در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Captain

Captain

نماد کاربر
542

تشکر کرده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 19 اسفند 1385 19:01

آرشيو سپاس: 334 مرتبه در 94 پست

تفاوت cpu intel core 2 duo و core 2 extreme در چیست ؟

توسط Azadi.Isatis » جمعه 2 اسفند 1387 10:52

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دوستان عزیزم

سوالی داشتم در مورد cpu intel
می خواستم ببینم چه تفاوت هایی بین cpu intel core 2 duo  و  core 2 extreme  وجود دارد ؟
در ضمن پیشنهاد شما کدام یک است ؟
اما این موضوع ناگفته نماند که من می خواهم کارهای گرافیکی سنگین و render کردن فیلم را انجام دهم
برای هر چیز زکاتی است  و زکات علم نشر دادن آن است.

الهی
مرا لیاقت بهشت نیست و طاقت دوزخ نیز ندارم. اکنون تو خود دانی و کرم تو.

Captain

Captain

نماد کاربر
875

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 4 بهمن 1387 19:36

شهرکرد

آرشيو سپاس: 4135 مرتبه در 752 پست

Re: تفاوت cpu intel core 2 duo و core 2 extreme در چیست ؟

توسط sayeh_roshan_1988 » جمعه 2 اسفند 1387 13:53

سلام . لطفا با دقت به تصویر ذیل نگاهی بیندازید ؛ در ضمن به لینک زیر نیز سری بزنید .
forum-f17/dual-core-core-2-duo-t52592-12.html?sk=a

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sayeh_roshan_1988 تشکر کرده اند:
Solver

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
64

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 28 بهمن 1385 16:39

آرشيو سپاس: 17 مرتبه در 11 پست

توسط B2 Spirit » جمعه 16 اسفند 1387 23:38

core 2 dou دو هسته ای و دارای مدل های متفاوتی است
core 2 extreme سری خاص چهار هسته ای است با cache بالا و البته قیمت بالا
برای کار گرافیکی و رندر کردن سی پی یو های AMD بهتر عمل می کنند
همچنین کارت گرافیگ نقش مهمی داره و می تونه رندر های سنگین رو انجام بده

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب B2 Spirit تشکر کرده اند:
Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » شنبه 17 اسفند 1387 00:41

دوستان اطلاعات خوبی دادند.

به نظر من بد نیست پیش از خرید یک بررسی روی سیستم پیشنهادی ارائه شده توسط نرم افزارهایی که عمدتاً باهاشون کار میکنید داشته باشید این ساده ترین راه برای دست یابی به مناسب ترین سیستم هست.  :D

هرچند AMD پردازش را با موانع کمتری انجام میده اما مادربردهای پشتیبانی کننده از اون اکثراً دارای چیپست (پل جنوبی) VIA می باشند نه Intel و این امر موجبات ناسازگاری برخی کارت های گرافیک را فراهم می آورد.

به عنوان مثال در کار دوربین مدار بسته که نیازمند گرافیک خوب (متوسط رو به بالا نه عالی) هست، استفاده از مادربردهایی که از چیپست VIA استفاده می کنند و عمدتاً پردازگشر AMD نیز دارند، در بسیاری از موارد موجب عدم کارکرد مناسب و یا کیفیت پایین تصویر Live میباشد.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

سه شنبه 19 تیر 1386 13:08

آرشيو سپاس: 1235 مرتبه در 259 پست

توسط Frogfoot » شنبه 17 اسفند 1387 01:08

هرچند AMD پردازش را با موانع کمتری انجام میده

منظورتون از موانع کمتر چی هست؟

اما مادربردهای پشتیبانی کننده از اون اکثراً دارای چیپست (پل جنوبی) VIA می باشند نه Intel و این امر موجبات ناسازگاری برخی کارت های گرافیک را فراهم می آورد.

مدل های مطرح مادربردهای AMD عمدتا از چیپ ست های nForce ساخت NVIDIA استفاده می کنند، نه چیپ ست های VIA.

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 17 اسفند 1387 01:19

Frogfoot,  جان

منظورم از موانع نحوه ارتباط با رم و مادربرد هست.

در مورد این موضوع بیشتر منظور من چیپست VIA بود. البته ساختار چیپست های nVIDIA هم همانند ساختار Intel هست و تنها برند آن متفاوت است. بنده عمده مادربرد های با چیپست VIA را با سوکت AMD دیدم البته نمونه های اینتل هم دیدم.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

توسط Frogfoot » شنبه 17 اسفند 1387 01:36

البته ساختار چیپست های nVIDIA هم همانند ساختار Intel هست و تنها برند آن متفاوت است.

اینطوری نیست. چیپ ست های NVIDIA و Intel دو محصول کاملا متفاوت هستند، و تفاوتشان تنها در برند نیست! Intel به عنوان یک شرکت ساخت CPU، پلت فرم CPUهای خودش را هم عمدتا خودش میسازد، برای همین هم معمولا برای CPUهای اینتل مادربردهایی با چیپ ست های Intel در بازار پیدا می شوند. AMD سیاست متفاوتی از اینتل دارد، و معمولا برای CPUهای خودش چیپ ست طراحی نمی کند، و این را برعهده سایر شرکت ها می گذارد. برای همین هم شرکت هایی مثل NVIDIA یا VIA در عرصه ساخت چیپ ست برای CPUهای AMD فعال تر هستند.
چیپ ست های NVIDIA، با توجه به اینکه این شرکت بزرگترین شرکت تولید کننده چیپ های گرافیکی در دنیا محسوب می شود، بالاترین کارایی و امکانات را در حال حاضر برای مادربردهای برپایه CPUهای AMD فراهم می کنند. محبوبیت زیاد چیپ ست های NVIDIA در سیستم های برپایه AMD، و کارایی بالای این چیپ ست ها باعث شد که NVIDIA چیپ ست هایی برای سیستم های بر پایه CPUهای اینتل هم ارائه کند، ولی این چیپ ست ها در آن سیستم ها توفیق چندانی بدست نیاوردند، چون اینتل خودش بزرگترین تولید کننده چیپ ست برای CPUهای خودش هست، و چیپ ست های این شرکت در زمان کمتری از قابلیت های جدید CPU تولید شده اینتل پشتیبانی می کنند. یکی از مسائلی که در سیستم های برپایه CPUهای اینتل بسیار مشهود هست، تغییرات مداوم چیپ ست و عدم سازگاری این چیپ ست ها با هم هست. تقریبا هر مدل جدیدی از CPUهای اینتل که ارائه می شود، با چیپ ست های موجود ناسازگار هست، و باید برای آن از چیپ ست های جدید استفاده کرد. این موضوع در سیستم های برپایه CPUهای AMD کمتر به چشم میخوره، بطوری که جدیدترین CPUهای AMD همچنان قابل نصب بر روی سوکت های AM2 قدیمی هستند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Frogfoot تشکر کرده اند:
Solver, Mahdi1944, MASTER, H@med

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » شنبه 17 اسفند 1387 01:52

البته الان ای ام دی برای خودش هم چیپست تولید میکنه نمونش سری 790 FX  یا مال مادر برد خودم G690 ساخت ای او دی هستند  ( پل شمالی ) و پل جنوبی هاشون هم ساخت ATI که در واقعه همون ای ام دی هست . در ضمن تا اونجا که من می دونم قویترین چیپست برای AMD همون سری 790 ساخت خود ای ام دی هست .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 17 اسفند 1387 03:10

Frogfoot,  

اگر شاهد پشتیبانی چیپست های قدیمی تر از AMD هستید علت آن فعالیت کم AMD در 3 سال اخیر میباشد که به علت خرید چند کمپانی دیگر شرکت کمتر توسعه در زمینه تولید داشته است. سال 2009 البته پیش از مسئله بحران اقتصادی - سال تحول AMD بیان شده بود.

در مورد اون موضوع که نویدا تولید کننده چیپست هست نیز باید گفت نویدا بیشتر مصرف کننده است تا تولید کننده، بیشتر گرافیک های PCEX نویدا نیز از چیپست های ATI بهره میبرند هرچند روی آنها برند نویدا خورده است اما امتیاز تولید را از ATI خریداری کرده اند از جمله سری 7000 که از نخستین مدل های PCEX میباشد.

البته نویدا خود ریز پردازنده هایی طراحی می کند اما در حقیقت بیشتر قدرت تجاری میباشد تا قدرت در بعد طراحی، مانند گیگابایت در مادربرد نسبت به Asus.

البته این نظر من است با توجه به اخبار، اطلاعات و تجربیات خودم. این را گفتم که دوستان نظریات بنده را به عنوان اطلاعات مرجع نپندارند.

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

توسط Frogfoot » شنبه 17 اسفند 1387 05:45

اگر شاهد پشتیبانی چیپست های قدیمی تر از AMD هستید علت آن فعالیت کم AMD در 3 سال اخیر میباشد که به علت خرید چند کمپانی دیگر شرکت کمتر توسعه در زمینه تولید داشته است. سال 2009 البته پیش از مسئله بحران اقتصادی - سال تحول AMD بیان شده بود.

نه دوست عزیز، این ربط چندانی به فعالیت کم نداره. AMD در سال 2008 هم CPUهای جدیدی ارائه کرد، هم سوکت های جدید برای آنها، ولی این CPUهای جدید با سوکت های قدیمی هم سازگار هستند. مثلا Phenom هم از AM2 پشتیبانی میکنه، هم از +AM2. اگر شرکت مشکلش مالی یا کم کاری بود، دیگه +AM2 را معرفی نمی کرد، به کاربرانش می گفت از همان AM2 استفاده کنند. وقتی هم CPU جدید تولید میکنه، هم سوکت جدید برای آن در نظر میگیره، ولی پشتیبانی از سوکت های قدیمی را هم فراهم میکنه، یعنی بر اساس یک سیاست مشخص داره این کار را انجام میده، نه بخاطر اوضاع مقطعی بازار.

البته الان ای ام دی برای خودش هم چیپست تولید میکنه نمونش سری 790 FX

من هم نگفتم تولید نمیکنه، گفتم معمولا این کار را انجام نمیده. اینتل بزرگترین تولید کننده چیپ ست های CPUهای خودش هست، در حالی که AMD همچین وضعیتی را برای CPUهای خودش نداره.

در مورد اون موضوع که نویدا تولید کننده چیپست هست نیز باید گفت نویدا بیشتر مصرف کننده است تا تولید کننده، بیشتر گرافیک های PCEX نویدا نیز از چیپست های ATI بهره میبرند هرچند روی آنها برند نویدا خورده است اما امتیاز تولید را از ATI خریداری کرده اند از جمله سری 7000 که از نخستین مدل های PCEX میباشد.

البته نویدا خود ریز پردازنده هایی طراحی می کند اما در حقیقت بیشتر قدرت تجاری میباشد تا قدرت در بعد طراحی، مانند گیگابایت در مادربرد نسبت به Asus.

می بخشید، این اطلاعات صحیح نیست! اولا نه NVIDIA و نه ATI هیچکدوم چیپ های خودشان را خودشان تولید نمی کنند؛ به این شرکت ها اصطلاحا fabless company گفته میشه، یعنی شرکتی که فقط منابع خود را صرف تحقیق و طراحی می کند، و ساخت محصول نهایی را به یک شرکت تولید کننده دیگه Outsource میکنه. در صنعت نیمه هادی ها این امر کاملا مرسوم هست، و شرکت های بزرگی مثل Conexant یا Texas Instrument هم همه یا بخشی از محصولات خودشان را به این شکل تولید می کنند. پس اگر قرار باشه NVIDIA حرفی در بعد طراحی نداشته باشه، یعنی عملا هیچی نداره! NVIDIA و ATI تمام طراحی محصولات خودشان را خودشان انجام میدن، و مستندات کاملی برای چگونگی ساخت board برای این چیپ ها را به تولید کنندگان کارت گرافیک ارائه می کنند، حتی خیلی وقت ها خودشان یک نمونه کامل از برد را برای آشنایی تولید کننده، تولید می کنند و به آنها برای آزمایش عرضه می کنند.
NVIDIA و ATI رقیب دیرینه هم محسوب می شوند، و محصولات مختلف آنها هم از نظر مشخصات، هم از نظر کارایی با هم کاملا فرق می کنند، و اگر قرار بود اینها یک محصول را با دو برند مختلف ارائه کنند، باید کارایی دو محصول نزدیک به هم یا مشابه هم می شد. تفاوت این دو شرکت به حدی هست که برای نیازهای مشابه راهکارهای کاملا متفاوتی ارائه می کنند، مثل Cross-fire و SLI که هر دو برای رفع نیاز بالای پردازش گرافیکی از دو کارت گرافیک استفاده می کنند، ولی با تکنولوژی ارتباطی مخصوص به خودشان.

در ضمن، من حتی یک خبر یا لینک مبنی بر خرید لایسنس از ATI توسط NVIDIA برای برخی از محصولاتش پیدا نکردم! اینتل برای پشتیبانی از 64-بیتی بر روی CPUهای خودش لایسنس AMD64 را چند سالی از AMD خریده بود، ولی NVIDIA و ATI دشمنی شان با هم بیشتر از این حرف ها بود که از هم لایسنس بخرند! حتی در مقطعی شایعاتی قوت گرفته بود که NVIDIA قصد خرید ATI را دارد، که در آن زمان با واکنش شدید ATI مواجه شد، و بعدش ATI به AMD فروخته شد.

Mahdi1944, Solver, MASTER

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 17 اسفند 1387 11:06

Frogfoot,  جان

در مورد نویدا و استفاده از چیپست های دیگر شرکت ها تردید ندارم چرا که شخصاً در این مورد تحقیقات داشتم. در مورد AMD شما درست فرمودید اما اگر به مقایسه میزان تولید و گوناگونی پردازنده های جدید AMD و Intel بپردازید بهتر متوجه منظور من پیرامون توسعه کمتر تولید در AMD خواهید شد و البته این نظر من نبود چیزی بود که هم به صورت روشن در بازار پیدا است و هم خود مسئولین شرکت به آن اعتراف کردند و در مصاحبه های خود سال 2009 را سال ربودن گوی سبقت از Intel نام نهاده بودند، به عبارت دیگر خودشان نیز قبول دارند که تولیداتشان در سال های اخیر قابل قیاس با Intel نبوده است.

در مورد رابطه نویدا و ATI هم قبول دارم این رابطه از نوع رقابتی است اما این مانع ارتباط مالی فی مابین نخواهد شد.

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

توسط Frogfoot » شنبه 17 اسفند 1387 11:32

در مورد AMD شما درست فرمودید اما اگر به مقایسه میزان تولید و گوناگونی پردازنده های جدید AMD و Intel بپردازید بهتر متوجه منظور من پیرامون توسعه کمتر تولید در AMD خواهید شد و البته این نظر من نبود چیزی بود که هم به صورت روشن در بازار پیدا است و هم خود مسئولین شرکت به آن اعتراف کردند و در مصاحبه های خود سال 2009 را سال ربودن گوی سبقت از Intel نام نهاده بودند، به عبارت دیگر خودشان نیز قبول دارند که تولیداتشان در سال های اخیر قابل قیاس با Intel نبوده است.

اینکه در سال های اخیر سهم AMD در بازار کاهش پیدا کرده، و پردازنده های اینتل کارایی بهتری از خودشان ارائه کردند، با این که بگیم پشتیبانی از چیپ ست های قدیمی بدلیل کاهش فعالیت هست، فرق میکنه! پشتیبانی از چیپ ست های قدیمی تر حتی در زمان اوج AMD که AthlonXP با P4 رقابت می کرد، وجود داشت، و چیزی نیست که مربوط به وضعیت فعلی شرکت باشه. این بیشتر به نوع طراحی محصولات بستگی داره. اینتل طرح های خودش را با سرعت بیشتری به بازار عرضه میکنه، حتی اگر بهترین راهکار ممکن نباشند. مثل P4 Extreme برای مقابله با AthlonXP که یک محصول افتضاح بود، یا اولین سریع پردازنده های X86-64 که با خرید لایسنس از AMD به بازار ارائه شدند، یا اولین سریع CPUهای 4 هسته ایی که عملا چسباندن 2 CPUی دو هسته ایی به هم بود، و هیچ ابتکاری در طراحی آن صورت نگرفته بود. اینگونه طرح های مقطعی به مرور که طرح اصلی آماده می شود، از دور خارج می شوند. چیپ ست های آنها هم از دور خارج می شوند. اما برای اینتل این مزیت را دارند که همیشه در کورس رقابت باقی می ماند، حتی اگر در آن مقطع محصول چشم گیری برای رقابت نداشته باشد. دودش به چشم مشتری می رود که با تبلیغات فراوان آخرین محصول این شرکت را تهیه می کند، و هنوز یکی دو ماه نگذشته، متوجه می شود که سیستم آخرین مدلش به مدل های بالاتر قابل ارتقاء نیست، و باید برای ارتقاء علاوه بر CPU مادربرد و به احتمال زیاد RAM را هم عوض کند.

در مورد نویدا و استفاده از چیپست های دیگر شرکت ها تردید ندارم چرا که شخصاً در این مورد تحقیقات داشتم.

گفتم که، NVIDIA خودش هیچ چیپ ستی تولید نمیکنه. یک شرکت تایوانی این کار را برای NVIDIA انجام میده. NVIDIA فقط طراحی میکنه. شرکت ATI هم به همین شیوه کار میکنه.
در مورد رابطه نویدا و ATI هم قبول دارم این رابطه از نوع رقابتی است اما این مانع ارتباط مالی فی مابین نخواهد شد.

بله، ولی در صورتی صادق هست که حداقل یک منبع خبری معتبر خبر مربوط به خرید لایسنس را منتشر کند، در حالی که من حتی یک خبر، تحلیل، یا مقاله در این زمینه ندیدم. آخرین اخباری که من از NVIDIA یادم میاد، یکی خرید یک شرکت نرم افزاری تولید فیزیک برای بازی های کامپیوتری بود که در چیپ ست های جدیدشان از آن بطور توکار پشتیبانی می کنند، یکی هم خبر منتقل کردن تکنولوژی ساخت چیپ گرافیکی خود به خط تولید Sony برای ساخت چیپ های گرافیکی PS3 بود، که بعد از مدت ها همکاری NVIDIA با مایکروسافت در تولید XBOX، این اقدام NVIDIA را به Sony نزدیک کرد، و از مایکروسافت دور. بعد از آن هم مایکروسافت با رقیب NVIDIA، یعنی ATI قرارداد بست. من جایی ندیدم که خبرگزاری، یا سایت سخت افزار معتبری، یا حتی خودِ شرکت ATI ادعا کرده باشند که NVIDIA محصولات ATI را با برند جدید می فروشد.

Mahdi1944, MASTER

بعدي