EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

New Member
پست: 5
تاریخ عضویت: چهار شنبه 17 تیر 1388, 1:49 am
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط Antenen » دو شنبه 29 تیر 1388, 12:08 am

دقیقا خودتون رو بذارید جای مسافرین پرواز توپولوف 154

بعد از اینکه چمدان ها رو تحویل دادند و بلیط ها اوکی شد همه مسافرین با خوشحالی سوار هواپیما شدند

مهمانداران توپولوف ضمن خوش امد گوئی به تک تک مسافران کنار درب ورودی هواپیما
مسافرین با خوشحالی جای صندلی خود را پیدا کردند

خلبان قبل از تیک آف اسم خود و مهندس پرواز را اعلام کرده و مهماندار ضمن صلوات بر محمد نبی و ذکر دعا برای حفظ سلامتی مسافرین هواپیما شروع به تیک آف میکند و در ارتفا ع 33000 پائی قرار گرفته و مهمانداران شروع به پذیرائی هستند که ناگهان هواپیما به ارتفاع 28000 پائی و حوالی دشت قزوین بعد از 16 دقیقه پرواز نوک هواپیما آرام آرام به سمت پایین رفته و دم هواپیما به سمت بالا قرار میگیرد در حالیکه در عرض 2 دقیقه از ارتفاع 28000 پائی به سمت پایین با سرعت در حال سقوط بوده مسافرین بجای اشک .خون گریه کرده و به شدت دعا میکنند تا بعد زا 2 دقیقه جان خود را در انقجار عظیم میبینند و

خداحافظ زندگی


آری من هم خودم را جای مسافرین فرض کردم و گریه کردم

نوشته خودم

Captain II
Captain II
پست: 122
تاریخ عضویت: پنج شنبه 17 بهمن 1387, 9:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 289 بار
سپاس‌های دریافتی: 1423 بار
تماس:

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط Mohammad Razzazan » دو شنبه 29 تیر 1388, 2:28 pm

بيانيه انجمن ملي پرواز درباره سانحه اخير

يافتن علت دقيق سوانح پروازي و شناسايي عوامل موثر در حادثه جزء يکي از تخصصي ترين امور بوده و قطعاً رسيدگي به اين موضوع بايستي توسط گروهي متشکل از کارشناسان سازمان هواپيمايي کشوري، کارخانه سازنده و اساتيد دوره ديده باز آوري اطلاعات فني هواپيما و ساير متخصيص صورت پذيرد، كه با گمانه زني هاي بي مورد نتيجه اي حاصل نخواهد گرديد.

قطعاً سازمان هواپيمايي کشوري ايران در اين راستا اقدامات لازم را انجام داده و به رسم امانتداري اطلاعات دقيق سانحه، نحوه شکل گيري حادثه و اقدامات لازم جهت جلوگيري از اين گونه حوادث را به اطلاع خانواده سانحه ديدگان و عموم مردم خواهد رسانيد و در كنار ساير دستگاه هاي دولتي و شركت هواپيمائي كاسپين آنها را در جهت احقاق حقوق خود ياري رسان و پشتيبان خواهد بود.

از سوي ديگر سوانح به وجود آمده در سالهاي اخير از نظر خسارت و شدت حوادث، ضربه هاي جبران ناپذيري بر پيکره مدني جامعه ايران وارد کرده است. تشكيك در استفاده از سيستم حمل و نقل هوائي در سطح جامعه، بي اعتمادي به خدمه پروازي، ناديده گرفتن زحمات وتلاش هاي شبانه روزي کادر پرواز اعم ازخلبانان،مهندسين پرواز، مهمانداران، متخصصين تعمير ونگهداري، كارشناسان برج مراقبت، پرسنل فرودگاهي و ساير متخصصين هوانوردي نتيجه اثرات سوء اين حوادث درسطح عمومي جامعه مي باشد درحالي که به جرات مي توان گفت خدمات ارزنده جامعه هوانوردي ايران در سالهاي اخير به دليل تحريم هاي ناجوانمردانه کشورهاي غربي عليه ايران درنوع خود بي نظير و بي همتا مي باشد.

انجمن ملي پرواز به عنوان يك انجمن مردم نهاد غير دولتي و غير سياسي آمادگي خود را جهت پيگيري اقدامات زير از طريق ابزارهاي قانوني اعلام مي نمايد:

1- پيگيري حقوق مدني و اجتماعي متخصيصن جامعه هوانوردي، سانحه ديدگان پرواز اعم از خدمه پروازي و مسافرين و يا هر فرد آسيب ديده در سوانح هوائي از طريق مجاري قانوني.

2- پيگيري در جهت شفاف سازي اطلاعات ارائه شده از طرف دستگاه هاي دولتي در سوانح هوائي و اقدامات انجام شده جهت جلوگيري از تكرار سوانح.

3- اطلاع رساني و آگاه كردن مردم از حقوق قانوني ايجاد شده در استفاده از سيستم حمل و نقل هوائي.

4- پيگيري اثرات تحريم هاي ناجوانمردانه در صنعت هوانوردي از طريق برگزاري "همايش ملي صنعت هوانوردي درزمان تحريم" و تهيه تومار امضاء شده از اكثريت جامعه هوانوردي و استفاده كنندگان از حمل و نقل هوائي و ارائه به سازمان هاي بين المللي و مدافع حقوق بشر و تلاش براي رفع تحريم ها از حوزه هوانوردي به دليل اثرات سوئي كه بر عموم مردم ايران و خدمه پروازي وارد مي گردد.

در خاتمه انجمن ملي پرواز ضمن تسليت مجدد به تمامي سانحه ديدگان اخير اميداوار است با پشتيباني و حمايت بي دريغ متخصصين هوانوردي خصوصا خلبانان اين سرزمين به عنوان راهبران اين حرفه در راه رشد صنعت هوانوردي اساسي ترين گامها برداشته شده و شاهد پرواز بدون سانحه هواپيماهاي ايراني درآسمان بيكران آفريدگار باشيم.

منبع تابناک
============================

امیدوارم علی رغم همه مشکلات انجمن ملی پرواز با تلاش های استاد ایرانمنش عزیز بتونه جایگاه خودشو در هوانوردی ایران پیدا کنه.
سایت انجمن: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[FONT=Verdana]IRANIAN SPOTTERS 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه 24 فروردین 1387, 11:03 pm
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط yasermym » سه شنبه 30 تیر 1388, 1:01 pm

سفير ايران در روسيه در گفتگو با فارس:
 
[HIGHLIGHT=#ddd9c3]«توپولوف» هواپيمايي امن و آمار سقوط آن از «ايرباس» كم‌تر است  
 
خبرگزاري فارس: سفير جمهوري اسلامي ايران در روسيه «توپولوف» را هواپيماي بسيار امني خواند كه آمار سقوط آن در مقايسه با تعداد پروازهايش در دنيا از «ايرباس» كم‌تر است.  
 
 
 تصویر 


«سيد محمودرضا سجادي» سفير جمهوري اسلامي ايران در روسيه در گفتگو با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس درباره هواپيماي توپولوف خطوط هوايي كاسپين كه هفته گذشته در نزديكي قزوين سقوط كرد، با بيان اينكه بايد منتظر نتايج كارشناسي و ارزيابي‌هاي فني درباره علت سقوط اين هواپيما باشيم، يادآور شد: هيچ سيستم ساخت بشر صددرصد نيست، مدتي پيش نيز هواپيماي ايرباس فرانسوي در اقيانوس سقوط كرد و همه سرنشينان آن كشته شدند.
وي توپولوف را هواپيماي بسيار امني خواند كه آمار سقوط آن در مقايسه با تعداد پروازهايش در دنيا از ايرباس كم‌تر است و افزود: يك هيئت كارشناسي از روسيه بدين منظور به ايران عزيمت كرده تا به همراه كارشناسان سازمان هواپيمايي كشوري و با استفاده از جعبه سياه هواپيما بررسي‌ها را انجام و علت قطعي سقوط را مشخص كنند.
سجادي پيش از اين نيز در گفتگويي با خبرنگار فارس هواپيماي توپولوف 154 را جزو ‌امن‌ترين هواپيماهاي دنيا دانست و گفت: شما اگر در مسيرهاي داخلي روسيه، سوار توپولوف‌هاي 154 ‌شويد در خواهيد يافت كه به هيچ وجه از لحاظ زيبايي و راحتي با ايرباس فرقي ندارند. متأسفانه توپولف در ايران به بدترين وجه، عرضه مي‌شود، موكت‌هاي كثيف، صندلي‌هاي نزديك به هم، قيمت آزاد بليط و .... و نيز تصادفاتي كه به اصل هواپيما ارتباطي نداشت، همه دست به دست هم دادند تا تصويري ترسناك از اين هواپيما ارائه دهند. در حالي كه توپولف 154 جزو امن‌ترين هواپيماهاي دنياست. از لحاظ اقتصادي هم به صرفه است و تنها هواپيمايي كه در خطوط ايران سود مي‌دهد، اين هواپيماست.

...

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

تصویر

 [FONT=tahoma, Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif][COLOR=#444444]==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
==================================    

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21361 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط SAMAN » سه شنبه 30 تیر 1388, 4:17 pm

سجادي پيش از اين نيز در گفتگويي با خبرنگار فارس هواپيماي توپولوف 154 راجزو ‌امن‌ترين هواپيماهاي دنيا دانست و گفت: شما اگر در مسيرهاي داخليروسيه، سوار توپولوف‌هاي 154 ‌شويد در خواهيد يافت كه به هيچ وجه از لحاظزيبايي و راحتي با ايرباس فرقي ندارند


از دید این اقایان بله!!!! تصویر تصویر هیچ مشکلی نیست! تصویر واقعا که!

ترس از روسیه کمونیست!!
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1297
تاریخ عضویت: شنبه 15 تیر 1387, 10:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 1856 بار
سپاس‌های دریافتی: 3544 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط sand_fighter » سه شنبه 30 تیر 1388, 4:49 pm

فرق بین توپولف 154 و ایرباس این هست که تو دنیا چندین مدل ایرباس است که هرکدام دارای تعداد سقوط های خودش است و هرکدام تعدادی بیشتر از 154 ساخته شده است ! ولی اینا دارن کل اونارو با 154 مقایسه میکنند واقعا که !

-
پست: 102
تاریخ عضویت: پنج شنبه 18 تیر 1388, 10:09 pm
سپاس‌های ارسالی: 233 بار
سپاس‌های دریافتی: 251 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط pinpin747 » سه شنبه 30 تیر 1388, 7:25 pm

یک سوال داشتم...
سفیر ایران در روسیه از تعریف کردن از توپولف روسی چه سودی میبرند؟
این چه حرفیست که در عالم بالاست بهشت

هر کجا وقت خوش افتاد همانجاست بهشت

دوزخ از تیرگیء حال درون تو بود

گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22519 بار
سپاس‌های دریافتی: 14740 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط Shahbaz » سه شنبه 30 تیر 1388, 11:02 pm

 قرآن جيبي يكي از مسافران توپولوف سالم ماند 

  از سقوط مرگبار هواپيماي توپولوف 154 متعلق به شركت هواپيمايي كاسپين كه منجر به كشته شدن 168 مسافر و خدمه آن شد، جمعي از كارشناسان و تيم بررسي اين سانحه به بررسي اشياء و وسايل باقيمانده از اين سقوط پرداختند كه در نهايت تعجب يك قرآن جيبي سالم كشف شد.
اين قرآن جيبي متعلق به يكي از مسافران اين هواپيما به نام هادي نياقي است و در صفحه نخست آن نوشته شده: نياقي، عراق، كاظمين، 18 تيرماه 1384 و نهم جمادي الاول 1424.
با آنكه شدت اين سقوط به گونه‌اي بود كه هيچ قطعه‌اي از اين هواپيما و يا از وسايل مسافران بر اثر انفجار باقي نمانده، جز بدنه چرمي كه مقدار كمي از آن سوخته شده مابقي قرآن كريم به طور كامل سالم بوده و هيچ آسيبي به آن نرسيده است.   
قرار است اين قرآن جيبي به خانواده اين مرحوم تحويل داده شود. 


  
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک شنبه 17 آذر 1387, 11:02 am
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21530 بار
تماس:

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط sokuteasemuni » سه شنبه 30 تیر 1388, 11:38 pm

تصوير قرآن مذكور در خبر بالا :

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21361 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 31 تیر 1388, 10:36 am

واقعا هر انسانی با دیدن این صحنه متحیر می شود. البته زیاد هم جای تعجب ندارد چون این ها همه نشان از مصونیت قرآن است.

 انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون

[SIZE=85]سوره حجر آیه نهم
  
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: چهار شنبه 31 تیر 1388, 12:36 pm

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط parvaz2 » چهار شنبه 31 تیر 1388, 12:55 pm

باز هم یه سقوط دیگه !!!!
چرا هواپیماهای ایران استاندارد نیست؟؟؟؟
من خودم یکی هستم که مدتها در صنعت هواپیمایی کار کردم.هیچکدوم از هواپیماهایی که در ایران کار می کنند استاندارد نیست.در کلاس سرسره نجات ایران ایر سرسره به محض باز شدن ترکید!!!!!فکر کنید اگه تو موقعیت اضطراری این اتفاق می افتاد جون چند نفر تلف می شد؟؟؟؟؟؟یا در پرواز ایران ایرتور کپسول اکسیژن خالی بود!و هزاران هزار اتفاقی که هر روز اتفاق می افته.
من که از این شغل خطرناک کنار کشیدم ولی خدا به بقیه رحم کنه

New Member
پست: 5
تاریخ عضویت: چهار شنبه 17 تیر 1388, 1:49 am
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط Antenen » چهار شنبه 31 تیر 1388, 7:36 pm

شوخی شوخی با هواپیما هم شوخی

دروغ سر جان انسان ها بستن عذاب دنیا و آخرت رو داره

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22519 بار
سپاس‌های دریافتی: 14740 بار

Re: EP-CPG توپولف کاسپین سقوط کرد...

پست توسط Shahbaz » چهار شنبه 31 تیر 1388, 8:03 pm

 
بازخواني FDR هواپيماي سانحه ديده حداقل يک هفته نياز دارد  

  كارگروه ويژه بررسي سانحه هوايي اخير گفت : با توجه به پايان ترميم و بازسازي نوار اطلاعات فني هواپيما ( FDR ) ، بازخواني آن حداقل يک هفته نياز دارد.
احمد مجيدي در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزي خبر افزود : کارشناسان سازمان هواپيمايي کشوري و کارشناسان روسي تلاش مي کنند در مدت يک هفته اطلاعات اين جعبه سياه را بازخواني کنند که اگر موفق نشوند به روسيه منتقل خواهد شد.
وي با بيان اينکه احتمال يافتن جعبه مكالمات خلبان توپولوف بسيار ضعيف است ؛گفت : كارشناسان همچنان در محل در حال بررسي ها و يافتن نوار مکالمه كابين خلبان (CVR) هستند.
اين مقام مسئول افزود : تاكنون هيچ اثري از قطعات اتاق خلبان پيدا نشده است.
معاون مديريت بحران وزير راه و ترابري گفت :  
  حادثه را كارگروه ويژه بررسي سانحه كاملا حفاظت کرده اند و هيئت كارشناسان اين كارگروه همانند باستان ‌شناسان در حال بررسي جزء به جزء محل سانحه براي يافتن ديگر قطعات هواپيما هستند.
رئيس كارگروه ويژه بررسي سانحه هوايي اخير تاکيد کرد : روند بررسي اين سانحه مطابق با مقررات بين المللي است و هيچ تفاوتي با سوانح قبلي ندارد.
مجيدي گفت : مسئولان وزارت راه و ترابري و هواپيمايي کشور نيز مانند خانواده هاي بازماندگان و مردم ايران از اين سانحه ،‌ متاثر و داغدار هستند.
معاون بحران وزير راه و ترابري افزود : در بررسي سوانح هوايي که در گذشته مسئوليت داشتم همه مراحل به همين صورت بوده است و جامعه ارامنه نيز مانند ساير مردم کشور مورد احترام هستند.
مجيدي با اشاره به اينکه به دنبال علل واقعي سانحه هستيم تا نقاط ضعف احتمالي را برطرف کنيم ؛ گفت : اغلب مهندسان و نيروهاي فني شرکت هواپيمايي کاسپين از هموطنان ارامنه و افراد مجرب و متخصص هستند و دو کادر فني پرواز سانحه ديده نيز از جمله آنها بودند.
رئيس كارگروه ويژه بررسي اين سانحه خاطرنشان کرد : کادر فني هواپيمايي کاسپين همگي افراد متخصص و مجرب از جامعه ارامنه کشور و با سوابق بالاي 15 سال هستند ؛ اما همه مسايل در بروز سانحه هوايي قابل پيش بيني نيست.
مجيدي گفت : اطمينان داريم هواپيما هنگام برخاستن از باند فرودگاه کاملا سالم بوده اما اينکه چرا سانحه اتفاق افتاده است منتظر نتايج بررسي هاي کارشناسي هستيم.
معاون وزير راه و ترابري با بيان اينکه در سانحه هواپيماي ايرباس خطوط هوايي فرانسه با عمر 2 سال هم ، هنوز علتي يافت نشده است ، گفت : در هواپيمايي که تعميرات اساسي شده است ، براي بازرسي مجدد ، عمر کاري مشخص مي شود و تا پايان زمان تعيين شده ؛ مي تواند فعاليت کند.
مجيدي گفت : 
 موتور هاي اين هواپيماي سانحه ديده تا زمان بازرسي مجدد ، 5 هزار ساعت ديگر مي توانست کار کند و 2 موتور آن بالاي 4 هزار ساعت و يکي هم تا 1800 ساعت ديگر براي بازرسي مجدد مهلت داشت.
رئيس كارگروه ويژه بررسي سانحه هوايي تصريح کرد :  
  توپولف مشمول تحريم هم نيست و قطعات نو آن به راحتي تهيه و جايگزين مي شود ؛ در حالي که در هواپيماهاي نوع غربي مجبور به تعمير قطعات هستيم.
وي در خصوص برخي اظهار نظرها در خصوص معتبر نبودن گواهينامه استاندارد پرواز هواپيماي سانحه ديده تا سال 2010 ميلادي گفت : امکان ندارد و هيچ کشوري نمي تواند چنين تخلفي بکند.
رئيس كارگروه ويژه بررسي سانحه هواپيماي متعلق به شرکت هواپيمايي کاسپين گفت : همه فعاليت هاي حمل و نقل هوايي کشورها از جمله ايران زير نظارت سازمان جهاني هواپيمايي ( ايکائو ) است و در خصوص علل سانحه اخير هم بايد به سازمان بين المللي هواپيمايي حتي سازمان هوانوردي اروپا پاسخگو باشيم .
مجيدي خاطرنشان کرد : قوانين بين المللي هواپيمايي به صورت جدي در ايران رعايت ؛ کنترل و نظارت مي شود و مورد تاييد سازمان هاي مربوط بين المللي است.
بنا بر اين گزارش ؛ سرپرست سازمان هواپيمايي کشوري نيز اعلام کرد با بازسازي کامل نوار ضبط شده ، کار بازخواني اطلاعات فني موتور هواپيماي سانحه ديده با همکاري کارشناسان ايراني و روسي تسهيل شده و سرعت بيشتري گرفته است.
محمدعلي ايلخاني گفت: اميدواريم با هماهنگي ها و جديتي که در بررسي سانحه به وجود آمده و با استخراج محتويات اف دي آر هواپيما ؛ نتيجه نهايي هرچه زودتر مشخص شود.
يک فروند هواپيماي توپولف 154 متعلق به شرکت هواپيمايي کاسپين با 168 سرنشين 24 تير ماه در محدوده شهرستان قزوين دچار سانحه شد که بر اثر اين سانحه همگي سرنشينان که تعدادي از آنها از ارامنه کشور بودند جان باختند. 


  مرکزي خبر  
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”