در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

مشکل نشناختن درایو اپتیک - DVD RW لپ تاپ / آموزش تصویری

توسط Solver » دوشنبه 24 مهر 1391 11:25

این لپ تاپ زیبا همانطور که در تصاویر پیداست Toshiba  می باشد:

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد       لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    « با کلیک روی هر تصویر می توانید در ابعاد بزرگ آن را مشاهده نمائید.

طبق شرح کاربر گاهی درایو اپتیکش در My Computer نمایش داده می شد و گاهی خیر.

نکته نخست و بسیار با اهمیت :

هر چند اکثر تعمیرکاران در بیشتر موارد شناخته نشدن یک دوایس پیشنهاد می کنند دستگاه را مجدد راه اندازی کنید، اما این فقط جهت تست و بررسی است و نباید راه اندازی مجدد را یک راهکار همیشگی برای این مسائل دانست. چنان که این کاربر بیان می کرد در هر بار استفاده شاید 10 بار بیشتر لپ تاپ را خاموش و روشن می کند تا درایو اپتیک شناخته شود ! یا مثلا گاهی که جواب نمی داده با بیرون کشیدن باتری درست در حالی که لپ تاپ روشن بود و راه اندازی مجدد پس از جا زدن آن مشکل را حل می کرده که البته در ادامه خواهیم دید تمام این اقدامات در موضوع بی اثر بوده اند و این کاربر فقط مشغول مستعلک کردن باتری و البته دیگر قسمت های دستگاه خودش بوده است.

همانطور که میدانید، درایو های اپتیک لپ تاپ های امروزی اکثراً SATA هستند و قالبا نیز به صورت کشویی در جای خود قرار می گیرند. بنابراین در مرحله اول گزینه هایی مانند خارج شدن درایو از جای اصلیش، کامل جا نرفتن، شل شدن در جا و این دست موارد را باید بررسی داشت. در مورد این لپ تاپ هیچ گونه شل بودن یا بد جا رفتنی در کار نبود، اما با فشار دادن یا کمی جا به جایی درایو، شاهد شناخته شدن اون توسط ویندوز بودم. بنابراین روشن شد هر آنچه هست مربوط به قسمت اتصالات درایو به مینبورد دستگاه می باشد.

پس از یک بررسی - هیچ گاه دستگاه های حساس را بدون داشتن تجربه قبلی باز نباید کرد و در صورت نداشتن تجربه (مثل بنده در اکثر موارد) حداقل از اینترنت مراحل صحیح باز شدن آن را به دست بیارید.

متوجه شدم نیازی به باز شدن کامل لپ تاپ نمی باشد و تنها با برداشتن یکی از درپوش های زیر لپ تاپ و باز کردن یک پیچ که نگهدارنده درایو اپتیک می باشد می توان اون را به صورت کشویی خارج کرد.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد       لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد       لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    « با کلیک روی هر تصویر می توانید در ابعاد بزرگ آن را مشاهده نمائید.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد       لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد       لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    « با کلیک روی هر تصویر می توانید در ابعاد بزرگ آن را مشاهده نمائید.

پس از طی این مراحل و خارج کردن درایو اپتیک یک نگاه دقیق به قسمت اتصلات اون داشتم. البته شاید در تصاویر واضح نباشد اما متوجه شدم نمک زیادی اطراف اتصال دیتا اون وجود دارد. در اکثر بردهای الکترونیکی این نمک ها (شوره ها) ایجاد می شود و بیشتر مربوط هستند به آب و هوای منطقه. به هر ترتیب روشن شدن علت مشکل مورد نظر مادر کجاست.

همچنین در داخل محل قرار گیری درایو اپتیک را نگاه کردم دیدم اونجا هم درست در محل اتصال پین ها شوره دارد. نخست با یک پیچ گوشتی بدون وارد کردن فشار به فیبرها و کنتاکت ها فقط به تنظیف شکاف های بین کنتاکت ها پرداختم.

پس از این که تقریبا مطمئن شدم کافیست به کمک اسپری خشک ذرات خراشیده شده را پاک کردم. پس از تبخیر اسپری خشک و برابر دمای محیط شدن محل تنظیف. کمی با سمباده نرم نسبت به سیقل دادن صفحه های اتصال هم در روی درایو و هم در محل قرار گیریش اقدام کردم.

و در نهایت با اتمام این مراحل و جا زدن درایو اپتیک در جایش و بستن پیچ مربوط. لپ تاپ را تست کردم و دیگر هیچ گونه مشکلی در شناخته شدن درایو اپتیک اون وجود نداشت:

البته چون این کاربر از مشتریان خوب و خاص ما بود یک نظافتی هم روی اپتیکش داشتیم. فراموش نکنید اسپری خشک / کف / چرب / تینر فوری یا ... اصلا گزینه های مناسب برای نظافت اپتیک نمی باشد و شما در آخرین مرحله همیشه با الکل ( ترجیحا سفید) و دستمال دارای جذب رطوبت بالا (مثل دستمال کاغذی) به نظافت خود لنز بپردازید.

همانطور که مشاهده کردید گاهی لازم است مثل اون لپ تاپ برای تعمیرات پورت USB تا آخرین پیچ را باز کرد و با اون حساسیت به لحیم کاری و ... پرداخت، گاهی هم به همین سادگی کافیست دو تا پیچ باز شود و یک نظافت، و مشکل رفع خواهد شد. این کارها دستمزدهاشون حتی برابر نرخ اتحادیه بسیار بالاست و کاملا ارزش وقتی که صرف می کنید را داره و البته مشتری هم راضی است. چون به احتمال زیاد خیلی از تعمیرکاران کم دقت یا شاید سودجو، پیشنهاد تعویض کلی درایو اپتیک را میدادند که حداقل 60 هزار تومنی پای مشتری آب می خورد. حالا مشتری حاضر است با کمال میل نصف این مبلغ را بدهد و دستگاهش درست شود !

اینجاست که میگن نان پیچ گوشتیت را بخور و غصه ارزانی و گرانی دلار را نداشته باش !
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
MASTER, SHAHRAM, abbas.m.k, MISSILE, Ali$amir, SHAHABESAGEB, gorioma, nima-rad, Mahdi1944

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
35

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 آبان 1389 18:46

آرشيو سپاس: 76 مرتبه در 22 پست

Re: مشکل نشناختن درایو اپتیک - DVD RW لپ تاپ / آموزش تصویری

توسط gorioma » دوشنبه 24 مهر 1391 21:45

از شما ممنون
بنده هم تو کار تعمیرات کامپیوتر هستم
ممنون شما میشم اگه تو همین تاپیکتون با من انتقال تجربه کنید
سوالام زیاده هر کدومو خواستید جواب بدید
1-تا حالا چیپ جنوی یا شمالی مادربورد عوض کردید؟چطور بوده؟اصلا تو بازا این چیپا پیدا میشه؟
2-بازر لوازم دست دو کامپیوتر و لپ تاپ طرف شما چطوره؟(هارد و رم....)
3-نظرتون در مورد دل چند سال پیش و الات چیه؟
4-لپ تاپ های msi چطورن؟گارانتیش چطوره؟
5-نظرتون در مورد لپ تاپهای asus و aser?
6-توشیباهایی که مادیران وارد می کنه؟
7-کدوم شرکت رو از نظر گارانتی می پسندید؟(تهرانی هاش)
8-فضولی نباشه نمایندگی کجا ها رو گرفتید؟
9-کدوم لپ تاپ بهترین باطری رو داره؟
10-تبلت یا گوشی هایی جدید کار تعمیراتی می کنید؟
11-شهر شما وضعیت خرید فروش کامپیوتر چطوره؟تعمییرات چطور؟
12-اگه بایوس لپ تاپی هنگ کنه مجبور بشید بازش کنید با پرو گرامر بایوسشو آپدیت کنید چه قدر مزد می گیرید؟همکار من حدود 25~35 تومن میگیره از نظر من زیاد برای این کار راحت
13-کامپیوتری رو میارند که چند بار روش انواع ویروس کش نصب کردند.اما نودشون خوب پاک نشده هر کاری هم می کنی پاک نمیشه چه از طریق ریجستری چه برنامه های uninstaller حرفه ای تا حالا چنین چیزی براتون شده؟
14-بعضی از لپ تاپ ها که اسم و مودلشون  رو یادم نمی یاد پیشتشوت یا قسمت داخل جا باطری جایی دارند برای سیم کارت میدونید برای چیه؟از یکی شرکت رسمی پرسیدم گفتند نمی دونیم سایت لپ تاپ هم چیزی ننوشته درایوری هم براش نگذاشتند(خالی نیست بازش کنی سوکت سیم کارتو می بینی که پین هاش داره برق میزنه)
سوال زیاد شدند جوابی هم ندادید اشکالی نداره
هر چند این سوالا بهتر بود تو یه موضوع جدا زده بشه دیگه زمانی نبود
از دیگر کاربرا هم میخوام هم شرکت کنند و تجربه های شخصیشون رو بگند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب gorioma تشکر کرده اند:
Mahdi Mahdavi

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: مشکل نشناختن درایو اپتیک - DVD RW لپ تاپ / آموزش تصویری

توسط Solver » سه شنبه 25 مهر 1391 14:31

1-تا حالا چیپ جنوی یا شمالی مادربورد عوض کردید؟چطور بوده؟اصلا تو بازا این چیپا پیدا میشه؟

تعویض هر دو را از نزدیک دیدم، یک مورد هم انجام دادم (البته کارگاه ما فاقد تجهیزات لازم است تعمیرگاه یکی از دوستان بود).  

منظور شما از چطور بود را نفهمیدم! خوب دو حالت دارد یا شما با هیتر و دستی کار را انجام می دهید، یا به کمک دستگاه های تعویض چیپ خودکار یا نیمه خودکار ها.

اما بحث پیدا شدن چیپ ها تو بازار، پل جنوبی اکثر مادربردها یافت می شود، حتی به صورت عمده می توانید خریداری کنید، اما پل شمالی در اکثر موارد از مادربرد های سوخته و بازار اوراقی قابل یافتن است. هر چند همان پل جنوبی هم اینطور است.

اساسا بیشتر کالاها این دست در بازار به ندرت یافت می شود (نه خاص ایران) چرا که به طور مستقیم در دسترس نمایندگی های مجاز قرار دارد. اما خوب هستند این میان تجاری که مثلا چیپ های اینتل را به صورت عمده خریداری کرده و در دسترس تعمیرکاران مستقل قرار بدهند.

2-بازر لوازم دست دو کامپیوتر و لپ تاپ طرف شما چطوره؟(هارد و رم....)

یک قانون بر بازار کالاهای دست دوم حاکم است که خاص بازار کامپیوتر نمی باشد:

1. زمان کمیاب شدن یک کالا
2. زمان گرانی کاذب قیمت ها - مثل الان

این روزها بازار کامپیوتر نیز بیشتر به سمت کالاهای دست دوم متمایل شده است خصوصا بخش لپ تاپ.

3-نظرتون در مورد دل چند سال پیش و الات چیه؟
4-لپ تاپ های msi چطورن؟گارانتیش چطوره؟
5-نظرتون در مورد لپ تاپهای asus و aser?
6-توشیباهایی که مادیران وارد می کنه؟

تو مباحث خرید و فروش لپ تاپ مفصل همین چند هفته قبل شرح دادم.

7-کدوم شرکت رو از نظر گارانتی می پسندید؟(تهرانی هاش)

به ندرت زمان خرید کالا به داشتن یا نداشتن گارانتی اون توجه می کنم، مدت زیادی است که اصلا جزو معیارهای من نیست.
اصولا فروشمون را خودمان گارانتی می کنیم.  حتی در مورد لپ تاپ.

8-فضولی نباشه نمایندگی کجا ها رو گرفتید؟

از نظر من در ایران داشتن نمایندگی در اکثر محصولات سود آور نیست به دلایل زیر:

1. عدم رعایت حدود انحصار حتی بر حسب ضریب جمعیتی شهر نمایندگی !
2. پیش فروش کردن محصول به نمایندگی / دقیقا عملی خلاف آنچه که معنای نمایندگی را دارد !
3. عدم سابقه خوب اکثر محصولات داخلی و وجود انبوه محصولات مشابه در بازار

این شامل نمایندگی های شرکت های خارجی که مستقیما بحث نمایندگی ها توسط اونها و با ساز و کار استاندارد می باشد نیست.

-کدوم لپ تاپ بهترین باطری رو داره؟

فنی جواب میدم !

لپ تاپی که روز اول 6 ساعت شارژ داشته باشد و دیگری 4 ساعت . اما پس از یک سال اون مورد اول 2 ساعت شارژ نگه دارد و دومی همان 4 یا مثلا 3 ساعت. قطعا دومی ... مهم عمر مفید باتری است نه قدرت تغذیه اولیه. حال در بین چند صد مدل لپ تاپ موجود در ایران هر کدام استعلاک باتریش کمتر است بهتر است  :-)

10-تبلت یا گوشی هایی جدید کار تعمیراتی می کنید؟

تبلت بله به صورت عمومی، اما تعمیرات گوشی فقط موارد شخصی یا آشنا  ::sa

11-شهر شما وضعیت خرید فروش کامپیوتر چطوره؟تعمییرات چطور؟

شهر ما شیراز هست، همواره داغ ترین بازار لوازم الکترونیکی و کامپیوتر کشور را داشته است، بنابراین اگر نسبتی بگوییم به نسبت دیگر شهرها بازار بهتری دارد، اما به نسبت گذشته همین شهر، افت نسبتا شدید که دلایلش هم روشن است. اما تعمیرات درآمد ما هیچ تغییراتی نداشته وضعیت همچنان خوب است ...

12-اگه بایوس لپ تاپی هنگ کنه مجبور بشید بازش کنید با پرو گرامر بایوسشو آپدیت کنید چه قدر مزد می گیرید؟همکار من حدود 25~35 تومن میگیره از نظر من زیاد برای این کار راحت

بازش کنید ! نرخ اتحادیه برای باز کردن لپ تاپ بسته به شهر های مختلف بین 10 تا 15 هزار تومان است. مراحل دیگر را هم باز میشود بسته به زمان و ابزار های مورد استفاده محاسبه کرد.

13-کامپیوتری رو میارند که چند بار روش انواع ویروس کش نصب کردند.اما نودشون خوب پاک نشده هر کاری هم می کنی پاک نمیشه چه از طریق ریجستری چه برنامه های uninstaller حرفه ای تا حالا چنین چیزی براتون شده؟

خودم خیر، اما اتفاقا همین امروز صبح پسر داییم شهرک صنعتی بود زنگ زده بود سوال داشت که چرا این نود پاک نمیشه !  :zz:    

شاید برای هزارمین بار در سنترال » یک سیستم ویروسی روش نباید آنتی ویروس جدید نصب کرد، حتما لازم هست ویندوز مجدد نصب شده و بعد آنتی ویروس را نصب کرد.

برخی ویروس ها سعی می کنند آنتی ویروس را درگیر کنند، اکثر آنتی ویروس ها این روزها قابلیت Self Defensive دارند، یعنی از خود نرم افزار آنتی ویروس محافظت می کنند، البته نود این قابلیت را ندارد برای همین اسیر چنگ این دسته از ویروس ها شده و در نهایت شما قدرت حذف یا نصبش را روی سیستمی که دچار این دست ویروس ها باشد را ندارید.

14-بعضی از لپ تاپ ها که اسم و مودلشون  رو یادم نمی یاد پیشتشوت یا قسمت داخل جا باطری جایی دارند برای سیم کارت میدونید برای چیه؟از یکی شرکت رسمی پرسیدم گفتند نمی دونیم سایت لپ تاپ هم چیزی ننوشته درایوری هم براش نگذاشتند(خالی نیست بازش کنی سوکت سیم کارتو می بینی که پین هاش داره برق میزنه)

بله یک مدت که تقریبا اکثر مدل های دل این قابلیت را داشتند، دیسکت همراه این لپ تاپ ها درایور مربوط را دارد ! مگر اونها که دیسکت درایورهاش در ایران رایت شده و لیبل خورده ! منظورم کالاهای استوک تر و تمیزی است که متاسفانه به اسم کالای نو و با همراه سی دی های اورجینال (قلابی که در ایران رایت شده) عرضه میشوند و با تعریف های دهان پر کنی مثل دارای پارتیشن ریکاوری اورجینال و ... به اسم کالای نو به فروش می رسد. وگرنه سی دی اورجینال درایور مربوط را دارد. از سایت سازنده هم امکان دانلودش هست.

2 دسته هستند، یا سیم کارت های مینی می خورند یا سیم کارت های معمولی. نرم افزارها شامل نرم افزار مدیریت اسم ام اس ها، مدیریت تماس (تلفن) و امثالهم است. در اکثر مدل هایی که من کار کردم، اس ام اس فارسی خوانا نبود اما برقراری تماس و مدیریت دفترچه تلفن روی سیم کارت با فارسی هم سازگار بود.

ضمنا بهتر است سوالات خود را تفکیک کرده و در موضوع و انجمن مناسب طرح کنید، سوالات خصوصی را نیز ترجیحا در پیام خصوصی طرح کنید نه در مباحث عمومی.  :D
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
SHAHRAM, MISSILE, gorioma, Mahdi1944