در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

5147

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 6 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 اردیبهشت 1385 14:30

محل سکونت

گشتم نبود نگرد نیست.

آرشيو سپاس: 152 مرتبه در 103 پست

نكاتي براي خريد CD/DVD ROM و Writer

توسط DJ.HAMED » سه شنبه 26 تیر 1386 14:07

دنیای اقتصاد-از سال 1996 كه ديسك‌‌‌هاي ذخيره اطلاعات با فرمتي به نام DVD وارد بازار شدند، تاكنون پسوند‌هاي متعددي بر اين فرمت اضافه شده كه از جمله آنها مي‌توان به پسوندهاي RDL+وRW، +RW -+--- - و R + ، اR - اشاره كرد. در واقع افزوده شدن اين پسوندها از زماني آغاز شد كه ديسك‌هاي دي‌وي‌دي با قابليت رايت‌كردن وارد بازار شدند.

متاسفانه برخلاف سي‌دي‌ها، استانداردهاي متفاوتي براي ساخت يك ديسك دي‌وي‌دي وجود دارد و گوناگوني اين استانداردها تا حدودي باعث سردرگمي مشتريان براي خريد دستگاهي مناسب مي‌شود.
سالاري يك فعال بازار در اين زمينه مي‌گويد: وقتي مي‌‌خواهيد يك دي‌وي‌دي بخريد بايد دقت كنيد كه دستگاه پخش دي‌وي‌دي شما كدام فرمت دي‌وي‌دي را پشتيباني مي‌كند تا دچار مشكل نشويد. براي خريد دي‌وي‌دي همچنين بايد نوع نياز خود را نيز در نظر بگيريد.
مثلا: براي به وجود آوردن يك نسخه پشتيبان از برنامه‌هاي روي هارد رايانه DVD-RAM مناسب‌ترين گزينه است يا براي دي‌وي دي كه قابل پخش توسط دستگاه‌هاي پخش دي‌وي‌دي خانگي باشد DVD-R بهترين انتخاب است. پس به شما توصيه مي‌كنيم هميشه مطمئن شويد دي‌وي‌دي پليرتان آن نوع خاص دي‌وي‌‌دي كه مدنظر شما است را ساپورت مي‌كند. اين موضوع معمولا در مشخصات دي‌وي‌دي پلير در دفترچه راهنماي آن قيد شده است.
همچنين هنگام خريد يك DVDRAM يا DVDWriter بايد به سرعت و سازگاري آن با فرمت‌هاي صوتي و تصويري توجه كرد.
فعالان بازار معتقدند، در بين فرمت‌هاي استفاده شده به منظور نوشتن اطلاعات (يك‌مرتبه)، دي‌وي‌دي-R و دي‌وي‌دي +R داراي سازگاري مطلوبي با دي‌وي‌دي Player و درايوهاي دي‌وي‌دي –ROM موجود، هستند. با توجه به جديد بودن ديسك‌هاي دي‌وي‌دي +R (قدمت دي‌وي‌دي-R به مراتب بيشتر است)، ممكن است برخي از درايوهاي دي‌وي‌دي-ROM و يا دي‌وي‌دي Player قديمي، قادر به خواندن آنها نباشند. با توجه به ماهيت تغييرپذيري ديسك‌هاي دي‌وي‌دي با قابليت نوشتن مجدد، سازگاري آنان كمتر بوده و استفاده از آنها در برخي از درايوهاي دي‌وي‌دي- ROM و يا دي‌وي‌دي Players ميسر نيست.
سرعت ضبط و پخش CD/DVD ROM و به ويژه CD/DVD WRITER نيز نقش مهمي در انتخاب اين كالا دارد.
به طوري كه در‌حال‌حاضر انواع اين كالا با سرعت‌هاي بالا از فروش بالاتري برخوردارند و نمونه‌هاي كم سرعت، زياد مورد توجه قرار نمي‌گيرند.
توجه به مارك، شناسنامه، و گارانتي كالا نكته ديگري است كه بسياري از فروشندگان به آن اشاره كرده و مي‌گويند: هنگام خريد يك
CD/DVD ROM يا WRITER به شناسنامه كالا توجه داشته باشيد. چرا كه بسياري از افراد اجناس از رده خارج را با مارك‌هاي معروف به بازار عرضه كرده و با قيمت بالا به فروش مي‌رسانند.به عنوان مثال انواع DVD WRITER و/ CD با برند سوزوكي در بازار موجود است كه محصول ايران است اما به اسم كالاي ژاپني به فروش مي‌رسد

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان