در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6827

تشکر کرده: 1683 مرتبه
تشکر شده: 8478 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

ماهواره GOES-R به فضا پرتاب شد؛ تحولی در پیش بینی های هوا

توسط sinaset » سه شنبه 2 آذر 1395 09:38

ماهواره GOES-R به فضا پرتاب شد؛ تحولی در پیش بینی های هواشناسی در راه است
دیروز بالاخره ناسا ماهواره هواشناسی جدید خود «GOES-R» را با یک فروند موشک «Atlas V» از پایگاه کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب کرد. انتظار می رود این ماهواره تحولی اساسی در علم هواشناسی و پیش بینی های آب و هوایی را سبب شود.

«GOES-R» می تواند بهترین تصاویر زنده از طوفان های فعال و سایر پدیده های آب و هوایی را به ایستگاه های زمینی مخابره کند. طبق ادعای ناسا، این ماهواره مجهز به تجهیزاتی است که تا کنون در هیچ نمونه مشابهی وجود نداشته است. همین تجهیزات کمک می کنند تا «GOES-R» بتواند با سرعتی ۵ برابر بیشتر از هر ماهواره هواشناسی دیگری سطح زمین را اسکن کند.

دانشمندان می توانند با استفاده از تصاویر با کیفیت و متعددی که توسط این ماهواره تهیه و ارسال می شود تغییرات آب و هوا و احتمال بروز پدیده های مختلف را با سرعت و دقت بیشتری شناسایی و پیش بینی کنند. این یعنی احتمال وقوع طوفان، تندباد و گردبادها سریع تر پیش بینی شده و حرکت آن ها با جزئیات بیشتری قابل تخمین خواهد بود.

علاوه بر بررسی زمین، «GOES-R» تجهیزاتی را نیز برای مشاهده فعالیت های سطح خورشید در اختیار دارد. این ماهواره می تواند طوفان های خورشیدی را رصد کند و شدت و گستردگی آن را پیش از رسیدن به زمین تعیین نماید.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان