در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

قدرت و سرعت سرورها با پردازنده Core i9

توسط shadow.of.death » يکشنبه 29 آذر 1388 21:13

درست زماني که مي‌انديشيمسرعتي که از پردازنده‌هاي تازه به بازار عرضه شده اينتل دريافت کرده‌ايمبراي انجام پردازش‌ها کافي است، ناگهان اينتل خلاف آن را اثبات مي‌كند.مردم هنوز تحت تاثير شوک ورود محصولات اخير رديف پردازنده مخصوصرايانه‌هاي دسکتاپ اينتل بودند و از گيجي ضربه‌اي که با به بازار آمدنپردازنده‌هاي کم‌مصرف1 نسخه S سري Core i5 توسط اينتل، بر آن‌ها وارد شدهبود، درنيامده بودند كه با ادعاها و تعريف‌هاي اينتل در مورد کاهش مصرفانرژي اين تراشه از 95وات تا مرز کمتر از 83وات و گشايش خط توليدپردازنده‌هاي Core i5 که فناوري تقويت توربيني2 را آشکارا به نمايشدرخواهد آورد و پردازنده Core i3 که تا مرز پردازنده‌هايي با قيمت متناسببودجه عامه مصرف‌کنندگان نفوذ خواهد کرد، تحت تاثير قرار گرفتند.

عده‌اي بر اساس نقشه و نقشه‌هاي آينده اينتلبراي ورود پردازنده Core i9 Gulftown منتظر ورود آن در 3ماهه دوم سالآينده بودند که ديديم که اين پردازنده i9 شش هسته‌اي از خانواده زئون3ناگهان، بسيار غيرمنتظره و زودهنگام راهي بازار شد. اما به‌علت اين‌که فقطتعداد معدودي از نمونه‌هاي مهندسي4 اوليه اين قطعه سخت‌افزاري به بازارراه‌يافته و هنوز در مرحله آزمايش و تحقيق قرار دارد، ما به‌هيچ عنوانخريد چنين پردازنده‌اي را به شما توصيه نمي‌كنيم و منتظر اعلام رسمي زمانبه بازار آمدن نسخه اصلي آن از طرف اينتل مي‌مانيم و فقط براي آشنايي بااين پردازنده، به‌شرح مشخصات، ساختار، طراحي معماري آن مي‌پردازيم.
مشخصات پردازنده Core i9


با برخورداري از طراحي معماري 32نانومتري، اينپردازنده 6هسته‌اي از سري ES زئون است و به پايگاه و بستر فناوريوستمرگلف‌تاون5 تعلق دارد. سرعت ساعت انواع موجود فعلي آن بين 4/2 تا8/2گياهرتز است با حافظه نهان مشترک 12مگابايت از نوعL3 Cachehe  Sharedکه خلاف پردازنده‌هاي تازه به بازار آمده سري i5 و i7 اينتل که از سوکتLGA 1156 استفاده مي‌كند، سوکت مادربورد پشتيباني‌کننده آن مانند سري قبليتراشه‌هاي پردازنده i7 از نوع سوکت LGA 1366 است و مصرف برقي معادل 130واتدر مقابل مصرف انرژي 95واتي پردازنده Core i7 دارد که اسم رمز Core i9 رابه آن داده اند.
معماري پردازنده وستمرگلف تاون i9


اين پردازنده بر اساس فناوري وستمر است و اسم رمزگلف‌تاون براي آن انتخاب شده است. اسم رمز وستمر نيز خود بيانگر و نمايشدهنده سري و خط توليد ريز معماري نهالم ريزپردازنده‌هاي 32نانومتري اينتلاست. اولين خط توليد پردازنده هاي 32نانومتري بر اساس معماري نهالم اينتلکه همان خط توليد وستمر است، با توليد يک پردازنده 2هسته‌اي در 3ماههآخرسال جاري آغاز به‌کار کرده و به‌ثبت رسيده است.
اين پردازنده 32 نانومتري نوظهور، در واقع حاصلموفقيت هسته بلومفيلد است که هم‌اکنون در خدمت پردازنده‌هاي Core i7 سري920، 940، 965و 975 بي‌نهايت است و هنگامي که رسما انتشار يابد، گلف‌تاونبازار آينده رايانه‌هاي پيشرفته داراي فناوري سطح بالا و سرورهاي DP راهدف قرار خواهد داد.
به‌عنوانعضوي وابسته به اعضاي دنباله‌روي خانواده پردازنده‌هاي Core i7 بر اساسوستمر، پردازنده گلف‌تاون در يک بسته ساختاري متشکل از 6هسته پردازشگرظاهر شده است. فناوري چند نخي مجازي6
به آن اجازه مي‌دهد توانايي پردازش 12 نخ يا هستهپردازش را در يک زمان داشته باشد. همچنين گلف‌تاون با سوکت LGA 1366،مجموعه تراشه X58 Chpset منطبق است و خصوصيت TDP 130وات را به‌نمايشمي‌گذارد و زماني که رسما به بازار بيايد، تا ميزان 2x QPI گذرگاه سريعارتباط داخلي اينتل7، حافظه رم 3x DDR3 800-1066 و 12مگابايت حافظه نهانمشترک از نوعShared L3 cache  را پشتيباني خواهد كرد.
افزون بر آن، گلف‌تاون دربردارنده يک مجموعه جديداز دستورات است که به‌صورت فرضي نسبت به پردازنده‌هاي پيشين 3x يا 3برابربيشتر پردازش مقياس رمزگذاري استانداردAES  8 ارايه مي‌دهد. اين به آنمعناست که گلف‌تاون عمل شتاب دادن وتسريع رمزگذاري سخت‌افزاري برايپنهان‌سازي داده‌ها9 را انجام مي‌دهد و نه‌تنها اجرايي سريع‌تر دارد، بلکهحفاظت بيشتر و بالاتري را عليه حملات هدف‌گيرنده نرم‌افزاري به‌نمايشمي‌گذارد. همچنين، زمان نهفتگي و رکود را در مجازي‌سازي10 در گذار وانتقال کاهش مي‌دهد که آن را بايد مديون امتداد و تعميم بيشتر مجازي‌سازيبر اساس سخت‌افزار دانست.
آزمايش‌هاي اوليه روي پردازنده Core i9


پيشرفت اين نوع پردازنده Core i9 گلف‌تاون مزايايگوناگوني براي آن به‌ارمغان آورده است. با وجود اين‌که هنوز رسما مادربوردپشتيباني شده‌اي براي اين پردازنده i9 معرفي و درنظر گرفته نشده است، اماافراد علاقه‌مند و پيشتاز، آن را با انواع مادربوردهاي داراي مجموعه تراشهX58 آزمايش كرده‌اند و دريافته‌اند که i9 روي 3نوع مادربورد کار کرده وخوب جواب مي‌دهد که عبارتند از: مادربوردهاي گيگابايت EX58-Extreme،ايسوسASUS Rampage II Gene  و ايسوس P6T SE که اين موهبت را بايد مديونتناسب و تطابق اين پردازنده با سوکت LGA 1366 دانست.
البته بايوس‌هاي11 اين مادربوردها هنوز برايپردازنده i9 گلف‌تاون بهينه‌سازي نشده‌اند. بنابراين مواجه شدن با مسايل ومشکلات کارآيي در موارد مختلف مخصوصا در بخش حافظه اجتناب‌ناپذير خواهدبود. در کل نتايج آزمايش‌ها نسان مي‌دهد که نقش خود را چنان خوب ايفامي‌كند كه علاقه‌مندان آن 2هسته پردازنده اضافي برخوردار از ويژگي چندنخي12 را نااميد نکند. در اين ميان، برنامه‌هاي کاربردي نيازمند ويژگيچندنخي بهره چشمگير و واقعا تاثيرگذاري از ضربه و تکان حاصله از افزايش50درصدي هسته‌هاي پردازنده برده‌اند.

نتايج اوليه آزمايش‌هاي معين و استانداردسخت‌افزاري و نرم‌افزاري يا آزمايش‌هاي ميز آزمايش مقايسه‌اي13، پردازندهشگفت‌انگيزي از خانواده Westmere Gulftown اينتل را به کاربران معرفيمي‌کنند.
جمع بندي


افزايش هسته‌هاي پردازشگر از 4 به 6 هسته، تاثيريمستقيم در افزايش قابل ملاحظه سرعت براي آن دسته از برنامه‌هاي کاربردي کهقادر به استفاده از پردازشگرهاي چندهسته‌اي داراي توانايي انجامپردازش‌هاي متعدد هستند، بر جاي گذاشته است. در انجام وظايفي مانندمدل‌سازي 3بعدي و كدگذاري فايل‌هاي ويديويي نيز يک پردازنده Core i9گلف‌تاون  8/2گيگاهرتزي در مقايسه با پردازنده ديگر Core i7 باسرعت ساعتيمشابه، 50درصد سريع‌تر عمل مي‌کند. اما به اقتضاي طبيعت بستر و پايگاهفناوري i9، کارآيي حافظه پيش‌بيني شده براي آن، چندان بالا و در حدسخت‌افزارهاي پردازنده مولد ديگر از همين خانواده نيست و بر اين اساس،سرعت حافظه‌ آن کمتر از انواع Quad core است.
البته انتظار نمي‌رود اينتلCore i9  را پيش ازژانويه 2010 راهي بازار کند و قيمت آن نيز چندان ارزان نخواهد بود. حالبايد منتظر ماند و ديد AMD چه  نوع پردازنده 6هسته‌اي را در سال 2010 بهبازارمعرفي خواهد کرد.
پي‌نوشت‌ها
1. Low Powered
2. Turbo Boost
3. Xeon
4. Engineering samples (ES)
5. Westmere Gulftwn
6. Hyper threading
7. Quick Path Interconnect
8. Advanced encryption standard
9. Hardware accelerated encryption
10.Virtualization
11. Bios
12. Hyperthreaded Cores
13. Benchmark
منابع
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shadow.of.death تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان