در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major II

Major II

no avatar
451

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 شهریور 1385 18:51

آرشيو سپاس: 23 مرتبه در 13 پست

توسط ASHK HIKAYESI » يکشنبه 20 آبان 1386 17:20

:?

سلام ! فن کارت گرافیک من از کار افتاده !!! الان دمای GPU حدود 100 درجه سانتیگراد هست !  :?  :sad:  چاره چیه ؟ آیا تعمیر میشه یا مثل قطعاتی مثل CD R\RW تعویضشون بهتر از تعمیر هست ؟!  :-x

متاسفانه نمیدونم گارانتیش چقدر هست . معمولا گارانتی این قطعه چند ماه هست ؟! الان شش ماه و پنج روز از خرید قطعه گذشته . :-x  کارت گرافیک بنده 7300 GFORCE _ASUS هست .

:razz:

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » يکشنبه 20 آبان 1386 17:38

ASHK HIKAYESI جان
فن کارت گرافيک ارتباطي به CPU نداره و معمولا در اغلب مواقع نيازي به فعال بودن اون نيست، در برخي گرافيک‌ها هم به صورت خودکار فعاليت فن مديريت ميشود
مشکل سيستم شما با خود فن CPU هست، راه مقطعي استفاده از خمير سيليکون هست، و راه بهتر اگر هنوز به CPU صدمه‌اي وارد نشده تعويض فن CPU و استفاده از خمير سيليکون هست
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Major II

Major II

no avatar
451

تاريخ عضويت

توسط ASHK HIKAYESI » يکشنبه 20 آبان 1386 17:43

Mahdi1944 نوشته است:ASHK HIKAYESI جان
فن کارت گرافيک ارتباطي به CPU نداره و معمولا در اغلب مواقع نيازي به فعال بودن اون نيست، در برخي گرافيک‌ها هم به صورت خودکار فعاليت فن مديريت ميشود
مشکل سيستم شما با خود فن CPU هست، راه مقطعي استفاده از خمير سيليکون هست، و راه بهتر اگر هنوز به CPU صدمه‌اي وارد نشده تعويض فن CPU و استفاده از خمير سيليکون هست

مهدی جان !

بابا اصلا با CPU مشکلی ندارم ! منظورم  دمای GPU هست !  :lol:

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » يکشنبه 20 آبان 1386 17:46

ASHK HIKAYESI,
دما رو از کجا ميبنيد؟
به هر صورت راه حل تفاوتي نميکنه، اگر هنوز صدمه نديده و مشکلي نداره، فن رو تعويض کنيد
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Major II

Major II

no avatar
451

تاريخ عضويت

توسط ASHK HIKAYESI » يکشنبه 20 آبان 1386 17:54

Mahdi1944 نوشته است:ASHK HIKAYESI,
دما رو از کجا ميبنيد؟
به هر صورت راه حل تفاوتي نميکنه، اگر هنوز صدمه نديده و مشکلي نداره، فن رو تعويض کنيد

عکس زیر فکر کنم گویای همه چیز باشه :

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

والله فکر کنم یه ده روزی باشه که این اتفاق افتاده . چون قبلا صدا میکرد و حدود ده روز هست که صداش بریده ( صدای فن ) از همون موقع هم دمای GPU حدود 30 درجه بالا اومد . تا اینکه امروز مشکوک شدم و بازش کردم و دیدم که بله ! حدسم درست بوده و فن از کار افتاده !!!

والله فکر کنم همینی که من الان دارم اینجا رو میخونم و میبینم فکر کنم یعنی سالمه !  :grin:  ( کاش اینجور باشه ! )

:?

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

سه شنبه 19 تیر 1386 13:08

آرشيو سپاس: 1235 مرتبه در 259 پست

توسط Frogfoot » دوشنبه 21 آبان 1386 03:51

منم با AMD ATHLON XP 3000 با هسته BARTON - تا نزدیک 80 درجه کار کردم . هنوزم داره مثل خان کار می کنه

کار میکنه، فقط عمر مفیدش کم میشه! البته تعداد خطاهای عجیب غریبی هم که ممکنع بگیرید افزایش پیدا میکنه.
البته CPU اينطور نيست که سرعتش کم بشه. يا خراب ميشه (unstable يا کاملاً خراب) يا سالمه.

در CPU های اینتل افزایش بیش از حد دمای CPU موجب کاهش فرکانس کاری CPU تا نصف میشه تا گرمای CPU کاهش پیدا کنه.
در CPU های AMD افزایش بیش از حد دمای CPU باعث خاموش شدن CPU میشه.

هر CPU یک حداکثر دمای مجاز داره که تا قبل از رسیدن به اون دما، CPU از نظر فیزیکی آسیب غیرقابل جبرانی نمی بینه. CPU ها از دیودهایی برای تشخیص گرما و انجام یکی از اقدامات بالا در صورت رسیدن به دمای غیرمجاز  استفاده می کنند. حداکثر گرمایی که مدل های مختلف می تونند تحمل کنند در سایت سازنده های آنها موجود است (معمولا چیزی در حدود 80 درجه سانتیگراد).

اگر دمای CPU شما در شرایط عادی بیش از حد معمول (بین 25 تا 50 درجه) است، می تونید اول فن CPU را چک کنید که 1) کار کند، 2) سرعت آن به میزان مناسبی باشد، 3) بیش از حد کثیف نباشد. اگر این مورد را چک کردید، می تونید اطراف فن و CPU را چک کنید که قطعه ایی مانع از جریات آزاد هوا در اطراف آنها نشود. اگر خواستید گرمای CPU را کاهش بدید، بهترین و ارزان ترین کار استفاده از یک فن بزرگ و خوب در پشت کیس برای خروج هوای گرم است. اگر خواستید بیشتر خرج کنید، می تونید از اوناع فن های CPU موجود در بازار استفاده کنید. هرگز سعی نکنید بدون دلیل HeatSink را از روی CPU بردارید. بعد از هر بار برداشته شدن HeatSink از روی CPU، باید سطح آن کاملا تمیز شده و دوباره چسب حرارتی بر روی آن ریخته شود. تعویض چسب حرارتی اصلا توصیه نمیشه، بخصوص که در ایران چسب های حرارتی ایی که در بازار وجود دارند، معلوم نیست از کجا اومدند و کاراییشون چطوره. این مسئله درباره CPU های اینتل مهم تر هست، چون چسب های خاصی که این شرکت برای CPU های خودش استفاده می کنه در بازار موجود نیستند و هر چسب دیگه ایی غیر از چسب داخل بسته CPU کارایی کمتر از چسب اصلی داره. در صورتی که مجبور شدید از همچین چسب هایی استفاده کنید، فکر نکنید که هر چی بیشتر بزنید بهتر هست!! این چسب ها باید به میزان محدود و فقط بر روی سطح die (سطح فلزی CPU که با HeatSink تماس داره) ریخته بشه. وظیفه این چسب پر کردن ناهمواری های میکروسکوپی سط HeatSink و افزایش سطح تماس بین CPU و HeatSink هست، نه چیز دیگه.

Captain

Captain

نماد کاربر
1249

تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 19:40

آرشيو سپاس: 1875 مرتبه در 404 پست

توسط Achilles » جمعه 30 آذر 1386 19:48

CPU کامپيوتر من رو 70 درجه سانتيگراد کار ميکرد از موقعي که خمير سيليکون زدم 20 درجه حرارتش اومد پايين

مارک خمير سيليکوني که استفاده کردم :

WPN 10
Silicone Grease

ساخت کارخانه : austerlitz electronic

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Achilles تشکر کرده اند:
فیروزه

New Member

no avatar
4

تاريخ عضويت

دوشنبه 8 مهر 1387 01:05

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط logical_belief » دوشنبه 8 مهر 1387 01:09

سلام

خواهش ميکنم کمکم کنين خيلي نگرانم .

من يگ کارت گرافيک   8500GT GeForce خريدم . خيلي دماش بالاست و چون توسط سينک خنک مي شه خيلي کيسم رو داغ مي کنه . دماش حدود 67 درجست . به نظرتون غير طبيعيه ؟؟؟؟؟؟   :-x

Captain II

Captain II

نماد کاربر
530

تاريخ عضويت

يکشنبه 24 تیر 1386 03:06

اصفهان

آرشيو سپاس: 151 مرتبه در 67 پست

توسط Danial_4139 » دوشنبه 8 مهر 1387 02:17

logical_belief نوشته است:سلام

خواهش ميکنم کمکم کنين خيلي نگرانم .

من يگ کارت گرافيک   8500GT GeForce خريدم . خيلي دماش بالاست و چون توسط سينک خنک مي شه خيلي کيسم رو داغ مي کنه . دماش حدود 67 درجست . به نظرتون غير طبيعيه ؟؟؟؟؟؟   :-x

این که معمولیه موقع بازی حدود 75 تا 80 درجه هم میرسه که بین کارت گرافیک های موجود پایین ترین دما رو داره ..

قبلي