*-* آشنایی با موشک ضد تانک HongJian 8 *-*

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34084 بار
تماس:

*-* آشنایی با موشک ضد تانک HongJian 8 *-*

پست توسط CAPTAIN PILOT » پنج شنبه 4 شهریور 1389, 1:43 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
موشک (HongJian 8 (HJ-8 نسل دوم موشک های ATGM است که توسط چین توسعه پیدا کرد. این موشک بهبود یافته سیستم روسی 9K111 با نام ناتو ( AT-4 Spigot) می باشد. طراحی این موشک در سال 1970 آغاز شد ولی کار نهایی کردن آن در سال 1980 به پایان رسید. این موشک در سه شکل قابل استقرار است :

1- حمل توسط نفر

2- حمل توسط وسیله نقلیه زرهی
3- حمل توسط هلی کوپتر

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  
این موشک توانایی ارتباط با تانک یا وسیله زرهی را در هر گونه شرایط آب و هوایی و یا شب و روز با توجه به خط دید دارد. سیستم هدایت آن نیمه فعال و بصورت سیمی است که موشک از درون لانچر شلیک می شود. با توجه به مدل آن محدوده ای حدود 3000-4000 متر دارد. عمق نفوذ موشک در زره 800 میلیمتر است هر چند که ادعا می شود در مدل های مختلف این موشک این عمق نفوذ در زره به 1000 میلیمتر هم رسیده است. خدمه این سیستم موشکی معمولا دو نفر هستند که باید قادر به حمل وزن سنگین آن در فواصل نسبتا طولانی باشند. لانچر روی یک سه پایه استوار می شود.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  
  ضد تانک HJ-8 سلاح اصلی هلی کوپترهای تهاجمی سری Z-9G, Z-11 و نیز SA 342L غزال می باشد. این هلی کوپترها قادر به حمل 4 موشک از این نوع بهمراه مسلسل های سنگین خود هستند. در مدل Z-9WA هلی کوپتر این ویژگی بهبود پیدا کرده است. چشم های نوری در داخل موشک هستند و سیستم کنترل آتش آن در سقف یا زیر دماغه هلی کوپتر قرار دارد. نمونه قابل حمل این موشک ضد تانک در سال 1990 به پاکستان و امارات متحده عربی صادر شد. کشور پاکستان نیز تحت لیسانس Baktar Shikan چین این موشک را تولید می کند. (نام دیگر موشک Baktar Shikan است).  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 
این موشک سابقه شرکت در جنگ را نیز دارد. در سال 1990 توسط مسلمانان علیه نیروهای صرب بکار گرفته شد و بدون هیچ مشکلی زره تانک M-84 صرب ها را شکافت و باعث نابودی بسیاری از این نوع تانک ها در جنگ شد.

=======================

 انواع: 

HongJian 8A: کلاهک قویتر شده و موتور موشک بهبود یافت.
HongJian 8C: کلاهک آن برای بکار رفتن علیه زره های ERA) Explosive Reactive Armour) طراحی شده است.
HongJian 8E: دقت 90 درصد ، پایه های لانچر موشک سبکتر ، عمق نفوذ و برد بیشتر و استفاده از تصویر حرارتی بجای جستجوگر IR در شب
HongJian 8L: نمونه صادراتی موشک و آخرین ورژن آن ، تغییرات عمده ای صورت گرفت ولی بعلت نبود مشتری فعلا تولید انبوه نشده است.
 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 
=======================
مشخصات :

محدوده (حداقل): 100 متر
محدوده (حداکثر): 3000-4000 متر
دقت : 90 درصد
عمق نفوذ (استاتیک): 800-1000 میلیمتر
عمق نفوذ (دینامیک در 68 درجه): 180-280 میلیمتر
نرخ آتش: 2-3 موشک در دقیقه
متوسط سرعت پرواز: 220 متر بر ثانیه
طول موشک: 875 میلیمتر
قطر موشک: 120 میلیمتر
وزن موشک: 11.2 کیلوگرم
ابعاد زاویه سنج مادون قرمز: 480mm x 150mm x 280mm
ابعاد محل استقرار: 665mm x 368mm x 350mm
محدوده دید مادون قرمز: ±49 متر
بزرگنمائی دید: x12
شرایط محیطی شلیک: -40 تا +50 درجه سانتیگراد و تمام شرایط هوایی
 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 
========================  
 به نقل از: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 تصاویر: CAPTAIN PILOT 
 ==========================  *-* Special Edit For CentralClubs *-* 
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: *-* آشنایی با موشک ضد تانک HongJian 8 *-*

پست توسط Mr.Amirhessam » شنبه 15 آبان 1389, 11:36 am

موشک HJ-8 یا Hongjian-8 (به چینی 红箭-8 و در فارسی پیکان قرمز-8) نسل دوم سلاح های لوله پرتاب جمهوری خلق چین است که در دهه 80 تولید گشته و از سیستم های ردیابی نوری و سیستم های هدایت شونده ضد تانک بهره می برد.

این موشک تحت لیسانس چین و توسط کشور پاکستان و به نام باکتر- شیکان تولید می شود.

 [FONT=Tahoma,sans-serif]تصویر  
[FONT=Tahoma,sans-serif] 
[FONT=Tahoma,sans-serif]توسعه 

[FONT=Tahoma,sans-serif]در سال 1970 سپاه زرهی چین پیشنهادی مبنی بر توسعه یک موشک جدید برای جایگزینی HJ-73 را ارایه کرد که بعد از مدتی تصویب شد و موسسات تحقیقاتی 203 و 282 کار توسعه این موشک جدید را با نام HJ-8 یا AFT-8 بر عهده گرفتند.اما این برنامه به دلیل اشفتگی سیاسی چین لغو شد،پس از پایان انقلاب فرهنگی و در اوایل سال 1980 طراحان کلیدی دیگری به نام های Wang Xingzhi و Zhao Jiazheng کار طراحی موشک را به عهده گرفتند. 

[FONT=Tahoma,sans-serif]در سال 1984 و پس از دریافت گواهینامه دولت تولید انبوه این موشک شروع گشت. HJ-8 یک موشک هدایت شونده ضدتانک ((ATGM است که از ردیابی نور بهره می برد. 

[FONT=Tahoma,sans-serif]این موشک توسط Factory 282 NORINCO (Jiangnan Machine Factory) و Factory 5618(Hunan South China Photoelectricity Instrument Plant) در جمهوری خلق چین و آزمایشگاه تحقیقاتی کاهوتا در پاکستان مورد ارتقا قرار و بروز رسانی قرار گرفته است. 

[FONT=Tahoma,sans-serif]طراحی 

[FONT=Tahoma,sans-serif]HJ-8 را می توان با موشک امریکایی BGM-71 TOW ، موشک المانی- فرانسوی میلان و موشک ضد تانک HOT مقایسه کرد و در یک رده قرار داد.HJ-8 موشکی لوله پرتاب است که از ردیابی نوری ، هدایت سیمی و کلاهک ضدتانک حرارتی بهره می برد. 

[FONT=Tahoma,sans-serif]به عقیده کارشناسان غربی HJ-8 از ترکیب چندین موشک ضدتانک که توسط چین مورد برسی قرار گرفته یعنی مهندسی معکوس( کپی شده) ساخته شده است، سه پایه ان از BGM-71 TOW ایالات متحده، واحد هدایت و کنترل از میلان فرانسه/المان و موشک ان از Swingfire انگلستان بر گرفته شده است. 

[FONT=Tahoma,sans-serif]البته برخی دیگر اعتقاد دارند که این موشک بهبود یافته سیستم روسی 9K111 با نام ناتو ( AT-4 Spigot) می باشد.
 
 [FONT=Tahoma,sans-serif][FONT=Tahoma,sans-serif]تصویر   

موشک

این موشک در سه شکل قابل استقرار است :

1- حمل توسط نفر

2- حمل توسط وسیله نقلیه زرهی

3- حمل توسط هلی کوپتراین موشک توانایی ارتباط با تانک یا وسیله زرهی را در هر گونه شرایط آب و هوایی و یا شب و روز با توجه به خط دید دارد. سیستم هدایت آن نیمه فعال و بصورت سیمی است که موشک از درون لانچر شلیک می شود.
با توجه به مدل آن محدوده ای حدود 3000-4000 متر دارد. عمق نفوذ موشک در زره 800 میلیمتر است هر چند که ادعا می شود در مدل های مختلف این موشک این عمق نفوذ در زره به 1000 میلیمتر هم رسیده است.
خدمه این سیستم موشکی معمولا دو نفر هستند که باید قادر به حمل وزن سنگین آن در فواصل نسبتا طولانی باشند. لانچر روی یک سه پایه استوار می شود.

موشک ضد تانک HJ-8 سلاح اصلی هلی کوپترهای تهاجمی سری Z-9G, Z-11 و نیز SA 342L غزال می باشد. این هلی کوپترها قادر به حمل 4 موشک از این نوع بهمراه مسلسل های سنگین خود هستند. در مدل Z-9WA هلی کوپتر این ویژگی بهبود پیدا کرده است. چشم های نوری در داخل موشک هستند و سیستم کنترل آتش آن در سقف یا زیر دماغه هلی کوپتر قرار دارد.انواع:


HongJian 8 : نسخه اصلی، ادعا شده تا 98% احتمال کشندگی دارد.
HongJian 8A : کلاهک قویتر شده و موتور موشک بهبود یافت.
HongJian 8C : کلاهک آن برای بکار رفتن علیه زره هایERA) explosive reactive armour) طراحی شده است.
HongJian 8E : دقت 90 درصد ، پایه های لانچر موشک سبکتر ، عمق نفوذ و برد بیشتر و استفاده از تصویر حرارتی بجای جستجوگر IR در شب.
HongJian 8L : استفاده از دو موشک یکی با برد 3 کیلومتر و دیگری 4 کیلومتر و کاهش وزن.

HongJian 8H : نسخه بروز شده HongJian 8E ،افزایش برد به 6 کیلومتر برای اهداف زمینی و 4 کیلومتر برای اهداف هوایی کم سرعت مثل هلیکوپتر.

Baktar-Shikan: این مدل تحت مجوز پاکستان از اواخر سال 1990 تولید و برای اولین بار در ژوئیه سال 1997 موفقیت امیز ازمایش شد،این موشک توسط سیستم های زرهی پاکستان و همچنین با اندکی تغییر توسط هلیکوپترهای کبرا و دیگر هلیکوپترهای این کشور مورد استفاده قرار گرفته است.


 [FONT=Tahoma,sans-serif][FONT=Tahoma,sans-serif][FONT=Tahoma,sans-serif]تصویر           کاربران:         موشک سابقه شرکت در جنگ را نیز دارد. در سال 1990 توسط مسلمانان علیه نیروهای صرب بکار گرفته شد و بدون هیچ مشکلی زره تانک M-84 صرب ها را شکافت و باعث نابودی بسیاری از این نوع تانک ها در جنگ شد.      این سیستم موشکی به دو گروه تقسیم می شوند،گروهی از موشک HJ-8 ساخت چین استفاده می کنند و گروهی دیگر از مدل صادراتی Baktar-Shikan که توسط پاکستان تولید می شود.      : آلبانی،بنگلادش(سفارش سال-2000)،بولیوی،بوسنی و هرزگوین،چین،اکوادور،پرو،سودان،امارات متحده،      Baktar-Shikan: بنگلادش(سفارش سال-2001)،مالزی،پاکستان،       [FONT=Tahoma,sans-serif][FONT=Tahoma,sans-serif][FONT=Tahoma,sans-serif] [FONT=Tahoma,sans-serif]تصویر  
 [FONT=Tahoma,sans-serif]  
 [FONT=Tahoma,sans-serif]خصوصيات   
 [FONT=Tahoma,sans-serif]عملكرد: موشک ضد تانک    [FONT=Tahoma,sans-serif]كشور سازنده: جمهوری خلق چین و پاکستان تحت    [FONT=Tahoma,sans-serif]شرکت سازنده: NORINCO (Factory 282, Factory 5618) و Kahuta Research    [FONT=Tahoma,sans-serif]دقت: 90    [FONT=Tahoma,sans-serif]طول: 1.566    [FONT=Tahoma,sans-serif]قطر: 120    [FONT=Tahoma,sans-serif]طول موشک: 875    [FONT=Tahoma,sans-serif]وزن: 25    [FONT=Tahoma,sans-serif]وزن موشک: 11.2    [FONT=Tahoma,sans-serif]برد حداقل : 100 متر    [FONT=Tahoma,sans-serif]برد حداکثری: بین 3 تا 6 کیلومتر(بسته به مدل)   [FONT=Tahoma,sans-serif]سرعت : 220 متر بر    [FONT=Tahoma,sans-serif]سیستم هدایت: نیمه اتوماتیک فرمان به خط دید با استفاده از سیم (SACLOS)   [FONT=Tahoma,sans-serif]پیشرانه: سوخت    [FONT=Tahoma,sans-serif]کلاهک:    [FONT=Tahoma,sans-serif]قدرت نفوذ: بین 800 تا 1000 میلیمتر(بسته به مدل)   [FONT=Tahoma,sans-serif]پلتفرم پرتاب: فردی،خودرو،   [FONT=Tahoma,sans-serif]ابعاد زاویه سنج مادون قرمز : 480mm x 150mm x    [FONT=Tahoma,sans-serif]ابعاد محل استقرار : 665mm x 368mm x    [FONT=Tahoma,sans-serif]محدوده دید مادون قرمز : ±49    [FONT=Tahoma,sans-serif]بزرگنمائی دید :    [FONT=Tahoma,sans-serif]شرایط محیطی شلیک : -40 تا +50 درجه سانتیگراد و تمام شرایط    [FONT=Tahoma,sans-serif]   [FONT=Tahoma,sans-serif]● منابع : globalsecurity.org ، wikipedia.org/wiki/HJ-8 ، pakistantalk.   [FONT=Tahoma,sans-serif]● با تشکر از مطلب درج شده در میلیتاری توسط    [FONT=Tahoma,sans-serif]● نويسنده: امیرحسام ملایی    [FONT=Tahoma,sans-serif]Copyrights©Moshaki-nezami.blogfa.   [FONT=Tahoma,sans-serif][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]      
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”