در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

433

تشکر کرده: 5 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اردیبهشت 1389 12:48

آرشيو سپاس: 1473 مرتبه در 391 پست

Inception(آيا ايده كريس نولان به حقيقت مي‌پيوندد؟)

توسط abbas.m.k » دوشنبه 25 بهمن 1389 14:11

آيا ايده كريس نولان به حقيقت مي‌پيوندد؟
با پیدایش فناوری‌های جدید و نفوذ آنها در زندگی ما، ساخت فیلمی چون “سرآغاز” (inception) توسط کریستوفر نولان با داستاني درباره ساخت ابزارهای نفوذ به مغز انسان چندان هم دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. در این فیلم با فناوری‌هایی مواجه می‌شویم که می‌توانند به مغز انسان نفوذ کرده و یا به زبان مدرن، مغز را هک کنند و اسرار ذهن را هنگام خواب به سرقت ببرند. براساس این فیلم که به نظر برخی تحلیلگران، بهترین فیلم علمی- تخیلی است، در آینده نزدیک، فناوری نفوذ به درون خواب‌ انسان‌ طراحی شده و برخی حتی توانایی نفوذ به درون خواب‌ دیگران و استخراج اطلاعات محرمانه از میزبان خواب را خواهند داشت. زماني كه بحث اسرار نظامي يا تجاري به ميان مي‌آيد، حتما اين اطلاعات ارزش بيشتري پيدا خواهد كرد و با اين ابزار شايد روزي اسرار نظامي يا تجاري شخص مهمي از درون ذهن ناخودآگاهش دزديده شود.


داب كاب شخصيت اول اين فيلم، با بازي لئوناردو دي‌كاپريو، است. داب يك دزد حرفه‌اي است كه اسرار ارزشمند و مورد نياز سازمان‌هاي جاسوسي و شركت‌هاي تجاري و چند مليتي را مي‌دزدد. داب هنگامي كه ديگران در خواب هستند و ذهن‌شان در آسيب‌پذيرترين وضعیت است، مغز آنها را هك كرده و اسرار مهم‌شان را از درون روياهاي‌شان مي‌دزدد و بعد در دنياي بيرون از خواب، اين اسرار را به خريدارانی که از این اطلاعات سود می‌برند، مي‌فروشد. داب گروهي متشكل از ماهرترين روانكاوان و مهندسان را دارد كه همراه او دزدكي پا به روياي ديگران مي‌گذارند و اطلاعات محرمانه آنها را كشف كرده و در دنياي حقيقي به سرقت مي‌برند. حال که این فیلم به اکران درآمده، برخی از غول‌های فناوری و همچنین اهالي سیلیکون‌ولی به فکر طراحی این فناوری افتاده‌اند.

فناوری هک مغز چقدر واقعی است؟

يكي از متخصصان اپل در وبلاگش نوشت: زماني كه تازه آيپاد ظهور كرده بود، با اعضاي تيمم تصميم گرفتیم كه محصولي را با نام iDream طراحي كنیم. ايده طراحي آي‌دريم اين بود كه روياهاي افراد را به وسيله آن ضبط كنيم، به طوري كه فرد يا شخص سوم بتواند آن روياها را در دنياي بيداري ببيند. با تماشاي فيلم «سرآغاز» كريس نولان - كه در آن ذهن و چشم بيشتر از ذهن و قلب با هم در ارتباطند- اين پرسش در ذهنم ايجاد شدكه با چه فناوري‌ها مي‌توان به روياهاي افراد نفوذ كرد ؟

وي همچنين گفت: استودیوی فیلم وارنر برادرز براي ساخت اين فيلم مجبور شده يك ابزار دستي را به جاي ابزار قابل نفوذ به ذهن به كار ببرد، اما موضوع اصلی اينجاست كه خود محققان هم به‌‌اشتراك‌گذاري روياهاي شفاف و همچنين ساخت اين ابزار را شدني مي‌دانند.

وي افزود: از آنجا كه آدم مشكوكي‌ هستم، در اين مورد بيشتر تحقيق كردم و در جايي خواندم كه محققان از ابزارهايي با نام NovaDreamer بهره مي‌گيرند كه يك ماسك خواب است و مي‌تواند حركات چشم فرد را در زمان خواب کنترل كند. اين ابزار مي‌تواند با توجه به بازخوردهاي دیداری و شنيداري، روياها را بازخوانی كند. اين تقريبا همان چيزي است كه در فيلم سرآغاز وجود دارد و ابزاري كه در اين فيلم نشان داده شده، بدون اينكه فرد را از خواب بيدار كند، روياهاي شفاف او را فعال مي‌كند.

وی عنوان کرد: به اين فكر مي‌كنم كه بايد به برنامه‌هاي موبايل، كتاب‌هاي الكترونيكي كيندل يا دستگاه‌هاي خاك خورده‌اي كه براي تجديد خاطرات در انباري‌ نگه مي‌داريم، سفت بچسبيم تا مبادا متجاوزان به روياهاي‌مان رخنه كنند. بعد هم به اين فكر مي‌كنم كه از كجا مطمئن باشم كه ذهن ناخودآگاهم تا حالا دستكاري نشده است؟!

علم هم تایید می‌کند

تحقیقات نشان می‌دهند که داشتن رویای شفاف و همچنین به اشتراک‌گذاری رویاها امکان‌پذیرند. فناوری واقعی القاي خواب شفاف بسیار شبیه به فناوری‌ای است که در فیلم سرآغاز به نمایش درآمده است. براساس یافته‌های کریگ وب (Craig Webb)، تحلیلگر خواب، نفوذ بدون اجازه شخص و همچنین جمع‌آوری اطلاعات مربوط به ذهن و تجربیات مرتبط با خواب، نظیر دیدن رویاهای شخص از راه دور همگی امکان‌پذیرند و در آینده‌ای نه چندان دور فناوری‌های این‌چنینی ابداع خواهند شد.

به گفت وب، شواهدی در دست است که نشان می‌دهد یک شبکه درونی نامريی وجود دارد که تمامی افراد را همانند لینک‌های اینترنتی در دنیای فیزیکی به هم متصل می‌کند. علاوه بر این، وب ادعا می‌کند که بیشتر افراد از رویاها و خواب شفاف برای کشف مرزهای داخلی استفاده می‌کنند تا بتوانند درون ذهن شخص نفوذ کنند.

وب در یکی دیگر از تحقیقاتش از NovaDreamer استفاده کرد و توانست بدون اینکه شخص را از خواب بیدار کند، ذهن او را بخواند. وب معتقد است که از این تجربیات می‌تواند در جهت جلوگیری از بی‌خوابی یا راه رفتن در خواب بهره برد.


www.itmen.ir
بهترين مترجم كيست كه سكوت را ترجمه كند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب abbas.m.k تشکر کرده اند:
shapooor, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, airplane, Present, behrad90

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

62

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 شهریور 1390 20:50

آرشيو سپاس: 80 مرتبه در 37 پست

واکنش «Inception»

توسط Ashkani1365 » پنج شنبه 10 شهریور 1390 22:54

کاپیتان آقا

خیلی ممنون برای پست جالبتان. به تازگی با سنترال کلابس اشنا شدم و عضو این فوروم شدم. با کشف کردن پست شما خیلی خوشحال شدم چرا که این فیلم «سرآغاز» چند روز پیش تماشا کردم و عرض می کنم خدمتتان که بسیار فیلم با دوام و هوشمندی بود. موضوع فیلم واقعا افکار و اندیشه موخاطب را جلب می کرد و می پیچوند. سر انجام کارگردان اش مفهوم لایه های رویا را بسیار زیبا ارائه کرد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ashkani1365 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, airplane, behrad90


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان