در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

97

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 آبان 1385 13:36

محل سکونت

جنوب

آرشيو سپاس: 312 مرتبه در 76 پست

درباره تسمه تايمينگ پژو 405 - پارس و سمند ، بيشتر بدانيم !

توسط جعفر طاهري » سه شنبه 6 آذر 1386 15:31

درباره تسمه تايمينگ  پژو 405 - پارس و سمند ، بيشتر بدانيم !
كار تسمه تايمينگ چيست ؟  اين تسمه كه در قسمت داخلی، دارای دندانه های عرضی ( عاجدار) است، توسط پولی دندانه دار سر، ميل لنگ  به حركت در آمده و عامل گردش پولی دندانه دار ميل بادامك در قسمت سر سيلندر موتور  ميباشد. گردش ميل بادامك نيز به نوبه خود باعث بالا و پايين رفتن سوپاپها  در جايگاهشان در زمان معينی كه نياز است به محفظه احتراق موتور ،سوخت و هوا وارد شود و يا دود خارج گردد ، ميشود.  اين زمان معين و مشخص را TIME    ميگويند . در خودروهای قديمی از  چرخ دنده و يا زنجيری شبيه به زنجير دوچرخه ولی بصورت چند قلو برای گرداندن ميل بادامك كه كار آن باز و بسته نمودن سوپاپها ميباشد،  استفاده ميشد. چرخ دنده و زنجير  باعث ازدياد صدا و وزن در موتور خودرو ميگرديد. خودروهای جديد، برای افزايش قدرت و كاهش مصرف سوخت ،دارای موتور های با تراكم بالا ميباشند و معمولا  تاج پیستون ( سر پيستون) صاف است . در صورت خرابی دندانه ها و يا بريدن تسمه مذكور ،  ميل بادامك اصطلاحا از تايم افتاده و  سوپاپهايی كه نابهنگام باز شده  و پايين آمده اند با سطح بالای پیستون برخورد می نمایند. و عاملی برای خرابی پیستون وکج شدن سوپاپها  و يا خرابی سیلندر و سرسیلندر  و شاتونها خواهد شد در اين وضعيت موتور خاموش شده  و  تا تعمير كلی  و نصب تسمه جديد روشن نمیشود. ضمنا تا رفع مشكل باید از استارت زدن بيهوده موتور ، برای جلوگيری از آسيب بيشتر پرهيز كرد .عواملی که باعث كوتاه شدن عمر و يا پارگی تسمه و یا کنده شدن دندانه های آن و نهايتا باعث خارج از تايم شدن موتور  قبل از موعد مشخص شده میگردند عبارتند از :
1- استفاده زیاد از دورهای بالای موتور بخصوص در دورهای بیش از 4000 دور در دقیقه و انجام شتابگيری  ناگهانی  مثبت  TAKE OFF  و يا كاهش شتاب ناگهانی منفی  با استفاده از موتور .
2- عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و  سرعت خودرو،  اصطلاحا دنده مرده در سربالائی ها و یا هنگام عبور از موانع ، باعث  فشار نا متعارف بر روی سوپاپهای موتور و در نتيجه مقاومت ميل بادامك برای گردش روان توسط این تسمه میگردد.
3-  خرابی بلبرينگ هرزگرد تسمه سفت کن و گیرپاژ آن ،باعث  پارگی و کشیدگی يا رد كردن و  بريدن  دندانه تسمه خواهد شد. معمولا كار كرد زياد و يا سفت بودن زياد تسمه عامل خرابی هرزگرد ميباشد،
تسمه بايد بين 2 الی 3 ميليمتر قابل انعطاف باشد. و  با دستگاه مخصوص سفتی آن تنظيم شود.
4-  نصب تسمه نامرغوب و تقلبی که توان تحمل فشار و كار زیاد را ندارد. ( تسمه نو  در سطح بيرونی و داخلی بر اثر تا كردن برای آزمايش نبايستی ترك و شستگی ديده شود . و يا اليافی از آن در حال جدا شدن باشد و يا حتی يكی از دندانه های آن مشكل داشته باشد. تسمه هايی كه بشكل تا خورده نگهداری شده اند و يا اشياء ديگری روی آنها گذاشته شده اند . دچار مشكل خواهند شد.)
5- روغن ريزی سر ميل لنگ و چرب شدن تسمه تايم
6- عدم استفاده از خودرو بمدت طولانی
آسيبهای ناشی از بريدن و يا رد كردن و يا جدا شدن دندانه های تسمه تايم :
در خودروهايی كه  دارای موتور  پژو  نوع  XU7JP/L3   1800 سي سي ميباشند اگر موتور روشن باشد يا خودرو در حال حركت باشد و تسمه تايمينگ كه عامل گردش ميل بادامك  و در نهايت  پائين بردن سوپاپها ميشود يك عاج( دنده) رد كند  يا پاره شود و راننده سريعا ، دنده خودرو  را در وضعيت دنده خلاص قرار ندهد  ، چون  كماكان ميل لنگ  موتور در حال گردش بر اثر حركت چرخها ميباشد  باعث بالا آمدن پيستون ميگردد ؛ در اين وضعيت  سر پيستون  به ته  سوپاپهايی كه پائين مانده اند، برخورد ميكند  و موجب آسيب به سوپاپ و پيستون  و يا ساير  اجزاء موتور خواهد شد. بنابراين تعويض بموقع تسمه تايم، باعث  جلوگيری از آسيب به موتور خودرو ميگردد. هنگام تهيه تسمه نو، به جنس آن از نظر مرغوب بودن و استحكام دندانه ها، به علت حساسيت ، حتما توجه كنيد و نگذاريد مكانيك نوع نامرغوب  را نصب نمايد .
زمان تعويض تسمه تايم :
زمان تعويض اين تسمه از 60000 هزار كيلومتر ( رانندگی با شتابهای منفی و مثبت زيادو با دور بالای موتور – دنده مرده - ايستايی و عدم كاركرد خودرو بمدت طولانی -  گذشت زمان زياد حدود مثلا 3 سال از آخرين نصب – صدا دار شدن بلبرينگ تسمه سفت كن- روغن ريزی سر ميل لنگ – تسمه نامرغوب – تسمه بيش از حد سفت )  تا 80000 هزار كيلومتر ( رانندگی ملايم و پيوسته و با دور موتور متوسط و گذشت زمان  حدود 2 سال) متغيير ميباشد . در صورتيكه  از كيلومتر آخرين نصب و نوع كاركرد خودرو مطللع نميباشيد توصيه ميشود مكانيك شما ، تسمه را بصورت گفته شده بازديد كند:
در روز روشن و پر نور كاپوت را تا آخرين درجه آن بالا بزند و سمت چپ موتور ( سمت شاگرد) در محلی كه شيلنگهای رفت و برگشت بنزين به باك جفت هم قرار گرفته اند  و بصورت قوس  تقريبا نيمدايره ميباشند، شيلنگها را از روی بست آنها بدون فشار دادن بيش از حد آزاد كرده و روپوش لاكی تسمه تايم كه زير شيلنگها قرار گرفته را با باز كردن دو پيچ نگهدارنده  آن كه يكی در بالا و ديگری در پائين است  باز كند. ( پيچ پائينی آچار خوری سخت دارد بهمين علت مكانيك اينكار را بهتر است انجام دهد) خودرو را در دنده 5 گذاشته و آرام حركت دهيد و با عبور تسمه از مقابل شما آنرا از نظر فرسودگی و ترك خوردگی و نخ كش شدن و يا  آسيب ديدگی و يا چرب بودن چك كند . در صورت وجود هر كدام از موارد گفته شده  نياز به تعويض تسمه توسط مكانيك خواهيد داشت.
منبع : http://www.tuningtalk.com

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب جعفر طاهري تشکر کرده اند:
kayvan6079

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان