در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6671

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8218 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

تحقیق مشکلات و دمای بالای CPU

توسط sinaset » دوشنبه 17 شهریور 1393 16:35

تحقیق مشکلات و دمای بالای CPU


مقدمه :
در این تحقیق به مبحث تعدادی از عیب های احتمالی cpu  و چگونگی کمتر شدن استفاده از آن خواهیم پرداخت که در جهت هر چه مفیدتر شدن تحقیق به بررسی نمودار و اسامی cpu پرداخته شده است ، علاوه بر موارد فوق به چگونگی کنترل استفاده پردازنده و تعدادی نرم افزار مفید نام آورده شده که امید است مورد قبول واقع گردد.

سرفصل های تحقیق :


مقدمه
مشکلات پردازنده مرکزی (cpu)
رفع مشکل داغ نمودن سیستم و CPU
دماهای نرمال
نرم افزار های تست
گرمای CPU و حداکثر دمای مجاز آن
تاثیر دمای زیاد بر روی cpu
اندازه گیری دمای cpu
معرفی نرم افزار Motherboard Monitor
محافظت از CPU در برابر افزایش دما
ویروس cpu
مدیریت و کنترل بهتر CPU
تفاوت cpu های AMD و Intel چیست؟
اسامی cpuهای جدید اینتل
نمودار مقایسه انواع پردازنده های رایانه های شخصی
منابع و ماخذ

مقدمه :
در این تحقیق به مبحث تعدادی از عیب های احتمالی cpu  و چگونگی کمتر شدن استفاده از آن خواهیم پرداخت که در جهت هر چه مفیدتر شدن تحقیق به بررسی نمودار و اسامی cpu پرداخته شده است ، علاوه بر موارد فوق به چگونگی کنترل استفاده پردازنده و تعدادی نرم افزار مفید نام آورده شده که امید است مورد قبول واقع گردد.

مشکلات پردازنده مرکزی (CPU) :
مشکل اول : اگر سیستم را روشن می کنید و پس از چند دقیقه سیستم دوباره Restart میشود، یکی از دلایل می تواند مربوط به پردازنده ی مرکزی باشد که آن هم میتواند شامل ۲ دلیل شود:
پایه ی خنک کننده (Fan) از جای خود خارج، شکسته یا لرزش دارد.
خمیر سیلیکون خوب عمل نمی کند.

مشکل دوم : کنده شدن پایه های CPU
یه سری از پایه های با جریان بالا (مثل پایه های تغذیه) را چندجا قرار میدهند که اگر پایه کنده شدن از این دسته باشد مشکلی برای کار کردن cpu رخ نخواهد داد ولی اگر از دسته پایه های اصلی ریزپردازنده باشد به طور حتم باید تعویض گردد ، برای جهت تشخیص این سیگنال پایه ها را می توان از سایت شرکت مربوطه پیدا کرد.

مشکل سوم : ارور CPU overload/audio drop out detected ، زمانی که اسپیکرها را به قسمت مانیتور کارت صدا وصل کنید پیغام بالا نمایش داده خواهد شد.
پیامی که به شما هشدار داده در مورد اورلود cpu می باشد و باید تعویض شود.
نکته :از رم ۴ گیگ به بالا استفاده کنید.البته در صورتیکه مادربرد شما ۴ گیگ را پشتیبانی نماید ، در غیر اینصورت نیاز می مادربرد جدید خواهید داشت.

مشکل چهارم : پیغام CPU over temprature error! press F1 to resume در هنگام روشن شدن کامپیوتر .
این گونه مشکلات بیشتر مربوط به بایوس هست و پیغامی را نمایش می دهد که با زدن یک دکمه ادامه کار انجام خواهد شد.
راه حل : ابتدا باید بایوس مین رو آپدیت و سپس دیفالت کرد.
در صورتی که مشکل برطرف نگردد می تواند از cpu باشد که می توانید آنرا خارج نموده و مجددا در جای خود قرار دهید یا جهت اطمینان بیشتر آنرا تعویض نموده و تست گردد.
از دیگر علت هایی که باعث نمایش این پیغام می گردد می توان به خرابی باتری مین اشاره نمود.

مشکل پنجم : اسلوموشن شدن
دلیل :با بالا رفتن دما ، سیستم به حالت اسلوموشن شدن در می آید.

مشکل ششم : ممکن است از فنی استفاده کنید که دو پایه آن بنابه دلایلی شکسته باشد.
راه حل : باید در هر صورت درست شود چون اتصال ناقص cpu به سینک باعث بالا رفتن دما و در نهایت از بین رفتن cpu میشود.

مشکل هفتم : پیغام Intel cpu ucode loading error
این خطا معمولا به این معنی می باشد که مادربورد نوع cpu را تشخیص نمیدهد. با وجود این مشکل سیستم به درستی کار کرده ولی فقط نمی تواند تشخصی دهد که دقیقا کدام نوع از cpu را داریم. این مشکل با update کردن bios قابل حل می باشد. در ضمن میتوانید با Disable کردن خاصیت توقف روی F1 هنگام خطا ( یا wait for F1 if error) از درون bios این مشکل را نادیده بگیرید و سیستم هنگام بوت هیچ توقفی نکند و ویندوز به کار خود ادامه دهد.

مشکل هشتم : دمای بالای CPU در زمان روشن شدن کامپیوتر
راه حل :
در محیط بایوس دور فن را چک کنید
یکبار بایوس را به حالت default ببرید
از دیگر مشکلات فرعی می توان به کابل مانیتور اشاره کرد که با جابجا کردن محل اتصال کابل مانیتور به کیس مشکل حل می شود ، بدین ترتیب که کابل مانیتور را از پورتی که بر روی مادربرد است به پورتی که برروی کارت گرافیک می باشد جابجا کنید.

رفع مشکل داغ نمودن سیستم و CPU :
رخداد : در مواقعی پیش آمده که سیستم تان دچار هنگ های زیاد و نیز قفل نمودن کیبرد و ماوس شود.
علت : در چنین مواقعی اولین و تنهاترین گزینه مطرح برای رفع مشکل بازدید از CPU و فن CPU می باشد.
حل مشکل : اقدامات موثر برای سرویس CPU و فن CPU :
ابتدا پایه های فن CPU را بازنمایید.تا آزاد گردد.
سپس اقدام به تمیز نمودن فن cpu نمایید . برای انجام این کار بهتر است از جاروبرقی و یا سشوار استفاده نماید. و در صورت داشتن جاروبرقی صنعتی را پیشنهاد می شود.
سپس توسط نوک انگشت کوچک اقدام به اضافه نمودن مقداری خمیر سیلیکون بر روی سطح بالایی cpu نمایید به گونه ای که کل فضای بالای cpu به رنگ سفید درآید .
فن cpu را با آرامش بر روی cpu نصب نمایید .
در صورت داشتن اسپری روغنی داخل فضای آرمیچری فن cpu را نیز کمی اسپری کنید تا پره های موجود به نرمی بچرخند.
سیستم را روشن و نتیجه کار را مشاهده نمایید.

دماهای نرمال :
دما cpu باید کمتر از ۶۳ و دمای گرافیک تا ۸۰ درجه می تواند شود.
نرم افزارهای تست :
اورست
Occt
Hardware Sensors Monitor
Motherboard Monitor
TAT

گرمای CPU و حداکثر دمای مجاز آن :
CPUمانند تمام وسایل الکترونیکی در هنگام کار کردن از خود گرما تولید میکند. گرمای بیش از حد به هر مقدار مضر است و حتی می تواند منجر به سوختن و یا کار کردن CPU به صورت ناپایدار گردد.
گرمای تولید شده توسط یک وسیله الکتریکی باید به سرعت دفع شود در غیر این صورت گرمای داخلی آن افزایش می یابد. اگر گرمای داخلی وسایل الکتریکی بیش از حد افزایش یابد می تواند به مدارات داخلی آن صدمه بزند چیزی که اصلاً خوشایند نیست. به طور معمول حداکثر دمای CPU روی بدنه آن به صورت یک عبارت رمز شده نوشته می شود. این عبارت و همچنین نحوه رمز گذاری آن حالت استانداردی ندارد و بسته به نوع CPU متغیر است.
در بخشی از برگه اطلاعاتی (CPU (datasheet که در وب سایت شرکت سازنده CPU قابل دسترس می باشد نحوه رمز گشایی رمز استفاده شده روی بدنه CPU نوشته شده است که از طریق آن حداکثر دمای پشتیبانی شده CPU مشخص می گردد. این دما حداکثر دمایی است که CPU در شرایط طبیعی و بدون خطر سوختن قادر به کار کردن می باشد ولی ما قویاً توصیه می کنیم که دمای CPU خود را مقداری پایین تر از این حد حفظ کنید. به کار بردن فن مرغوب برای CPU و همچنین استفاده صحیح از خمیر سیلیکون CPU را قادر به کار کردن در دمایی پایین تر از حداکثر دمای مجاز آن میکند.
تأثیر دمای زیاد بر روی CPU

کار کردن CPU در دمایی بالاتر از حدی که شرکت سازنده برای آن تعریف نموده است موجب بروز مشکلات زیر می گردد :
• کاهش عمر CPU
• هنگ کردن های ناگهانی
• ریست (reset) شدن های ناگهانی
• در نهایت میتواند منجر به سوختن CPU شود
گرم شدن بیش از حد CPU در برخی موارد می تواند منجر به عملکرد نا صحیح آن گردد که موجب پدیدار شدن صفحه ناخوشایند آبی رنگ مرگ در زمان بارگذاری (loading) و یا نصب سیستم عامل گردد (به یاد داشته باشید که مشکلات دیگری نیز میتواند این چنین آثاری داشته باشد که به بیش از حد گرم شدن CPU ارتباطی ندارد). در برخی موارد نیز ممکن است که CPU در شرایط دمای بیش از حد تا مدتی درست کار کند ولی بعد از گذشت مدت زمانی شروع به آسیب دیدن می کند.
برای جلوگیری از مشکلاتی که ناشی از بیش از حد گرم شدن CPU است می بایست شرایط زیر فراهم گردد ضمناً به کار بردن فن مرغوب برای CPU و همچنین استفاده صحیح از خمیر سیلیکون که قبلاً نیز به آن اشاره شد از عوامل تأثیر گذار می باشد.
• کاهش دمای اتاق
• تسهیل جریان هوای داخلی کیس

اندازه گیری دمای CPU
دمای CPU توسط حسگری که روی مادربرد در زیر CPU تعبیه شده و یا درون خود CPU (این قابلیت در CPUهای جدید نظیر Core 2 Duo استفاده شده است) قرار دارد اندازه گیری میشود.
تقریباً تمام مادربرد ها دارای برنامه ای هستند که به شما اجازه مشاهده دمای ثبت شده توسط حسگرها را میدهد. در اینترنت هم برنامه های زیادی را میتوان یافت که توانایی انجام این کار را دارند که می توان به Motherboard Monitor و Hardware Sensors Monitorاشاره نمود.
Motherboard Monitor : برنامه ای بسیار مفید است نه تنها به علت اینکه به راحتی از طریق نوار وظیفه ویندوز قابل دسترس می باشد بلکه به این دلیل که این نرم افزار به شما اجازه میدهد که هنگامی CPU به دمای خاصی رسید اخطاری پخش شود و شما را برای جلوگیری از خطرات احتمالی مطلع سازد. این برنامه همچنین توانایی نشان دادن دور فن های سیستم و همچنین میزان ولتاژ منبع تغذیه را دار است. اگر شما قصد دارید سیستم خود را overclock نمائید استفاده از این برنامه جداً توصیه می گردد به این دلیل که هنگامی سیستم شما overclock شده است این برنامه دمای CPU شما را کنترل می نماید.
راه دیگر اندازه گیری دمای CPU استفاده از setup مادربرد می باشد. (برای ورود به این قسمت هنگام روشن نمودن سیستم دکمه Del را فشار دهید. البته ممکن است این دکمه بسته به مادربرد شما متغیر باشد ولی معمولاً در همان صفحه ابتدایی کلید مربوطه برای ورد به این بخش معرفی می گردد.) در این قسمت برای دیدن وضعیت دمای CPU باید به دنبال گزینه هایی نظیر “PC Health” Status”, “System Health”, “Sensors” “ و یا گزینه هایی شبیه به این ها باشید.
استفاده از setup را نمی توان بهترین راه کنترل دمای CPUدانست به دلیل اینکه مادامی که در محیط setup هستید CPU در حال کارکردن با بیشترین توان خود نیست و نمیتوان بیشترین دمایی که CPU در حالت کار کردن با تمام قدرت تولید می کند را مشاهده نمود به همین دلیل پیشنهاد می شود که از نرم افزارهای مخصوص این کار مانند موارد فوق الاشاره استفاده شود.
محافظت از CPU در برابر افزایش دما
به دلیل اهمیت این موضوع باز هم متذکر می شویم که برای عملکرد صحیح کامپیوتر خود نیاز به یک فن CPU که متناسب با CPU شما باشد امری حیاتی است همچنین استفاده صحیح از خمیر سیلیکون مناسب نیز کاملاً تأثیر گذار می باشد. با انجام این موارد در هنگام مونتاژ نمودن مادربرد خودCPU شما از بیش از حد گرم شدن محافظت میشود.
در setup مادربرد معمولاً یک یا دو انتخاب برای مواجهه با دمای بیش از حد CPU وجود دارد. شما میتوانید هشداری تعریف کنید که هنگامی که دمای CPU به مقدار غیر مجازی رسید پخش شود که شبیه به صدای ماشین آتش نشانی است (توسط گزینه ای با عنوان “CPU Warning Temperature”) و یا اینکه با رسیدن به دمای مورد نظر سیستم shutdown شود (توسط گزینه ای با عنوان “CPU Shutdown Temperature”).
اگر قصد شما استفاده از این گزینه ها است به یک نکته دقت داشته باشید که دمایی که برای این گزینه ها تنظیم میکنید خیلی پایین نباشد در غیر این صورت کامپیوتر شما یا مدام در حال پخش هشدار است و یا shutdown می شود در حالی که ممکن است دمای CPU شما در حد مجازی قرار داشته باشد.
پیشنهاد می شود دمای CPU را هنگامی که در حال انجام کار سنگینی (مثل بازی) است اندازه گیری کنید و تنظیمات دما را طوری انجام دهید که از دمای خوانده شده اندکی بالاتر باشد.
همچنین از طریق گزینه های setup شما می توانید وضعیت فن های سیستم را مشاهده کنید، به خصوص فن CPU . شما می توانید هشداری را تنظیم که اگر فن CPU متوقف شد پخش شود و یا دور فن بر اساس دمای CPU افزایش یابد.
از انجا که افزایش گردش فن CPU موجب افزایش صدای تولید شده آن میشود کاربرانی وجود دارند که ترجیح می دهند اگر CPU در دمایی پایین تر از دمای قابل قبولی کار می کند فن CPU با سرعت کمتری بچرخد و فقط هنگامی که CPU دمای بیشتری تولید میکند سرعت گردش فن را به بیشترین حالت تنظیم میکنند موردی که معمولاً هنگامی که کاربر در حال اجرای برنامه سنگینی است اتفاق می افتد( نظیر بازی). البته ممکن است گزینه های setup که به آنها اشاره شد بسته به نوع مادربرد و شرکت سازنده آن متفاوت باشد.

ویروس cpu :
ویروسی که برای cpu نوشته شده است قادر خواهد بود تا تعداد زیادی cmd.exe را اجرا کند تا با این کار میزان مصرف cpu را افزایش دهد.

مدیریت و کنترل بهتر CPU :
این نکته ها احتیاج به هیچ کار سخت افزاری نیست و هر کاربر ساده ای میتواند آنها را انجام دهد و از آنها استفاده کند.

Task Manager
اولین کاری که میخواهید انجام دهید بهتره با Task Manager انجام بگیرد. Task Manager یک نرم افزار معروف ویندوز هست که با آن میتوانید برنامه های در حال اجرا را مدیریت کنید. برای استفاده از آن احتیاج به نصب هیچ نرم افزاری نیست و فقط کافیه است شما ویندوز xp یا ویستا یا ۷ روی کامپیوتر تان نصب باشد.
برای اجرای Task Manager باید در محیط ویندوز دکمه های ترکیبی Ctrl+Alt+Del را به یکباره و باهم فشار دهید تا پنجره آن باز شود. بعد از فشار دادن این دکمه ها باید چنین پنجره ای را ببینید:
در پنجره Task Manager پنج تب وجود دارد که ما در اینجا فقط با تب های Processes و performance کار داریم.
ابتدا به تب performance بروید و به قسمت های CPU Usage و  CPU Usage History همانند تصویر زیر نگاه کنید:
کاری که باید در این قسمت ها انجام دهید ، فقط نگاه کردن هست ، شما با نگاه کردن به این دو قسمت باید مطمئن شوید که CPU شما بیش از حد و به صورت طولانی کار شدید نمیکند.
برای متوجه شدن از این موضوع معمولا باید قسمت CPU Usage در حالت عادی بین ۰% تا ۱۰% باشد و در حالت رایت سی دی و یا کپی فایل ها بین ۱۰% تا ۳۰% باشد و در حالتی که یک نرم افزار سنگین مانند ۳D Max در اجرا هست باید بین ۳۰% تا ۵۰% باشد و در حالتی که یک بازی روی ویندوز شما باز هست باید زیر ۹۰% قرار گیرد.
حال اگر این مقادیری را که در بالا  گفتیم با آمار شما و با اختلاف زیاد وجود داشت باید سیستم خود را برسی کنید. برسی را میتوان در همان Task Manager انجام داد ، ابتدا به تب Processes بروید و همانند عکس زیر به قسمت CPU نگاه کنید:
اگر شما در قسمت CPU عدد مشکوکی را دیدید البته به جزء( System Idle Process) میتوانید آن را بعد از اطمینان حذف کنید. منظور از عدد مشکوک اعداد بالا مثله ۹۵ یا ۹۹ هست و اعداد زیر ۸۵ به حساب نمی آیند.
برای حذف برنامه ها کافی است روی آنها کلیک کرده و سپس روی دکمه End Process کلیک کنید و در آخر Yes را انتخاب کنید تا برنامه مورد نظر بسته شود و به کاراش پایان دهد.
ممکنه بعد از حذف برنامه هیچ تاثیری در CPU Usage نداشته باشد و یا حتی مورد مشکوکی در تب Processes وجود نداشته باشد که تنها یک گزینه باقی میماند و آن وجود ویروس ها و تروجان ها هست و برای حل این مشکل باید از آنتی ویروس ها یا آنتی تروجان ها استفاده کنید.

منبع:3manage.com
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان