AN/AWG-9

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 59
تاریخ عضویت: دو شنبه 21 فروردین 1385, 9:06 pm
محل اقامت: The Seventh Floor of the Sky
سپاس‌های دریافتی: 47 بار

AN/AWG-9

پست توسط Blue-Line » چهار شنبه 23 فروردین 1385, 6:30 pm

بررسی رادار AN/AWG-9 و AN/APG-71 تامکت نویسنده: آرمان

 تصویر  F-14 Tomcat بیشتر به دلیل سیستم تسلیحاتی و راداری اش بسیار مشهور است. به طوری که سیستم راداری با قدرت رادار به کار رفته در هواپیمای تامکت در زمینه تعداد هدف در یک زمان، در هیج هواپیمای دیگری یافت نشده است. این رادار در حقیقت برای هدایت و کنترل موشک های قدرتمند فینیکس به وجود آمد. ترکیب چنین سیستم راداری مقتدری با سامانه تسلحاتی AIM-54 Phoenix به تامکت امکان این را می داد که به راحتی از ناو هواپیمابر حامل آن دور شود، بدون آن که برای آن ترسی از وجود دشمن نهفته باشد. با این سیستم راداری تامکت القابی چون Mini AWACS نیز پیدا کرد و حتی در نیروی هوایی کشورمان، این جنگنده بارها در نقش شناسایی جنگنده ها به عنوان هواپیمای پیش اخطار در معیت فانتوم ها بدون هیچ اسلحه ای پرواز کرده است.

در مقاله زیر به تحلیل چگونگی طراحی AN/AWG-9 و خصوصیات آن خواهیم پرداخت:

AN/AWG-9 طرحی انقلابی برای زمان خود بود. قبل از معرفی این سیستم راداری، خدمه پروازی هواپیما های جنگنده می بایست انبوهی از سیگنال های برگشت خورده را که بر روی سکوپ رادار خودنمایی می کرد، از هم تمیز داده و هدف اصلی را کشف می کردند. AN/AWG-9 از نخستین سیستم های راداری بود که مجهز به یک پردازنده سیگنال مستقل برای فیلتر اطلاعات برگشتی و شناسایی دقیق هدف بود. چنین سیستمی به دستیابی خدمه به تصویری بسیار واضح تر از آنچه آسمان می گذشت، کمک بسیاری می کرد.

سیستم کلی AN/AWG-9 متشکل از دو قسمت تامین برق، سه قسمت کامپیوتر همه منظوره، پنج پردازنده سیگنال، چهار بخش کنترل رادار، سه قسمت فرستنده، سه بخش هدایت موشک، پنج یونیت مرتبط با دستگاه های نمایش دهنده رادار در کاکپیت و آنتن رادار است.

آنتن این رادار به شکل دایره ای توری شکل است که قطری در حدود یک متر دارد. قسمت های IFF یا تشخیص دوست از دشمن در جلوی این آنتن که به صورت دو ردیفی است به خوبی مشاهده می شود. قدرت خروجی رادار AN/AWG-9 در حدود 10 کیلووات است.

قسمت فرستنده این رادار می تواند امواج ادامه دار یا CW، امواج پالسی و امواج پالس دوپلر PD را تولید نماید. مزیت اینکه AN/AWG-9 مجهز به پردازنده سیگنال است غیر از ارائه تصویری واضح از اوضاع بیرون هواپیما، می تواند در قابلیت Look Down-Shoot Down یا نگاه به پایین- شلیک به پایین نیز در نظر گرفته شود. وجود پردازنده سیگنال به رادار کمک می کند که به راحتی امواج بازگشتی حاصل از برخورد با زمین را از امواج حاصل از برگشت از یک هواپیما تمیز داده و بدین ترتیب، با نگاه به پایین قادر به جستجو و اسکن فضای زیر هواپیما و ارتفاعات پایین تر نیز باشد که این مسئله در هواپیماهای رهگیر بسیار حائز اهمیت است.

ویژگی نگاه به پایین برای شناسایی موشک های ضد کشتی ملقب به Sea-Skimming که در ارتفاع بسیار پایین پرواز می کنند نیز بسیار موثر می نماید. سیستم راداری AN/AWG-9 قادر به تشخیص اهداف در ارتفاعات بسیار پایین، حتی در ارتفاع بیست متری و هدف هایی در ارتفاعات بسیار بالا مانند ارتفاع بیست و پنج کیلومتری است.

در حالت عادی و شرایط بهینه، برد این رادار به 340 کیلومتر می رسد که گفته می شود قدرت رادار AN/AWG-9 بسیار فرارتر از این مقادیر بوده و به حدود 700 کیلومتر می رسد و برد کم عملیاتی آن به دلیل محدودیت دید آنتن رادار در فضای مخروطی کوچک جلوی هواپیماست.
  تکنسینی در حال تست رادار AN/AWG-9 
 تصویر  و قابل توجه ترین توانایی رادار AN/AWG-9 در تشخیص همزمان تعداد 24 عدد هدف پرنده در سرعت ها و ارتفاعات مختلف است که البته، تامکت با کمک چنین راداری می تواند شش عدد از این بیست و چهار هدف را درگیر کرده و دریک زمان به همه آن ها با موشک های فینیکس حمله ور شود.

شرکت هیوز در سال های اولیه تولید و تست موشک فینیکس دست به آزمایش مشابهی زد. در این تست، شش هدف پرنده یا درون، که چند فروند از آنان نقش جنگنده های دشمن و چند عدد دیگر نقش هواپیماهای بمب افکن دشمن را ایفا می کردند به پرواز درآمدند. رادار F-14 به به راحتی هر شش هدف را که با سرعت های مختلف زیر صوت و بالای صوت پرواز می کردند شناسایی نمود و موشک های فینیکس را در یک زمان روانه اهداف کرد.

از شش موشک فینیکس، چهار فروند آن ها به اهداف برخورد کرده هدف ها را با کلاهک جنگی خود به طور کامل نابود کردند. دلیل عدم برخورد موشک فینیکس به اهداف دیگر چنان بیان شد که در یکی از شلیک ها اشکالی برای موشک فینیکس پیش آمده بود که مانع از برخورد شد و در مورد دیگر اعلام شد که عدم برخورد به دلیل استفاده از هدف پرنده یا Drone بوده است که امواج راداری را نمی توانسته به خوبی منعکس نماید و اگر در شرایط واقعی هواپیمایی واقعی به پرواز در آمده بود، به طور قطع موشک بدان برخورد می کرد.

مانند بسیاری از رادارهای امروز، AN/AWG-9 نیز به حالت TWS-Track While Scan مجهز است. در این حالت رادار برای هر هدف فایل مشخصی در کامپیوتر درونی ایجاد می کند که این فایل حاوی فاصله هدف تا هواپیما و موقعیت آن است. هر لحظه که رادار امواج جدیدی از سوی هدف دریافت کند، رادار آن را با اطلاعات قبلی مقایسه کرده و در صورت مشاهده تغییر فایل مربوط بدان هدف را Update و به روز رسانی خواهد کرد. این خاصیت به رادار کمک می کند که تنها قفل کردن آن متوجه یک هدف نباشد و رادار به راحتی بتواند اهداف دیگر را نیز در یک زمان اسکن نماید.

 تصویر 

روشی مشابه به رادار کمک می کند که چندین موشک فینیکس شلیک شده را به درستی با انتقال فایل های حاوی اطلاعات هدف به آن ها هدایت کند. همچنین، رادار AN/AWG-9 قادر است که با توجه به اطلاعاتی که گردآوری کرده، خطرناک ترین و تهدیدآمیز ترین هدفها را شناسایی کرده و موشک ها را ابتداً به سمت آن ها شلیک نماید.

همین ویژگی جالب به بقاپذیری بیشتر هواپیمای لانچر یا شلیک کننده در یک محیط جنگی پرخطر کمک زیادی می نماید. حالت های دیگری نیز وجود دارد که خلبان را در هدف گیری مقابل هواپیماهای مهاجم یاری می نماید. حالت جستجوی پالس دوپلر یا PDS اطلاعاتی از قبیل فاصله تا هدف و سمت آن را برای خلبان فراهم می کند.

حالت دیگری نیز برای یافتن اطلاعات فاصله تا هدف وجود دارد که بدان RWS نیز می گویند. در این حالت رادار با تولید امواجی با فرکانس بسیار بالا، می تواند نرخ تغییر فاصله و زمانی که طی آن هدف به یک میزان مشخص به هواپیما نزدیک می شود را نیز پیدا کرده و به این شکل داده های دقیقی از موقعیت هدف را به خلبان گزارش می کند. حالت Pulse Doppler Single Target Track یا PDSTT نیز برای مواقعی به کمک خلبان می آید که هدف او در حال انجام مانورهای شدید بوده و به وسیله حالت اسکن عادی قابل تراک کردن نباشد. در این حالت اگرچه رادار تنها بر روی یک هدف قفل است، اما تعقیب هدف در چنین شرایطی بسیار قابل اعتماد بوده و امکان گم کردن هدف بسیار کم است. همچنین در این حالت سیستم JAT یا Jam Angle Track نیز فعال می باشد که برای تعقیب هدف هایی که از سیستم های اخلالگر الکترونیکی ECM استفاده می کنند کاربرد گسترده ای دارد.

رادار AN/AWG-9 دارای فرستنده امواج دنباله دار نیز هست چرا که موشک AIM-7 Sparrow به دلیل سیستم هومینگ نیمه فعالش برای هدایت نیاز به چنین امواجی دارد. حالت Vertical Scan Lock-on یا VSL نیز برای نبرد های نزدیک بسیار کار آمد است. در این حالت جستجو، می تواند به صورت عمودی چهل درجه از فضای مقابل هواپیما را اسکن نماید. در دورزدن های سریع که در نبرد های داگفایت به وجود می آید، هواپیما تقریباً به حالت گردش روی یک بال در می آید که در چنین شرایطی، اسکن VSL می تواند تمام فضای جلوی هواپیما را برای قفل کردن روی هدفی که در نزدیکی هواپیما قرار دارد پوشش دهد. حالت Pilot Rapid Location یا PRL هم یک حالت قفل راداری است.
 تصویر 

در این حالت، خلبان روی صفحه HUD محدودی ای دایره ای شکل را می بیند که این محدوده در حقیقت همان محدود امواج رادار هستند. برای هدف گیری و قفل روی هدف، خلبان باید هواپیمای هدف را به صورت بصری درون این دایره به اصطلاح گیر بیندازد، یعنی هواپیما را به سمتی که هدف در آن قرار دارد متمایل کند.

این حالت در نبرد های نزدیک که هواپیمای دشمن به طور چشمی قابل روئیت است کاربرد زیادی دارد. حالت دیگری نیز برای رادار توانای AN/AWG-9 وجود دارد که به Infra Red Search and Track یا IRST مشهور است. در این حالت خلبان رادار را خاموش می کند و به کمک سیستم جستجوی مادون قرمز به دنبال رد حرارتی گرمای موتورهای هواپیماهای دشمن می گردد. مزیت این حالت این است که چون رادار خاموش است و هیچ موجی منتشر نمی شود، هیچگاه خلبان دشمن نمی تواند پی به وجود هواپیمای خودی پی ببرد. در صورت یافتن امواج مادون قرمز حرارتی هواپیمای دشمن، رادار به صورت اتوماتیک روشن شده و روی هدف قفل می گردد و در این حالت، خلبان می تواند قبل از اینکه دشمن قادر به انجام کاری باشد، موشک خود را روانه هدف کند.

ادامه دارد....
آخرین ويرايش توسط 2 on SAMAN, ويرايش شده در 0.
دلیل: این مطلب ویرایش شد.
I'm the Only line in a white paper, Always Blue

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

Re: 6100 کیلومتر مربع, میدان دید و مراقبت AN/AWG-9

پست توسط SAMAN » شنبه 18 مهر 1388, 2:44 pm

با سپاس از مطلب جامع و بسیار زیبای جناب آرمان که توسط دوست عزیز Blue-Line نوشته شده تصویر


یاداشت تکمیلی مطلب رادار بسیار قدرتمند AN/AWG-9 اف-14 تامکت

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

رادار AN/AWG-9 سیستم کنترل سلاح یک جنگند هایی هست که می تواند به طور همزمان بیش از 24 هدف را رهگیری کند و نیز 6 موشک به سمت اهداف در همان زمان شلیک کند.

رادار به کنترل موشک هوا به هوای AIM-5A فونیکس توسعه داده شد. AWG-9 می تواند علاوه بر موشک های AIM-7 اسپرو و AIM-9 سایدویندر موشک AIM-120 آمرام را نیز به کار برد.همچنین این رادار, به خوبی با توپ 20mm گاتلینگ F14 ها همخوانی دارد.فرستنده آن می تواند امواج موج پیوسته CW/ پالس و پالس داپلر را تولید کند
.
رادار AWG-9 می تواند اهدافی را در ارتفاع کمتر از 15 متر و تا بیش از 24.384 کیلومتر در فاصله 213 کیلومتری با پهنای عرض 287 کیلومتر در جلو آشکار سازی کند.

سیستم 26 واحد پاور دارد که شامل 3 یونیت برای کامپیوتر دیجیتال اصلی مورد نظر, 2 منبع تغذیه, 4 یونیت رادار و آنتن, 5 واحد برای پردازشگر سیگنال, 3 یونیت قدرت فرستنده, 3 یونیت رزرو موشک و 5 قسمت دیگر برای نشان دهنده کاکپیت.

آنتن آرایه ایی دو وجهی چاک دار این رادار 914 میلیمتر قطر دارد.رادار AWG-9 برای تشخیص دوست از دشمن یا همان سیستم IFF دارای 2 ردیف از 6 دوقطبی آرایه ایی (آرایش داده شده) است.

پویش محل تصویر به صورت خط های نواری است. منطقه تحت جستجو به صورت قسمت های افقی تقسیم بندی میشود, تعدادی از قسمت ها به عنوان نقشه خاص توصیف می شوند( به عنوان مثال,یک نقشه 4 نواره که از پایین به بالا شماره گذاری شده اند, می تواند به ترتیب 1-2-3-4 اسکن شود)یک جاروب وسیع( توسط رادار) که میدان دید رادار است, 13 ثانیه طول خواهد کشید و یک پهنه وسیع 170 درجه ایی به 8 خط تقسیم می شود , هر یک خط 10 درجه را جاروب میکند.رادارAWG-9 همچنین می تواند پویش و جستجو را در الگو های 2 و 4 خطه انجام دهد. حدود گردش متوسط( آزیموت) رادارAWG-9 , 20 و 40 درجه است.

دو موج متحرک فرستنده لامپی به آنت نیرو و انرزی می دهند:

یکی موج پیوسته CW بکار رفته که کارش نمایاندن یک هدف برای حسگر داخلی موشک نیمه فعال راداری(SAR ) اسپرو هست و دیگری TWT است, که کارش تهیه کردن یکی از دو پالس قراردادی و یا امواج پالس داپلر (رفت و برگشتی ) است. این موج می تواند در 1 یا چندین حالت عمل کند.

شیوه های پالس شامل :

PS ( پالس سرچ) و PSTT یا رهگیری یک هدف هست.
شیوه ها و یا مد های حالت پالس داپلر( امواج رفت و برگشتی ) نیز شامل به شرح زیر است:
PDS جستجوی با امواج پالس داپلر // این شیوه جهت شناختن فاصله و جهت هدف است.

RWS یا تشخیص فاصله در هنگام پویش( جستجو)// به کار بردن یک پالس فرکانس بالا PRF که یه فاصله از هدف را به خوبی حالت PDS تولید میکند.

PDSTT یا رهگیری یک هدف// که برای اندازه گیری سرعت و بستن زاویه رهگیری است.

TWS رهگیری حین جستجو// برای هدفگیری موشک فونیکس در مورد بالاتر از 24 هدف به طور همزمان با 2 خط و 40 درجه و یا 4 خط و 20 درجه از نقشه.شگرد های فنی در تسهیم بندی زمان اجازه همزمان هدایت نیمه جهت دار از 6 موشک فونیکس در یک مرتبه را به علیه 6 هدف مختلف میدهد.

تولید کامل سیستم AWG-9 در آگوست 1988 یعنی در 22 سال پیش پایان پذیرفت. رادار های ذخیره یا یدکی هم در 1989 تمام شدند.
کارخانه سازنده ,کمپانی گروره سیستم های راداری هواپیمایی هیـــــوز, , El Segundo, Caliبودند.

مشخصات فنی رادار پر قدرت AN/AWG-9

کشور سازه: ایلات متحده امــــــریکا USA

وزن: 590 کیلوگرم

ظرفیت: 0.79 cu m

پالس جستجو: 63 ناتیکال مایل برابر117 کیلومتر

PSTT یا پالس رهگیری تک هدف: 91 کیلومتر

PDS یا مد جستجوی پالس داپلر از یک هدفی با اندازه 5 مترمربع: 213 کیلومتر

RWS و TWS : برابر 167 کیلومتر

VSL و PRL :برابر 9 کیلومتر

برد موج پیوسته روشن کننده برای موشک اسپـــــــــــارو: برابر 70 کیلومتر

ترجمه:SAMAN.M
منبع:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

برداشت مطلب بدون ذکر نام سایت http://www.centralclubs.com به هیچ عنوان مجــــــــــــــــــــــــاز نیست !
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

Re: 6100 کیلومتر مربع, میدان دید و مراقبت AN/AWG-9

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 25 فروردین 1389, 1:54 am

   تجهیزات الکترونیکی شکاری رهگیر اف-14 A و D    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

در F-14A , سیستم کنترل سلاح AN/AWG-9 ی هیوز با قابلیت کشف اهداف هوایی مطابق با اندازه شان در رنج های بیشتر از 65 -170 ناتیکال مایل را دارد. همچنین رادار می تواند که بیش از 24 هدف را رهگیری و به طور همزمان 6 هدف را در ارتفاع و فاصله های مختلف مورد حمله قرار دهد. در مورد سیستم های اف-14 می توان به:

مجموعه ی کنترل آتش AN/AWF-15F Fairchild , کامپیوتر اطلاعات هوایی مرکزی CP-1066A , کامپیوتر مبدل اطلاعات سیگنال CP-1050/A , لینک اطلاعات دیجیتال AN/ASW-27B , سیستم محقق دوست از دشمن IFF AN/APX-67 (V) , انتقال دهندی IFF با نام AN/APX-72 وگروه نشان دهنده ی نمایش چند گانه ی AN/ASA-79 به اضافه ی سیستم نمایشگر سر بالای عمودی ساخت Kaiser Aerospace با نام AN/AVG-12 اشاره کرد.

نمونه ی D از شکاری اف-14 رادار دیجیتال APG-71 را استفاده می کند.این رادار ساخت کمپانی هیوز و توسعه داده شده ی رادار AWG-9 که با رهگیری زاویه ی تکپالس, سیستم ضد اقدام متقابل یا ECCM به همرا ه یک آنتن جدید. رادار APG-71 قابلیت پردازش سیگنال دیجیتال را با سرعت زیاد دارد . اساسا" این را دار برای جایگزینی رادار APG-70 مورد استفاده در جنگنده های های اف-15 توسعه داده شده بود. سیستم رهگیری و جستجوی مادون قرمز یا همان IRST ساخت جنرال الکتریک که در محدوده ی 8 تا 12 میکرون عمل میکند, نامزد مکمل کننده برای سیستم دوربی تلویزیونی TCS شده است. اولین سیستم IRST برای تحویل در پاییز 1991 طرح ریزی شده است.رادار APG-71 هم به طور مداوم در حال تعدیل است. داشتن یک سیستم JTIDS یا سیستم تشریح اطلاعات تاکتیکی توام به یک اف-14 این اجازه را خواهد داد که اطلاعاتش را به رادار اف-14 های (ساکت) دیگر انتقال دهد.

اف-14 شمار زیادی از تجهیزات الکترونیکی را حمل می کند بعضی از سیستم ها عبارتند از:
1-آنتن دریافت ALR-45
2- آنتنهای باند میانی و باند بالای ALR-67 و ALQ-126
3- آنتن اطلاعات UHF - و تشخیص دوست از دشمن IFF APX-72
4-آنتن TACAN , و ارتباطات UHF
5-آنتن دریافت DECM

منابع:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] Torsten Anft

[HIGHLIGHT=#ffc000]SAMAN.M.S 

تمام حقوق مطلب متعلق به http://www.centralclubs.com است.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1101
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12653 بار
سپاس‌های دریافتی: 11762 بار
تماس:

حالتهای رادار آگ-9

پست توسط kayvan6079 » پنج شنبه 24 تیر 1389, 1:03 am

حالتهای مختلف رادار AWG-9 تامکت و مشخصات آنها (شامل بردهای شلیک موشک)


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


صفحه 79 کتاب Grumman F-14 Tomcat نوشته James Perry Stevenson، انتشارات Aero، چاپ 1975.
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

Re: 6100 کیلومتر مربع, میدان دید و مراقبت AN/AWG-9

پست توسط SAMAN » پنج شنبه 24 تیر 1389, 4:57 pm

با تشکر از جناب kayvan6079 عزیز تصویر تصویر

همانطور که دوستان عزیز ملاحظه می فرمایند و قبلا" هم ذکر شد بود برد حالت های مختلف رادار توسط جناب کیوان ارائه شده است.

تنها نکته جدید برد شلیک موشک AIM-54 است. موشک فونیکس بسته به شرایط گوناگون برد متغییری دارد. از 130 کیلومتر تا بیش از 180 کیلومتر! چون منابع مختلف به این نکته اشاره کرده اند.

ما در اینجا[HIGHLIGHT=#ffc000] برد موشک فونیکس  ( دقت کنید نه برد رادار) را در مد TWS برابر با 52 ناتیکال مایل یعنی تقریبا" 97 کیلومتر و در حالت PDSTT برابر با 116 کیلومتر داریم.

دلیل کاهش برد موشک در مد TWS , همانطور که کتاب هم اشاره کرده, "حالت شلیک های چند گانه به سمت اهداف چندگانه است" و این کاملا" طبیعی هست چون رادار باید در آن واحد باید6 هدف را رهگیری و 6 موشک را به سمت آنها هدایت کند.

در حالت رهگیری تک هدف ملاحضه می شود که برد موشک هم زیادتر شده است.

*برد جستجو و کشف دور همانطور که در مطلب پیشین هم اشاره شده برابر با 115 ناتیکال مایل یا همان 213 کیلومتر است.
این حالت برای مد RWS نیز صدق میکند. هدف در 166 کیلومتری روئیت و رهگیری می شود. اینجاست که با توجه به شرایط خلبان می تواند برسی کند که فونیکس را شلیک کند یا نه!

PDS یا مد جستجوی پالس داپلر ا: 213 کیلومتر


RWS و TWS : برابر 167 کیلومتر*پس مشاهده اهدافی چون هواپیماهای جنگنده ( فرضا" میراژ) در مسافت های دور بسیار واضح است.


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 


توجه دوستان علاقمند را به مطلب زیر جلب می کنم. این مطلب در 16 اسفند 1362 در مجله علم الکترونیک نوشته و ترجمه شده است.

یکی از خلبانان اف-14 که قبلا" با اف-4 و اف-15 پرواز کرده .....


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

Re: 6100 کیلومتر مربع, میدان دید و مراقبت AN/AWG-9

پست توسط SAMAN » شنبه 26 تیر 1389, 12:06 pm

موشک فونیکس بسته به شرایط گوناگون برد متغییری دارد. از 130 کیلومترتا بیش از 180 کیلومتر! چون منابع مختلف به این نکته اشاره کرده اند.موشک می تواند در فاصله 130 ناتیکال مایلی ( 240 کیلومتر) از هدف پرتاب شود. فاصله تا هدف برای اصابت موشک به اندازه 100 مایل است.


در یک آزمایش علی رغم ایجاد اختلال های الکترونیکی برای جلوگیری از اصابت کردن به هدف, AIM-54 توانست در فاصله 203 کیلومتری یک هواپیما را به جای یک TU-26 روسی سرنگون کند.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

Re: 6100 کیلومتر مربع, میدان دید و مراقبت AN/AWG-9

پست توسط SAMAN » یک شنبه 21 آذر 1389, 8:09 pm

 AN/AWG-9

  توانمند جنگنده رهگیـــــر اف-14  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
  
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”