در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

825

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 مرداد 1385 08:45

محل سکونت

pejman.daie@gmail.com

آرشيو سپاس: 19 مرتبه در 15 پست

تکنولوژی centrino

توسط pejman » شنبه 27 آبان 1385 10:51

تمامی اطلاعات در مورد نسل جدید سنترینو
نسخه جدید سنترینو نه تنها از لحاظ فنی بسیار جدید می‌باشد، مثلا دارای یك پردازنده Dual-Core و همچنین یك باس سریعتر سیستم می‌باشد، بلكه باید به اسم آن نیز عادت كرد چرا كه پنتیوم خوب و قدیمی دیگر كار خود را انجام داده است.

در این مقاله تمام اطلاعات فنی در مورد Napa را به شما خواهیم گفت. ما به شما خواهیم گفت كه چگونه اینتل موفق به ساخت پردازنده Core Duo به گونه‌ای كه سریعتر باشد و با این حال در مصرف برق نیز صرفه‌جویی شود.

به جز این، اطلاعاتی نیز در مورد چیپ‌‌ست‌های جدید گروه ۹۴۵ و همچنین شبكه بی‌سیم مدل ۳۹۴۵ ABG از Napa به شما خواهیم داد.


Core Duo: پردازنده جدید

نسل جدید سنترینو مانند مدل‌های قبلی دارای یك چیپ‌ست، پردازنده و مدل شبكه بی‌سیم می‌باشد. تمام قطعات تشكیل دهنده آن محصول اینتل می‌باشند. اصلی‌ترین بخش در این مجموعه كه به نام Yonah معروف است یك پردازشگر توسعه یافته با دو هسته پردازشی می‌باشد كه در اصل به نام Core Duo خوانده می‌شود.

بدینوسیله دوران Dual-Core در نوت‌بوك‌ها نیز شروع شد. نام این سیستم‌های قابل حمل كه دارای دو هسته پردازشی می‌باشند، معروف به Centrino Duo Mobile Technology می‌باشد.


آیا دو هسته بودن مساوی با دوبرابر شدن قدرت اجرا می‌باشد؟

این كار را حتی اینتل هم نمی‌توان عملی كند. اما جا دارد گفته شود كه نوت‌بوك‌هایی كه دارای Yonah می‌باشند در سرعت تفاوت قابل توجهی نسبت به كامپیوترهای دیگر پیدا كرده‌اند. كسانی كه خواهان قیمت‌های ارزانتری می‌باشند، باید به طرف پردازشگرهای یك هسته‌ای Yonah بروند. این نوت‌بوك‌ها نام معمول Centrino Mobile Technology را دارا می‌باشند. اینتل به پردازشگر جدید نام جدیدی را داده است. پردازشگر دو هسته‌ای نام Core Duo Processor و مدل Yonah و با یك هسته به نام Core Solo Processor معروف شده‌اند.

پس باید با اسم پنتیوم خداحافظی كرد چرا كه در دنیای جدید دو هسته‌ای این اسم دیگر قادر به خدمت نیست. Yonah در اوایل كار با فركانس ساعت ۱.۶۶ گیگاهرتز تا ۱/۱۶ گیگاهرتز وجود خواهد داشت اما در مدل‌های رسمی پردازشگر‌های Core-Duo/Solo مانند پنتیوم M كه نوع مدلش توسط كد سه عددی با بقیه تفاوت داشت، دیگر فركانس ساعتی وجود نخواهد داشت.

بدینوسیله اینتل خبر می‌دهد كه قدرت و كارایی یك پردازشگر تنها بوسیله فركانس ساعتی آن نمی‌باشد. با كمك این تیوری اینتل از سوال و صحبت در مورد اینكه چرا مدل جدید Yonah كه دارای ۲.۱۶ گیگاهرتز می‌باشد از پنتیوم M۷۸۰ كه دارای ۲.۲۶ گیگاهرتز است و مدت زیادتریست كه به بازار مصرف ارایه شده است، كندتر كار می‌كند، جلوگیری كرد.

شماره مدل پردازشگرهای Core-Duo/Solo از یك حرف الفبا و چهار عدد تشكیل شده است. حرف موجود نشان دهنده میزان مصرف برق پردازشگر می‌باشد، T به منزله مدل استاندارد، L برای Low-Voltage (LV)i و U برای Ultra-Low-Voltage(ULV)i كه بیشتر قابل دید در نوت‌بوك‌ها می‌باشد، به كاربرده می‌شوند.

ULV-Yonahs و همچنین نسخه سلرون مدت بیشتری را صرف خواهند كرد تا به بازار مصرف ارایه شوند. عدد چهاررقمی قدرت كارآیی پردازنده را نشان می‌دهد. هر چه بیشتر، بهتر. تمام شماره مدل‌های پردازنده‌های Yonah را در لیست زیر می‌بینید:

لیست ۱:

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در ابتدا نوت‌بوك‌های ارزان قیمت كه برای مبتدیان كاربردی‌تر می‌باشند و متعلق به نسل جدید سنترینو هستند با مارك Core Solo T۱۳۰۰ و دستگاه‌هایی كه برای افراد نیمه پیشرفته می‌باشند با مارك Core Duo T۲۳۰۰ یا T۲۴۰۰ علامتگذاری شده‌اند. همانند پنتیوم M، اینتل مدل‌های بهتر Core Duo را با افزایش قیمت به فروش می‌رساند.

به همین علت نیز Core Duo T۲۵۰۰ و T۲۶۰۰ را تنها می‌توان در بخش نوت‌بوك‌های گرانقیمت پیدا كرد.


دو هسته- سرعت بیشتر:دو هسته موجود در پردازنده Core Duo Yonah مهمترین بخش جدید شده در Napa می‌باشند. با كمك Dual Core پردازنده دارای دو واحد عملیاتی می‌باشد كه به موازات هم دستورات نرم‌افزارها را عملی‌ می‌كنند.

بیشترین سود از این سرعت را نرم‌افزارهایی خواهند برد كه به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌اند كه پردازنده با دو قسمت از برنامه همزمان كار كند.

مثلا نسخه جدید Adobe Photoshop و Adobe Premiere و همچنین برنامه‌های Encoding مانند Nero Recode می‌توانند از این سود استفاده كند. هم اكنون بیشتر سازندگان نرم‌افزارها سعی دارند تا برنامه‌های خود را با عملكرد پردازنده‌های Dual -Core تنظیم و تهیه كنند به خصوص كه پردازشگرهای Dual-Core كه متعلق به اینتل می‌باشند وهمچنین AMD برای كامپیوترهای دسك تاپ حدود بیش از شش ماه است كه به بازار ارایه شده‌اند.

حتی اگر نرم‌افزار مورد نظر از Hyper-Threading حمایت كند، یك پردازنده دو هسته‌ای می‌تواند راه را كاملا باز كند:

به جای استفاده از دو پردازشگر همزاد (منطقی) مانند: Hyper-Threading ، دستورات برنامه‌ها اكنون از دو واحد پردازشگر فیزیكی استفاده می‌كنند. حتی اگر از برنامه‌هایی استفاده می‌كنید كه برای Dual-Core ساخته نشده‌ باشند، پردازشگر دو هسته‌ای دارای سودهایی برای آن می‌باشد: می‌تواند به جای كار كردن برای دو قسمت از یك نرم‌افزار، برای دو نرم‌افزار مختلف در آن واحد كار كند كه به نام Multi-Tasking معروف است. برای مثال هنگامی كه شما در حال بازی كردن با كامپیوتر می‌باشید، در كنار آن ویروس‌یاب نیز فعال باشد.

خود پردازنده Core Duo علاوه بر اینكه دارای شكلی دو هسته‌ای با اندازه ۹۰,۳qmm می باشد تنها كمی از پنتیوم M جدید با اندازه ۸۷,۶۹mm بزرگتر می‌باشد. Yonah می‌تواند با توجه به طرح ساخت ۶۵ نانو متری خود ۱۵۱ میلیون ترانزیستور را بر روی این صفحه جای دهد.

در پنتیوم Dothan)M) كه تكنولوژیی در ۹۰ نانومتر بود میزان ترانزیستورها ۱۴۰ میلیون بودند. اطلاعات لازمه را در جدول زیر می یابید: لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تكنیك كاشه ارزشمند:


اینتل به Yonah موارد اضافه‌ای بخشیده كه او را علاوه بر اینكه دارای فركانس ساعتی كمی می‌باشد، قابل مقایسه با بردارانش به نام Dual-Core در كامپیوترهای دسك تاپ می‌سازد.

برای مثال Core Duo دارای یك كاشه L۲ كلی با دو مگابایت برای هر دو پردازشگر می‌باشد. در پنتیوم D هر هسته دارای یك كاشه L۲ یك مگابایتی می‌باشد. كاشه كلی Yonah بسیار سودمندتر است به خصوص در زمانی كه به هر دو هسته پردازشگر به طور كامل فشاری وارد نمی‌شود چراكه در این صورت آن هسته‌ای كه بیشتر تحت بار و كار قرار دارد میزان كاشه مورد نیاز خود را بر می‌دارد در حالیكه هسته دیگر به میزان كمی‌از كاشه نیاز دارد چون كار كمتری دارد و یا ممكن است اصلا كاری به او محول نشده باشد.

در پنتیوم D به یك هسته بیش از یك مگابایت كاشه تعلق نمی‌گیرد حتی اگر هسته كناری به كاشه خود اصلا احتیاج نداشته باشد.

علاوه بر این اگر یك هسته در پنتیوم D نیاز به اطلاعاتی داشته باشد كه در كاشه هسته كناری قابل یافتن باشد، باید این اطلاعات توسط BUS در پردازشگر انتقال یابند كه این كار از كیفیت كاسته و مصرف برق را بالا می‌برد. در كاشه كلی Core Duo چنین عملی لازم نمی‌باشد.

Yonah تنها به نوت‌بوك‌ها اختصاص ندارد بلكه در كامپیوترهای Mini نیز دست به كار برای راحتی خانه و خانواده شده است. برای اینكه بتوانید از موسیقی و تلویزیون و تصاویر لذت ببرید، باید قدرت پردازش مولتی‌مدیا كه در پردازشگر قرار دارد، به اندازه باشد.


اینتل می‌گوید كه Yonah به خصوص در زمینه گفته شده در بالا از پنتیوم M بهتر است و از لغتی به نام Digital Media Boost در Core Duo صحبت می‌كند. این اسم نشانگر آن است كه برای مثال در Yonah ده دستور جدید SSE۳ Multimedia اضافه شده است.

پنتیوم ۴ و همچنین پردازشگر نوت بوك‌های AMD از نوع Turion ۶۴ زمان طولانی‌تری است كه با SSE۳ آشنایی دارند. به جز این Yonah می‌تواند دستورات مولتی‌مدیا را سریعتر باز كند و در هنگام كار با آنها، با كیفیت بالاتری آنها را ارایه دهد.

اینتل اینگونه گفته است كه برای نرم‌افزارهای مولتی‌مدیا، قدرت كارایی floating point را در Core Duo بالا برده است. بالا رفتن سرعت در Yonah همچنین از سرعت FSB یا Front-Side-Bus می‌باشد.

ارتباط بین پردازشگر و سری چیپ در پنتیوم M تنها با ۵۳۳ مگاهرتز بود در صورتی كه در Yonah سرعت FSB‌ هم اكنون با ۶۶۷ مگاهرتز می‌باشد.


صرفه جویی Core Duo در مصرف برق

هنگامی كه پردازشگر یك نوت بوك سریع می‌باشد، برای ما بسیار لذت‌بخش است. اما مورد مهم در این میان صرفه‌جو بودن پردازشگر در مصرف برق است چرا كه هنگامی كه باطری خالی شود دیگر قدرت پردازشگر هیچ نقش اساسی را نخواهد داشت. Yonah با توجه به اینكه دارای دو هسته می‌باشد، در مقایسه با پنتیوم M برق زیادی را مصرف نمی‌كند:

قدرت طرح گرمایی Thermal Design Power: Yonah یا TDP سی‌و یك وات می‌باشد، بدینوسیله اینتل توضیح داده كه بالاترین سطح قدرت گرمایی پردازشگر كه فن نوت بوك از چهارچوب باید آن را دور كند چقدر می‌باشد.

در پنتیوم M با FSB ۵۳۳ MHz میزان TDP، بیست و هفت وات و در پنتیوم M با FSB ۴۰MHz این میزان ۲۱ وات است.

TDP تنها بازگو كننده بدترین شرایط یعنی هنگامی كه پردازشگر زیر فشار باشد، است و گرنه برای كار روزانه میانگین مصرف برق پردازشگر قابل توجه‌تر می‌باشد. اینتل بنا به ادعای خود، با كمك‌ ترفندهایی این میانگین را در Core Duo پایین نگهداشته است.

در Yonah یك مكانیزم منطقی باعث می‌شود كه هر دو هسته در مصرف برق، صرفه‌جویی كنند. اینتل به این مكانیزم Dynamic Power Coordination می‌گوید.

Core Duo دارای تكنیك Speed-Step نیز می‌باشد كه توسط آن فركانس ساعتی و ولتاژ پردازشگر بنا به میزان فشار وارد بر آن تنظیم می‌شود. درجه تنظیم فركانس ساعتی و ولتاژ كه به نام P-State معروف می‌باشند، در Yonah برای هر دو هسته پردازشگر می‌باشند. پس یك هسته نمی‌تواند با فركانس ساعتی و ولتاژ كامل كار كند در صورتی كه هسته دیگر با درجه‌ای متفاوت در فركانس ساعتی و ولتاژ مشغول كار است.

توجه داشته باشید كه اگر هسته‌های پردازشگر كار كمی انجام دهد و یا اصلا كاری برای انجام نداشته باشند (Idle-State) می‌تواند با حالت‌های مختلفی از صرفه‌جویی روی آورند (C-Ststes)

برای مثال زمانی كه یك هسته پردازشگر تنها كمی در برق صرفه‌جویی می‌كند یعنی به این صورت كه گاهی یك دستور C۱-State)HALT) را اجرا می‌كند و البته بنا به احتیاج بسیار سریع دوباره فعال می‌شود، هسته دیگر در حالت C۳-State) Deep-Sleep) قرار داشته و كمترین مصرف برق را دارد.

با Deep-Sleep و Deep-Sleep به توسعه یافته Yonah حالت‌های Sleep دیگری را هم كه باعث صرفه‌جویی در برق می‌شوند را شناسایی كرده است. این حالات را هر دو هسته می‌توانند تنها در آن واحد قبول كرده و به خود بگیرند.

كاشه L۲ در Core Duo نیز قسمتی از كار را برای صرفه‌جویی در برق انجام می‌دهد. اگر پردازنده تنها كمی و یا حتی هیچگونه داده و اطلاعاتی از كاشه L۲ نخواهد، می‌تواند آن را در حافظه نگهداری كرده و بخش‌های مربوطه به كاشه L۲ را خاموش كند. در این صورت Yonah در برق كمی صرفه‌جویی كرده است.

اگر Core Duo تمام كاشه L۲ كلی را خالی كند، می‌تواند خود را به حالت توسعه یافته Deeper Sleep تبدیل كند.


Core Duo فاقد یك مورد است:

در مقایسه با پنتیوم Core Duo، M از لحاظ فنی با وجود كارایی بهتر در مولتی‌مدیا و تكنیك ظریفتری در صرفه‌جویی در برق قدم بزرگی را به جلو گذاشته است.

اما باز هم در Yonah بعضی از مشخصه‌ها كه در مدل‌های دسك‌تاپ و یا پرتابل با پردازشگر AMD وجود دارند، دیده نمی‌شود.

پنتیوم Extreme Edition برای مثال دارای Hyper-Threading-Technique علاوه بر دو هسته خود می‌باشد. اگر این پردازشگر را در كامپیوتر داشته باشید در سیستم عامل كلا چهار پردازشگر دیده می‌شود.

تكنیك مجازی كردن (Vanderpool(VT در گروه پنتیوم‌های D-۹۰۰ و پنتیوم چهار ۶۷۲ و ۶۶۲ قابل دید است اما در Yonah نه. در هر حال Yonah توانایی ۶۴ بیت را نیز كه در پردازشگرهای دسك‌تاپ دو هسته‌ای پنتیوم D و همچنین پردازشگر نوت بوك Turion ۶۴ از AMD وجود دارد، ندارد.

تمام این عملگرها را به احتمال زیاد اینتل برای جانشین Yonah به نام Merom نگه داشته است.

این پردازشگر در پاییز ۲۰۰۶ به بازار عرضه می‌شود و طرح پردازشگر آن نیز كاملا جدید بوده به گونه‌ای كه اینتل آن را "Next Generation Power-Optimized Architecture" می‌نامد.

این متد می‌خواهد بهترین خصوصیات پنتوم ۴ و پنتیوم M را در سیستمی قدرتمند و در عین حال صرفه‌جو در برق به كار برد.چیپ ست ۹۴۵


از متعلقات نسل جدید سنترینو با ۹۴۵PM و ۹۴۵GM ست‌های چیپ جدید نیز می‌باشد كه اینتل آنها را با اسم Calistoga تولید كرده است. این چیپ‌ست‌ها از حافظه DDR۲ كه با FSB با سرعت ۶۶۷ مگاهرتز كار می‌كند، پشتیبانی می‌نماید.

همانند مدل‌های قبلی، ۹۴۵PM/GM نیز با حافظه مناسب از Dual-Channel-Modus استفاده می‌كنند. به جز این، حداكثر تا چهار گیگابایت حافظه را نیز پشتیبانی می‌كند.

نوت‌بوك‌های Nap كه به عنوان جانشین‌ و یا مكملی‌برای دسك‌تاپ‌ها عمل می‌كنند، عموما با ۴۵PM تكمیل شده‌اند و دارای كارت گرافیك مخصوصی از ATI یا NVidia كه از نوع PCI-Express می‌باشند، هستند.

برای مشتریان تاجر و یا بعضی از كاربران دیگر كه ساعت باطری برایشان مهمتر از كارایی ۳D می‌باشد، سیستم عامل‌های قابل حمل با ۹۴۵GM پیشنهاد می‌شود.

این چیپ‌ست دارای یك عملكرد گرافیك نصب شده می‌باشد كه اینتل به آن نام Graphics Media Accelerator(GMA)۹۵۰ را داده است. GMA۹۵۰ با ۴۰۰ مگاهرتز كار می‌كند و نسبت به مدل قبلی خود به نام GMA۹۰۰ كمی سریعتر می‌باشد.

به جز آن، این چیپ‌ست از كیفیت تصویر HDTV نیز پشتیبانی می‌كند، اما قابل توجه است كه نمی‌تواند پردازشگر را در هنگام رمزگشایی فیلم‌های HD كه با كد H۲۶۴ فشرده شده‌اند كمك كند.

هنگام اجرا كردن فیلم‌های گفته شده از Blu-Ray یا HD-DVD باید پردازشگر همه فشار را به تنهایی تحمل كند. در نوت‌بوك‌های Napa با این چیپ‌ست، حافظه و پردازشگر اجزا دیگر تشكیل دهنده نوت‌بوك را Southbridge ICH۷M به هم مرتبط می‌كند.

ICH۷M دو انشعاب را برای دیسك درایوهای Serial-ATA و یك پورت را برای دستگاه‌های ATA به موازات آن قرار می‌دهد. در كنار توسط او ۶ انشعاب PCI-Express قابل استفاده قرار داده می‌شوند كه برای مثال اجزا تشكیل دهنده Gigabit-Ethernet و WLAN یا Express card می‌توانند از آنها استفاده كنند. به هر حال حداكثر هشت پورت USB-۲.۰ توسط ICH۷M می‌توانند وارد عمل شوند.

نسخه‌های خاصی از ICH۷M می‌خواهند در آینده در كنار تكنولوژی Matrix-Raid كه در خود اینتل وجود دارد. از ۱ و RID۰ نیز حمایت كنند.


شبكه بی‌سیم Napa: شبكه بی‌سیم مدل ۳۹۴۵ABG

پلاتفرم سنترینو جدید با شبكه بی‌سیم مدل ۳۹۴۵ABG كه در كد شركتی آن به نام "Golan" معروف است تكمیل می‌شود. این پلاتفرم مانند مدل‌های قبل از خودش شبكه‌های بی‌سیم استاندارد ۸۰۲.۱۱a و ۸۰۲.۱۱g و ۸۰۲.۱۱b را حمایت می‌كند.

فایده بزرگ:

این مدل شبكه بی‌سیم تنها نصف بزرگی مدل‌های شبكه بی‌سیم هم نوع خود را دارا می‌باشد زیرا دارای فرمت PCI-Express-Mini-Card می‌باشد.

علاوه بر این مدل ۳۹۴۵ABG انتقال اطلاعات را به جای انتقال از طریق PCI-Bus مانند مدل‌های شبكه بی‌سیم موجود در فرمت‌های Mini-PCI از طریق ارتباط سریع PCI-Express انجام می‌دهد.

به گفته اینتل مدل جدید شبكه‌های بی‌سیم بیشتر اختصاص به ارتباطات از طریق Voice-over-IP دارد تا در هنگام تلفن زدن از طریق نوت بوك كیفیت صدا بالا برده شود.

گفته شده كه مدل ۳۹۴۵ABG زیاد حساس نیست تا اختلالات میان شبكه‌ای، خللی در دریافت سیگنال بوجود آورد و همچنین مدل‌های شبكه بی‌سیم دیگری كه مشكل دارند و بر روی شبكه قرار دارند و درهم مرزی شبكه مدل جدید، انتقال اطلاعات را انجام می‌دهند و مشكلی برای او ایجاد نمی‌كنند.


چكیده مطالب:

نسل جدید Centrino قدم بزرگی را از لحاظ فنی به جلو بر می‌دارد. توسط پردازشگر Dual-Core، اینتل قول سرعت بیشتر و در عین دو هسته‌ای بودن پردازشگر مصرف برق كمتر بخصوص در نوت‌بوك‌ها را می‌دهد.

یك نوت بوك استاندارد كه بتواند ظرفیت باطری ۸ ساعته‌ای را داشته باشد، هنوز در قدرت و توانایی پلاتفرم‌های Centrino نمی‌باشد، البته این عدم توانایی به خاطر اجزا تشكیل دهنده اینتل در پرداشگرها، چیپ‌ست و مدل شبكه بی‌سیم نمی‌باشد بلكه بیشتر به تكنیك روز باطری و صفحه نمایش بستگی دارد.

ابتدا پس از تولید صفحه نمایش‌های صرفه‌جو و باطری‌های پرتوان، ظرفیت باطری نوت‌بوك‌ها می‌تواند قدمی به جلو بردارد. اینتل می‌خواهد با Yonah مرز كارایی بین كامپیوترهای دسك‌تاپ و نوت بوك را نزدیك‌تر كند بخصوص در بخش مولتی مدیا. "بدینوسیله Yonah نه تنها برای تولید كنندگان نوت بوك بلكه برای تولید كنندگان كامپیوترهای خانگی هم جالب خواهد شد". اینتل نیز می‌تواند بازار آینده را پر بار كرده و از آن بهره‌برداری كند.

Mini-PCها كه در خانه قابل استفاده هستند، می‌توانند جلوه خوبی را در مقابل پردازشگرهایی كه قدرتمند بوده در عین حال میزان كمی برق مصرف می‌كنند، از خود نشان داده و جایگزین عالی در مقابل پرداشگرهای دسك‌تاپ باشند.

موردی ناخوشایند برای خریداران نوت بوك:

خریداران نوت‌بوك باید عادت استفاده از نام پنتیوم را ترك كنند و به Core Duo و Core Solo به عنوان اسم پردازشگر عادت نمایند. قابل ذكر است كه اینتل درصدد آوردن نام‌هایی می‌باشد كه توسط آنها دیگر تفاوت بین پردازشگرهای مختلف و نسل‌های سنترینو قابل دید نخواهد بود.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
Empty spaces - what are we living for?


از دی که گذشت هیچ از او یاد مکن
فردا که نیامده است فریاد مکن
برنامده و گذشته بنیاد مکن
حالی خوش باش و عمر بر باد مکن

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان

cron