در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1065

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 28 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 28 اسفند 1384 14:04

محل سکونت

زیر آسمون خدا

آرشيو سپاس: 439 مرتبه در 147 پست

مطلبی در مورد ECAM و رادارهای آب و هوایی

توسط آرمان » يکشنبه 13 فروردین 1385 18:48

رادارهای اب و هوایی یا Weather Radars                                                      مترجم: فرید فرهد

یک رادار آب وهوایی Weather Radar از یک آنتن، فرستنده گیرنده ، واحد کنترل و نمایشگر تشکیل شده است. اکثر رادراهای آب و هوایی با فرکانس 5200 تا 5900 مگاهرتز در باند C و 8500 تا 10000 مگا هرتز در باند X کار می کنند. در این بخش به علت بالا بودن فرکانس از کابل های هم محور استفاده نمی کنند و به جای آن از موج برها Wave Guide استفاده می کنند. یک موج بر یک لوله فلزی تو خالی است که امواج الکترومغناطیس از قسمت عایق هوا عبور می کنند. دیواره های موج بر صرفاً برای محدود کردن محیط انتشار به کار می روند.

تصویری از Screen رادار هواشناسی


آنتن رادار آب و هوایی معمولاً در دماغه هواپیما تعبیه شده که توسط یک محافظ از جنس Fiber Glass یا ترکیبات پلاستیکی پوشیده شده است. این محافظ به Radome معروف است. Radome جزیی از رادار نبوده ولی بر روی کار رادار اثر مستقیم دارد. استاد ما تعریف می کرد که در زمان جنگ در پایگاه بوشهر یکی از متخصصان این نوع رادار برای تعمیر این قطعه رفته بود که ناگهان یکی از ابزارش به Radome  گرفت و موجب پارگی قسمتی از آن شد. او پس از مشاهده این صحنه سریع قسمت پاره شده را رنگ زد و به عبارتی ماسمالی کرد و Radome را بست. بعد از این سهل انگاری هر موقع که آن هواپیما پرواز می کرد خلبان گزارش می داد که رادار آب و هوایی او کار نمی کند. استاد در ادامه گفت نزدیک 2 الی 3 هفته روی رادار کار کردند ولی باز گزارشهایی مبنی برعدم کار کردن رادار دریافت می کردند. آنها یک رادار جدید نصب کردند و مشاهده کردند که رادار مجدداً کار نمی کند . کار به جایی رسید که متخصصانی از تهران عازم بوشهر شدند در آخر متوجه پارگی Radome  شدند. متخصص سهل انگار به 3سال زندان محکوم شد. کار این رادار به دو صورت است که یک دسته موج به صورت خطی (Beam) به صورت  مستقیم (Directional) می فرستد. هنگامی که این امواج به توده هوایی برخورد می کنند برگشت داده شده و این امواج برگشتی به کامپیوتر این قسمت رفته و بعد از محاسبه کردن زمان رفت وبرگشت این امواج، توده هوایی مقابل را به صورت رنگ های مختلف روی نمایشگر نشان می دهد.

این رنگ ها عبارتند از: سبز یعنی توده هوایی بی خطر، زرد یعنی توده هوایی که خلبان در هنگام عبور از درون آن باید احتیاط کند و رنگ قرمز یعنی ابری که دارای بار الکتریکی زیادی بوده (CB) و خلبان نباید هیچگاه از درون آن عبور کند. همچنین از این رادار برای نشان دادن سطح زمین یا Map Mode استفاده می شود. واحد کنترل این قسمت شامل دکمه های زیر می باشد: اولین دکمه از سمت چپ، دکمه ای است 5 حالتی که عبارتند از: Map,WX,Test,On,Off. دکمه وسطی Gain  است که می توان با این دکمه شفافیت و وضوح نمایشگر را کنترل نمود. به وسیله دکمه Tilt می توان آنتن را 15 درجه به بالا و 15 درجه به پایین هدایت نماییم. دکمه های فوق همه از نوع Trigger Switch می باشد. شایان ذکر است که آنتن به صورت اتوماتیک 120 درجه به سمت چپ و راست حرکت می کند. امواجی که از این رادار خارج می شوند برای انسان بسیار خطرناک است. خروجی رادارهای آب و هوایی در گذشته در حدود صد ها کیلو وات بوده است ولی امروزه با بالارفتن حساسیت گیرنده ها و همچنین دیجیتال شدن پردازش سیگنال ها این خروجی به کمتر از 100 وات تقلیل یافته است. سیستم رادار های آب و هوایی امروزه از نوع خروجی 24 وات بوده و از یک آنتن سطح صاف 12 اینچی تشکیل شده است که می تواند تا 340 ناتیکال مایل را پوشش دهد.

ECAM یا Electronic Centeralize Aircraft Monitor

مبحث ECAM دارای جرئیات بسیار زیادی می باشد که به برخی از نکات مهم آن در نوشته زیر اشاره می کنم. کلمه ECAM ازElectronic Centeralize Aircraft Monitor گرفته شده است. هدف از ECAM نشان دادن سلامتی سیستم های مختلف هواپیماست تا خلبان بتواند با خیالی آسوده به پرواز خود ادامه داده و اگر مشکلی پیش آمد این سیستم نقص به وجود آمده را سریع به خلبان گزارش دهد. یکی از عواملی که باعث حذف شدن مهندس پرواز در هواپیما های جدید شد این سیستم می باشد. قطعات اصلی یک ECAM عبارتند از: دو عدد CRT، که معمولا در سمت چپ و راست Center Instrument Panel قرار دارند تا خلبان و کمک خلبان دید خوبی روی آن داشته باشند و در طول پرواز اطلاعات پروازی مورد نیاز را به آنها بدهد و از یک Control Unit که در وسط Pedestal قرار دارد تشکیل شده است. ECAM یا Warning Display اطلاعاتی از قبیل شرایط هواپیما در آن لحظه، نشان دادن نقص در بخشی از سیستم و یا راه رفع عیب را نشان می دهد. ECAM یا System Display برای نشان دادن دیاگرام سیستم های مختلف به کار می رود و معمولا به صورت اتوماتیک کار می کند به طور مثال هنگامی که APU استارت می خورد جمله APU Running در WD به نمایش درآمده و همزمان با آن دیاگرام  APU و یا به عبارتی صفحه APU روی SD رسم می شود. وقتی سرعت APU تقریبا به 95 درصد رسید ، 15 ثانیه بعد صفحه APU جای خود را به صفحه Engine می دهد زیرا موتور ها در حال استارت زدن می باشند. توجه داشته باشید که جمله APU Running تا آخرین لحظه وتا زمانی که APU  را Off نکرده ایم روی Memo Page باقی می ماند. Memo Page صفحه اصلی ECAM می باشد. این سیستم طوری طراحی شده است که:

1- به خدمه هشدار می دهد که نقصی در یکی از سیستم ها به وجود آمده است. این هشدارها به صورت شنوایی و بینایی می باشند که در مباحث بعدی خدمتتان عرض می کنم.

2-  شناسایی نقص و نشان دادن راه تصحیح آن در کمترین زمان ممکن

3-  نشان دادن سیستم  معیوب  و رسم دیاگرام آن قسمت

اگر نوشته روی ECAM به رنگ کهربایی Amber باشد به معنای  Abnormal Situationیا موقعیت غیر عادی می باشد. اگر نوشته روی ECAM به رنگ قرمز Red باشد به معنای Emergency Situation یا موقعیت اضطراری می باشد. این نکته بسیار مهم است که اگر اتفاق وخیمی برای یکی از سیستم رخ داد ECAM بتواند آن را تفکیک و تجزیه کند. برای این موضوع هر دو CRT توسط Symbol Generator Unit های مجزا از هم کار می کنند. اگر نقصی برای یک SGU به وجود آمد SGU دیگر بتواند هر دو ECAM را راه اندازی کند.

حال می خواهیم در مورد جرئیات ECAM Left Hand که به صفحه Memo مشهور است مطالبی برایتان ذکر کنم. صفحه Memo در واقع کار یک یاد آورنده به خدمه را انجام می دهد و سیستم ها و عملکردهای موقتی که در طول پرواز نرمال انجام می شود را یادآوری می کند. تیتر Memo همیشه به رنگ سبز بوده و خطی زیر آن Underline وجود دارد. در کنار تیتر یعنی دقیقا در کنار Memo  کلمه T.O INHIB  یا LDG INHIB  ظاهر می شود که به رنگ ارغوانی می باشد. این کلمات نشانگر این است که درهنگام Take Off و Landing، سیستم ECAM  در فاز بازدارنده است و این بدین معنی است که در طول Take Off و Landing  اگر نقصی غیر ضروری پیش آمد روی ECAM نشان داده نمی شود تا حواس خلبان پرت نشود ولی اگر موتور آتش گرفت آن را روی ECAM نمایش می دهد چون جز هشدارهای اصلی برای هواپیما می باشد. سیستم ECAM تمامی اطلاعات را دسته بندی و ذخیره کرده و هر زمان که نیاز باشد آنها را نشان می دهد. در پایین صفحه Memo اطلاعاتی در دو خط به صورت دائم به نمایش در می آیند که عبارتند از:

CG : The Center Gravity of an Aircraft

GW : The Current Gross Weight of an Aircraft

T-Fuel : Total Amount of Fuel of an Aircraft

TAT : Total Air Temperature of an Aircraft

اگر اطلاعات ورودی که به FMS می دهیم کامل نباشد و اطلاعات هریک از این موارد در دسترس نباشد مقادیر به صورت X و به رنگ کهربایی نمایش داده می شود.

Phase of Flight Pageصفحه فاز پروازی یا

همانطوری که گفته شد بیشتر اخطارها در زمان Take Off و Landing توسط ECAM  به نمایش در نمی آید. به محض اینکه برق ECAM وصل شد و در حالت On قرار گرفت صفحه Door  روی ECAM به نمایش در می آید و خلبان می تواند قبل از استارت زدن موتورها و Taxi از بسته بودن درها و مجهز بودن درها به سرسره مطمئن شود. اگر تیتر به رنگ سبز بود معرف این است که این صفحه در حالت اتوماتیک است و اگر تیتر به رنگ سفید بود معرف Manual بودن صفحه می باشد. صفحه Wheel به محض اینکه دومین موتور استارت خورد ظاهر می شود. به محض اینکه هواپیما Take Off کرد صفحه Engine  به نمایش درمی آید. صفحه Cruise به محض اینکه Slat ها بسته شد و هواپیما Level قرار گرفت این صفحه به نمایش درمی آید. این صفحه تا زمانی که Landing Gear Lever پایین داده نشده روی صفحه باقی می ماند هرچند که خلبان در طول پرواز مرتبا صفحه های دیگر و به عبارتی دیگر سیستم های دیگر را کنترل می نماید. وقتی صفحه Cruise محو شد جای خود را به صفحه Wheel  می دهد و درتمام مدت Landing این صفحه به نمایش در می آید. به محض اینکه موتور اول Shut Down شد صفحه Door به نمایش در می آید و تا زمانی که آن را Off نکرده ایم به نمایش خود ادامه می دهد. صفحه Cruise یک صفحه قراردادی بوده ونمی توان آن را به صورت Manual انتخاب نمود. در این صفحه اطلاعاتی از قبیل وضعیت موتورها، تهویه هوا، ارتفاع کابین و فشار کابین به نمایش در می آید. Static Air Temprature فقط در صفحه Cruise به نمایش درمی آید.

در این بخش می خواهیم با ECAM Right Hand بیشتر آشنا شویم.

از ECAM Right Hand به عنوان نمایشگر سیستم SD استفاده می شود. این ECAM دیاگرام سیستم را برای خدمه به نمایش در می آورد. Unit این قسمت در مرکز Pedestal قرار دارد. 12 Pb روی این Unit قرار دارد که می توان 12 صفحه یا به عبارتی 12 سیستم را به صورت Manual انتخاب نمود. همه علائمی که در ECAM Right Hand طراحی شده اند قابل فهم، مبنی بر درک مستقیم و طوریست که خلبان را دچار اشتباه نمی کند. بعضی از عناصری که به صورت موقت در مدار قرار می گیرند مانند Anti-Ice زمانی نمایش داده می شوند که در حال کار باشند.

Panel کنترل ECAM به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :

1- کنترل کلی برای صفحه نمایش و SGUs

2- کلیدهای جداگانه برای انتخاب صفحات مختلف

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب آرمان تشکر کرده اند:
shola, CAPTAIN PILOT

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان