IRAN.AIR.FORC 2020

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

IRAN.AIR.FORC 2020

پست توسط mohammadsolimani » شنبه 12 مهر 1393, 11:41 pm

به نام خدای بخشنده مهران...
ابتدا سلام میکنم به همه دوستان وعلاقه مندان مباحث دفاعی/
.
خب دوستان در این بخش دوست دارم یک سری معلومات کاملا منطقی بر اساس گفته های مسئولین دفاعی کشور رو برای شما دوستان بنویسم وامیدوارم مفید باشند../
.
اینبار مقاله من مربوط میشه به حوزه هوانوردی نظامی کشور عزیزمون ایران*
.
مقدمه..
.
همون جور که همه دوستانی که با امور نظامی آشنایی دارند میدانند که اولویتهای یک نیروی نظامی همیشه در گذر زمان متغییر بوده وهست در گذشته اولویت کشور ما ایجاد وافزایش توانمندی در حوضه موشکهای بالستیک بود وخوشبختانه امروز در این حوضه صاحب یکی از قدرت مندترین نیروهای موشکی در منطقه خاورمیانه هستیم وهمچنین بعد از رسیدن به این توانمندیها همگی شاهد جدایی پدافند از نیروی هوایی بودیم ونیز دیدیم بنا به دستورات فرماندهی کل قوا *این بار پدافند در اولویت قرار گرفت که خوشبختان از زمان تشکیل پدافند تا امروز ما میتوانیم به جرات بگوییم که در حوضه راداری و موشهای ضد هوایی دیگر خبری نمونه های انالوگ قدیمی نیست واین یعنی پدافند ایران کاملا مدرنریزه شده ومجهزترین وقدرتمندترین پدافند در خواورمیانه را داریم خصوصا با ورود سه سامانه پدافندی صیاد2*وصیاد3*وهمچنیین سامانه دوربرد باور373.
.
اما الان برمیگردیم به اصل موضوع واان هم اینکه ایا بعد از پدافند اولویت ایران چه خواهد بود؟
به نظر من اولویت بعدی نیروهای مسلح تا سال 2020مدرنیزه کردن تمام جنگندهای موجود وهمچنیین ساخت یک جنگنده سبک وزن که در حال حاظر مراحل پایانی تست خود را میگذراند..
اما دررابطه باتوانمندی کشور درساخت جنگنده خوشبختانه تا به امروز بعد از گذشت یک دهه از طراحی وساخت جنگنده آزمایشی صاعقه امروز این پروژه وارد مرحله فینال خود شده که قرار است این جنگنده دوکاببین شود وبرای امور اموزشی وارد خدمت نیروی هوایی شود وهمچنیین این جنگنده توانایی پشتیبانی نزدیک هوایی را نیز خواهد داشت این جنگنده آموزشی از کاکپیت شیشه ای و HUDبهره میبرد وبنا به تصاویری که در نمایشگاه توانمندیهای دفاعی درسال93 با حضور ریس جمهور به نمایش در امد میتوان گفت که برنامه پروژصاعقه به پایا ن خود رسیده وامروز این جت اموزشی با گذراندن تمام تستهای بعد از یک دهه قرار است تمام تجهیزات مدرن اکترونیکی وغیر... روی ان نصب شود واین شروع بسیار امید وار کننده ای برای نیروی هوایی است..
.
طبق مصاحبه ایی که جانشین فرمانده نیروی هوایی در تاریخ بهمن 92که با رسانه ها داشت اعلام کرد که در سال 93نیروی هوایی جنگنده جدیدی را رونمایی میکند به نام ساغر!!!!!!
.
ولی فرمانده هیچ اطلاعی از این جنگنده ندادند..
.
اما یک سوال ایا ساغر همان ماکتی است که در پایگاهای هوایی مختلف و همچنیین در فیلم شوق پرواز ویا حتی در خیلی از سالن های سخرانی حضور دارد؟
.
بگدریم اینجانب دوست ندارم وارد مسالی بشویم که بر پاییه حدس وگمان باشد..
.
اما به شخصه اعتقاد دارم که نیروی هوایی در حال کار کردن بر یک جنگنده سبک وزن است در رنج جنگنده F16یامیراژ
.
ونیز متمان هستم که جنگنده جدید بر پایه پلتفرم جنگنده صاعقه طراحی شده البته با آرایشی جدید وتغییرات بزرگ
از جمله این تغیرات میتوان به احتمال زیاد به تک پیشرانه بودن این جنگنده ونیز توان حمل انواع تسلیحات با جرم 5تن البته در نمونه اول وهمچنیین به شعاع عملیاتی 700تا 1000کیلومتری و توان خشک پیشران بیین 60تا80کیلونیوتن وبیشینه وزن 14تا 18تن ان اشاره کرداینجنگنده یک نمونه جنگنده نسل چهار خواهد بود وبه احتمال زیاد بنا به نیاز نیروی هوایی به جنگندهای نو ومدرن پیشبینی میشود که اگر بودجه کافی برای به خدمت گرفتن این جنگنده تخصیص داده شود تعدا 10اسکادران یا گردان 8تایی یا 12تایی تاسال 2020میلادی وارد خدمت ارتش نیروی هوایی خواهند شد..
لازم به ذکراست که بگوییم این جانب اعتقاد دارم بنا به مشکلات تامین مالی احتمال میرود که این جنگنده در سال2016وارد خدمت سازمان رزم خود شود.
.
اما همیشه من میبینم که خیلی از افراد علاقه مند در رابطه با پروژه جنگنده قاهرF313سوالاتی دارند..
در رابطه با پروژه جنگنده قاهر باید ابتدا عرض کنم که جنگنده قاهر یک پلتفرم کاملا جدیدی است ونیز روند ونحویه اجرای پروژها در وزارت دفاع بر پایه دکترین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است..
ودر زمان رونمایی این جنگنده همه شاهد بودیم که دو نمونه از قاهر نمایش داده شد نمونه اول یا همان نمونه اسکیل یا کنترولی ان که از ان به عنوان نمونه 1/7 یک هفتم یا میشود ونیز نمونه بزرگتر به نمایش در امده که این جانب اعتقد دارم که این نمونه بزرگتر نمایش داده شده نیز نمونه 70%است چرا که نمونه فعلی طولی کمتر از حتی جنگنده f5دارد وهمچنیین ورودیهای هوای این جنگنده بسیار کوچک است..
ونیز نباید فراموش کرد که بنا به ویزگیهای جنگندهای نسل جدید که پنهان کاری مهمترین خصیصه انها است و برای این امر باید تسلیحات خود را در درون بدنه پنهان کنند که خود این امر باعث افزایش طول وعرض جنگنده نصبت به جنگندهای نسل قبل میشود پس این سه دلیل دلایل محکمی بر این امر است که قاهر نمونه 70%باشد..
.
دوستان همه میدونید که سپاه پاسداران برای مهندسی معکوس پهپاد RQ170الان چند نمونه کوچک شده این پهپادرو ساخته تا بیشتر با خوصوصیات ونقصهای این پرنده آشنا بشوند قطعا این اصول هم بر جنگنده قاهر منطبق است
البته برای پرواز نمونه عملیتای قاهر به دلیل اینکه هنوز زیر ساختهای کشور برای ساخت همچین پرنده منحصر بفردی کمی زود است وتا نتیجه دادن این پروژه احتمالا اگر بودجه کافی بود و نیز مشکلات فنی باسرعت رفع شد انتظار میرود که تاسال2021وارد خدمت نیروی رزم شوند
جنگنده قاهر یک جنگنده تهاجمی محض است وطراحی ان برای مقابله با سپر موشکی ناتو انجام شده به طوری که یکی از فرماندهان سپاه یا بسج که میگفت این جنگنده قادر است تا ارتفاع 1متری از سطح زمین برای مدت طولانی پرواز کند البته اینها هدف طراح این جنگنده است مهم اینه که این اهداف محقق بشوند انشالله
.
امیدوارم تا اینجا تونسته باشه اطلاعات خوبی رو به شما دوستان داده باشم..
.
خدایار نگهدار..

ارسال پست

بازگشت به “هواپيماها”