در اين بخش شما ميتوانيد سوالات و اشکالات نرم افزاري خود را مطرح کنيد
Captain

Captain

نماد کاربر
431

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 بهمن 1385 20:03

www.centralclubs.com

آرشيو سپاس: 14 مرتبه در 7 پست

سوال در مورد جدول تخصیص فایل(FAT) و نحوه بازيابي اطلاعات هارد

توسط f_love_s » جمعه 4 اسفند 1385 19:20

سلام .

من چند تا سوال دارم كه ذهن منو درگير كرده ممنون ميشم اگر كسي منو راهنمايي كنه؟

چه طوري ميشه اطلاعات فرمت شده ي يك درايو رو بازيابي كرد ؟ آيا  اصلا  چنين كاري امكان پذير هست؟ :?

جدول fat چي و مخفف چه كلمه اي و اصلا وظيفش چي؟  :?

Farhad3614: دوست عزیز لطفا در انتخاب کردن نام تاپیک دقت کنید.
استفاده ار واژهای کمک و راهنمایی به تنهای مجار نمیباشند.

با تشکر

Incredible Poster

Incredible Poster

نماد کاربر
3047

تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 21:41

آرشيو سپاس: 408 مرتبه در 218 پست

توسط Farhad3614 » جمعه 4 اسفند 1385 19:28

1234567 دوست عزيز

امکان باز يابي اطلاعات وجود داره  :-)
جدول تخصیص فایل(FAT) فایل سیستم اولیه در سیستم عاملهای داس و ویندوز می‌‌باشد. فایل سیستم جدول تخصیص فایل (FAT) بصورت ساده‌ای طراحی گردیده، و به همین دلیل آن یک فرمت عمومی برای فلاپی دیسکها (دیسک نرم) می‌‌باشد; علاوه براین، این فرمت بصورت واقعی توسط تمامی سیستم عاملهای مختص IBM/PC پشتیبانی می‌گردد، وبه همین دلیل اغلب جهت اشتراک اطلاعات بین سیستم عاملهای متفاوت که روی یک کامپیوتر بوت می‌شوند بکارگرفته می‌شود (دریک محیط چند-بوتی). همچنین در روی تکه حافظه‌های سخت-حالت (Solid-state memory) و سایر دستگاههای مشابه بکار گرفته می‌شود.
FAT هم مخفف کلمه  File Allocation Table  هستش.

سوالي داشتيد مطرح کنيد. :D

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » شنبه 5 اسفند 1385 03:36

1234567 جان
توضيحات FAT رو فرهاد عزيز دادند
در هارد زماني که جدول بندي مثل FAT صورت مي گيره، در واقع در هارد ديسک قطاعهايي قرار مي‌گيره که به صورت شيارهاي دايره‌اي و همينطور خطوط شعاعي هستند، که تشکيل خانه‌هايي رو مي‌دهند که اطلاعات در اونها ذخيره ميشه، اما براي خوانده شدن نياز هست که خانه‌ها با اندازه‌ي يکسان باشند، در حالي که در حالت عادي به اين شکل نيست، هر چه از مرکز دايره دور بشيم خانه‌ها بزرگ‌تر ميشه، براي اينکه هارد ديسک قابل خواندن و نوشتن باشه، بايد اين ترکها هم اندازه باشند، پس تمام اونها به اندازه‌ي کوچکترين واحد اون ديسک قابل نوشتن اطلاعات هستند، بقيه‌ي اين فضا براي Unformat,Undelete استفاده ميشه که معمولا فضاي بيشتري نسبت به فضاي قابل استفاده ديسک هست
موفق باشيد
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Captain

Captain

نماد کاربر
431

تاريخ عضويت

www.centralclubs.com

توسط f_love_s » شنبه 5 اسفند 1385 13:40

Mahdi1944 و Farhad3614 ممنون از شما.

ولي توضيحات آقا فرهاد ذهنمو بيشتر درگير كرد چون با كلمه solid-state memory آشنا شدم كه اميدوارم راجع به اين نوع حافظه ها لطف كنن و برام توضيح بدهند. :D

در مورد توضيحات آقا مهدي اينطوري برداشت كردم كه جدول fat  ، ميتونه كوچكترين واحد ديسك باشه و ميزان نوشته شدن اطلاعات برروي قطاعهاي ديگه بر اساس همين جدول تعيين ميشه.(نميدونم درست فهميدم يانه!!! :-( )

ولي آيا ميتونيم بگيم اطلاعات، راجع به  محل قرار گيري فايل روي ديسك  درون اين جدول ثبت ميشه؟؟؟ :-(

Incredible Poster

Incredible Poster

نماد کاربر
3047

تاريخ عضويت

توسط Farhad3614 » شنبه 5 اسفند 1385 14:05

1234567,  عزيز  Solid state یعنی یک ابزاری برای ذخیره ساری که بخش متحرکی در آن به کار نرفته و فاقد ابزار مکانیکی است. و از اجزای کاملا الکترونیکی تشکیل شده است.
در حقیقت flash memory "فلش مموری" یک ابزاری برای ذخیره ساری solid state است.

FAT : فهرستی از اتصالات(Link) بین کلاسترها می‌‌باشد, کلاسترها قطعات کوچک و مرتبتی می‌‌باشند که داده‌های موجود در فایلها در آنها ذخیره مي شوند. این زنجیره‌های اطلاعاتی لزوما برای ثبت داده‌های فایلها و شاخه‌ها به ترتیب روی دیسک قرار نمي گيرند در واقع این کلاسترها روی سطح دیسک پخش هستند. یک فایل سیستم FAT  بروی یک پارتیشن شامل بخش‌های مانند ..

1-Partition Boot Record
2-شاخه ریشه Root Directory
3-ناحیه داده Data Area
4- اين يکيشو متاسفانه فراموش کردم  :sad:

موفق باشيد. :razz:

Captain

Captain

نماد کاربر
431

تاريخ عضويت

www.centralclubs.com

توسط f_love_s » شنبه 5 اسفند 1385 18:32

خيلي ممنون تقريبا متوجه شدم ولي من بازم سوال دارم اگر لطف كنيد و پاسخ بديد ممنون ميشم.

1-شما گفتيد اطلاعات فرمت شده قابل بازگرداني .

حالا ميخوام بدونم اطلاعات پاك شده با هر نوع فرمتي، قابل بازگرداني يا اين بازگرداني مختص فرمت هاي خاصي هستش؟

چه جوري؟ :-x

2- چه طوري بازگرداني اطلاعات رو غير ممكن كنيم؟ :-(

ادامه دارد البته بعد از گرفتن جواب اينا. :-)

Incredible Poster

Incredible Poster

نماد کاربر
3047

تاريخ عضويت

توسط Farhad3614 » شنبه 5 اسفند 1385 21:06

1234567  شما با استفاده از برنامه  File Recovery و برنامه هاي مشابه اين ميتونيد اطلاعات را بازيابي کنيد برنامه هاي زيادي براي بازيابي اطلاعات وجود داره که در سايت هم موجود هستند.
همانطور که ميدانيد هنگام حذف کردن يک فايل, سيستم آن را به عنوان فايل حذف شده علامت ميزنه ولي به طور کامل و فيزيکي حذف نميشه و قابل بازگرداني هست, براي حذف فيزيکي با استفاده ار برنامه  Norton Wipe Info ميتونيد اطلاعات را حذف فيزيکي کنيد, Low Level Format هارد دیسک هم میتونه کمک کنه. ولی فرمت عادی و حتی Fdisk تقریبا هیچ کمکی به جلوگیری از بازیابی اطلاعات نمیکنه,
Norton Wipe Info را پيشنهاد ميکنم و System Mechanic

Captain

Captain

نماد کاربر
431

تاريخ عضويت

www.centralclubs.com

توسط f_love_s » چهارشنبه 9 اسفند 1385 17:08

سلام .

من نميدونم چرا ويندوز موقع خاموش شدن، تنظيمات صفحه كليد را ذخيره نميكنه .مثلا اگر موقع خاموش شدن num lock   روشنه ،طبيعتا بعد از روشن شدن مجدد سيستم بايد num lock روشن بشه . ولي اينطوري نيست . :sad: چرا؟

البته اينم بگم كه از داخل رجيستر مشكلي نداره

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » چهارشنبه 9 اسفند 1385 18:08

1234567 جان، قاعداتا نبايد اينطور هم باشه، ويندوز زماني که روشن مي‌شه بايد بر اساس تنظيمات دفالت بالا بياد، نه بر اساس تنظيمات آخرين ورود (در اينگونه موارد)

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Captain

Captain

نماد کاربر
431

تاريخ عضويت

www.centralclubs.com

توسط f_love_s » چهارشنبه 9 اسفند 1385 18:12

به نظر شما الان مشكل از چي ؟

من  بايد چي كار كنم. :-x

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » چهارشنبه 9 اسفند 1385 19:02

1234567 جان
من مشکلي در اين توضيح بالاي شما نمي‌بينم  :?
اما اگر مي‌خواهيد زمان روشن شدن سيستم Numlock روشن باشه بايد وارد اين مسر در رجيستري شده و مقدار InitialKeyboardIndicators را به 2 تغيير بديد
KEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard\
موفق باشيد

Captain

Captain

نماد کاربر
431

تاريخ عضويت

www.centralclubs.com

توسط f_love_s » چهارشنبه 9 اسفند 1385 20:31

آقا مهدي من كه گفته بودم  رجيستري مشكلي نداره .

اين مسيري كه شما گفتيد من قبلا چك كردم. مقدارها همه درسته.

لطفا يه پيشنهاد ديگه بدين.

بعدي