در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با میکروکنترلرهای AVR به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

سوالات و اشکالات متداول AVR

توسط Mahdi Mahdavi » جمعه 28 تیر 1392 18:40

سلام دوستان.  
هر گونه سوال یا مشکلی که در زمینه AVR دارید در این تاپیک بپرسید.
سعی میشه جواب سوالات و مشکلات مثلا در بستن مدار علاوه بر پاسخ دادن در همین تاپیک بصورت نکته در آموزش ها گفت بشه.

یک موردی هست که من شک داشتم. خواهش میکنم نظراتتون رو بگید .
به نظرتون طرح سوال در این تاپیک بصورت جداگانه بهتره و نتیجه بهتری داره و یا در همون تاپیک آموزش AVR ؟
خودم شک دارم که کدوم بهتره .ممنونم

موفق و پیروز باشید  
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
MASTER, ASHKAN95, Solver, Erratic, CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, sinaset, aliavr, Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5580

تشکر کرده: 1558 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: سوالات و اشکالات متداول AVR

توسط sinaset » جمعه 28 تیر 1392 22:23

سلام خدمت اقا مهدی عزیز.
تاپیک خوبی . به نظرم هرکس سوالی در رابطه با اموزش های که شما در اون تاپیک گذاشتید ، داشت . اونجا مطرح می کنه .
باقی سوالات اینجا مطرح بشه بهتره .

-----

من خودم اولین مشتریتون هستم .

اقا ما خیلی وقته درگیر ، راه اندازی موتور l298 هستم . (هنوز هم موفق نشدم )

شما می تونید برنامه یک رباتی مسیر یاب 3 سنسور رو با ما بدید  .(برنامش هم بسکام باشه )؟

یک سوال خارج از مبحث،می خوام l298 رو تست کنم ، باید چطوری این کار رو انجام بدم (فقط می خوام ببینم خروجی داره یا که نه ، ). بدونه میکرو.
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Mahdi1944, Present, Mahdi Mahdavi, Solver

Captain

Captain

no avatar
2736

تشکر کرده: 1473 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

توسط Present » جمعه 28 تیر 1392 22:59

sinaset,  دوست عزیز شما باید اول باید ببینید ورودی و خروجی ها و پورت ها و ... در برنامه نویسی شما چیه همین جوری تو هوا فکر نکنم بشه کاری کرد در ضمن فکر کنم باید از الگوریتم های هوش مصنوعی مانند تپه نورد و ... باید استفاده بشه که اونم بستگی به فضای مساله داره

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Present تشکر کرده اند:
Mahdi1944, sinaset, Solver, Mahdi Mahdavi

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

توسط Mahdi Mahdavi » شنبه 29 تیر 1392 02:47

sinaset نوشته است:سلام خدمت اقا مهدی عزیز.
تاپیک خوبی . به نظرم هرکس سوالی در رابطه با اموزش های که شما در اون تاپیک گذاشتید ، داشت . اونجا مطرح می کنه .
باقی سوالات اینجا مطرح بشه بهتره .

-----

من خودم اولین مشتریتون هستم .

اقا ما خیلی وقته درگیر ، راه اندازی موتور l298 هستم . (هنوز هم موفق نشدم )

شما می تونید برنامه یک رباتی مسیر یاب 3 سنسور رو با ما بدید  .(برنامش هم بسکام باشه )؟

یک سوال خارج از مبحث،می خوام l298 رو تست کنم ، باید چطوری این کار رو انجام بدم (فقط می خوام ببینم خروجی داره یا که نه ، ). بدونه میکرو.
باتشکر.

sinaset,  عزیز سلام.
راستش به محیط بسکام آشنایی ندارم "هر چند قبلا با زبان برنامه نویسی بیسیک کار کردم ولی آشنایی با برنامه نویسی برای میکرو با این زبان ندارم" و در مورد سنسور های نوری "برای روبات مسیر یاب" هم دارم اطلاعات کسب میکنم. برای پست های بعدی آموزش

ولی در کل :
این تراشه یک درایو استپ موتور هست. اول باید بدونید استپ موتور شما چند درجه هست. تا بفهمیم برای مثلا یک چرخش کامل موتور باید چند بار یک پورت رو باز و بسته کنیم."روشن و خاموش کردن یا 0و1 کردن پورت"
چون اساس کار استپ موتور همینه.  و شما با تاخیر های بین روشن و خاموش کردن پورت ها ، تعدادش و ترتیب میتونید سرعت و جهت و مقدار گردش رو تعیین کنید.

اولا توصیه میکنم حتما به این دو وبسایت سر بزنید . خیلی خوب توضیح داده:
کد: انتخاب همه
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

وبسایت اول توضیح کامل این درایو موتور و طریقه اتصال اون رو نشون میده."البته مدار کامل در پست دوم هست. مداری که در لینک اول بسته شده کامل نیست و دو تا سیم دیگه باید به موتور متصل باشه که نیست"

تست این تراشه هم به دو صورته :
1- تست عملی
2- تست از طریق اطلاعات دیتا شیت.
پیشنهاد من اینه که چون این تست دوم خیلی سخته از همون راه عملی استفاده کنید. یعنی یک l298 دیگه تهیه کنید و با فرض سالم بودنش "از نظر آماری باید 99.9 درصد سالم باشه آماری هستیم دیگه !" مدار رو تست کنید. اگر کار کرد اشکال از درایو موتور بوده. اگر کار نکرد اشکال از جای دیگه ای هست.
در ضمن دقت کنید که یک Heatsink یا همون به قول خودمون رادیاتور برای این تراشه استفاده کنید. در غیر این صورت حرارتی که تولید میکنه ممکنه بهش صدمه بزنه. "جنس هیت سنک ها از آلومینیوم هست و به درایو با پیچ متصل میشه. قیمتش هم ناچیز"
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد     لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
Present, Erratic, Mahdi1944, ASHKAN95, sinaset, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5580

تاريخ عضويت

توسط sinaset » شنبه 29 تیر 1392 10:46

سلام خدمت اقا مهدی.
ممنون از پاسخ شما .

به نظر نمیرسه که سوخته باشه ، به نظرم یک مشکلی تویه اتصالات باشه . تویه انجمن های دیگه بعضی کاربران از بد قلقی l298 میگفتن و بجایی l298  پیشنهاد می دادن از l6203  استفاده کنند.(l6203 حدود 14 هزارتومان است ،یعنی دوبرابر قیمت l298)

یکی از بدهای l298 اینکه ،نمیشه روی برد برد خوب سوارش کرد ، فکر می کنم بهترین کار اینکه خروجی هاش رو به وسیله پین هدر کشید بیرون و بعد به برد برد وصلش کرد .

در کل ازمایش که گذاشتید خوبه ، به احتمال زیاد انجامش بدم.

باتشکر. :razz:

Mahdi1944, Solver, Present, Erratic

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5580

تاريخ عضويت

توسط sinaset » سه شنبه 1 مرداد 1392 21:57

سلامی دوباره خدمت دوستان .
مشکل من با درایو موتور l298 برطرف شد و تونستم درایور موتورم رو با موفقیت راه اندازه کنم .
باید به پایه vs به صورت جداگانه ولتاژ میدادم ، که من نمی دونستم باید این کار رو انجام بدم .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
====
برای ساخت درایور موتورم از نقشه زیر استفاده کردم (البته بدونه تغذیه ) ، نقشه جالبی گفتم شاید دوستان هم بخواهند ازش بهره ببرند . (در نقشه زیر 2 عدد ال ای دی برای هر موتور وجود دارد که وضعیت درایو رو مشخص میکند )

===
از دوستان کسی می تونه برنامه ربات 3 سه سنسوره ، حالا با همون کد ویژن رو در اینجا قرار بده ؟(با ای تی مگا 8 یا 32 )، (موتور های من dc معمولی هستن ، درجه ی نیستن . )

باتشکر از همه دوستان.

Mahdi1944, Erratic

New Member

no avatar
1

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 مهر 1392 23:12

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط pinar.n » يکشنبه 7 مهر 1392 23:19

سلام

میخواستم بدونم آیا میشه یک بلندگوی 100 اهمی رو به خروجی یک میکروکنترلر  ATMEGA16  وصل کرد؟
اگه ممکنه با اثبات و دلیل توضیح داده بشه ممنون میشم
مرسی