طراحی برنامه های فارسی در Q-Basic یا ++C / C و یا Pascal

در اين بخش مي‌توانيد در مباحث مربوط به زبانهاي بر پايه C به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: athlon64x2, abbas.m.k, شوراي نظارت

ارسال پست
Incredible Poster
Incredible Poster
نمایه کاربر
پست: 3047
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 9:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 58 بار
سپاس‌های دریافتی: 380 بار
تماس:

طراحی برنامه های فارسی در Q-Basic یا ++C / C و یا Pascal

پست توسط Farhad3614 » جمعه 13 بهمن 1385, 2:34 pm

شاید برای خیلی از شما دوستان پیش آمده باشد که بخواهید در برنامه هایی که با زبانهایی مثل Q-Basic یا ++C / C و یا Pascal می نویسید پیام ها و یا منوها فارسی باشند خوب این کار , کار مشکلی نیست فقط کافیست مراحل زیر را به درستی انجام دهید . خوب ابتدا چند برنامه ی فارسی ساز DOS را به شما معرفی میکنم 1. Vegaf.com : که این برنامه فقط محیط داس را آماده نمایش برنامه هایی میکند که زبان فارسی نوشته شده اند 2. ُSepand : توسط این برنامه می توانید مستقیماً در محیط برنامه نویسی فارسی تایپ کنید (مثلا هر وقت می خواهید که فارسی بنویسید کافیست که کلید Scroll Lock از کیبرد را فعال کنید) 3. برنامه F.com : این برنامه هم تمام کارهای Sepand را انجام می ده خوب لینک دانلود این برنامه ها رو هم براتون گذاشتم برای در یافت [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] کلیک کنید.
نویسنده دو برنامه فوق یعنی Sepand و F.com آقای وحید علیمردانی هستند.

در ضمن روشی را هم بای شما قرار میدهم تا هر وقت که ویندوز بالا میاد محیط داس فارسی باشه یعنی قابلیت نمایش متن های فارسی رو داشته باشه و به اصطلاح فونتها خرچنگ قورباغه نشان داده نشه,
برای این کار از منوی Start روی Run کلیک کنید و در کادر ورودی cmd را تایپ کرده و Ok کنید.
حالا فرمان های زیر را در خط فرمان بنویسید :

ابتدا با زدن چند بار ..CD به مسیر اصلی درایو بروید و سپس فرمان زیر را تایپ کنید..
c:\>edit c:\Autoexec.bat

در این حالت محیط ویرایش DOS ظاهر می شود خوب در آخرین خط رفته و در یک خط خالی مسیر ی را که فایل Vegaf.com در آن قرار دارد را در آن تایپ کنید( مانند زیر ) , بهتر است که آن فایل را در درایو C کپی کنید اکنون تغییرات اعمال شده را ذخیره کرده و خارج شوید .

c:\vegaf.com

خوب در اینجا یک بار سیستم را Restart کنید . بعد از بالا آمدن سیستم Dos فارسی شده است ( همانطور که میدانیم محتویات فایل Autoexec.bat در هر بار بالا آمدن سیستم اجرا می شود )

خوب حالا می رسیم که چطور تو محیط برنامه نویسی مورد نظر فارسی بنویسیم : باید قبل از اینکه وارد زبان برنامه نویسی مورد نظر شوید یکی از فارسی نویسهای Sepand و F.com را اجرا کنید و بدون اینکه از Dos خارج شوید پاسکال,سی و یا هر و یا هر زبان دیگر را اجرا کنید ( برای اینکه در Dos راحتر کار کنید از برنامه معروف NC استفاده کنید )

موفق باشید :D

ارسال پست

بازگشت به “C Base Programming”