جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

102

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 11 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 27 مرداد 1389 15:45

آرشيو سپاس: 922 مرتبه در 100 پست

شکست پرواز آزمایشی هواپیمای مافوق صوت X-51A

توسط HGhana » جمعه 27 مرداد 1391 04:02بر اساس اعلام نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، اولین پرواز آزمایشی هواپیمای بدون سرنشین مافوق صوت که در روز چهارشنبه 15 آگوست 2012 انجام شد، با شکست روبرو گردید.


بر اساس بیانیه نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، هواپیمای بدون سرنشین مافوق صوت ایکس 51 آ ، بر اساس برنامه ریزهای از پیش تعیین شده، روز چهارشنبه از یک هواپیمای بمب افکن ب 52 در آسمان رها و سپس بوسیله یک تقویت کننده موشکی به پرواز در آمد، اما لحظاتی بعد به سبب بروز نقص در بالچه کنترلی ( قبل از اینکه موتور اسکرم جت مخصوص هواپیما روشن گردد) ، منهدم گردید.

مدیر برنامه این پروژه  ضمن اظهار تاسف گفت : " مشکل زیر سیستمی بوجود آمده سبب گردید تا قبل از اینکه بتوانیم موتور اسکرم جت را روشن کنیم، پرواز خاتمه یابد " . وی در ادامه گفت : " تمامی اطلاعات ما حاکی از شرایطی مطلوب جهت احتراق موتور بود و بسیار امیدوار بودیم تا به اهداف آزمایشی مان در این طرح دست یابیم . "


بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود این پرواز آزمایشی بمدت 5 دقیقه و با سرعت 6 ماخ (شش برابر سرعت صوت و یا بیش از 7300 کیلومتر  معادل 4500 مایل در ساعت) بر فراز سواحل کالیفرنیای جنوبی انجام شود.
هواپیمای مافوق صوت موسوم به موج سوار Waverider در ساعت 11:36 صبح به وقت محلی (18:36 به وقت جهانی)  بر فراز نقطه دریایی ماگو ، از هواپیمای ب 52 رها گردید. هر چند پس از 16 ثانیه،  به سبب بروز نقص در بالچه کنترل افقی، ایکس 51 از کنترل خارج و منهدم گردید.
در پی انجام یک سری آزمایشات با نتایج ترکیبی حاصله، صرفا یک فروند از چهار فروند هواپیمای ایکس 51 باقی مانده است. علی رغم شکست اخیر، تحلیلگران راهبردی پنتاگون امید زیادی دارند که طرح هواپیمای مافوق صوت نیز مانند پیشرفتهای حاصله در فن آوری رادار گریزی که در سال 1970 به وقوع پیوست، روزی موجب تغییر در قدرت هوایی ایالات متحده  آمریکا گردد.
هواپیمای مافوق صوت ایکس 51، دارای 8 متر (25 فوت) طول است که در اولین پرواز آزمایشی خود در ماه می 2010 به سرعت 5 ماخ دست یافت. گر چه در آزمایش اخیر ، به سبب بروز نقص فنی ، پرواز آن بیش از 3 دقیقه طول نکشید و زودتر از آنچیزی که پیش بینی شده بود، خاتمه یافت. طرح هواپیمای مافوق صوت موسوم به موج سوار یکی از چندین طرح مافوق صوتی است که دانشمندان در حال حاضر سرگرم کار بر روی آن هستند.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HGhana تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, shaman, Sami 1993, hf22, F-14 Fan, Shahryar, Mehrab373, Qaher1406, zzvf

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان