جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد را

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي غير نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد را

پست توسط TD » سه شنبه 12 فروردین 1393, 7:27 pm

"هواپیمای شاهین" نام یک "بوئینگ ۷۰۷" متعلق به" نیروی هوایی شاهنشاهی ایران" بود که "محمدرضا پهلوی" شاه مخلوع ایران و "فرح دیبا" از آن برای سفرهای داخلی و خارجی استفاده می‌کردند. برخی منابع آن را بوئینگ ۷۲۷ دانسته‌اند. رنگ این هواپیما آبی و داخل آن به شکل مجللی تزئین شده‌ است. خلبان اصلی آن در سال‌های اولیه فردی آمریکایی به نام "بلو منستین" و سپس سرهنگ "بهزاد معزی" بود.
 تصویر
1001،شاهین سابق   "محمدرضا پهلوی" در ۲۶ دی ۱۳۵۷ با این هواپیما از کشور خارج شد. در اسفند همان سال، "سرهنگ معزی" به همراه بخشی از کارکنان و خدمه شخصی شاه با همین هواپیما به کشور بازگشتند.  
 تصویر   از انقلاب اسلامی، این هواپیما به "۱۰۰۱" تغییر نام داد و در شرکت هواپیمایی "معراج" به پرواز ادامه می‌دهد. این هواپیما ترابری مقامات رده‌بالای کشورمان من‌جمله رئیس‌جمهور را عهده‌دار است و تعمیر و نگهداری آن بر عهده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.     دو فروند هواپيما به نام هاي " شاهين " که يک بوئينگ ۷۰۷ بود و " شهباز " که بوئينگ ۷۲۷ است ، داشت که برای سفرهای درون و برون مرزی از آنها استفاده می‌کردند، این هواپیما در زمان خود به واسطه تزئینات داخلی به کاررفته در آن یکی از گران‌قیمت‌ترین پرندههای ساخت بشر محسوب ‌می‌شد. 
 تصویر
هواپیمای شهباز 

 بوئینگ 707 (هواپیمای شاهین) هواپیمای اول خانواده سلطنتی      هواپیما هنگام عبور از کنار آشیانه جمهوری اسلامی در "فرودگاه مهرآباد" قابل مشاهده است و درحال حاضر دولت ایران برای سفرهای خود از آن استفاده می کند . "محمدرضا پهلوی" که سراسر عمرش را در تجملات حرام و نامشروع گذرانده بود، گویا در آخرین حضورش در ایران نیز باید این عمل را به اثبات همگان می‌رساند. این هواپیما که "شاهین" نام داشت، یکی از گران‌ترین هواپیمای جهان بود که در آن زمان حدود ۸۰۰ میلیون تومان قیمت داشت.  
 تصویر   دارای ۳۰۰ میلیون تومان تجهیزات اضافه و دارای ۱۵ میلیون تومان اشیا زینتی طلایی و مجهز به سیستم ارتباطی تلفن و تلکس به ارزش ۴۰ میلیون تومان بود؛ به طوری که شاه از داخل هواپیما می‌توانست با هر منطقه از جهان تماس تلفنی برقرار نماید. همچنین مشروبات الکلی داخل آن از گران‌ترین مشروبات جهان بود. 

  بر این، شاه دو هواپیمای دیگر مشابه "شاهین" به نام "میترا" و "شهباز" به اضافه ۲ هواپیمای "جت دستار" داشت و کلاً ارزش هواپیماهای خصوصی شاه در آن موقع بیش از ۳ میلیارد تومان بود. اين هواپيما 6 توالت دارد که 5 توالت در قسمت عقب متعلق به همراهان و يکی به شاه و همسرش تعلق داشت. در سالن ناهارخوری هواپيما يک ميز 40 تکه وجود دارد که 6هزار ساعت منبت‌کاری شده، روی آن تعبیه شده و ارزش آن ميليون‌ها تومان است. اتاق خواب آن رويايی و ديدنی است و می‌توان آن را يک موزه کوچک دانست. قصری که در داخل بويينگ بنا شده قيمت هواپيما را تا 800ميليون تومان بالا برده بود.

از اين قصر طلايی پرنده ، همواره 20 دژبان نگهداری می‌کردند و ورود به آن مستلزم داشتن کارت مخصوص بود. در ضمن معرف پروازی اين هواپيما " BLUE FLIGHT 1" بوده است.


آشنایی با هواپيمای شاهين


در اواخر رژیم پهلوی و همزمان با افزایش روز بروز قیمت نفت و درست در زمانی که روابط دولت ایران با شرکت‌های آمریکایی بسیار بهتر از رابطه با دولت آن کشور بود دولت ایران که همواره برای سفرهای برد بلند خود دچار مشکل بود و سفر با 727های 100 برای مسیرهای بلند را در شان خود نمی‌دید و همچنین به رقابت با ریاست جمهوری آمریکا و 707 تشریفاتی معروف آن اقدام به سفارش یک جت 707 پیشرفته و مجلل نمود.


"رجیستر EP-HIM" در گذشته معانی زیادی داشت وقتی پرنده‌ای این نام را می‌گرفت به معنی اختصاص قطعی یک پرنده به یک شخص خاص یعنی شاه ایران را داشت و از آنجا که قبل از سفارش دادن این پرنده این نام بر روی آن گذاشته‌شده‌ بود، شرکت بوئینگ این پرنده را کاملا سفارشی و متفاوت ساخت و علاوه بر امکانات مدرنتر ناوبری و تجهیزاتی به مبلمان و تزئینات مدرن و زیبا با طراحی فوق مدرن هم مجهز شد؛ همچنین بوئینگ هزینه و وقت زیادی را برای رنگ‌آمیزی خارق‌العاده آن کرد. 
 تصویر   پرنده بر خلاف تمامی هواپیماهای ایرانی به رنگ آبی تیره بسیار مرغوب و همچنین سیلور بسیار درخشان در زیر بدنه رنگ‌آمیزی شد که البته بعدها کلیه این رنگ‌آمیزی‌ها پاک شد. 
 تصویر

تصویر

تصویر  ‌ها و وجود یک میز بار با منبت‌کاری بی‌نظیر استفاده از آب طلا بر روی تمامی فلزات بکار گرفته شده در آن و همچنین فرستنده‌ها و اخلال گرهای(اخطار زود هنگام) پیشرفته آن ،این پرنده را به گران قیمت‌ترین پرنده عصر خود تبدیل کرد . شاه مخلوع ایران فرصت استفاده زیادی از این پرنده را پیدا نکرد و شاید تلخی آخرین سفر وی به مصر لذت پرواز با این پرنده را به کام وی تلخ کرد.  
 تصویر  "EP-HIM" یا "شاهین" ایران ،بعد از فرار شاه به مصر توسط "کاپیتان معزی" به تهران بازگشت در بازگشت این پرنده به ایران اخبار متفاوتی وجود دارد؛ "معزی" و خدمه ادعا می‌کردند به تصمیم خود و با نارضایتی شاه ایران این هواپیما را بر گردانده‌اند، اما این مسئله با توجه به قرابت و دوستی "انورسادات" با شاه و بدون اجازه فرودگاه قاهره بسیار بعید به نظر می‌رسد و همچنین این پرنده رسما متعلق به نیروی هوایی ارتش بود و شاه ایران بعد از برکنار شدن مطابق قوانین بین المللی حق استفاده از آن را نداشت و نگهداری آن کمکی به وی نمی‌کرد.....با ورود به ایران به پارکینگ برده شد و بعد از تخلیه لوازم گران‌قیمت آن مدت‌ها در گوشه‌ای از مهرآباد زمین‌گیر بود؛ طبق گزارشات در طول جنگ هم چند ماموریت نظامی توسط آن انجام شده بود. 
 تصویر   سال 1986 نام آن به "EP-NHY" تعییر کرد و رنگ‌آمیزی اولیه آن هم عوض شد و کلیه مسئولیت آن به "ایران ایر" واگذار شد تا در سال 1999 در پی بازنشستگی ناوگان 707 "ایران ایر" ،این شرکت این پرنده را به نیروی هوایی بازگرداند و مجدد با نام "1001" روی آن نقش بست.

شروع پروازهای این پرنده را باید از ابتدای هزاره سوم یعنی سال 2002 دانست که این پرنده به طور گسترده به آسمان کشورهای دنیا بال گشود و در چند سال اخیر به پرکارترین پرنده دولت تبدیل شد؛ این پرنده در بین علاقمندان 707 در جهان بسیار شناخته شده می‌باشد و در هر سفر ریاست جمهوری عکاسان علاقه زیادی به تصویربرداری از این جت تاریخی دارند.

با تمام تعاریفی که از این پرنده شنیدیم برای اطلاع از طراحی داخلی آن کنجکاو می‌شویم؛ اما متاسفانه غیر از چند تصویر تایید نشده که در ذیل خواهید دید ،تصویر دقیقی از داخل این جت موجود نیست و باید به 707 های VIP مشابه اکتفا کرد ؛در جهان فقط 2 فروند 707 موجود است که نقشه طراحی آن کپی‌برداری شده از شاهین است ؛ اولی "1002" پرنده‌ای سوخت رسان که توسط مهندسین داخلی سعی شده از طرحی مشابه شاهین در آن استفاده شود و دومی پرنده‌ای به نام N88ZL که از نوع 707-330B است و در سال 1984 از روی طراحی شاهین مبلمان شد این پرنده در حال حاضر مطابق تمامی قوانین جهانی استانداردسازی شده و برای پروازهای تشریفاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر   همین رابطه امیر سرتیپ دوم خلبان بازنشسته "سید اسماعیل موسوی" معاون عملیات اسبق نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار امنیتی دفاعی باشگاه خبرنگاران در رابطه با وضعیت فعلی و موارد استفاده این هواپیما بعد از انقلاب گفت : این هواپیما در حال حاضر در آشیانه جمهوری که تحت نظر آقای "زنگنه" قرار دارد، نگهداری می‌شود و از آن برای پروازهای مقامات درجه یک کشور به صورت VIP استفاده می‌گردد.

"سرتیپ موسوی" در رابطه با شایعه به کار رفتن طلا برای تزئین محیط داخلی این هواپیما اظهار داشت: اینها شایعاتی هستند که ما نیز شنیده‌ایم ،اما در حد همین شایعه باقی‌خواهند ماند چون هرکسی که از ساختار هواپیما باخبر باشد و کمی در مورد پرواز و قوانین پروازی اطلاع داشته باشد می‌داند که آن اندازه طلا تا چه میزان می‌تواند مانع پرواز این پرنده شود.


معزی که بود؟

سرهنگ "بهزاد معزی" خلبان مخصوص شاه بود که در بیشتر پروازها و مسافرت‌های شاه مخلوع ، خلبان هواپیمای اختصاصی وی بوده است .او خلبان همان هواپیمایی بود که در روز 26 دی 1357 شاه از ایران فرار کرد. او بعد از این جریان هواپیما را به ایران باز گرداند و به دلیل بازگرداندن یک هواپیما بوئینگ ،آنهم در دوران جنگ به کشور به یک قهرمان بدل شد . ولی چند سال بعد وقتی که وی "بنی صدر" رئیس‌جمهور فراری و "مسعود رجوی" سرکرده گروه منافقین را با هواپیمای دیگری از ایران فراری داد، چهره واقعی این خیانتکار نمایان شد. 
 تصویر

تصویر
معزی در کنار مسعود رجوی

تصویر
رجوی ، معزی ، بنی‌صدر

تصویرتصویر

تصویر  :باشگاه خبرنگاران
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3154 بار

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط R.A.F » سه شنبه 12 فروردین 1393, 8:11 pm

عکس یکی مونده به آخر عکس کاپیتان مدرسی خلبان c130 هرکولسه
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major II
Major II
پست: 286
تاریخ عضویت: یک شنبه 2 بهمن 1390, 2:23 pm
محل اقامت: RASHT
سپاس‌های ارسالی: 1271 بار
سپاس‌های دریافتی: 1131 بار
تماس:

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط mahdi2elve » سه شنبه 12 فروردین 1393, 9:26 pm

وقتی رئیس جمهور دستور بده خلبان میتونه بهش نه بگه ؟
چطور لقب خائن بهش دادن؟
اگه میخاین بهش خائن بگین باید دلایل و اسناد بهتر و محکم تری بیارین . تا بشه درست قضاوت کرد!
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه 17 آذر 1385, 12:26 pm
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط esijoon » سه شنبه 12 فروردین 1393, 9:30 pm

mahdi2elve نوشته شده:وقتی رئیس جمهور دستور بده خلبان میتونه بهش نه بگه ؟
چطور لقب خائن بهش دادن؟
اگه میخاین بهش خائن بگین باید دلایل و اسناد بهتر و محکم تری بیارین . تا بشه درست قضاوت کرد!


این رییس جمهوری که فرمودید وقتی داشت فلنگ رو میبست رییس جمهور نبود...چند وقت قبلش توسط امام عزل شده بود
تصویر
ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم...........ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم
امروز اگر که سینه و زنجیر می زنیم..............فردا به عشق مهدیه فاطمه شمشیر می زنیم
از ما بترس،طایفه ای پر اراده ایم...................ما مثل کوه پشت علی ایستاده ایم
از ما بترس، شیعه ی سرسخت حیدریم..........جان برکفان جبهه ی فتوای رهبریم

New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 فروردین 1390, 9:37 am
سپاس‌های دریافتی: 15 بار

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط masoud35 » چهار شنبه 13 فروردین 1393, 1:30 am

مگر در زمان تحریم ایران با اون وضعیت بد اقتصادی هواپیمای تشریفاتی از فرانسه نخرید . وخاتمی احمدی نژاد بصورت خانوادگی ازش استفاده نکرد!!!روحانی با چی سفر میکنه!!!!!!!حتما با تپولف مگر بقیه هواپیمای اختصاصی ندارن
شاه اگر برای خودش خرید لااقل چند فروند هواپیمای بدرد بخور هم برای مردم خرید

Major II
Major II
پست: 286
تاریخ عضویت: یک شنبه 2 بهمن 1390, 2:23 pm
محل اقامت: RASHT
سپاس‌های ارسالی: 1271 بار
سپاس‌های دریافتی: 1131 بار
تماس:

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط mahdi2elve » چهار شنبه 13 فروردین 1393, 12:02 pm

esijoon نوشته شده:
mahdi2elve نوشته شده:وقتی رئیس جمهور دستور بده خلبان میتونه بهش نه بگه ؟
چطور لقب خائن بهش دادن؟
اگه میخاین بهش خائن بگین باید دلایل و اسناد بهتر و محکم تری بیارین . تا بشه درست قضاوت کرد!


این رییس جمهوری که فرمودید وقتی داشت فلنگ رو میبست رییس جمهور نبود...چند وقت قبلش توسط امام عزل شده بود


هر کسی که عزل میشه دیگه قدرت نداره؟؟
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 211
تاریخ عضویت: پنج شنبه 12 آذر 1388, 11:38 am
سپاس‌های ارسالی: 3110 بار
سپاس‌های دریافتی: 385 بار

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط apple2009 » چهار شنبه 13 فروردین 1393, 12:12 pm

مطالب از وبلاگ بهروز مدرسی کپی شده

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه 17 آذر 1385, 12:26 pm
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط esijoon » چهار شنبه 13 فروردین 1393, 12:40 pm

mahdi2elve نوشته شده:
esijoon نوشته شده:
mahdi2elve نوشته شده:وقتی رئیس جمهور دستور بده خلبان میتونه بهش نه بگه ؟
چطور لقب خائن بهش دادن؟
اگه میخاین بهش خائن بگین باید دلایل و اسناد بهتر و محکم تری بیارین . تا بشه درست قضاوت کرد!


این رییس جمهوری که فرمودید وقتی داشت فلنگ رو میبست رییس جمهور نبود...چند وقت قبلش توسط امام عزل شده بود


هر کسی که عزل میشه دیگه قدرت نداره؟؟


به عنوان اون منسبی که قبلا توش بوده و عزل شده ازش دیگه نه...قدرت نداره
تصویر
ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم...........ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم
امروز اگر که سینه و زنجیر می زنیم..............فردا به عشق مهدیه فاطمه شمشیر می زنیم
از ما بترس،طایفه ای پر اراده ایم...................ما مثل کوه پشت علی ایستاده ایم
از ما بترس، شیعه ی سرسخت حیدریم..........جان برکفان جبهه ی فتوای رهبریم

Fast Poster
Fast Poster
پست: 252
تاریخ عضویت: شنبه 26 مرداد 1392, 6:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 899 بار

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط شیرافکن » چهار شنبه 13 فروردین 1393, 4:30 pm

masoud35 نوشته شده:مگر در زمان تحریم ایران با اون وضعیت بد اقتصادی هواپیمای تشریفاتی از فرانسه نخرید . وخاتمی احمدی نژاد بصورت خانوادگی ازش استفاده نکرد!!!روحانی با چی سفر میکنه!!!!!!!حتما با تپولف مگر بقیه هواپیمای اختصاصی ندارن
شاه اگر برای خودش خرید لااقل چند فروند هواپیمای بدرد بخور هم برای مردم خرید

بله همه می خرند.اما خوب بود یک توضیح هم میدادید که قیمت پرنده خریداری شده نسبت به همتایان ان دردنیا چقدر است و چه چیز شاخصی نسبت به پرنده های دیگر سران ممالک دارد.اما این پرنده ها در ایران با شرایط ان روزگار خریداری شده که تنها نمونه قابل قیاس با ان پرنده رئیس جمهور امریکا بوده.اگر فقط قیمت 800 میلیون تومان در به نرخ ان زمانرا با همتایان ان روزگار حساب کنی می فهمی چه کار کرده اند!!!!!

Novice Poster
Novice Poster
پست: 52
تاریخ عضویت: جمعه 28 تیر 1392, 11:55 am
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 130 بار

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط Behzad.ir » چهار شنبه 13 فروردین 1393, 6:57 pm

این بنده خدایی که ایم مطالب از وبلاگش کپی شده(مدرسی) خیلی احوال درست و حسابی نداره! خیلی به مطالب وبلاگش توجه نکنید :ch:

Junior Poster
Junior Poster
پست: 117
تاریخ عضویت: جمعه 12 آذر 1389, 3:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 223 بار

Re: جزئیات بوئینگ 707 اشرافی شاه/ پرنده‌ای که 37 سال استبداد

پست توسط conarmis » پنج شنبه 14 فروردین 1393, 12:46 am

دوستان کسی درجه روی شونه اقای مدرسی دیده ؟ وینگ روی لباسش دیدید ؟ و .............. از اساتید اهل فن میپرسم هواپیما باید ارتفاع مسیر و ...... مشخصی داشته باشه میشه با هرکولس تو جاده پر پبچ و خم جاده چالوس پرواز کرد ؟ مثل ماشینها تو جاده بپیچه تا مسافرا حالشون بهم بخوره ؟و تازه مسافران هم افراد رده بالای ساواک باشن که برای نظارت بر ساختمان خانواده سلطنتی ماموریت دارند و تو چله تابستون براشون بخاری روشن کنی ؟ می شه جلوی شیخ یا پادشاه فلان کشور عربی هر چند کوچک مرتبا باد .......... و خندید ؟ مدال طلای بالاترین ساعت پرواز جنگی را گرفت اما خانمش تو جلسه قران گمش کنه و اینهمه برنامه های ارتش و دفاع مقدس و راویان فتح و ........ که از شهید و جانباز و غیره در هر ایامی خاطره می گویند از این اقا که باید درجه امیری داشته باشه اما هیچ جا اسمی از درجه اش نیست روی شونه هاش در عکسهاش هم نیست دعوت نکنن ؟ عملیت کمان 99 و اچ 3 و مروارید و.... بعد از جنگ تشریح شد انوقت عین فیلم غازهای وحشی ریچارد هریس و ریچارد برتون با هرکولس بری تو عراق بشینی کماندو پیاده کنی برن زندان را بگیرن و سرهنگ نیروی هوایی را بدزدند و بیارن ایران بعد نه از ایشان یادی بشه یا برنامه تلویزیونی یا کتابی ........ خداییش خودتون قضاوت کنید یه همچنین عنصر ضد طاغوت که قهرمان جنگ باشه و بالاترین ساعت پرواز جنگی نه خداییش صدا سیما دیگه ولمون میکرد ؟ نه خداییش ؟

ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي غير نظامي”