کيلو اورانيوم را به کيش مي‌بريم و آنها معادلش را براي ما بياورند. مواضع ايران شفاف و روشن است. 
  با اشاره به تاريخچه رآکتور تحقيقاتي تهران، افزود: در ابتدا سوخت اين رآکتور را آمريکايي‌ها تامين مي‌کردند اما پس از آن اين سوخت را از آرژانتين خريداري کرديم. 
  اظهار داشت: آنها براي تامين سوخت به ما گفتند که سوخت 5/3 درصد را تحويل داده و سوخت 20 درصد دريافت کنيم که ما اين امکان را به عنوان برون رفت شرايط ناعادلانه‌اي که خود ايجاد کردند، ارزيابي کرديم. 
  با بيان اين که اکنون مدتي است مي‌گويند ايران پاسخ نداده تصريح کرد: در ابتدا ما با کليت اين پيشنهاد موافقت کرديم اما بلافاصله در رسانه‌هاي غربي مطرح کردند که مي‌خواهيم 1200 کيلو سوخت 5/3 درصد ايران را خارج کنيم تا از ساخت بمب فاصله بگيرند. 
  در ادامه خطاب به اين دولت‌‌هاي غربي گفت: هنگامي که اين فضا را ايجاد کرديد،اين موضوع را داخل يک مجادله و دعواي سياسي مطرح کرديد با اين عنوان که مي‌خواهيم 1200 کيلو سوخت را از چنگ ايران خارج کنيم. 
  امور خارجه با بيان اين که با اين تفاسير يا بايد کل ماجرا را نفي مي‌کرديم يا راه ميانه پيشنهاد مي‌داديم، گفت: ما راه ميانه را پيشنهاد داديم بنابراين چرا مي‌گويند ايران پاسخ نداده است. 
  درخصوص برگزاري کنفرانس امنيتي بحرين نيز، گفت: عنوان کنفرانس نشان دهنده اهميت موضوع مي‌باشد اما بايد به طور شفاف و دمکراتيک به آن بپردازيم و همچون ساير مسايل امنيتي آن را در هاله‌اي از ابهام قرار ندهيم. 
  با بيان اين که مولفه‌هاي ايران درخصوص مسايل منطقه‌ روشن است افزود: مردم هر منطقه درخصوص مسايل امنيتي خود اولويت دارند اما اين موضوع مانع از استفاده نظرات ديگران نيست. 
 ** ديگران در خارج از منطقه حق ديکته کردن نظرات خود را ندارند
رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان با اشاره به اين که ديگران در خارج از منطقه حق ديکته کردن نظرات خود را ندارند،اظهار داشت: همکاري امنيتي مقدمات و زمينه‌هايي را لازم دارد و گسترش همکاري‌ها زمينه ساز تعميق همکاري‌هاي منطقه‌اي خواهد بود. 
 ** برخي خود را متولي همه جهان مي‌دانند
وزير امور خارجه،گفت: در حوزه امنيت برخي خود را متولي همه جهان مي‌دانند و تصور مي‌کنند که بايد در هر منطقه‌اي حضور داشته باشند تا امنيت در آنجا برقرار شود اين در حالي است که ما اين عنصر را ضد امنيتي مي‌دانيم چرا که حضور آنان در منطقه نقش ضد امنيتي را ايفا مي‌کند.
خبرنگاري از متکي پرسيد: آيا اين موضوع صحت دارد که سپاه ايران قرار است دو سفارت عربستان و يمن در تهران را براي کاهش فشار روي حوثي‌ها مورد حمله قرار دهد.
وزير امور خارجه کشورمان پاسخ داد: اين مطلب صد درصد اشتباه است.
متکي در پاسخ به سوال خبرنگاري درخصوص تمايل يا عدم تمايل ايران براي ادامه مذاکرات با گروه 1+5 گفت: رمز ماندگاري ملت و کشور ايران به دليل منطق قوي و اهل گفت‌وگو بودن است.
متکي گفت: شش سري از سوالات را آژانس به نمايندگي از ديگران مطرح کرد و ما به تمام آنها پاسخ داديم و در هر مورد نامه تاييديه آژانس در خصوص مطابقت پاسخ ايران با يافته‌هايش را نيز دريافت کرديم.
وي با بيان اين که آژانس بين المللي انرژي اتمي اعلام کرد که ديگر سوالي ندارد گفت: آژانس بايد به تعهدات خود عمل کند اما متاسفانه با دخالت آمريکايي‌ها و دادن اطلاعات نادرست مجددا آژانس را از انجام تعهداتش بازداشت.
متکي يادآور شد: با دقت به سخنان البرادعي مي‌توان رگه‌هاي اين اعتراف را يافت که حق صلح آميز هسته‌اي ايران مورد مناقشه نيست.
** آماده ادامه گفت‌وگوها با 1+5 هستيم
وي در ادامه سخنانش تصريح کرد: ما آماده ادامه گفت‌وگوها با گروه 1+5 هستيم و همان گونه که اولين دور آن انجام شد مي‌تواند ادامه يابد. 
 **محدوديتي براي حضور ساير کشورها در مذاکرات ژنو وجود  
  امور خارجه با اشاره به بسته پيشنهادي ارائه شده به 1+5 و دور اول مذاکرات تصريح کرد: محدوديتي براي حضور ساير اعضاي بين‌المللي به‌خصوص کشورهاي منطقه در اين مذاکرات نداريم و مي‌توانيم ديگر کشورها را نيز در اين مذاکرات سهيم کنيم.
به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، منوچهر متکي در ادامه نشست خبري در حاشيه اجلاس گفت‌وگوهاي امنيتي منامه اين مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگاري گفت مبني بر اينکه اگر 1+5 تبديل به 2+5 يا تعدادي بيشتر همچون عربستان و ترکيه شود نتيجه بهتري خواهد داد يا ترجيح مي‌دهيد فقط با 1+5 مذاکره کنيد؟
متکي گفت: مذاکرات ما با گروه 1+5 براساس بسته پيشنهادي بود که ما به آنان ارائه کرديم و نخستين دور آن با حضور همه از جمله نماينده آمريکا در ژنو برگزار شد که ما با آن رويکرد آماده گفت‌وگو هستيم.
وي خطاب به قدرت‌هاي سلطه‌جو گفت: ما روي حق ملت‌مان با کسي مذاکره نمي‌کنيم.
وي در پاسخ به سوال ديگري درخصوص تحريم‌هاي احتمالي آمريکا عليه ايران گفت: بازگشت به رويکردهاي قبلي در مجلس سنا براي تحريم يا کارهاي بي‌ارزشي از اين قبيل تجربه‌هاي شکست را تداوم مي‌بخشد.
متکي تاکيد کرد: اقدامات تحريمي ضمن اينکه غيرقانوني و بي‌تاثير است، مي‌تواند سبب تکرار تجربه‌هاي شکست‌خورده قبلي باشد که البته اين موضوع به عهده خودشان است. 
 ** چرا اصرار داريد که بگوييد ايران در يمن دخالت مي‌کند؟
رييس دستگاه ديپلماسي گفت: رويکرد غيرقابل چسبيدني به نام ايران‌هراسي 30 سال تجربه شده و از طرق مختلف سعي در دامن زدن به آن شده است.
وي تاکيد کرد: ما مناسبات مختلف بين دولت‌هاي منطقه را ضمانت پيشرفت، وفاق و همگرايي و راهکارهاي آن را مي‌دانيم.
متکي در پاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص اخبار منتشر شده توسط برخي رسانه‌ها مبني بر دخالت ايران در امور داخلي يمن گفت: بهتر است برخي از کشورها که به دنبال تخريب مناسبات در منطقه هستند، تجربه‌هاي شکست‌خورده را دوباره نيازمايند چرا که رهبران منطقه از تدابير لازم براي همکاري جمعي برخوردارند و هرجا که لازم شد مي‌توانيم ديگران را از خارج منطقه دعوت کنيم.
وزير امور خارجه خطاب به کساني که به دنبال ايجاد فضاي رواني عليه ايران هستند، گفت: چرا اصرار داريد که بگوييد ايران در يمن دخالت مي‌کند در حالي که صريح و شفاف مواضع‌مان را اعلام کرده‌ايم. ما دخالت در امور يمن را تکذيب مي‌کنيم.
وي تاکيد کرد: کساني که به دنبال بي‌ثباتي يمن هستند ما از ثبات اين کشور حمايت مي‌کنيم. بايد بر اين مشکلات فائق آمد و تنها راهکار مشکل يمن گفت‌وگو است.
وزير امور خارجه کشورمان گفت: چگونه کشورهاي اروپايي در درون خود سازوکار خاصي را تعريف مي‌کنند اما در اين منطقه مُصر به دخالت هستند.
وي با اشاره به پيامي که آمادگي ايران را براي کمک به مساله افغانستان جويا شده بود، گفت: ما پاسخ داديم کمک به افغانستان بخشي از سياست ماست اما اگر رويکرد مربوط به هشت سال گذشته و دوران بوش باشد به نتيجه نمي‌رسد.
متکي همچنين تاکيد کرد: اگر رويکرد خاورميانه نيز رويکرد 10 سال گذشته است، به نتيجه نخواهد رسيد. 
 ** امروز چالش دنيا نظامي نبوده و چالش منطق است
وزير امور خارجه تاکيد کرد: امروز چالش دنيا نظامي و اقتصادي نيست بلکه چالش منطق‌ها است. بنابراين اگر رويکرد اين دولت‌ها پذيرفته نشد، بايد آن را تغيير دهند.
وي در خصوص سوال خبرنگاري در خصوص رويکرد ايران در منطقه و اينکه تبليغات منفي عليه ايران مي‌شود، گفت: ايران در مرکز 15 کشور قرار دارد و چه درگيري را با کشورهاي منطقه آغاز کرده است؟
متکي تصريح کرد: کساني که در خارج از منطقه به هر شيوه‌اي مي‌خواهند ميان کشورهاي منطقه اختلاف بيافکنند، آنها فقط گفتن را ياد گرفته‌اند که اکنون بايد شنيدن را بياموزند.
خبرنگاري در خصوص اظهارات اخير مقامات آمريکايي از جمله هيلاري کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در خصوص تحريم‌هاي جديد عليه ايران و ديدگاه کشورمان پرسيد که متکي پاسخ داد: آمريکايي‌ها بسيار سخن مي‌گويند و کسي که زياد اظهار نظر مي‌کند اشکالات جدي در سخنانش مي‌توان يافت.
وي با اشاره به اينکه آمريکايي‌ها بايد چند سال به عقب بازگردند و جوانب کار خود را بسنجند، گفت: به چه جرمي مي‌خواهند ايران را تحريم کنند غير از اينکه به دنبال خواست قانوني است؟
متکي خطاب به دولت آمريکا گفت: شما در افغانستان با کمبود سلاح، بودجه و امکانات مالي مواجه نشديد بلکه با فقدان منطق روبرو شديد. چرا که تمامي عرصه‌هايي همچون مواد مخدر، ناامني، افراط‌گرايي، تروريسم و تمامي آمارها بعد از هشت سال حضور شما بيشتر شد.
وي يادآور شد: مردم افغانستان، عراق، تمامي جهان و حتي مردم ايالات متحده با استدلال‌هاي دولت‌شان قانع نشدند. 
  در پاسخ به سوال ديگري در خصوص روابط ايران و با امارات و بحرين گفت: ايران و امارات روابط خوبي دارند. به‌طوري که در چهار سال گذشته سالانه يک و نيم ميليارد به حجم مناسبات تجاري دو کشور افزوده شده است.
متکي همچنين با اشاره به اينکه بحرين يکي از 15 کشور همسايه ايران است، خاطرنشان کرد: روابط خوبي بين ما و پادشاهي بحرين وجود دارد و طرفين در سطوح مختلف تعاملات و ديدار دارند و به زودي کميسيون مشترک ايران و بحرين نيز در تهران برگزار مي‌شود.
وزير امور خارجه گفت: مقدمات سفر نخست‌وزير بحرين در دستور کار است. 
 ** علاقه‌مند به توسعه مناسبات با عربستان هستيم
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص روابط ايران و عربستان و بازگشايي مجدد دفتر العربيه در ايران گفت: نگاه سياسي ما اين است که حضور رسانه‌ها حداکثري باشد و ما علاقه‌مند به توسعه مناسبات و همکاري‌ها با عربستان هستيم.
وي تصريح کرد: گاهي ممکن است دو برادر نيز در موضعي با هم اختلاف ديدگاه داشته باشند و اين طبيعي است.
به گفته متکي موضوع فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي موردي براي اختلاف بين ايران و عربستان ندارد و آنان همواره از فناوري هسته‌اي ايران حمايت کرده‌اند. 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: آمادگي ايران براي مبادله 400 کيلوگرم اورانيوم در کيش

پست توسط @lirez@ » یک شنبه 22 آذر 1388, 2:41 pm

پاسخ تلویحی آمریکا به پیشنهاد هسته‌ای متکی
سرویس بین‌الملل «تابناک» ـ کاخ سفید پیشنهاد جدید ایران درباره سوآپ اورانیوم ایران را نپذیرفت.

«نیویورک تایمز»، در گزارشی نوشت: ایران ابراز تمایل کرده است تا بخش چشمگیری از اورانیوم غنی شده خود را برای غنی‌سازی در مقیاسی بالاتر به خارج ایران بفرستد.
منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران اعلام کرد، ایران حاضر است 400 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده خود را برای غنی‌سازی در مقیاسی بالاتر به خارج از ایران بفرستد و به همان میزان، اورانیوم غنی شده با درصد بالا تحویل بگیرد.

بر پایه این گزارش، هرچند ایران تمایل خود برای انجام چنین کاری را اعلام کرده است، اما با وجود این، می‌خواهد این تبادل را بر پایه فرمول کاری خود و نه بنا بر جدول تعیین شده کشور‌های غربی انجام دهد. بدین ترتیب که ایران در صدد است مابقی اورانیوم خود را در چندین سال به خارج بفرستد.

این روزنامه آمریکایی افزود: علاوه بر این، ایران خواهان این شده است که تبادل در کیش انجام شود تا تضمینی برای ایران به شمار رود.
تحلیلگران بر این باورند که کشور‌های غربی، چنین شرطی را از سوی ایران نخواهد پذیرفت. عده دیگری از تحلیلگران غربی معتقدند که این اعلام تمایل ایران پیش از تشکیل جلسه آمریکا و متحدانش برای اعمال تحریم‌های احتمالی علیه این کشور، تاکتیک ایران برای تفرقه انداختن در بین کشور‌های یاد شده است.

«نیویورک تایمز» می‌‌افزاید: یک مقام کاخ سفید که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد، ابراز تمایل ایران برای انجام این تبادل، تطابقی با پیشنهاد آژانش ندارد، چرا که در آن پیشنهاد از ایران خواسته بود که همه 1200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده خود را به خارج بفرستد، ولی ادعای جدید ایران خلاف آن پیشنهاد است.

در همین باره، آسوشیتدپرس نیز نوشت: منوچهر متكی، وزیر خارجه ایران گفته ایران حاضر است 400 كیلوگرم اورانیم با غلظت سه و نیم درصد را در كیش تحویل دهد و در ازای آن از آژانس سوخت با غلظت 20 درصد دریافت كند؛ اما یك مقام كاخ سفید نسبت به این پیشنهاد ابراز نارضایتی كرده و گفته است در راستای پیشنهاد آژانس نیست.

این خبرگزاری افزود: مقام یاد شده كه خواسته است نامش فاش نشود، اظهار امیدواری كرده ایران طرح آژانس مبنی بر تحویل 1200 كیلوگرم از اورانیم غنی شده با غلظت پایین را بپذیرد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یك عضو دولت باراك اوباما نوشت: پیشنهاد امروز ایران به نظر نمی‌رسد با طرح «عادلانه» آژانس كه با مشورت آمریكا، روسیه و فرانسه تهیه شده بود، همسویی داشته باشد.

وی با تأكید بر این كه پیشنهاد ایران دارای «هیچ نكته جدیدی» نیست از تهران خواست فرصت كنونی را از دست ندهد و 75 درصد از اورانیم با غلظت پایین خود را «یكجا» تحویل آژانس دهد و در مقابل، سوخت دارای اورانیم 20 درصدی دریافت كند.
همچنین مقام‌های سازمان ملل متحد نیز پیشتر با مبادله سوخت در خاك ایران مخالفت كردند.

به نظر می‌رسد، پیشنهاد اخیر ایران دلالت بر دو موضوع کلیدی دارد؛ نخست این که این تبادل اورانیوم به صورت همزمان و در درون ایران انجام شود که در این صورت ایران دیگر نگران خلف وعده‌های روسیه و فرانسه نخواهد بود و دوم آنکه این تبادل در مقیاسی برابر صورت بگیرد؛ یعنی ایران هر چه قدر اورانیوم تحویل دهد، همان مقدار نیز به طور همزمان تحویل بگیرد.

روشن است که این کار باید در چندین سال انجام شود، زیرا در این سال‌ها، غنی‌سازی ایران با غنای پایین متوقف نخواهد شد؛ بنابراین، می‌توان گفت که دو پیشنهاد اخیر ایران یعنی تبادل همزمان اورانیوم ایران با اورانیوم غنی‌شده با درصد بالا و همچنین انجام این مبادله در حالتی برابر، می‌تواند حقوق هسته‌ای ایران را ایفا کند و جامعه بین‌الملل نیز به زعم خود تضمینی از سوی ایران داشته باشد.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”