مقالات اقتصادی : همبستگی بازارهای مالی جهان (Correlation)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 627
تاریخ عضویت: شنبه 8 مهر 1385, 10:58 am
محل اقامت: ناوگان منطقه دوم
سپاس‌های ارسالی: 398 بار
سپاس‌های دریافتی: 226 بار
تماس:

مقالات اقتصادی : همبستگی بازارهای مالی جهان (Correlation)

پست توسط Yasser » دو شنبه 11 دی 1385, 11:09 am

  همبستگی بازارهای مالی جهان (Correlation) 


این مقاله بازنویسی مقاله ایست که قبلاً توسط خشایار امینی از مدیران وبسایت سرمایه که در امر تحلیل تکنیکال بازار ارز فعالیت دارند در آن سایت منتشر شده بود.
با توجه به علاقه دوستان و جذابیت بحث سعی در ساده سازی و بازنویسی آن شد که امید است مورد توجه قرار گیرد.
یاسر


یكی از مسائل بسیار قابل توجه در عرصه بازارهای مالی رابطه تنگاتنگ قیمت كالاها و ارزش ارزهای كشورهای مختلف جهان با یكدیگر است بطوریكه در هیچ بازاری نمی توان منفرد عمل كرد و به اخبار و اطلاعات مربوط به آن كالا یا ارز بسنده كرد و باید اطلاعات جامعی را اگر نگوییم از تمام كالاها، لااقل از تعداد قابل توجهی از آنها را گردآوری و تحلیل كرد تا به نتیجه ای مطلوب رسید.
البته در اینجا ذكر این نكته خالی از لطف نیست كه چه در مورد رابطه دلار و نفت كه در مقالات قبلی به آن پرداخته شد و چه درباره مسائلی كه در ادامه مطرح می شود باید این نكته را در نظر گرفت كه رابطه بین ارزها و كالاهای حساس مثل نفت و طلا صرفا یكی از چندین پارامتر تاثیر گذار است و چه بسا در شرایط خاص این ملاحظات از طرف بازیگران بازار نادیده گرفته شود. تشخیص اینكه در چه شرایطی این روابط محكم و استوار است و در چه شرایطی سست و ناپایدار ، به عهده تحلیلگران بازارهای مالی است و این مهم خود امری دشوار است.

در این مقاله سعی شده به بخش كوچكی از مسئله پیوستگی (correlation) بین بازارهای مالی جهان پرداخته شود و بعنوان شروع كار رابطه نفت و طلا و ارزهای كشورهای مختلف من جمله دلار امریكا، یورو، ین، پوند، دلار استرالیا، فرانك سویس و... مورد بررسی قرار گرفته است.

ابتدا از نفت شروع می كنیم:
بازار نفت یكی از اصلی ترین بازارهای جهانی است كه معمولا در رابطه با دیگر بازارها پیشرو است (Leader). به عبارت دیگر تغییرات نفت موجب تحول در دیگر بازارها از جمله ارز می شود و عكس این موضوع معمولا صادق نیست. این مسئله اهمیت بررسی تحولات نفت را دو چندان می كند.
عوامل تاثیر گذار بر قیمت نفت خارج از بازار های مالی هستند و بیشتر به مسائل سیاسی جاری در كشورهای تولید كننده و به تقاضا از طرف مصرف كنندگان بزرگ مثل چین و هند و ایالات متحده مربوط می شود.
اما تغییرات قیمت نفت تاثیر شدیدی بر بازارهای مالی دارد. بر اثر گران شدن نفت سهام بسیاری از شركتها و ارزهای رایج ضربه می بینند كه از آن میان می توان به سهام شركتهای اتومبیل سازی اشاره كرد كه قیمت نفت از فاكتورهای تاثیر گذار بر آنها است. نفت در بازار ارز نیز تاثیر خود را می گذارد و با گران شدن نفت ارز رایج كشورهایی كه مصرف كنندگان بزرگ نفت هستند با كاهش ارزش روبرو می شود كه از بین آنها می توان به دلار و ین اشاره كرد.
امریكا به عنوان بزرگترین مصرف كننده نفت، اقتصادی بشدت حساس در برابر نفت دارد و اگرچه در این مقاله قصد بحث در مورد تاریخ حضور امریكا در خاورمیانه را ندارد اما نگاهی اجمالی به تاریخ معاصر این منطقه ژئوپلیتیك نشاندهنده میزان حساسیت امریكا به مسئله نفت است.
این حساسیت را در پول رسمی این كشور، دلار، نیز می توان مشاهده كرد. به عنوان مثال سال گذشته پس از طوفان كاترینا و اثرات مخربی كه بر پالایشگاههای كلیدی امریكا وارد آمد دلار نیز متاثر از قیمت نفت حركت می كرد و با بالاتر رفتن آن ضعیف تر می شد.
ین ارز رایج سرزمین آفتاب تابان از بزرگترین قربانیان نفت است. ژاپن بیش از 98 درصد از نفت خود را از خارج از مرزهای خود وارد می كند واقتصادی بشدت وابسته به نفت دارد به همین دلیل نسبت به افزایش قیمت نفت از خود حساسیت نشان می دهد.
از دیگر ارزهایی كه به تغییرات قیمت نفت از خود حساسیت نشان می دهند می توان به دلار كانادا اشاره كرد كه بر خلاف دلار و ین از افزایش ارزش این ماده ژئوپلیتیك سود می برد. كانادا از صادر كنندگان نفت است و كاملا طبیعی است كه بر اثر بالارفتن قیمت نفت اقصاد قویتر و در نتیجه ارز قویتری داشته باشد به طوریكه دلار كانادا در سالهای اخیر كه قیمت نفت رو به رشد است و تنها از اواسط سال 2003 تا كنون از حدود 24 دلار به حوالی 75 دلار رسیده است، رشد شدیدی را تجربه كرده و با شیب تندی در برابر دلار امریكا صعود كرده بطوریكه زوج ارز USD/CAD در دهم می سال جاری به مرز 1.10سقوط كرد (چون دلار كانادا در مخرج كسر قرار دارد هرچه این عدد كمتر باشد به معنی قویتر بود دلار كانادا است) و این در حالی است كه این نرخ برابری از اوایل سال 1978 تاکنون بیسابقه بوده است.
از دیگر كالاهای حیاتی و بسیار مهم در عرصه مبادلات جهانی كه نفت تاثیر زیادی بر آن دارد می توان به طلا اشاره كرد.
بالا رفتن قیمت نفت موجب افزایش تورم جهانی می شود و در این شرایط سرمایه گذاران علاقه مند هستند تا سرمایه خود را به چیزی تبدیل كنند تا بیشترین مقاومت را در برابر افزایش تورم داشته باشد، طلا یكی از بهترین انتخابهای آنان است و به همین دلیل تقاضا برای طلا بالا رفته و موجب گرانی آن می شود.
از طرف دیگر طلا و نفت عوامل تاثیر گذار مشترك یكسانی دارند كه موجب می شود قیمت این دو كالای حیاتی هم جهت باشد. به عنوان مثال تنشهای منطقه ای علی الخصوص در خاورمیانه هم باعث بالا رفتن قیمت نفت و هم طلا می شود.
تاثیرگذاری قیمت نفت بر طلا موجب می شود تا نفت بصورت غیر مستقیم بر بسیاری دیگر از كالاها، سهام شركتها و ارزهای رایج كشورهای مختلف تاثیر بگذارد.

امید است که این سلسله مقالات و مقالات بخش اقتصادی موجب توجه کاربران به این بخش و بحث در آن شده و زمینه گسترش انجمن در این بعد نیز فراهم شده و با جذب متخصصین و دانایان فن از منابع مطرح در این زمینه گردد.

درج نظرات شما باعث دلگرمی و نیز درک سمت و سوی بهتر علایق شما خوانندگان محترم خواهد بود.
یاسر
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”