در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

مدار قدرتمند و کوچک تستر ترانزيستور هاي BJT

توسط SAMAN » جمعه 15 شهریور 1387 01:31

مدار قدرتمند تست ترانزیستور BJT
در این مدار ساده و کم خرج که پیشنهاد ساخت آن داده میشود به این صورت است که با مشخص بودن پایه های ترانزیستور میتوان به نوع آن پی برد و همچنین اگر ترانزیستور سالم باشد یک دیود آن (بسته به نوع ان) جشمک خواهد زد و اگر خراب باشد یا هر هر دو دیود چشمک میزنند که نشانه اتصال باز شدن مدار داخالی ترانزیستور است و اگر هر دو خاموش باشند نشانه اتصال کوتاه داخلی پیوند های ترانزیستور هاست.

اما شرح کار مدار

باز هم اساس کار با آی سی  555 است. مدار یک مولتی ویبراتور با فرکانس 12 هرتز است. البته یک آی سی دیگر به نام 4027 که دارای یک فلیپ  فلاپ هست در مدار  وجود دارد این فلیپ فلاپ کار اصلی را میکند.

فلیپ فلاپ چیست؟

فلیپ فلاپ ها در واقع لچ ها یا حافظه هایی دیجیتال هستند که با توجه به فرکانس ورودیشان حالتشان پایدار میماند.

بعد از ارسال فرکانس به ورودی کلاک فلیپ فلاپ فرض میشود که خروجی های Q و Q`  حالتشان به صورت 1 و 0 باشد آن وقت شرح کار به این صورت خواهد بود که جریان مثبت از طریق R3   و دیود های1 و 2  تا سر کلکتور میرسند و از طرف دیگر جریان منفی به پایه کاتد دیود LED  شماره 2 رسیده است! حال فرضا اگر جنس ترانزیستور NPN باشد برای اشباع بیس ترانزیستور احتیاج به جریان مثبت هست که از طریق R4 تامین خواهد شد.
و در این حالت ترانزیستور روشن میشود و مسیر کلکتور امیتر بسته شده و به یک سیم تبدیل میشود که ولتاژی حدود0.2 ولت دارد.در این حالت که در واقع یک سیکل طی شد هر دو دیود LED خاموش بودند اما در سیکل دوم که حالت فلیپ فلاپ معکوس میشود یعنی Q و Q` به 0 و 1 تبدیل خواهند شد آن وقت جریان مثبت روی آند LED1 رسیده است و ولتاژ مورد نیاز بیس هم از طریق R5 تامین شده  اما چون روی امیتر  ولتاژ مثبت آمده در نتیجه دوباره ترانزیستور روشن  نمیشود و همین کافی است که دیود ال ایی دی 1 روشن شود و چشمک بزند.


در حالت کلی اگر ترانزستور شما سالم بود و دیود LED1 چشمک زد پس ترانزیستورتان NPN هست و اگر LED2 چشمک زد(به تنهایی) پس ترانزیستورتان سالم و PNP هست. در خلاف این صورت ترانزیستورتان معیوب شده است.

لیست قطعاتپشت فیبر مدار چاپی این مدارطرف دیگر با 90 درجه چرخش(خودتون بچرخوندیش)
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان