در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط hani1459 » دوشنبه 15 خرداد 1391 23:08

             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد        
     
نمونه ای از این موتورها با استتار بیابانی و آر-پی-جی-29 و برخوردار از تورهای استتار چند طیفی رونمایی شده است. راکت انداز آر-پی-جی-29 که امروزه در داخل کشور ساخته می شود، دارای قابلیت شلیک در شب و روز علیه اهداف زرهی، سنگرها و استحکامات دشمن است و قدرت بالای این سلاح در جنگ های اخیر و علیه بهترین تانک های غربی اثبات شده است.
       
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، موتورهای چهار چرخ ATV-500 که پیش از این و در گزارش  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   به معرفی آنها پرداخته بودیم در مراسم دانش آموختگي دانشجويان افسري دانشگاه امام حسين(ع) با حضور رهبر معظم انقلاب در رژه کوتاهی حضور یافتند. آنچه قابل توجه بود تنوع تجهیزاتی بود که امکان اجرای طیف وسیعی از عملیات ها را با بهره گیری از خصوصیات تاکتیکی این موتورها ممکن می ساخت.


این موتورها ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که با تولید انبوه در اختیار یگان های عملیاتی ارتش و سپاه قرار گرفته است. ATVها ابتدا با حضور پرتعداد در رژه 29 فرورین سال 89 به طور عمومی در معرض دید قرار گرفتند و از آن پس پای ثابت رژه های تهران و سایر شهرستان ها شدند به طوریکه در رژه 31 شهریور در اکثر استان ها به تعداد زیاد حضور داشتند.

این وسیله به دلیل برخورداری قدرت تحرک بالا، پایداری حرکتی خوب و توانایی مناسب حمل بار در راهبردهای جدید نیروهای مسلح مورد توجه قرار گرفته و در رزمایش ها نیز حضور یافته است. ای-تی-وی برای درگیری های سبک و نیمه سنگین توأم با جابجایی سریع، خصوصاً در مناطق صعب العبور بسیار مناسب است. از این رو با ایجاد آرایش های تسلیحاتی مختلف جدید متناسب با مأموریت های متنوع زمینی این وسیله جای خود را بیش از پیش تثبیت نموده است.

دست کم 9 آرایش مختلف سلاح روی ای-تی-وی های حاضر در دانشگاه امام حسین(ع) دیده می شود.

نمونه مسقف، دارای انواع تجهیزات مخابراتی و یک تیربار PKM در جلو که برای اموری چون ارتباطات با مراکز فرماندهی و هماهنگی واحدهای عملیاتی در خط مقدم قابل به کارگیری است. تیربار PKM با نرخ آتش 650 تیر بر دقیقه به برد مؤثر 1500 و برد نهایی 3800 متر رسیده و 7.9 کیلوگرم جرم دارد.


نمونه مجهز به نارنجک انداز خودکار 30 میلیمتری رو به عقب و یک تیربار دوشکا رو به جلو؛ این نارنجک اندازها 12 کیلوگرم جرم، برد 1000 تا 1730 متر و نرخ آتش 50 تا 420 شلیک در دقیقه(7 شلیک در ثانیه) بسته به شرایط انتخاب شده دارند. دوشکا هم که یکی از شناخته شده و قدرتمندترین تسلیحات پشتیبانی نیمه سنگین به حساب می آید دارای کالیبر 12.7 میلیمتر و قابلیت اجرای آتش علیه نفرات، خودروها و اهداف هوایی کم سرعت است.

این سلاح 32.3 کیلوگرمی نرخ آتش 600 تیر بر دقیقه، برد مؤثر 3300 متر علیه اهداف زمینی، 1600 علیه اهداف هوایی و 800 متر علیه اهداف زرهی سبک دارد. برد نهایی آن نیز به 7000 متر رسیده و بکارگیری گلوله های انفجاری تأثیری دوچندان به آن می دهد.


این دو سلاح برد و نرخ آتش مناسبی برای اجرای آتش پشتیبانی نیمه سنگین و تهاجم علیه نفرات، سنگرها و خودروهای دشمن در یک منطقه محدود دارند که در ترکیب با تحرک بالای ATV علاوه بر کاهش آسیب پذیری خود وسیله می تواند منطقه بزرگتری را نیز تحت پوشش قرار دهد. این نمونه را می توان با هدف اجرای آتش علیه اهداف نسبتآً محافظت شده دانست.

نمونه مجهز به تیربار PKT کالیبر 7.62 و پرتابگر موشک ضدتانک توفان؛ موشک ضد تانک توفان که در نسل های مختلف با قابلیت های افزوده شده در کشور ساخته شده اند. از جمله موشک توفان-5 با سرجنگی چند مرحله و قابلیت نفوذ بهتر در عمق زره. همچنین  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  نیز که از روی توفان ساخته شده از همین پرتابگر قابل شلیک است. این نمونه دارای مأموریت تخصصی ضدزره است.


نوع توفان-2 با سرجنگی دو مرحله ای دارای جرم 19.1 کیلوگرم است که 4.1 آن مربوط به مواد منفجره است. میزان نفوذ آن در زره بیش از 750 میلیمتر، برد آن 70 متر تا 3850 است. احتمال اصابت آن به هدف 95 درصد است که میزان بالایی است. نرخ شلیک آن به طور معمول 2 تا 3 شلیک در دقیقه است که البته بسته به مهارت نفرات بیشتر هم می تواند باشد. موشک های ذخیره برای بارگذاری و شلیک مجدد نیز روی این ATV دیده می شود. سامانه ضدتانک توفان قابلیت شلیک در روز و شب را دارد.

تیربار PKT نیز 10.5 کیلوگرم جرم، برد مؤثر 1500 متر و برد نهایی 4000 متر و نرخ آتش 700 تا 800 گلوله بر دقیقه دارد. تیربار در این وسیله برای برقراری حفاظت در برابر نیروی های دشمن مفید است تا فرصت برای بارگذاری مجدد موشک انداز فراهم شود. البته این تیربار قابلیت استفاده محدود علیه اهداف هوایی را نیز دارد.

نمونه مجهز به راکت انداز اس-پی-جی-9؛ این راکت انداز که کالیبر پرتابه آن 73میلیمتر است قابلیت ضد نفر و ضد زره داشته و به صورت بومی در کشور تولید می شود. برد گلوله ضدتانک آن 1300 متر با نفوذ تا 400 میلیمتر، برد راکت ضد نفر آن 4500 متر و نرخ آتش آن تا 4 شلیک بر دقیقه است. جرم این سلاح کمتر از 50 کیلوگرم بوده و قابلیت استفاده از دوربین های دید در شب نیز برای آن وجود دارد. اس-پی-جی-9 از جمله سلاح های بدون عقب نشینی است، از اینرو استفاده از آن روی ATV مشکلی به وجود نمی آورد.


به گزارش مشرق، نمونه دارای پرتابگر چهارتایی راکت 107 میلیمتری و یک تیربار PKM رو به جلو؛ راکت های 107 میلیمتری حاصب که از روی مینی کاتیوشاها ساخته شده اند 18.9 کیلوگرم جرم، 600 تا 8500 متر برد دارند. جرم پرتابگر چهار تایی دست کم 70 کیلوگرم است که با چهار راکت به حدود 145 کیلوگرم می رسد. بنابراین به نظر می رسد از نظر وزنی این ATV حامل سنگین ترین تجهیزات است خصوصاً تعدادی راکت ذخیره برای شلیک مجدد نیز در آن وجود دارد.

این سلاح برد و قدرت تخریب مناسبی در برابر اهداف غیر محافظت شده دشمن و پوشش یک منطقه کوچک دارد و حتی نمونه های تک لوله آن نیز برای کاربردهای زمینی ساخته شده است.


یک نمونه دارای پرتابگر دوتایی از همین راکت انداز در پهلوها و یک تیربار PKT رو به جلو و تجهیزاتی که زیر تور استتار چندطیفی قرار گرفته در بین نمونه های مختلف به چشم می خورد. نحوه استقرار این راکت انداز با زاویه بسیار کم بالای افق به نحوی است که به نظر می رسد برای شلیک مستقیم مورد استفاده قرار خواهد گرفت نه شلیک منحنی مانند راکت انداز چهارتایی. چنین چیدمانی برای مواردی چون اسکورت و یا گشت های شناسایی رزمی می تواند مفید باشد.


یک ATV دیگر نیز با ماهیت ضد زره در بین نمونه های نمایش داده شده وجود داشت که دارای چهار پرتابگر موشک آی-رعد-تی و یک تیر بار PKM رو به جلو بود. این موشک ها که دارای سرجنگی دو مرحه ای برای نفوذ به زره های واکنشی هستند در پرتابگرهای تکی روی یک سازه میله ای نصب شده اند بطوریکه دو موشک در بالا و دو موشک در پهلوهای این سازه قرار گرفته اند.


هر یک از این موشک ها بالغ بر 11.7 کیلوگرم جرم داشته و برد آن بین 400 تا 3000 متر و میزان نفوذ آن در زره ها بیش از 400 میلیمتر است. این موشک 0.98 متری دارای هدایت نیمه اتوماتیک فرمان به خطر دید همچون موشک توفان بوده و بیشترین مدت پرواز آن 27 ثانیه عنوان شده است.


نمونه ای از ATVها با استتار جنگلی خود وسیله و نفرات حامل یک نفر تک تیرانداز که صیاد نامیده شده سلاحی دوربرد با کالیبر 12.7 میلیمتر است. این تفنگ قدرتمند دارای برد تخمینی بیش از 1000 متر است و به عنوان اسلحه ای برای اصابت دقیق و با قدرت تخریب و تأثیرگذاری بالا روی اهداف شناخته می شود.


همچنین یک نمونه از این موتورها با استتار بیابانی و  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و برخوردار از تورهای استتار چند طیفی وجود داشت. راکت انداز آر-پی-جی-29 که امروزه در داخل کشور ساخته می شود، دارای قابلیت شلیک در شب و روز علیه اهداف زرهی، سنگرها و استحکامات دشمن است. قدرت بالای این سلاح در جنگ های اخیر و علیه بهترین تانک های غربی اثبات شده است و بکارگیری آن روی ATV باعث ایجاد یک واحد رزمی مهلک علیه یگان های زرهی دشمن می شود.

مجموعه تسلیحات مشاهده شده روی این موتورها طیف نسبتاً کاملی از تجهیزات تدافعی و تهاجمی برای پشتیبانی از نفرات در همان خط مقدم درگیری را نشان می دهد. خصوصاً ماهیت تخصصی برخی از این تجهیزات نشان دهنده رویکرد فرماندهان به استفاده از تمامی امکانات برای رویایی با تهدیدات مختلف به قوی ترین وجه ممکن را دارد.

هر چند در تصاویر منتشر شده جای موشک های سطح به هوای دوش پرتاب خالی بود اما ATVها توانایی بالقوه به کارگیری پرتابگرهای چند تایی این موشک ها را دارند. سلاحی که وجود آن در مناطق حضور تعداد زیادی از نفرات و ادوات شاید به اندازه تجهیزات مخابراتی لازم باشد.


البته با توجه به اینکه رویکرد انتشار این تصاویر تخصصی نبوده شاید دوش پرتاب ها روی موتورهای انتهایی وجود داشته اند و تصویر آنها برای انتشار انتخاب نشده است. بعلاوه همانطور که اشاره کردیم پرتابگر توفان قابلیت شلیک موشک ضد بالگرد قائم در صورت وجود سامانه هدفگیری و هدایت مربوطه را دارد.

توانایی ATVها در حرکت راحت و مطمئن در مناطق مختلف از کوهستان گرفته تا صحرا و جنگل، حمل و نقل هوایی راحت تعداد قابل توجهی از آنها در هواپیماهای ترابری (که در گزارش قبلی به آن پرداختیم) کارایی این ادوات را بسیار بیشتر کرده و اثرگذاری تعداد کمی از این وسائل را در نبرد با دشمن پرتعداد با بهبود بقاپذیری رزمی بسیار بیشتر می نماید.

مشرق
ایرانیم و ایران را دوست میدارم


Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

108

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اسفند 1386 12:14

آرشيو سپاس: 183 مرتبه در 54 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط josniper64 » سه شنبه 16 خرداد 1391 00:05

دوستان کسی منابع تصویری یا عکس دیگه ای سراغ ندارند؟(البته تجهیزات باشه)ا گه کسی داره دریغ نکنه

درضمن تورهای استتار چند طیفی چیه کارش چیه؟

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

801

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 25 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 آبان 1385 20:26

محل سکونت

تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي

آرشيو سپاس: 8526 مرتبه در 681 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط DJ Dani » سه شنبه 16 خرداد 1391 00:32

تورهای استتار تا آنجا که بنده اطلاع دارم برای چندین منظور متفاوت به کار گرفته می شود.
نخست جلوگیری از شناسایی تجهیزات (یا حتی افراد) و همسان سازی آنها با محیط اطراف مثل ادوات زمینی یا هوایی زمین گیر یا حتی مراکز حساس.
دوم جاذب حرارت به خصوص نقاط داغ , نمونه اون هم استفاده در برخی از تانک ها و در برگیرنده شعله پوش توپ یا در واقع کل بدنه.
سوم تا حدی جاذب امواج راداری جهت جلوگیری از شناسایی و هدف گیری به وسیله تجهیزات ضد رادار مثل سایت های موشکی و توپخانه زمین به هوا.
البته بازهم این موارد در حیطه دانش من بود و شاید کاربردهای دیگری هم داشته باشد.
موفق باشید.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب DJ Dani تشکر کرده اند:
Mohammad.Jafar, ne13, reza4087, CentralWeb, KH.I.A.2500, CAPTAIN PILOT, shola, Night_Raven, babak1985, Lord_Jason, nima-rad, m-249, Present, FREE MAN, @lirez@

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

153

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 20 شهریور 1390 08:01

آرشيو سپاس: 446 مرتبه در 109 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط azarakhsh45 » سه شنبه 16 خرداد 1391 09:40

بدون هیچ گونه  حفاظی  !!!  خیلی ضربه پذیر به نظر میان

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

837

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 19 اردیبهشت 1388 17:10

آرشيو سپاس: 2090 مرتبه در 595 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط میهن پرست » سه شنبه 16 خرداد 1391 15:29

بله ضربه پذير هستند چون با توجه به وزن كم سازه و نياز به وزن پايين براي تحرك بالا عملا نميشه كاري كرد.و شايد تنها نمونه هاي مسقف بتونن تا حدي تركش هايي كه از بالا ميان رو دفع كنن.مسلما در اين خودرو ها بهترين نيرو ها بايد مستقر باشن تا قبل از شكار شدن بتونن هدفشون رو شكار كنن. نمونه صد تانكش و به خصوص نمونه اي كه 4تا راكت پرتاب ميكنه فوق العاده كاربرد دارند به خصوص كه به خاطر كوچكيشون عملا هدفي سخت محسوب ميشن و شايد اين بهترين محافظشون باشه.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب میهن پرست تشکر کرده اند:
A3eman, hermes_PERSIAN, Present, anga2009

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

33

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 اردیبهشت 1390 18:15

آرشيو سپاس: 51 مرتبه در 16 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط black-army » سه شنبه 16 خرداد 1391 16:43

این مسلسل که جلوی موتور هستش چطور باید ازش استفاده کنند بیچاره راننده هم باید موتور رو برونه هم تیراندازی کنه !!!!  :lol:  :-(

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

841

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط SORENA » سه شنبه 16 خرداد 1391 17:24

امکان نداره در حرکت بتونن موشک رو شلیک کنن مگه اینکه بخوان از ناحیه سر ، گردن و کمر کباب بشن! :?

2تا اسنایپر میتونن براحتی 20 تا از این وسیله هارو زمین گیرکنن
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SORENA تشکر کرده اند:
M.Lawyer, Present

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

64

تشکر کرده: 12 مرتبه
تشکر شده: 66 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 21 خرداد 1388 16:52

آرشيو سپاس: 175 مرتبه در 35 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط airmag » سه شنبه 16 خرداد 1391 20:21

خیلی جالبه.
منفی بافی ذوستان شروع شد.حالا اگر ترکیه یا اسرائیل اینکار را می کردند می شد بهترین تاکتیک نظامی ولیکن چون ما دریم انجام می دهیم شد... :ch:  :x

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب airmag تشکر کرده اند:
apple2009, A3eman, nasir irani, كيارش, HASAN BARATY, anga2009, mehdighorbani, Cloor Master, babak1985, فدایی سید علی, su-30 airforce, Present, CentralWeb, Sami 1993, SEAFARER, reza4087, shola

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

108

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اسفند 1386 12:14

آرشيو سپاس: 183 مرتبه در 54 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط josniper64 » سه شنبه 16 خرداد 1391 22:21

black-army نوشته است:این مسلسل که جلوی موتور هستش چطور باید ازش استفاده کنند بیچاره راننده هم باید موتور رو برونه هم تیراندازی کنه !!!!  :lol:  :-(
اگه به اکثر تصاویر دقیق نگاه کنید یک سیم که شبیه سیم ترمز یا سیم برقی به فرمان راننده متصل شده برای کنترل در حرکت


البته این طرحها رو قبلا در رژه اذربایجان غربی یا شرقی دیده بودم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب josniper64 تشکر کرده اند:
Present, فدایی سید علی, reza4087

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

686

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 مهر 1389 19:24

آرشيو سپاس: 1839 مرتبه در 485 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط saeedjiji » چهارشنبه 17 خرداد 1391 08:15

این atv ها برای جنگ نامتقارن طراحی و مسلح شدن ، دوستان طوری حرف میزنن انگار اینها رو با کاربری نفربر اشتباه گرفتن

هدف این موتورها تنها جا به جایی سریع نیرو با تجهیزات غیرقابل حمل توسط نفره که بسیار هم کاربردی هست و اگر برای درگیری مستقیم استفاده میشد که قطعاً نظر دوستان درست بود و احتیاج به بدنه محافظ داشت


نمیدونی که قبل از رفتن من , چه مردایی که رفتن برنگشتن

                چشای خیلیا از عشق تر شد  , دلهاشون به خدا نزدیکتر شد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeedjiji تشکر کرده اند:
Present, فدایی سید علی, SEAFARER

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

318

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 16 فروردین 1391 21:26

محل سکونت

No Where

آرشيو سپاس: 935 مرتبه در 257 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط SEAFARER » چهارشنبه 17 خرداد 1391 17:18

سلام.
نیرو های مخصوص آمریکا در افغانستان در عملیات های زیادی از این وسیله استفاده کرده اند.مثلا در یکی از همین عملیات ها قرار بود کامیون های محماتی که قرار بود به طالبان برسه رو نابود کنند.کامیون ها به شدت محافظت میشدند پس عملیات در شب اجرا شد که افراد کمتری مواظب بودند.
در این عملیات نیرو های آمریکایی با استفاده از سلاح های تک تیر انداز افرادی رو که مواظب کامیون بودند رو از فاصله زیاد کشتند و بعد روی کامیون ها بمب گذاشتند.چون منطقه هم در کنترل اونها بوده نیروهای آمریکایی نمیتونستند در نزدیکی کمین کنند برای همین از این وسیله ها برای رسیدن به مکان مورد نظر استفاده کردند.میتونم بگم اگه این وسیله ها نبودند حتی نمیشد سلاح های تک تیر انداز هارو به منطقه برد.
البته وسیله هایی که در این عملیات مورد استفاده قرار گرفتند به هیچ سلاحی مجهز نبودند.
این وسیله چون میتونه در کوه ها به خوبی تحرک داشته باشه خیلی عالی هستند.اگر سلاح هم روش نصب بشه که فوق العاده میشه.تحرک بالا،کوچک،سلاح ضد تانک یا ضد نفر و...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SEAFARER تشکر کرده اند:
Present, m-sajedy

New Memberno avatar
پست ها

3

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 11:27

آرشيو سپاس: 5 مرتبه در 2 پست

Re: ATVهای ایران با موشک‌های مدرن و جدید بازگشتند + عکس

توسط aryan61 » چهارشنبه 17 خرداد 1391 18:23

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان