در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوچه‌ها به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1367

تشکر کرده: 2232 مرتبه
تشکر شده: 3512 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

Iran Threatens to Deploy Subs to the Caspian Sea

توسط Java » سه شنبه 24 مرداد 1391 23:52

Iran Threatens to Deploy Subs to the Caspian Sea


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


منبع:       Janes Defence         15Aug 2012
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Java تشکر کرده اند:
ramin11, reza4087, Present, nima-rad, Mahdi1944, SAMAN, ASHKAN95, ARafiee, MASTER, apadana11, DJ Dani, hany, كيارش, zoornachi, zzvf, shola, Fariborz, kayvan6079, CAPTAIN PILOT, Alpha4

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1606

تشکر کرده: 397 مرتبه
تشکر شده: 257 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 5 آذر 1387 13:41

آرشيو سپاس: 13186 مرتبه در 1359 پست

Re: Iran Threatens to Deploy Subs to the Caspian Sea

توسط shola » جمعه 27 مرداد 1391 16:03

تهدید ایران بر استفاده و گسترش یگانهای زیر سطحی در دریای کاسپین.


با نگاهی به گذشته اختلافات ارضی حکومت های حاشیه دریای کاسپین و ورود بازوان دریایی نظیر زیردریایی ها بدان, دریایی کاسپین بیش از بیش  به سوی نظامی گری پیش می رود.

در اخرین تحرکات نظامی در دریایی کاسپی, ایران از گسترش واحدهای زیر سطحی خود در این دریاچه خبر داده است.
گذشته از اختلافات قدیمی در مورد مرزهای ابی پیرامون مناطق غنی از مواد فسلیی و هیدرو کربن میان ایران و اذربایجان چنین به نظر می اید که چنین تصمیمی از جانب ایران بیشتر در برابر افزایش تنشهای مرتبط با اتهاماتی میان دو کشور  نظیر اتهام تلاش ایرانیان برای ضربه زدن به منافع بلند مدت اسرائیل در باکو و یا پشتیبانی اذربایجان از اسرائیل در انجام عملیاتهای جاسوسی در ایران اتخاذ شده باشد.

در سال 1383 مقارن با به اب اندازی نخستین فروند از ناوچه های کلاس سینا در دریای کاسپی توانایی های دریایی ایران در این دریاچه شکل گرفت.این ناوچه 47 متری نمونه تولید بومی از قایق های توپ دار کلاس combattante II فرانسه می باشد که ایران تعدادی از انها را در اواخر دهه 70 و اوادبل دهه 80 میلادی از  کارخانه کشتی سازی فرانسوی CMN دریافت کرد.در سالهای 85 و 88 دو فروند قایق موشک انداز دیگر از کلاس سینا در کاسپین به اب انداخته شد .
در اظهاری کاملن اشکارا در مورد قصد ایران برای دفاع از تمامیت ارضی خود, این کشور در میانه سال 1387 کار ساخت دومین ناوشکن کلاس موج خود را در یکی از بنادر دریای کاسپین , بندر انذلی اغاز کرد.ناوشکن های کلاس موج بر مبنای ناوچه های محافظ کلاس الوند که در دهه 60 میلادی بوسیله کارانجات کشتی سازی بریتانیای برای ایران ساخته شدند قرار دارند .
نخستین این ناوکشنها به نام "جماران" برای استفاده در تنگه فوق راهبردی هرمز در صنایع کشتی سازی بندر عباس ساخته شد.

نیروی دریایی ایران اعلام کرده بود که خواهر این کشتی ناوچه محافظ "ولایت" را تا قبل از پایان سال خورشیدی 1391 (مارچ 2013) در کاسپین به اب خواهند انداخت که در اینصورت این شناور پس از دو ناوچه روسی کلاس گپارد بزرگترین شناور رزمی دریای کاسپی خواهد بود.
این برنامه سرمایه گذاری قابل توجهی را در کارخانجات کشتی سازی بندر انزلی که از سال 83 با مجموعه ایی از حوضچه های بزرگ کاملن بازسازی شده بود وارد کرده است.

به نظر میرسد بازوی دریایی در حال رشد ایران , کشورهای اذربایجان و ترکمنستان را به تقویت توانایی دریایی شان برانگیخه باشد.
کشورهایی که پس از استقلال از شوروی در سال 1370 , هر دو بخش کوچکی از ناوگان دریای کاسپین شوروی را به ارث بردند.
کشور ترکمنستان تا سال 2011 تا زمان دریافت دو ناوچه سبک 60 متری و دو قایق کشتی 56 متری اقدامات اندکی را در جهت تقویت بنیه دریایی خود انجام داده بود.
با این حساب انچه که قابل توجه و کمتر اشکار می باشد ساخت تاسیسات امنیتی دریایی اذربایجان است.
ایالات متحده به منظور پیوندهی شناورهای دریایی اذربایجان با مرکز فرماندهی دریایی بدانها تجهیزات راداری و ارتباطی عرضه داشت که این اقدام در کنار کمک به ارتقا قایقها, در روند اموزشی واحد ویژه نبردهای دریایی 641 ام نیروی دریایی اذربایجان نیز تاثیر داشته است علاوهبر این وزارت امور خارجه امریکا نیز کمک واشنگتن در استقرار شبکه ایی از هفت رادار ساحلی برای اذربایجان را نیز تائید کرده است.

به نظر میرسد باکو در حال توسعه قابلیت های عدم دسترسی دشمن به سواحل خود (sea-denial) باشد.بر حسب موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم , آذربایجان در سال 90 بعنوان بخشی از معامله تسلیحاتی 1.6 میلیون دلاری خود با صنایع هوا فضای اسرائیل (IAI) تعداد نامشخصی از موشکهای ضد کشتی گابریئل-5 را بدست اورده است.
این در حالیست که گزارشات نشان می دهند که این موشک هنوز در مراحل ساخت قرار دارد پس در اینکه واقعن اذربایجان چنین موشکهایی را دریافت کرده باشد شک و شبهات بسیاری وجود دارد.ضمن انکه انتشار جزئیات بسیار کمی از قابلیتهای این موشک توسط IAI به جز بیان این واقعیت که این موشک برای استفاده در شرایط ساحلی طراحی گشته است می تواند خود دلیلی بر غیر عملیاتی بودن این موشک باشد.
با این وجود احتمالن برد موشک جدید (اگر بیشتر نباشد) در حدود برد 200 کیلومتری موشک گابردیل-4 ( هرگز تولید نشد) در حالت مجهز به سامانه راداری (هدف گیری) ماورا افق باشد.با این فرض استقرار چنین موشکی در سواحل اذربایجان توانایی پوشش بیشتر مناطق جنوبی دریای کاسپین منجمله پایگاه درایی بندر انزلی ایران را خواهد داشت در نیتجه (بروی هم رفته) اذربایجان به حرکت در سوی خنثی سازی (برگ برنده ایران در دریای کاسپی ) ناوچه ولایت حتی قبل از به اب اندازی ان دیده می شود .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

زیر دریایی غدیر


در تیرماه 1391 نیروی دریایی ایران با بیان این خبر از زبان فرمانده فنی خود دریادار "زمینی" (در گفتگو با خبرگزاری فارس) که "ما در صدد فرستادن زیردریایی های سبک به اب های سرزمینی شمالی خود هستیم" حرکتی تلافی جویا را بیان کرد.در حالیکه دریادار "زمینی" هیچ گونه جزئیات بیشتری از این طرح را بیان نکرد اما نیروی دریایی ایران دارد به شناورهای زیر سطحی کلاس غدیر خود بعنوان زیردریایی های سبک اشاره می کند.زیردریایی هایی که امروزه ایران ادعای تولید سالیانه چندین فروند از انها را دارد.
قدرت قربانوف فرمانده نیروی دریایی اذربایجان در توضیحاتی به آژانس خبری اذربایجان بی درنگ این تهدید (استفاده از زیردریایی توسط ایران) را رد کرد و گفت "هیچ زیردریایی از سوی هیچ کشوری در دریای کاسپین حضور ندارد , (چنین چیزی) یاوه است".(البته) هیچ دلیلی بر این موضوع که ایران نتوانسته باشد زیردریایی های غدیر خود را در دریای کاسپی گسترش دهد وجود ندارد.
یکی از این زیردریایی ها با طول 29 متر در مراسم رژه ایی در تهران سوار بر یک کامیون نشان داده شد موردی که توانایی ایرانیان را در جابجایی زیردریایی های خود اثبات می کند.

...
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.


Major

Majorno avatar
پست ها

156

تشکر کرده: 438 مرتبه
تشکر شده: 809 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 16 مرداد 1388 19:57

آرشيو سپاس: 1472 مرتبه در 99 پست

Re: Iran Threatens to Deploy Subs to the Caspian Sea

توسط apadana11 » جمعه 27 مرداد 1391 23:21

رضای عزیز از جمله کسانی هستی که پست هایت به انجمن وزانت می دهد،خواستم به خاطر ترجمه روانت تشکر ویژه کنم.
موفق باشی :razz:  :razz:  :razz:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب apadana11 تشکر کرده اند:
MASTER, reza4087, ARafiee, Fariborz, nima-rad, shola, FARSHAD.ADL, Java, anga2009, ASHKAN95, SAMAN, CAPTAIN PILOT

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1606

تشکر کرده: 397 مرتبه
تشکر شده: 257 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 5 آذر 1387 13:41

آرشيو سپاس: 13186 مرتبه در 1359 پست

Re: Iran Threatens to Deploy Subs to the Caspian Sea

توسط shola » يکشنبه 29 مرداد 1391 09:14

هر چند شورای دریای کاسپین به طور متوسط ابهای طبیعی دریا را به سه قسمت نقسیم میکند اما سامانه های رانشی زیردریایی های ایران بایستی توانایی مقابله با شرایط مختلف منطقه را به خصوس در ناحیه جنوبی ان که شورترین بخش ان نیز می باشد داشته باشند.
گدشته از این بیشتر مناطق جنوبی دریای کاسپین عمقی میان 500 تا 1000 متر دارند که این خود محدوده عملیاتی پهناوری را برای زیردریایی های کوچک ایرانی فراهم می سازد.
زیردریایی غدیر در راه رساندن غواصان مجهز به مینهای چسبان (مغناطیسی) به تاسیسات حساس دریایی اذربایجان که بخش اعظمی از انها در درون ابهایی با حداقل 100 متر عمق قرار دارند (مانند دکلهای حفاری نفت و گاز ...)  با موانع اندکی رو به رو هستند.
هر چند به گفته یکی از افسران پیشین سرویس ویژه قایقی نیروی دریایی بریتانیا (SBS) که تا پیش از انقالاب 57 عهده دار اموزش واحدهای ویژه دریایی ایران در کاسپین بوده است پیشبرد موفقیت امیز چنین ماموریت هایی بسیار پیچیده و دشوار است اما این چنین قابلیت هایی تهدیدی اصلی برای درامدهای خارجی اذربایجان (صادرات گاز) خواهد بود .

مقابله با تهدید غواصان نسبتن اسانتر شده است بگونه ایی که بگفته این افسر سابق –SBS همزمان با ساخت و تولید تجهیزات غواصی تواناتر مانند سامانه تنفسی مدار بسته که به جای خروج بازدم غواص به دورن اب با حذف دی اکسید کربن و افزودن دوباره اکسیژه بدان انرا قابل استفاده می نماید , سونارهای تشخیص غواصان نیز خصوصن در سالیان اخیر بهبودهای بسیاری به خود دیده اند بعنوان مثال شرکت Sonardyne  سونارمتحرک مدل sentinel-1500 خود را با تونایی کاوش 360 درجه و کشف غواصان از فاصله 900 متری با حداقل اشتباهات معرفی می کند.
مستندات ایالات متحده اعطای مجوز صادراتی برای فروش سه سامانه سونار ناشناس به اذربایجان را در سال 86 نشان می دهد.چنین سونارهایی بایستی بوسیله قایق های گشتی و افرادی برای حمل ان در زیر آب پشتیبانی شوند.

سلاح اصلی غواصان واحد دریایی 641 ام تفنگ دوزیست مدل APS (نمونه مشتق شده ایی از سلاح  AK-47) با برد حداکثری 30 متر در زیر اب می باشد.

ترکیبی از قایقهای گشتی , رادارهای ساحلی و سونارهای کشف غواص می توانند از هرگونه تلاش زیردریایی های غدیر و یا دیگر شناورهای سطحی ایران در رساندن تکاوران دریایی با هدف انجام عملیاتهای خرابکارنه در تاسیسات حساس ساحلی اذربایجان نظیر تریمنال نفتی و گازی Sangachal مراقبت کند.

در حالیکه اذربایجان بایستی توانایی حفاظت از زیر ساخت های فوق حیاتی خود را داشته باشد زیردریایی های ایرانی همچنان می توانند تهدیدی برای  ترافیک عمومی دریایی کاسپین (به ویژه در مسیر نفت کشها) و حاملهای نفت عبوری از مبدا قزاقستان و ترکمنستان بسوی تنها ترمینال غرب باکو , ترمینال نفتی Dubendi  یا مکانهای انتقال نفت به  بندر Ceyhan (واقع در ترکیه) باشند.
زیردریایی های غدیر می توانند در جهت کاشت مینهای دریایی در نزدیکی های ترمینال Dubendi استفاده شوند. (علاوه بر قابلیت پخش مین توسط زیردریایی ها) این موضوع که ایرانیان می توانند از کشتی های غیر نظامی برای  مین ریزی محرمانه وسیتع تر از ظرفیت حمل زیردریایی های خود استفاده کنند تهدید جدیدی نیست.
در این زمینه اذربایجان می تواند با استفاده از چندین کشتی مین روب موجود در میراث بجای مانده از نیروی دریایی شوروی , با این تهدیدات مقابله کند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

به ترتیب :
عمق بیش از 20 متر
عمق بیش از 50 متر
عمق بیش از 100 متر
عمق بیش از 500 متر
- پایتخت
*** برد ذهنی و خیالی موشک گابریئل-5
- تاسیسات نفت و گاز

اژدرهای سنگین 533 م م زیردریایی غدیر تهدید جدی دیگری می باشند که می توانند براحتی کشتی های کوچک حامل نفت در دریای کاسپی را غرق کنند بنحوی که این ترکیب بتنهایی قادر به قطع صادرات تاسیسات دریایی Oguzhan ترکمنستان خواهد بود.
برای مقابله با چنین تهدیدی, اذربایجان می تواند بعضی از قایق های گشتی خود را به سامانه های نبرد زیر سطحی نظیر سونارهای یدکی و شارژهای عمقی مجهز کند .
به هر حال با توجه به اندازه کوچک و تعداد محدود قایقهای گشتی اذربایجان ممکن است احساس بدست اوردن هوایپماهای گشت دریایی (MPA) با توانایی پوشش حداکثری جنوب دریای کاسپین توسط این کشور ایجاد شود.در حالیکه تصاحب قابلیت جدید MPA که بتواند پاسخ سریعی در کشف و مقابله با زیردریایی ایران باشد زمانبر خواهد بود ایران می تواند در این مدت ناوگان زیر سطحی خود را بتدریج در دریای کاسپین تشکیل و گسترش دهد.

با نهایت سپاس از Gava عزیز.
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shola تشکر کرده اند:
Cloor Master, nima-rad, rpm, victory67, Java, SAMAN, ARafiee, behrad90, MASTER, CAPTAIN PILOT, DJ Dani, FARSHAD.ADL, alirezak2, Alpha4, anga2009, ASHKAN95, reza4087, @lirez@, apadana11, interceptor, zoornachi


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان