در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Captain

Captain

نماد کاربر
1863

تشکر کرده: 5915 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 6 مهر 1392 22:47

آرشيو سپاس: 794 مرتبه در 318 پست

چگونه DNS را برای بهبود سرعت اینترنت تغییر دهیم؟ + دانلود

توسط SMH » چهارشنبه 30 بهمن 1392 23:38

با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
من چند روز پیش به ین متلب برخورد کردمو واسم سوال پیش اومد که این عمل واقعیت داره و اگه داره تا چه حد این افزایش سرعت محسوس هست؟!!

و ایا این تغییرات باعث ایجاد مشکل در آینده نخواهد شد؟!!!

لطفا دوستانی که این روش رو تست کردند و یا اطلاعی راجع به اون دارن کمک کنند

پیشاپیش بابت همکاریتون متشکرم .

چگونه DNS را برای بهبود سرعت اینترنت تغییر دهیم؟ + دانلود نرم افزار
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  - ۱٫۱۰ مگابایت

آی تی دات ؛ DNS یا همان Domain name system چیزی است که بیشتر کاربران اینترنت‌‌ سر و کار‌ چندانی با آن ندارند، ولی واقعیت این است که DNS می‌تواند تأثیر مستقیمی بر کیفیت وب‌گردی و سرعت اینترنت شما داشته باشد؛ اما چگونه می‎توان برای بهبود سرعت اینترنت DNS خود را تغییر دهیم؟

DNS یکی از سیستم‌های مرکزی در ارتباط اینترنتی است و به همین دلیل بیشتر کاربران اینترنت سر و کار چندانی با آن ندارند. کار اصلی این سیستم این است که به دنبال آدرس IP Domain‌های می‌گردد؛ برای نمونه، اگر شما در نوار آدرس مرورگر خود tabnak. ir را وارد کنید، DNS به دنبال IP وب سایت تابناک گشته و این نام را به آن IP ترجمه می‌کند تا ارتباط با وب‌سایت برقرار شود.

بیشتر کاربران از‌‌ همان DNS‌‌هایی که از سوی خدمات‌رسان اینترنت یا‌‌ همان ISP تنظیم شده و ارائه می‌شود، استفاده می‌کنند. این امر بیشتر اوقات بدون هیچ اشکالی است؛ اما گاه‌ نیز این DNS دچار مشکل است. از جمله:

ـ شاید سرعت آن پایین باشد (در جستجو به دنبال IP آدرس‌ها تنبل باشد!)

ـ شاید منجر به فرستادن درخواست‌های اشتباه یا ناخواسته شده و در نتیجه صفحه Error یا صفحه‌ای آکنده از تبلیغات را برای شما نمایش دهد.

ـ همچنین شاید برخی از وب سایت‌ها را بنا به دلایلی پیدا نکند.

البته در جایی که شما DNS دیگری را تجربه نکرده باشید، شاید به هیچ وجه متوجه این مشکلات نشوید؛ بنابراین، تغییر DNS یکی از راهکارهایی است که برای بهبود سرعت و کیفیت اینترنت می‌توان از آن بهره گرفت.

در واقع از آنجا‌ که تغییر DNS یکی از‌ ساده‌ترین امور ممکن است، می‌توان گفت که این کار، ساده‌ترین کاری است که برای بهبود سرعت وب‌گردی خود می‌توانید انجام دهید‌ و البته در برخی مواقع کارساز‌ترین راه.

البته بهترین راه برای تغییر DNS ‌این است که نخست بهترین سرورهای DNS را فهرست کرده و از بین آن‌ها بهترین DNS Server را برای وب‌گردی خود برگزینید. خوشبختانه در بازار نرم‌افزار‌ها، نمونه‌های بسیاری برای ‌این کار در ویندوز وجود دارد. DNS Jumper و QuickSetDNS از این نمونه‌ها هستند. اما در اینجا می‌خواهیم شما را با ChrisPC DNS Switch آشنا سازیم که تفاوت اصلی آن با دیگر نمونه‌های مشابه‌ در پایگاه داده عظیمی است که از DNS Server‌ها ‌دارد.

این ابزار همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که خدمات دهندگان DNS جدید را خود به فهرست پایگاه داده‌ها بیفزایند. حجم فایل نصب نرم‌افزار اندک است و مراحل نصب آن ساده. وقتی برای اولین بار اقدام به اجرای نرم‌افزار می‌کنید، تنظیمات کنونی سیستم شما را نمایش می‌دهد. این تنظیمات عبارتند از آداپتور اصلی شبکه، DNS ترجیحی فعلی و DNS جایگزین:

برای تغییر DNS خود نخست باید از فهرست ارائه دهندگان DNS در پایگاه داده این نرم‌افزار، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته نرم‌افزار در نخستین اجرا، خود یکی از این گزینه‌ها را برمی‌گزیند:

در این فهرست، شما سرورهایی همچون Google Public DNS و Open DNS، Norton DNS و Comodo DNS و مانند آن را خواهید یافت که بر پایه طبقه بندی عمومی و امنیتی و… ارائه شده‌اند.

البته پیشنهاد می‌کنیم پیش از آنکه یکی از این سرور‌ها را ‌انتخاب ‌کنید، کمی درباره ارائه‌دهندگان آن جستجو ‌کرده و اطلاعات به دست آورید، زیرا از آنجا‌ که هر تلاشی از سوی شما برای ارتباط با اینترنت از درگاه DNS منتقل می‌شود، شاید چنانچه DNS سرور انتخابی گزینه مطمئنی نباشد، منجر به ضبط فعالیت اینترنتی شما شود. سپس باید بر ‌دکمه Change DNS کلیک کنید که در این حالت نرم‌افزار با نمایش پیامی، شما را از تغییر وضعیت به DNS جدید آگاه می‌سازد.

در هر صورت برای بازگرداندن تنظیمات DNS به حالت اولیه، کافی است بر ‌دکمه Restore DNS کلیک کنید تا ‌تنظیمات اصلی ISP در خصوص DNS فعال شود.

در پایان باید گفت، این نرم‌افزار با ‌داشتن یک پایگاه داده خوب و طبقه‌بندی مشخص از DNS Server‌ها به یک ابزار خوب و مطمئن برای تغییر DNS تبدیل می‌شود. همان گونه که گفته شد، تغییر DNS در بیشتر موارد ضروری نیست، ولی چنانچه از سرعت اینترنت خود گلایه دارید، می‌توانید این راه را برای بهبود سرعت اینترنت بیازمایید؛ افزون بر اینکه تجربه تغییر DNS به خودی خود، تجربه‌ای سودمند است.

/تابناک/
       گر چرخ به كام ما نگردد     

كاري بكنيم تا نگردد       

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SMH تشکر کرده اند:
Solver, A3eman, Ghost Rider, freez578, رضاخان, Mahdi1944

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: چگونه DNS را برای بهبود سرعت اینترنت تغییر دهیم؟ + دانلو

توسط Solver » پنج شنبه 1 اسفند 1392 20:11

تا اونجا که من متوجه شدم، با توجه به این که شما از کجا سرویس گرفته باشید. برای این که به خود DNS سرور متصل بشید هم زمان نیاز هست. معمولا سرویس دهندگان سروری را انتخاب می کنند که پینگ اون کوتاه ترین زمان را نیاز داشته باشد.

ضمنا با توجه به محدودیت کانال ارتباطی شبکه اینترنت کشور ما، در نهایت DNS هر کجا که باشد، مسیری که ما برای دست یابی به اون IP باید دنبال کنیم بیش از این حرف ها زمان گیر است که با چند میلی ثانیه بخواهیم تفاوت چشم گیری را در سرعت حس کنیم.

اما برای مواقعی که جدا حال DNS سرور سرویس دهنده اینترنت بد باشد این مورد جواب میدهد.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

SMH از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Present, A3eman, امام قلي خان, Ghost Rider, freez578, jhan2010, Mahdi1944, SMH

Captain

Captain

نماد کاربر
1863

تاريخ عضويت

توسط SMH » پنج شنبه 1 اسفند 1392 21:34

M.Abooali, با تشکر
یعنی پیشنهاد شما اینه که این عمل در نهایت تاثیر چندانی در سرعت اینترنت نداره؟!!!
من از اینترنت اسیا تک استفاده می کنم

در ضمن منظورم من بیشتر از لحاظ سطح امنیت بود
یعنی بر فرض اینکه این کار سرعت رو بصورت محسوسی اگه تغییر بده از لحاظ امنیتی مشکلی ایجاد نمیکنه؟!!!
       گر چرخ به كام ما نگردد     

كاري بكنيم تا نگردد       

freez578, A3eman, امام قلي خان

Captain II

Captain II

نماد کاربر
1342

تشکر کرده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 29 تیر 1390 11:56

Iran

آرشيو سپاس: 8995 مرتبه در 1135 پست

توسط A3eman » پنج شنبه 1 اسفند 1392 22:39

واقعا 300-400% توی سرعت موثر من از آسیاتک سرویس میگیرم 128 ولی از وقتی تغییر دادم دارم با 500-600 دانلود میکنم اصلا باور نکردنی!!! امتحانش ضرر نداره بیا با dns جدید دانلود کن سرعت اگه تغییر سرعت تغییری نکرده بود بر گردون به حالت قبل تازه نیم دقیقه هم بیشتر زمان نمیبره و نیازی به انجام این همه مرحله نیست یه راه ساده تر هم برای تغییر dns هست:(پیشنهاد میکنم از dns های گوگل استفاده کنید چون خودم از همین dns ها جواب گرفتم)
ابتدا به Control Panel ویندوز وارد شوید. سپس در قسمت Network Connections روی کانکش مربوط به اینترنت راست کلیک کرده و روی Properties کلیک کنید.google_public_dns
در پنجره باز شده در تب Generals و در قسمت This connection uses the following items روی Internet Protocol (TCP/IP) کلیک کرده و سپس روی Properties کلیک کنید.
در پنجره باز شده در قسمت Preferred DNS Servers آدرس  ۸٫۸٫۸٫۸ و در کادر پایینی آن ۸٫۸٫۴٫۴ را وارد کنید. تغییرات را تایید کرده وخارج شوید.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب A3eman تشکر کرده اند:
امام قلي خان, Ghost Rider, freez578, Mahdi1944, SMH, Solver

Captain

Captain

نماد کاربر
1863

تاريخ عضويت

توسط SMH » پنج شنبه 1 اسفند 1392 23:04

با تشکر  A3eman,   :razz:  :razz:  :razz:
حتما تست میکنم و اگه این روش جواب گفت توی همین بخش میگم
بازم خیلی ممنون از اینکه نظرتون رو گفتید.
       گر چرخ به كام ما نگردد     

كاري بكنيم تا نگردد       

A3eman

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » پنج شنبه 1 اسفند 1392 23:15

A3eman,  عزیز،

خیلی ها معتقد هستند که DNS های گوگل خیلی تو ریسلو شدن سریع تر اثر دارد، اما شخصا بهش اعتقاد ندارم (پس از بارها وبارها آزمایش) حداقل تو منطقه خودمان (خاورمیانه) گوگل فاقد سرور هست و عملا ما داریم ریسلور خودمان را از California, USA انتخاب می کنیم!

البته خوب اگر وب سایتی که شما میخواین باش کار کنید نیم سرورش امریکا باشد خوب سرعت ریسلوش بالاتر خواهد بود. اکثر سرور ها هم که اروپا و آمریکا هستش. بنابراین شاید از این نظر یک افزایش سرعت را مشاهده کنید. اما نه آنقدرها محسوس

بزارید روشن کنم، دقیقا داریم راجع به کدوم سرعت حرف میزنیم، اگر فایرفاکس را باز کنید و بزنید http://www.google.com نخست پروگس بار به یک جهت می چرخد سپس شروع می کند به جهت مخالفش چرخیدن.

چرخش اولیه جهت یافتن سرور و DNS دامین وارد شده می باشد. پس از یافتنش از سرور اطلاعات پردازش و به سمت شما ارسال خواهد شد که در حال دریافت اطلاعات می باشید شما.

تغییر DNS شما، صرفا اون چرخش اولیه جهت یافتن سرور یک دامین را سریع تر میکند و تا اونجا که من اطلاع دارم به سرعت دانلود ارتباط ندارد.

حالا شما ببین چقدر کندی سرعت اینترنت مربوط به اون چرخش اولیه است و مثلا بر فرض سریع تر شدنش چقدر تو سرعت کار شما با اینترنت اثر گذار است.

از نظر امنیت و ... خوب روشن است DNS سرور مطمئنا کلیه تقاضاهای خودش را ذخیره میکند و این امر تو بحث آمار واطلاعات و رهگیری کاربران میتواند مورد استفاده هم باشد به همین دلیل بهتره از DNS های معتبر و گلوبال استفاده کنید.

Never is never an option +

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
A3eman, Mohammad.Jafar, freez578, atlantis14188, Mahdi1944, SMH, امام قلي خان

Captain

Captain

نماد کاربر
1863

تاريخ عضويت

توسط SMH » پنج شنبه 1 اسفند 1392 23:24

[b]M.Abooali  مرسی دوست عزیز :razz:  :razz:
اگه اینطوره که شما می فرمایید بله اصلا ملموس نیست و تغییر در اون باعث تفاوت چشمگیری در سرعت نمی شه

A3eman,  و در جواب شما دوست عزیز که فرمودید با اسیا تک 125 با سرعت 500 - 600 دانلود می کنید بله حق با شماست
چون جدیدا اسیا تک واسه اونایی که ترافیک می خرند محدودیت سرعت قائل نمی شه من خودم یک ماه 128 گرفتم دیدم سرعتش همینه بعدش 256 گرفتم باز هم سرعت همین بود و از اونجا متوجه شدم که جدیدا اسیا تک فقط محدودیت حجم میذاره و الان چند وقته که از سرویس نامحدودش استفاده می کنم که سرعتش یکم داغونه  ::ss  ::ss
در ضمن من هم همون DNS گوگل رو استفاده کردم و چندتا Page که باز کردم تغییر چندانی احساس نکردم

بنا به توصیه امنیتی دوست عزیزمون  M.Abooali,  این تنظیمات رو به حالت اولیه بر میگردونم
با تشکر[/b]
       گر چرخ به كام ما نگردد     

كاري بكنيم تا نگردد       

freez578, امام قلي خان, A3eman

Captain II

Captain II

نماد کاربر
1342

تشکر کرده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 29 تیر 1390 11:56

Iran

آرشيو سپاس: 8995 مرتبه در 1135 پست

توسط A3eman » جمعه 2 اسفند 1392 01:05

M.Abooali,  
از توضيحات تخصصي شما بسيار ممنون.
mojtaba13721372,  
و از اينكه تست كرديد ممنون لطفا اگر ميشود DNS هاي آسياتك رو برام بفرستيد تا خودم يه تستي از DNS هاي آسياتك موقع دانلود بگيرم آخه دقيقا از وقتي كه من DNS ها رو عوض كردم دچار اين افزايش سرعت شدم
شايد اينكه ميگيد تاثير نداشته بايد يه بار مودم يا سيستم رو ريستارت كرد تا اعمال بشه چون دقيقا زماني كه من DNS ها رو تعويض كردم آخر شب بود و سريع من كامپيوتر رو خاموش كردم و فرداي اون روز  بود كه وقتي نشستم براي دانلود كردن ديدم سرعت به صورت چشمگيري افزايش داشته وإلا نميدونم شايد هم حرف شما صحيح باشه و اين افزايش سرعت توسط خود آسياتك بوده
بازم ممنون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب A3eman تشکر کرده اند:
Mahdi1944, SMH, freez578

Captain

Captain

نماد کاربر
1863

تاريخ عضويت

توسط SMH » جمعه 2 اسفند 1392 09:40

A3eman, مرسی دوست عزیز  :razz:  :razz:  :razz:
این مورد رو هم حتما تست خواهم کرد
البته توی نرم افزار بعد از اینکه DNS رو تغییر دادی می گه که مرورگر رو دوباره راه اهندازی کنید و کچ و کوکی رو پاک کنید تا بتونید استفاده کنید
من این کار رو بصورت دستی انجام دادم نمی دونم احتمالا کامل انجا نشده
       گر چرخ به كام ما نگردد     

كاري بكنيم تا نگردد       

A3eman

Captain

Captain

نماد کاربر
949

تشکر کرده: 4984 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 آبان 1392 19:54

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط Hesam - 1994 » جمعه 13 آذر 1394 12:57

با سلام
من از مرورگر فایرفاکس استفاده میکنم
سرعت باز کردن صفحات افتضاح هست
درصورتی که IDM براحتی با 450 Kb/sec دانلود میکنه !!!!!!
بنظرم مشکل از DNS مرورگر باشه
قبلا از شخصی شنیدم که فایرفاکس DNS خودش رو داره و بخاطر همین سرعتش بیشتره !!!  ؟؟؟؟؟
واقعیتش اینقدر دنبال سوالاتم توی اینترنت سرچ کردم دیگه حوصله گشتن ندارم
جای دیگه مطالعه میکرم گفته بود ویندوز xp با Packet Scheduler حدود 20 درصد پهنای باند رو میگیره و با یک ترفند میتونیم اون 20 درصد رو صفر کنیم
راستی علاقه ای به ویندوز 7 و 8 ندارم
رم سیستم 2 گیگ
سی پی یو 3.2
هارد و گرافیک 1
خوش حال میشم جواب بدین بلکه گره ای از مجموعه گره های اینجانب باز بشه
راستی همین ترفند SMH رو دیروز توی yjc دیدم و با گشتن تو سنترال این پست رو پیدا کردم
لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم

میتوانید صفحات ما در CCN را دنبال کنید

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captain

نماد کاربر
1863

تاريخ عضويت

توسط SMH » جمعه 13 آذر 1394 18:44

Hesam - 1994,  با سلام حسام جان
برای تغییر DNS می تونی از نرم افزار DNS Jumper استفاده کنی ؤ در ضمن توی خود نرم افزار یک سری DNS بصورت پیش فرض وجود داره که می تونی ازشون تست بگیری و پرسرعت ترین اونها رو انتخاب کنی .
موفق باشی

در ضمن پیشنهاد می کنم از Opera  استفاده کنی
       گر چرخ به كام ما نگردد     

كاري بكنيم تا نگردد       

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند