در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

AN/APG-77 رادار جت جنگنده فوق مدرن F-22 راپتور

توسط SAMAN » دوشنبه 23 شهریور 1388 22:44

AN/APG-77 F-22 Radar


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

سیتم نرم افزار و آویونیک جنگنده های F-22 از پیشرفته ترین قسمت های مجتمع داخل این جنگنده هست.اف-22 اولین جنگنده ایی هست که از سیستم آویونیک یکپارچه استفاده میکند. (آویونیک یکپارچه) در جایی که مدیریت سیستم سلاح ها, سیستم جنگ الکترونیک و عملکرد رادار AN/APG-77  (مثل) یک خلبان بی نظیر آگاهی از وضعیت می هد.

یک اقدام مشترک  از حساسه های الکترونیکی نورث روپ گرمان و بخش سیستم ها   ESSD و آلات و ادوات Inc رایزون تگزاس ,توسعه رادار پیشرفته AN/APG-77 را برای F-22 به دنبال داشته است.

رادار AN/APG-77  راداری هست که برای برتری هوایی و عملیات های زمینی طراحی شده است و مشخصه هایی مانند قابلیت مشاهده ی کم , دهانه فعال, پویشگر الکترونیکی آرایه ایی با چندین هدف و قابلیت سازگاری با همه شرایط آب و هوایی را دارد.

این رادار راهنمای آوینیک های یکپارچه و سنسور های با قابلیت بالای اف-22 رپتور هست. رادار می تواند  به خلبانها اطلاعاتی بسیار دقیق و با جزییات کامل درباره تهدید های چند گانه را قبل از آشکار سازی رپتور توسط رادارهای دشمن متخاصم را بدهد. به این حالت BVR میگویند و یا قابلیت برد فرا دید!

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

این حالت به خلبان اف-22 امکان درگیری هوا به هوا را خواهد داد به این صورت که خلبان میتواند اهداف دشمن را رهگیری کرده و به سمت اهداف چندگانه از آنها شلیک کند قبل از اینکه هواپیمایش توسط رادار های دشمن کشف شود.

رادار AN/APG-77 اف-22 رپتور ساخت نورث روپ گرومن و  Texas Instruments یک رادار عنصر فعال با پویشگر الکتورنیک آرایه فازی  است. این رادار بوسیله بیش از 1000  و به طور دقیق 2000 قطعه عملیات دریافت و انتقال را انجام میدهد. هر قطعه به اندازه یک بند انگشت هست و وزن آن 15 گرم است و هر کدام توان خروجی برابر با بیش از 4 وات را دارند.

APG-77 توانایی تغییر بسیار سریع در مسیر هدایت, توان و صورت شکلی امواج راداری را دارد, با این حساب میتواند اطلاعات هدف را بدست آورد و در ضمن کمترین شانس سیگنال رادار این است که هدف را کشف یا رهگیری کند.

مقدار زیادی از قسمت های مکانیکی مرسوم و مشترک در دیگر رادار ها (در اینجا) حذف شده است و این به معنای قابلیت اطمینان پذیری بیشتر رادار ساخته شده است. این گونه از آنتن که هر دوی فیزیکی و الکترومغناطیسی  با بدنه هواپیما یکپارچه هستند, فرکانس هایی سریع الحرکت, RCS پایین و پهنای باند عریض لازم برای پوشش ماموریت موفقیت آمیز هوایی F-22 های رپتور را فراهم میکند.
تحویل رادار AN/APG-77  در می سال 2005 شروع شد.

یک نیاز کلی طرح های ATF زمینه گسترده از ملاحضه برای سنسورها بود.رپتور باید میتوانست اهداف چندگانه فرا بصری را رهگیری کند.  با توجه به هر طرف از دماغه این نیازمندی,برای یک میدان رادار 120 درجه  فراخوانده شد.

دیدن اهداف توسط جستجوی مادون قرمز در حالت دید رو به جلو و قابلیت رهگیری آن نیز مطلوب و مورد نظر بود.برای این نیازمندی از 3 رادار ارایه فازی در این هواپیما بود استفاده شد که یکی در جلوی هواپیما و دو رادار دیگر در پهلوی هواپیما قرار دارند.

هر بال رپتور در درونش یک جستجوگر مادون قرمز و سیستم رهگیر دارد که از طریق دریچه ها و روزنه های کوچکی فعال میشوند.
نرم افزار آویونیک ها در 3 بلوک مجمتع و متمرکز شده اند, هر ساختمان همواره قابلیتی  از بلوک ماقبل دارد. بلوک 1 شامل رادار اولیه هست,  اما همین بلوک 1 میتواند بیش از 50 درصد از انواع کل وظایف خط های منبع  موسوم به SLOC و توانایی  تهیه تمام اطلاعات  جاری حساسه ها برای خلبان را دارد.


این نرم افزار بلوک 1 کارکرد اصلی رادار و شیوه مکمل اولیه را ممکن می سازد,  این مکمل ها شامل کارکرد شیوه های همزمان  جستجو و رهگیری و سلامت سیستم ها و نگهداری یا نحوه آزمایشات داخلی هست.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد در آزمایشگاه آویونیک های بویینگ  رادار اف-22 راپتور به نرم افزار آویونیک ماموریتی و دیگر حساسه های ابزار آلات دقیق هواپیما مثل سیستم جنگ الکترونیک  و ارتباطات ,ناوبری و سیستم های اطلاعاتی  متجمع و یکپارچه شد.

منبع:

http://www.F22Fighter.com

مترجم: سامان

برداشت مطلب بدون ذکر نام سایت سنترال کلابز  http://www.centralclubs.com   به هیچ عنوان مجاز نیست.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Solaiman, Shahryar, sokuteasemuni, shaman, shola, yasermym, Persian Cat, Hadi1001, Shahbaz, hf22, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, C.A.D.I.L.L.A.C, Fariborz, gurkha, m-sajedy, kayvan6079, ARafiee, majid362

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان