از سر گیری پرواز های هواپیمای Beriev A-60 (لیزر هوابرد روسی)

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 280
تاریخ عضویت: چهار شنبه 5 دی 1386, 1:07 pm
سپاس‌های ارسالی: 6304 بار
سپاس‌های دریافتی: 1753 بار
تماس:

از سر گیری پرواز های هواپیمای Beriev A-60 (لیزر هوابرد روسی)

پست توسط hamed_713 » شنبه 24 مهر 1389, 5:30 pm

[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][COLOR=#a0a0a0] تصویر 

  در پی آزمایشات اخیر لیزر هوابرد بوئینگ 747 ایالات متحده، ظاهرا روسها هم سری به جعبه خاطرات شوروی سابق زدند و پس 15 سال هواپیماهای بریف A-60 (حامل سلاح لیزری هوابرد روسی) را که از نمونه آمریکایی کوچکتر هستند دوباره به پرواز در آورده اند.و در کنار این پرواز ها یکی از پروژه های سری شوروی سابق دوباره در کانون توجه مقامات کرملین قرار گرفته است.
  
موضوع این پروژه که آغاز آن به دهه 1980باز می گردد،یک سلاح تشعشعی مستقر بر هواپیماست که می تواند اهداف پرنده ای مانند هواپیما ، موشک و حتی ماهواره های جاسوسی را نابود کند. Beriev و NPO Almaz برنامه هایی برای تبدیل این هواپیما به عنوان لیزر هوایی را دارند.  این هواپیما که به عنوان A-60 شناخته میشود و دو فروند از آن نیز ساخته شده است,هنوز هم بسیاری از زوایایش برای همگان روشن نیست و عملا به عنوان طرحی سری به شمار می آید.در نتیجه اطلاعات زیادی از این پروژه منتشر نشده است.اما کارشناسان نظامی معتقدند موضوع این پروژه نصب یک لیزر یک مگاواتی روی یک فروند هواپیمای باربری سنگین ایلوشین 76 است.  

 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]      [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    
اي ايران
اي سرزمين خوبيها

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: جمعه 30 مرداد 1388, 12:34 am
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 283 بار

Re: از سر گیری پرواز های هواپیمای Beriev A-60 (لیزر هوابرد ر

پست توسط kamranrus » شنبه 24 مهر 1389, 6:48 pm

قبل از این و از حدود یک سال پیش هم گزارشهایی مبنی بر آغاز دوباره ی پرواز هواپیماهای A-60 بگوش میرسید .اولین در ماه می سال 2009 دو نفر ادعا کردند شاهد پرواز حداقل یک فروند هواپیمای A-60 در منطقه ی روستوف و تاگانروگ بوده اند .
در گزارش دیگری توسط روزنامه ی Pravda در سپتامبر امسال نیز عکسهای جدیدی از این هواپیما منتشر شد که کارشناسان معتقدند در یک سال گذشته گرفته شده .
طبق اطلاعات موجود در اینترنت ، لیزر مورد استفاده برروی این هواپیما (هواپیمای ترابری سنگین IL-76) یک لیزر گازی 1 مگاواتی ساخت انستیتو اتمی Kurchatov است که بر اساس گاز کربن دی اکسید عمل میکند .
این کلاس لیزر قبلا و در دهه ی 80 توسط پایگاه پدافند فضایی Terra-3 ارتش شوروی عملیاتی شد و توانست تا زمان فروپاشی شوروی سنسور ها و دوربین های ماهواره های جاسوسی آمریکا را اصطلاحا "کور" کند که باعث شد تا چندین سال ماهواره های جاسوسی نتوانند از مناطق مرکزی شوروی عکسبرداری کنند ، همچنین این پایگاه در سال 1984 توانست سفینه ی شاتل آمریکایی را در فضا هدف قرار داده و برای چند ساعت تجهیزات الکترونیکی این سفینه را از کار انداخته و بینایی سرنشینان آنرا بطور موقت مختل نماید.
A-60 مجهز به تجهیزات ویژه ای برای شلیک لیزر است که عبارتند از برجک هدایت کننده ی لیزر در دماغه ی هواپیما که برخلاف مدل آمریکایی لیزر ، برای هدف گیری طراحی شده نه شلیک لیزر اصلی ،برجک اصلی برای شلیک لیزر که در پشت هواپیما قرار گرفته (در عکسهای بالا معلوم نیست چون برای شلیک از داخل هواپیما بیرون نیامده) و دو توربوژنراتور در زیر بدنه ی هواپیما برای تامین انرژی الکتریکی لیزر هدف گیری و لیزر اصلی.
محافل و کارشناسان نظامی هدف احتمالی این سیستم هوابرد را از کار انداختن ماهواره های جاسوسی و هواپیماهای جاسوسی برد بلند مثل SR-71 و حتی تاسیسات الکترونیکی جمع آوری اطلاعات در هوا (آواکس) زمین و دریا عنوان کرده اند ، هرچند مانند نمونه ی آمریکایی ، احتمال و توانایی استفاده از این لیزر برای نابود کردن موشکهای بالستیک در مراحل اولیه پرواز وجود دارد.
طبق اعلام خبرگزاری Avia Russia با توجه به اینکه دو نمونه ی ساخته شده ی A-60 در دهه ی 80 موسوم به '1A' و '1А2' СССР-86879 هستند در شرایط خوبی بسر می برند ، پس از گذراندن تستها و Upgrade های جدید طی چند ماه آینده عملیاتی خواهند شد.
سیاست جنگ بدون خونریزی و جنگ سیاست با خونریزی است

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”