در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1282 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

پرندگان به GPS داخلی مجهزند ...

توسط CAPTAIN PILOT » شنبه 6 تیر 1388 09:16

پرندگان به جی پی اس داخلی مجهزند !!

تحقیقات جدید دانشگاه آکلند نشان می دهد پرندگان قادرند موقعیت خود را مانند سیستم موقعیت یاب جهانی با استفاده از امواج مغناطیسی زمین تعیین کرده و مسیر بازگشت اصلی را بیابند.
به گزارش خبرگزاری مهر، مطالعات جدید نشان می دهد کبوتران خانگی دارای موقعیت یاب درونی هستند که با استفاده از آن و با کمک میدان مغناطیسی زمین قادر به یافتن مسیر اصلی خود و بازگشتن به خانه هستند. دانشمندان برای سالها بر این باور بودند پرندگان قادر به استفاده از میدان مغناطیسی زمین به منظور ردیابی مسیر خود هستند اما امکان وجود این توانایی تا کنون به اثبات نرسیده بود.
اکنون محققان دانشگاه آکلند در نیوزیلند معتقدند موفق به اثبات این امر شده اند که پرندگان در مسیرهایی که برای بازگشت از آن استفاده می کنند از امواج مغناطیسی زمین پیروی می کنند.
این کشف نشان می دهد پرندگان قبل از حرکت به سوی مقصد مورد نظر، ابتدا مانند سیستم موقعیت یاب جهانی یا جی پی اس موقعیت خود را تعیین کرده و سپس سفر خود را آغاز می کنند. محققان دریافتند که مسیر اولیه پرواز پرندگان با یافتن امواج مغناطیسی شکل گرفته و در نهایت این امواج برای یافتن مسیر اصلی خانه مورد استفاده قرار می گیرند.
بازبینی تعدادی از مطالعات که در گذشته و در کشور آلمان بر روی بیش از 150 پرنده صورت گرفته بود نشان می دهد پرندگان با استفاده از میدان مغناطیسی زمین موقعیت خود را با دقت تعیین کرده و مسیر بازگشت خود را محاسبه می کنند. از نمونه پرندگانی که از این شیوه برای تعیین موقعیت خود استفاده می کنند کبوتران خانگی هستند.
بررسیهای جدید همچنین نظریه وجود ذرات مغناطیسی در منقار پرندگان به عنوان جهت یاب را نیز تقویت می کند.
بر اساس گزارش تلگراف، گروه محققان معتقدند پرندگان نسبت به میدان مغناطیسی خارجی زمین عکس العملی حساس و معین دارند و بر همین اساس قادر به تعیین مکان مورد نظر خود خواهند بود.
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب CAPTAIN PILOT تشکر کرده اند:
ARafiee, Mahdi1944, sokuteasemuni

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان