در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1606

تشکر کرده: 397 مرتبه
تشکر شده: 258 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 5 آذر 1387 13:41

آرشيو سپاس: 13186 مرتبه در 1359 پست

Re: آشنايي با رادار پنهان کار APQ-181

توسط shola » دوشنبه 22 شهریور 1389 00:25

APQ-181 يك رادار چندحالته است كه امكان هدفگيري بسيار با دقت چند هدف مختلف را به طور هم‏زمان فراهم مي‎آورد. اين رادار، همچنين به سيستم تعقيب عوارض طبيعي زمين نظير كوهها و تپه‏ها مجهز است و قادر است از برخورد هواپيما به اين عوارض، جلوگيري كند.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
تصویری از صفحه نمایش رادار بی-2در حال نمایش نشانه ایی از اهداف
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shola تشکر کرده اند:
Erratic, Mahdi1944, kayvan6079, SAMAN, Persian Cat, CAPTAIN PILOT, hamed_713, mohammad area51

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

78

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 13 تیر 1391 10:38

آرشيو سپاس: 752 مرتبه در 73 پست

AN/APQ-181 رادار ويژه بمب افكن B-2

توسط ogfhk » سه شنبه 26 شهریور 1392 05:12

یکی از مهمترین تجهیزات الکترونیکی B-2 رادار با «احتمال رهگیری پایین» (LPI) «AN/APQ-181» آن است که در بخش پایینی بدنه قرار گرفته است.این رادار «آرایه کاوش غیر فعال الکترونیکی» ( PESA) ، که در باند «کی یو» (KU) (رادار بمب افکن بی-2 برای کاهش احتمال کشف امواج آن – به عنوان رادار نظامی – از باند عمدتاً غیر نظامی کی یو در محدوده 12 تا 18 گیگاهرتز (25تا 16.6 میلیمتر) استفاده می کند.مهمترین موارد استفاده از این باند ، نقشه برداری با وضوح بسیار و ارتفاع سنجی ماهواره ای است.)عمل می کند، مهمترین وسیله هدایت پرواز – به ویژه در ارتفاع پایین – کشف هدف حمله است.

از آنجاکه آنتن رادار ، از بهترین بازتاب دهنده های امواج راداری است، یک پارچه سازی رادار باهواپیما به طوریکه بر ویژگیهای بسیار استیلث آن تاثیر منفی نگذارد،یک چالش بسیار بزرگ در طراحی و ساخت B-2 بود.این رادار با 2100 پوند (952 کیلوگرم) وزن و 52 فوت مکعب (1.47 متر مکعب) حجم ، دارای دو آنتن ثابت کاوش الکترونیکی در دو سوی بدنه است که در نزدیک محور طولی هواپیما نصب شده اند و زاویه 45 درجه نسبت به محور طولی و در نتیجه مسیر پرواز دارند.  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
این رادار در واقع دو سیستم مجزا است که هر کدام از پنج «واحد قابل تعویض در خط پرواز » (LRU) تشکیل شده اندو عبارتند از : آنتن،فرستنده ، پردازشگر علائم، پردازشگر داده ها و فرستنده / گیرنده .این قطعات دوگانه قادر به ارتباط با یکدیگر در صورت خرابی هر کدام از آنها هستند.این رادار نیز همانند رادار F-22 نیازمند به مایع خنک کننده است.
AN/APQ-181 دارای 21 حالت عملیاتی است که امکانات فراوانی را در اختیار خدمه هواپیما قرار می دهد که برخی از آنها برای ایمنی پرواز و ناوبری عمومی است که شامل اجتناب از هوای بد ، حفظ وضعیت و ارتفاع بر فراز زمین هستند.یک حالت عملیاتی تعیین موقعیت و سرعت دقیق نیز برای افزودن به دقت ناوبری مورد نیاز برای پرتاب بسیار دقیق سلاحها ، به سیستم افزوده شده اند.حالت حملات هوا به زمین شامل نقشه برداری رادار «روزنه مصنویی» (Synthetic aperture radar) ، تعیین فاصله در حین جستجو «نشان دهنده هدف های زمینی متحرک»(MGTI) و حمله است.
سیستم در ضمن دارای وضعیت های هوا به هوا برای کشف و تعقیب تهدیدات و نیز مشخص کردن هدفهااست.به علاوه ، رادار دارای چندین حالت عملیاتی طبقه بندی شده است که مقامات نیروی هوایی علاقه ای به گفتگو درباره آنها را ندارد.

نرم افزار مورد استفاده برای این رادار دارای 1.8 میلیون خط دستور العمل است.در حین تکمیل ، رادار و پوشش های آنتن مشکلاتی را سبب شدند. آنتن ها خمش سازهای بیش از حد انتظاری را در سازه کامپوزیتی هواپیما ایجاد کردند که عملکرد رادار در وضعیت رادار روزنه مصنوعی کاهش داد.راه حل این مشکل ، استفاده از حسگری برای کشف حرکت آنتن ثابت رادار بودکه باعث اصلاح داده های راداری شد.

یکی دیگر از مشکلاتی که در حین تکمیل رادار پیش آمد ، مربوط به پوشش آنتنهای رادار بود.این پوشش ها در ابتدا پلاستیکی بودند.ولی معلوم شد که رطوبت هوا تأثیر کرده و باعث تضعیف علائم بازگشتی رادار شده و احتمالاً هواپیما را قابل کشف تر می کرد.پس از آنکه ماده «کوارتز» آزمایش شد ، ولی معلوم گردید که بسیار سنگین بوده و خم می شود.پوشش فعلی از سازه «لانه زنبوری» استفاده می کند ، ولی ماده سازنده آن اعلام نشده است.

سایر تجهیزات الکتریکی عمده b-2 عبارتنداز :

سیستم چهار گانه پرواز با سیم (FBW)
سیستم ناوبری اینرسی (INS) که با آنتن رادار سمت راست مرتبط است
سیستم نجومی – اینرسی (نمونه تکامل یافته سیستم «تعقیب ستاره ای» مورد استفاده در هواپیمای SR_71 )ساخت نورث روپ مرتبط با آنتن رادار سمت چپ و تجهیزات جنگ الکترونیکی است.

LPI يا Low Probability of Intercept چيست؟
يك سيستم رادار از نوع «كمتر قابل رهگيري شدن»، هنگامي كه در جستجوي اهداف مي‏باشد (Track While Scan)، شناسايي‏اش به وسيلهء ادوات غيرفعالي نظير «گيرندهء‌ اخطار راداري» (Radar Warning Receiver) بسيار مشكل و تقريبن غيرممكن است. اين ويژگي بسيار مهمي است، زيرا حين جستجو و يافتن هدف، علائمي دال بر حضور رادار جستجوگر به گيرنده هاي دشمن نمي رسد.

RWR چيست؟
گيرندهء اخطار راداري يا RWR، سيستمي غيرفعال يا Passive محسوب مي‏شود؛ بدين معني كه هنگام استفاده و روشن بودن، تشعشع يا نشانه‏اي از خود بروز نمي‏دهد. اصلي‏ترين وظيفهء RWR، اعلام اخطار در هنگام قفل شدن رادار دشمن بر روي هواپيماي خودي، به صورت بوق، چراغ يا صداي ضبط شدهء انسان است. اين سيستم در جنگندهء F/A-22 ابتدا به صورت بوق‏‎هاي غيرممتد و پس از شليك موشك دشمن، كلام خانمي كه عبارت Incoming Missile را ادا مي‏كند در كابين خلبان و به همراه همان صداي بوق غيرممتد پخش مي‏شود.
و بدان ما از تبار اسمانیم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ogfhk تشکر کرده اند:
mohammad area51, omidr, hamed_713, كيارش, Java, mahdi2elve, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, Erratic, brid7sky, kayvan6079, Qaher1406

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

280

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 47 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 5 دی 1386 13:07

آرشيو سپاس: 1828 مرتبه در 195 پست

Re: AN/APQ-181 رادار ويژه بمب افكن B-2

توسط hamed_713 » سه شنبه 26 شهریور 1392 14:37

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
اي ايران
            اي سرزمين خوبيها

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hamed_713 تشکر کرده اند:
shola, CAPTAIN PILOT, mohammad area51, Mahdi1944, Erratic, kayvan6079, Shahbaz

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان