در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 خرداد 1385 22:52

محل سکونت

مشهد

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 112 پست

IEEE ۱۳۹۴ چیست ؟

توسط sohrab_poet » دوشنبه 22 آبان 1385 10:55

. IEEE ۱۳۹۴ چیست؟

IEEE۱۳۹۴ با نامهای دیگری نیز از قبیل Apple FireWire و Sony I-LINK شناخته میشود . این اسامی یك درگاه دیجیتال ارزان قیمت, انعطاف پذیر و با استفاده آسان است كه میتواند بسیاری از مشكلات مصرف كنندگان را برای اتصال ابزارهای جانبی با سرعت بالا به PC و به یكدیگر را حل نماید.

این گذرگاه برای اولین بار توسط شركت Apple معرفی شد و سپس توسط گروه كاری ۱۳۹۴ در داخل موسسه مهندسان برق و الكترونیكInstitute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) توسعه داده شده و استاندارد گردید. استاندارد IEEE ۱۳۹۴ كلیه مشخصات مورد نیاز برای این گذرگاه را تعریف مینماید. این گذرگاه به خاطر استفاده مستقیم از داده های دیجیتال كه نیاز به تبدیل داده ها را از میان برمیدارد توانایی انتقال سیگنالها با كیفیتی بسیار بهتر را دارا میباشد. بعلاوه این گذرگاه با استفاده از یك كابل سریال نازك و كوچك بسیاری از مشكلات به وجود آمده توسط گذرگاههای موازی عریض با كابلهای پهن و بزرگ را حل مینماید.

همچنین این گذرگاه با نصب كاملا" خودكار كلیه پیچیدگیهای نصب نرم افزاری به صورت دستی را حذف نموده است. با پشتیبانی از عملكرد Hot-Plug توانایی نصب نمودن و برداشتن ابزارها را در زمان كار سیستم بدون نیاز به Reboot ارائه می نماید. IEEE۱۳۹۴ گذرگاهی بینهایت انعطاف پذیر و قابل تنظیم است و میتواند در سرعتهای ۱۰۰,۲۰۰,۴۰۰Mbps به وسیله یك كابل پیوسته بسته به نوع نیاز عمل نماید. با استفاده از این گذرگاه میتوان ابزارها را به صورت ستاره ای به همراه یك هاب مركزی و یا به صورت حلقوی و بدون نیاز به هاب مركزی به یكدیگر متصل نمود. همچنین به وسیله IEEE ۱۳۹۴ میتوان ابزارها را بدون نیاز به اتصال به یك PC به یكدیگر نیز متصل كرد و اتصالاتPeer-To-Peer به وجود آورد.

این گذرگاه با استفاده از تكنیكهایی زمانهای بحرانی به وجود آمده در انتقال اطلاعات جریانی مخصوصا" كاربردهای صدا و ویدیو را از میان برداشته و به این صورت از هزینه میكاهد.

۲. IEEE۱۳۹۴ توانایی انجام چه كارهایی را دارا میباشد؟

IEEE ۱۳۹۴ در ابتدا تنها یك درگاه برای اتصال كامپیوتر به دوربینهای فیلم برداری دیجیتال برای كاربردهای ویدیویی بود. IEEE۱۳۹۴ همچنین به عنوان یك استاندارد درگاه دیجیتال به وسیلهDigital VCR Conference (DVC) و Digital Video Broadcasters(DVB) در اروپا به عنوان درگاه تلویزیون دیجیتال مورد تایید قرار گرفته بود. VESA))Video Experts Standards Association نیز این گذرگاه را به عنوان گذرگاه شبكه های خانگی پذیرفته است. اما این تنها آغاز كار است.

تعداد زیادی از تولیدات غیر ویدیویی قبلا" استفاده از IEEE ۱۳۹۴ را در آغاز نموده اند. از جمله این ابزارها میتوان به دوربینهای عكاسی دیجیتال, چاپگرها و اسكنرهای با سرعت و دقت بالا, هاب های شبكه و ابزارهای جانبی ذخیره سازی اطلاعات اشاره نمود.


۳. كابل و اتصال دهنده های IEEE ۱۳۹۴ چگونه است؟

اتصالهای داخلی IEEE ۱۳۹۴ همیشه از یك كابل ۶ سیمه كه دارای ۲ زوج سیم به هم تابیده برای انتقال داده ها بعلاوه دو سیم یكی برای انتقال توان و دیگری برای اتصال زمین و به دور همه اینها یك محافظ خارجی تشكیل شده است. ۲ جفت سیم به هم تابیده عمل ارسال و دریافت داده ها را در اتصالات انجام میدهند و اتصالات توان, توان مصرفی مورد نیاز برای برخی از ابزارها را از ۸V تا ۳۰V و با جریان ۳۰A تامین میكند. با اینكه بیشتر ابزارهای جانبی از اتصال دهنده های ۶ پین استفاده مینمایند, برخی از ابزارها مانند دوربینهای فیلم برداری دیجیتال از یك اتصال دهنده ۴ پین كوچكتر برای كوچكتر نمودن اندازه مورد نیاز اتصال دهنده استفاده مینمایند. در این اتصال دهنده, دو اتصال مربوط به توان و زمین حذف شده است. اتصال دهنده های ۴ پین IEEE ۱۳۹۴ بخشی از این استاندارد برای استفاده در ابزارهایی هستند كه نیاز به تغذیه به وسیله گذرگاه ندارند و خود دارای مدار تغذیه داخلی هستند.

. محدودیت طول كابل در IEEE ۱۳۹۴ چقدر است؟

محدودیت طول كابل در این گذرگاه قبل از اینكه سیگنالها مورد تحریف واقع شوند ۵/۴ متر است. استفاده از IEEE ۱۳۹۴ نیاز به كابلهایی با طول حداقل ۱۰ متر دارد. در صورتی كه سرعت گذرگاه را به ۲۰۰Mbps كاهش دهیم میتوانیم طول آن را تا ۱۴ متر افزایش دهیم. همچنین امكان اجرای شبكه های IEEE ۱۳۹۴ با استفاده از كابلهای فیبر نوری پلاستیكی(POF) Plastic Optical Fiberتا مسافت ۷۰ متر امكان پذیر است. میتوان این گونه كابلها را برای سیم كشی های داخل دیوار نیز به كاربرد.

۵. حداكثر تا چند ابزار را میتوان به یك درگاه IEEE۱۳۹۴ متصل نمود ؟

به وسیله IEEE ۱۳۹۴ میتوان تا حداكثر ۶۳ ابزار را به یك درگاه متصل نمود. زمانی كه گذرگاه IEEE ۱۳۹۴.۱ در دسترس قرار گیرد امكان اتصال تا ۰۰۰/۶۰ ابزار را به یك درگاه واحد خواهد داد. ابزارهای جانبی استفاده كننده از درگاه IEEE ۱۳۹۴ مانند دوربینهای دیجیتال, اسكنر ها و چاپگرهای با سرعت و وضوح بالا, دیسكهای سخت و دیسك درایوهای خارجی, بین تعداد زیادی از PC بدون نیاز به اتصال به یك كامپیوتر مركزی. همه میتوانند به اشتراك گذاشته شوند . به همین دلیل IEEE ۱۳۹۴ اولین گزینه برای استفاده به عنوان گذرگاه شبكه های خانگی است كه توسط(VESA) و دیگر انجمن های صنعتی الكترونیك مورد تایید قرار گرفته است.


۶. كدامیك از ابزارها میتوانند توسط IEEE ۱۳۹۴ با یكدیگر ارتباط برقرار نمایند ؟

IEEE ۱۳۹۴ برای اتصال ابزارهای جانبی دیجیتال به یكدیگر یا به PC طراحی شده است. این درگاه با تجهیزات آنالوگ قدیمی ناسازگار است. از این گذرگاه میتوان برای اتصال دوربین های DV و VCR ها, دوربینهای عكاسی دیجیتال, Digital Set-Top Box تلویزیون های دیجیتال و تعداد زیادی از دیگر ابزارهای جانبی دیجیتال كه مجهز به اتصال دهنده IEEE ۱۳۹۴ هستند استفاده نمود.


۷. اگر كامپیوتر دارای اتصال دهنده IEEE ۱۳۹۴ نباشد چه باید كرد؟

برخی از شركتها تبدیل كنده های ارزان قیمت IEEE ۱۳۹۴ و كارتهای الحاقی داخل PC را برای این منظور ارائه میكنند. این كارتها مانند دیگر كارتهای الحاقی موجود میتوانند به راحتی داخل یكی از شكافهای توسعه مادربرد شما (معمولا" شكاف PCI) در داخل كامپیوتر نصب شوند. این كارت شامل یك كنترل كننده IEEE ۱۳۹۴ بعلاوه یك یا چند اتصال دهنده است كه شما را قادر میسازد به راحتی ابزارهای جانبی IEEE ۱۳۹۴ خود را به كامپیوترتان متصل نمایید.

۸. تفاوت بین IEEE ۱۳۹۴ و USB در چیست؟

درگاههای USB ۱.۱ و جانشین پر سرعت آن یعنی USB ۲.۰ گذرگاه های سریال با برخی شباهت های تكنیكی به IEEE۱۳۹۴ هستند. هرچند USB و IEEE۱۳۹۴ دارای كاربردهای متفاوتی در بازار هستند اما آنها گذرگاههای متمم یكدیگر میباشند. گذرگاه USB به عنوان یك راه حل ارزان قیمت و دارای عملكردهای Plug-and-Play و Hot-Plug برای اتصال ابزارهای جانبی به كامپیوتر طراحی و توسعه داده شده است.

USB در حقیقت یك ابتكار صنعتی برای طراحی ابزارهایی با كاربرد آسان تر است. در طراحی و توسعه این درگاه توجه زیادی به نیاز و علاقه مندی های مصرف كنندگان شده است. این درگاه دارای ظرفیت و كارایی مناسب برای از میان بردن تاخیر ها در استفاده از درگاههای مشابه برای مصرف كننده عام است. این درگاه میتواند وظایف درگاههای سریال, موازی, درگاه بازی و PS۲ و نظایر آنها را به راحتی انجام دهد. درگاه USB۱.۱ دارایی این قابلیت است كه به طور عمومی در PC های امروز مورد استفاده قرار گیرد و نسل جدید این درگاه یعنی USB۲.۰ نیز مایل است تا این راه را ادامه دهد.

همگام با ارائه USB, سازندگان كامپیوتر و مصرف كنندگان صنایع الكترونیك به سمت IEEE۱۳۹۴ جذب شده اند. به همین خاطر این درگاه میتواند راهی برای بهم پیوند دادن نسل بعدی ابزارهای دیجیتال CE با یكدیگر ایجاد نماید. این ابزارهای جدید یك سیستم سرگرمی خانگی كامل را نشان میدهد كه میتواند تنها توسط یك كابل برای اتصال هر ابزار اجرا شود. این سیستم حجم بالای سیمها را كه از خصوصیات سیستم های سرگرمی خانگی امروز است را از میان بر میدارد.

برخی از شركتهای CE معتقد هستند كه IEEE۱۳۹۴ دارای استعداد بالقوه ای برای فعال نمودن یك شبكه صوتی / تصویری خانگی , برای انتقال حجم بالایی از داده ها به هر جای خانه میباشد. با وجود این USB۲.۰ و IEEE۱۳۹۴a تقریبا دارای مشخصات تكنیكی قابل مقایسه ای هستند. این دو درگاه هركدام در محدوده مختص به خودشان رشد نموده اند و دارای راه و روش مجزای برای پیشرفت میباشند. درگاه USB برای استفاده از ابزارهای جانبی PC طراحی شده است و IEEE۱۳۹۴ برای مصرف كنندگان ابزارهای الكترونیكی دیجیتال. مطمئنا" این خط مشی جدا گانه برای هر دو درگاه در آینده محو خواهد شد و به همین خاطر اكثر ابزارها از هر دو درگاه به طور همزمان پشتیبانی خواهند نمود. اما ما عقیده داریم هر دو گذرگاه توانایی موفق شدن در زمینه های مختلف را دارا هستند و توسعه دهندگان نیز علاقه مندند تا از امكانات هر دو گذرگاه به طریق مناسبی استفاده نمایند.

این مساله فرصت جالب و مهیجی برای كاربران PC فراهم آورده است. این همگرایی و هماهنگی دارای این پتانسیل است كه با دستیابی به جهان دیجیتال CE و محتویات آن, تجربه های جدیدی را برای مصرف كنندگان PC فراهم آورد. این یك «پل همگرایی دیجیتال» است كه توسط IEEE۱۳۹۴ در دسترس قرار گرفته است.


۹. آیا جانشینی برای IEEE ۱۳۹۴ در نظر گرفته شده ؟

بله , استاندارد IEEE ۱۳۹۴b مدت زمان زیادی است كه به عنوان جانشین معرفی گشته است . IEEE ۱۳۹۴b باید سرعت باس را به ۸۰۰ تا ۱۶۰۰Mbps افزایش دهد. همچنین این معماری توانایی افزایش سرعت تا حد ۳۲۰۰Mbps را دارا میباشد، اگرچه مشخصات سیگنال دهی برای سرعت ۳۲۰۰Mbps هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است. IEEE ۱۳۹۴b همچنین از كابلهایی استفاده میكند كه با مشخصات فعلی IEEE ۱۳۹۴a سازگار نیستند. دست آورد این تكنولوژی جدید یك افزایش چشمگیر در طول كابل مجاز از ۴.۵m با كابلهای مسی در استاندارد اصلی به ۱۰۰m در استاندارد جدید به وسیله استفاده از كابلهای نوری پلاستیكی است.

همچنین امكان افزایش طول به چندین كیلومتر با استفاده از كابلهای نوری شیشه ای نیز موجود میباشد. بعلاوه با كاهش سرعت به ۱۰۰Mbps، با استفاده از كابلهای مسی زوج به هم تابیده CAT۵ میتوان داده را تا فاصله ۱۰۰ متری منتقل نمود. اكثر تولیدكنندگان IEEE ۱۳۹۴b را به عنوان جایگزین IEEE ۱۳۹۴a پذیرفته اند و در حال حاضر ما شاهد توزیع گسترده مادربردها و كارتهای توسعه مجهز به این گذرگاه پر قدرت در بازار كشورمان هستیم .
http://www.academist.ir/?page_id=4

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان