در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15E

توسط SAMAN » چهارشنبه 24 فروردین 1390 22:43


آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15Eجنگندهء بسيار پيشرفتهء لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ، يكي از مدرن‏ترين وبه‏روزترين هواپيماي شكاري بمب‏افكن، جهت انجام عمليات در هرگونه شرائط آب و هوايي مي‎باشد. اين هواپيما، جهت انجام عمليات بازدارندگي در عمق خطوط دفاعي نيروهاي زميني دشمن طراحي شده است. اساس اين هواپيما، از روي شكاري- رهگير موفق دههء 70 يعني F-15 Eagle ساخت مك‏دانل‏داگلاس و توسط كمپاني بوئينگ اقتباس شده است. جنگندهء F-15، قابليتهاي بسيار عالي خود را در حينعمليات «طوفان‏صحرا» به اثبات رساند. اين هواپيما، درعمق خطوط دفاع هوايي عراق،‌ نفوذ كرده و به اهداف بسيار مهم و ارزشمندي حمله‏ور شدند. بدين ترتيب بود كه ماموريت پشتيباني نزديك هوايي را براي نيروهاي ائتلاف فراهم كرد لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


سیستم راداری AN/APG-70  جت جنگنده اف-15

قلب واحد های الکترونیکی جنگنده  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   رادار AN/APG-70  است که توسط کمپانی هیــــوز ساخته شده است. جنگنده های مدل F-15C/D  رادارهای APG-63(V1) و (V2) را دارند که این رادار بعدا تبدیل به یک نوع از رادارهای فوق مدرن AESA شد.این رادرا یک رادرا بطور کاملا سیع بهبود داده شده از APG-63  است.مشخصه های APG-70 حالت های جدید هوا به هوا و هوا به سطح و قابلیت اجازه ضربت زمینی است.

AN/APG-70  یک رادار چند حالته پالس داپلر بسیار معتبر است که در باند I/J یعنی بین 8 تا 20 گیگا هرتز کار می کند و ویژگی های نگهداریش بهبود داده شده است.این رادار هر دو قابلیت هوا به هوا و هوا به سطح را دارد و با عنوان قسمتی از برنامه MSIP II  توسعه داده شده بود. MSIP مخفف برنامه بهبود چند مرحله ایی است.این رادار بعضی اوقات با عنوان یک ارتقا از رادار AN/APG-63  یاد می شود اما در  حقیقت آن یک برند جدید از رادار بود که دو چیز مکشترک با رادار AN/APG-63  داشت.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد اجزا رادار AN/APG-70

رادار AN/APG-70 برای قابلیت اطمینان بالاتر و نگهداری آسانتر طراحی شده بود در واقع قابلیت اطمینان پذیریAPG-70  1/3 برابر بیشتر از APG-63  است و نرخ MTBF  یی برابر 80 ساعت دارد. APG-70  در دماغه  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و پشت رادوم آیرودینامکی شکل داده شده در زیر وجلوی کاکپیت بنا شده است.آن یک دیش رادار نیرومند که بطور مکانیکی حرکت میکند را با گین بالا و آرایه پرتو جانبی کم از انتشار دهنده رابکار می برد.

پوشش کمانی پرتو رادار در جلوی جت با زاویه 120 درجه بطور افقی منتشر می شود.زمانی که پوشش پرتو رادار بیش از 8 بار است رادار می تواند یک خط  را از راست به چپ  که  bar  نامیده میشود را اسکن و سپس یک ذره پایین  بیاید و از چپ به راست  را پویش کند.زمانی بارها تغییر می کنند پرتو راداری تقریبا 1 درجه در 40 ناتیکال مایلی یا برد بیشتر و تقریبا 2.5 درجه در 20 ناتیکال مایلی افت میکند.الویش یا زاویه از سطح افق آنت می تواند تنظیم شود بدین گونه که پویش عمودی به بالا و پایین تغییر پیدا میکند.تعداد بار اسکن ها را می تواند مقادیر مختلفی از جمله 1,2,4 و 6 بار که بصورت پیش فرض هستند یا 8 بار اسکن نشاند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

قسمت الکترونیک,  پشت دیوار جداسازی شده از آنتن APG-70  است و شامل 6 قسمت اصلی است:

1-منبع تغذیه
2-پردازش اطلاعات رادار
3-پردازش سیگنال رادار
4-مبدل سیگنال آنالوگ
5-فرستنده
و نهایتا" قسمت  گیرنده/ محرک

منبع تغذیه:
.احد منبع تغذیه بکار رفته در AN/APG-63  دوباره طراحی شد چونکه گیرنده محرک APG-70  مقداری ولتاژ پیشتر از قبل نیاز داشت.

فرستنده:
این واحد ردیف میانی حفره سه سطحی دماغه  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  را که تجهیزات در آن چیده شده اند, اشغال کرده است و آن عهده دار تولید انرژی رادار است که  از رادار منتشر می شود.نکته ایی که در مورد رادار APG-70  بای دبه آن اشاره کرد این است که این یک رادرا منسجم است به این معنی که واقعا هرگز در طی پرواز خاموش نمی شود! حتی زمانی که جت در حالت سایلت است و هیچ انرژی از رادار منتشر نمی شود.منبع سیگنال همواره فعال است فقط تقویت کننده در انتشار انرژی رادار روشن یا خاموش است.

گیرنده / محرک:
گیرنده 32 کاناله رادار APG-70  به خود  می بالد و آن اولین واحدی است که مستقیما" سیگنال های دریافت شده از آنتن را پردازش میکند.گیرنده ابتدا این سیگنال های آنالوگ را به فرکانس پایین تر تبدیل کرده سپس آنه  را به مدل سیگنال آنالوگ منتقل می کند.

مبدل سیگنال آنالوگ:
این واحدسیگنال های آنالوگ دیجیتالیزه را از گیرنده محرک دریافت می کند.سپس سیگنال های دیجیتالی توسط پردازشگر اطلاعات سیگنال بیشتر پردازش می شوند.

SDP یا پردازشگر اطلاعات سیگنال:
این واحد سیگنال های ورودی  رادار را در فرمت دیجیتال از مبدل سیگنال آنالوگ می گیرد.SDP یک کامپیوتر است که به طور قابل توجهی در مقایسه با APG-63  ارتقا داده شده است بطوری که 5 برابر سریعتر و 10 برابر حافظه اش بیشتر شده است.نقش SDP  ایجاد یک پیش پردازش از سیگنال دریافتی است.این توسط دیتا باس MIL-STD-1750A  و باضافه یک متد  پردازش موازی مدولار در پردازش و دستکاری کردن سیگنال های ورودی  دیجیتالیزه شده به واحد پردازش اطلاعات رادار منتقل می شود.

RDP یا پردازش اطلاعات رادار:
این واحد یک کامپیوتر است.در واقع قلب سیستم راداری AN/APG-70   است.آن 1 مگا بایت حافظه دارد که 10 برابر بیشتر از کامپیوتر APG-63 است.تقسیم بندی حافظه به شرح زیر است:

220 کیلوبایت برای حالت های هوا به هوا
110 کیلو بایت برای حالت های هوا به سطح
200 کیلو بایت برای BIT
64 کیلوبایت برای حافظه UFC

و مابقی برای آپگیرد های آینده رزرو شده است.نقش اصلی RDP  تشخیص دادان برگشت های رادار هدف از برگشت های غلط است.بازگشت های رادار هدف به پردازشگر نمایش چند منظوره یا MPD  منتقل می شود. پردازشگر MPD  یک واحد در جلوی منبع تغذیه است که مسئول تجسم اطلاعات هدف روی صفحه رادار در MPD های انتخاب شده توسط خدمه هوا پیما است.

تصاویر از کاکپیت تمام دیجیتال جت جنگنده
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کابین عقب

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

این رادار  در سری آخر جت های لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   و F-15E وF-15S که برای نیروی هوایی عربستان سعودی  همچنین  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  که برای ارتش اسرائیل می باشد بکار رفته است.

ترجمه: سامان


منابع:
http://www.centralclubs.com
http://www.f15estrikeeagle.com
http://www.deagle.com

برداشت مطلب بدون ذکر نام مرکز انجمن های تخصصی مجاز نیست!

ادامه دارد ....
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!


Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15E

توسط SAMAN » پنج شنبه 12 خرداد 1390 21:24

یک واحد جدید از رادار AN/APG-70  برای نقشه برداری زمینی با وضوح بالا که کاربردش در تکنولوژی SAR است, پهنای باند چندگانه دارد.چندیدن حالت جدید رادار ی اضافه شده بودند مانند TWS که امکان پرتاب موشک های فرادید به سوی اهداف چندگانه را به صورت همزمان میسر می ساخت.

دروازه تکنولوژی آرایه ,  رادار APG-70  را در ترکیب حالت های غیر قابل دسترس در رادارهای اولیه  توانمند کرده است.حالا قابلیت های عملیاتی در دیگر حالات  بسیار افزایش یافته است.توان پردازش اضافه  شده امکان اجرای تکنولوژی NCTR را فراهم میکند که توانایی تشخیص بیشتر و مطمن تر میان هواپیماهای دوست و دشمن را میسر مسازد.


پانل سنسور های جنگنده اف-15 ایی


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
همچنین APG-70 یک قابلیت LPI یا احتمال رهگیری پاین ر ا داشت که  توانایی آن را در کشف و هدایت حملات به سمت هواپیمای دشمن بدون اینکه از طرف آن دیده شود  را ایجاد می کرد.این بدان معنی است که رادار می تواند برای  بدست آوردن یک تک جاروب تصویر روزنه ترکیبی از ناحیه هدف   به سرعت روشن شود و سپس  سریعا" بعد از چند ثانیه خاموش می شود یا  به عبارتی  به مد SNIFF برود و همین بدست آوردن انتشارات و رهگیری موقعیت و نقشه پرواز F-15E  را برای دشمن مشکل میکند.


ارائه مد SNIFF  به هنگام سوخت گیری هوایی مطلقا واجب است وگرنه تششع مایکرو ویو منتشر شده از رادار  ممکن است در چنین فاصله کوتاهی  باعث به سختی آسیب رساندن آپراتور شود.به همین دلیلی یک مقیاس ایمنی مخصوص روی رادار نصب شده است که مانع انتشار انرژی رادار از هواپیما, زمانی که روی زمین است می شود.
نقشه رادار روی صفحه نمایش می تواند بی حرکت شود و به صورت دوره ایی  توسط جاروب های جدید به روزشود در نتیجه هواپیما نزدیکترین هدف را دریافت می کند.ترمینال های صفحه رادار سیگنال های دریافت شده از رادرا را پردازش می کند و می تواند یک دید و نظر کلی از هدف زمینی را فراهم کند.جاده ها, پل ها  و  پایگاه های هوای می توانند تا 100 مایل دورتر تشخیص داده شوند و در نتیجه با نزدیکتر شدن F-15E  وضوح تصویر هدف بطور پیش رونده  دقیق تر می شود و اهداف کوچک نظیر کامیون ها, هواپیماها و تانک ها می تواند تمـــــیز داده شوند.

در بخش بعد به معرفی مشخصه های هوا به هوای رادار جنگنده اف-15 می پردازیم.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Ruozbeh, CAPTAIN PILOT, kayvan6079, tomcatf14ir, رونین, reza4087, Shahbaz, Persian Cat, Mahdi1944, shola, ARafiee, interceptor, noora

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: آشنایی با AN/APG70 رادار جنگنده F-15E

توسط SAMAN » جمعه 20 خرداد 1390 22:11

مشخصه های هوا به هوای رادارAN/APG-70


AN/APG-70 می تواند حالت هوا به هوا را توسط فرمان دریافتی از صفحه نمایش A/A رادار از یکی از MPDS  هایش تقاضا کند.در این حالت مشخصه های هوا به هوایش در دسترش می شوند. در مد A/A  , رادار چند حالت جستجو دارد که تنها می تواند یکی ازآنها را در یک زمان فعال کند.این حالت ها می توانند توسط کلید های فشاری روی لبه پایین MPD/MPCD  , جایی که صفحه رادار هوا به هوا هست انتخاب شوند.
تصویر MPD/MPCD  جت جنگنده اف-15

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

اهداف برچیده شده توسط APG-70  در هر مد نمایش داده می شوند.همانطور که خلبان تصاویر راداری روی صفحه رادار هوا به هوا بر روی MPD/MPCD  انتخاب کرده بود.برای ف_*ل_ن*__ر کردن بازگشت های خارجی از اشیاء متحرک زمینی  نرم افزار رادار یک الگوریتم خاص را ترکیب کرده است.این نرم افزار سه تنظیم حساسیت برای ف_*ل_ن*__ر کردن بازگشت حالت خارجی از اشیاء زمینی کند تر از 45, 63 و 87 نات دارد.همچنین این الگوریتم ها زمان بازگشت چف ها آماده هستند که می بایست ف_*ل_ن*__ر شده باشند. به هر حال AN/APG-70 الگوریتم های دیگری  برای ف_*ل_ن*__ر کردن خروجی  بازگشت های نادرست چف دارد.

پرتور رادار توسط پویش دوره ایی عمل می کند به طور معمول سرعت پویش در حدود 80 درجه بر ثانیه است که معنایش کشف و باز کشف دفعه به دفعه هدف یکسان است. بنابراین بعضی اوقات مابین هر دو کشف متوالی, هدف یکسان از دست می رود.هدف, مخصوصا" اهداف متحرک سریع می توانند بطور قابل ملاحضه ایی  در مابین این زمان کشف های موفق حرکت کنند که معنایش این است که تصویر راداری هدف نمایش داده شده روی صفحه  می تواند ماهیتش را کاملا" سریع از دست بدهد.
این پدیده پیر شدن هدف نام دارد.چونکه پرتو رادار نمی تواند نمایش فیلم مشابه وضعیت هوایی را فراهم کند بنابراین هدف پیر شده سروکارش با پردازشگر MPD  است !!
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

اهداف قدیمی تر تصویر راداریشان روی صفحه رادار هوا به هوا کمرنگ تر است.اگر خلبان بخواهد می تواند نتیجه اسکن های اندک گذشته ر ا به  طور همزمان روی صفحه نمایش بدهد.اهدافی که روی صفحه نمایش داده می شوند رنگشان با هم متفاوت است آنها یی که کمرنگ تراند نشان از قدیمی تر بودنشان است.بدین صورت است که اهداف متحرک مجسم می شوند
در مـــــد A/A  پنج فرکانس راداری مختلف می توانند به طور دستی  برای جلوگیری کردن از مداخله با رادار های دیگر اف-15 های در  همان پرواز انتخاب شوند. حالت های هوا به هوا در رادار AN/APG-70  به شرح زیر است:

RWS, RGH, VS, VCTR, TWS, STT, DTT   و EA  .

مد RWS :


مد RWS  کشف تمام وجه و تمام ارتفاع هدف را فراهم می سازد.یعنی هدف در هر ارتفاع( سر بالا – سر پایین) و هر صورتی که هست( روی دم – روی دماغه) تماما" کشف می شود.این حالت بطور عادی بیشتر بر روی نزدیکی محیط دشمن بکار می رود.آن یک تعادل خوب از سطح عرضی و اسکن بموقع است.

این حالت برای کشف اهداف چندگانه جدا شده توسط کمترین پرتو عرضی در برد بلند استفاده می شود. بسته به اینکه چه فرکانس تکرار پالسی برای انتشار انرزی رادار استفاده شده, در آنجا 3 مد RWS وجود خواهد داشت.
درحالت RWSH فرکانس تکرار پالس زیاد استفاده می شود در حالیکه در RWSM  , RPM  متوسط بکار رفته است.RPF های زیاد برای کشف ارتباطات دور با سرعت های بسته شده زیاد بهتر هستند و ریک کمتری هم هست.کنتاکت بسته نشده بر روی صفحه رادرا نمایش داده نخواهد شد.
RPF  های متوسط برای برد بلند خوب نیستند چونکه آنها در هنگام بازگشت های دریافتی از برد بلند در معرض درهم ریختگی یا Clutter  هستند.اما برای کشف های میان برد اهداف کمتر بسته شده و یا اهدافی که زیر خط آب رادار هستند مفید هستند.
یک مخلوط خوب از فرکانس تکرار پالس متوسط و زیاد در مد RWS درک شده و آن عنوان اسکن از طریق  Bar  ها است.زمانی که انتشارات انرژی رادار مابین زیاد و متوسط متناوب است می توان از آن بهره برد.
تصویر از حالت های اسکن رادار اف-15
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

منبع:

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد <!-- m -->
نوشته: سامان

کلیه حقوق این مطلب متعلق به مرکز انجمن های تخصصی سنترال کلابز است
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Shahbaz, CAPTAIN PILOT, Palange Zakhmi, noora, noble1990, ARafiee, Persian Cat, shola, mahdimk, Mahdi1944


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان