الگوریتم بسیار پیشرفته گوگل بدون کاهش کیفیت،حجم عکس هایJPEG

در اين بخش ميتوانيد جديدترين اخبار دنياي کامپيوتر و اينترنت را مطالعه کنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7276
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9226 بار
سپاس‌های دریافتی: 21450 بار
تماس:

الگوریتم بسیار پیشرفته گوگل بدون کاهش کیفیت،حجم عکس هایJPEG

پست توسط sinaset » شنبه 28 اسفند 1395, 8:01 am

الگوریتم بسیار پیشرفته گوگل بدون کاهش کیفیت، حجم عکس های JPEG را تا 35 درصد کاهش می‌دهد
گوگل یکی از آن مجموعه هایی است که به دلایل فراوان همواره به دنبال کاهش زمان بارگذاری صفحات وب و سرویس ها بوده است. یکی از مواردی که می‌تواند به این مهم بینجامد کاهش حجم محتوا و بخصوص تصاویر است. در همین زمینه گوگل به تازگی الگورتیمی را ابداع نموده که می‌تواند هر چه بیشتر از قبل به کاهش حجم فایل های JPEG که پر استفاده ترین و محبوب ترین فرمت عکس وب هستند منتهی شود. در ادامه با ما همراه باشید تا در این مورد با هم صحبت کنیم.

 تصویر 
در سال 2014 فرمت WebP ارائه شد که می‌توانست در حدود 10 درصد بیشتر از میزانی که تا به امروز با آن روبرو هستیم، حجم عکس ها را کاهش دهد. با این حال طی کنفرانس مخصوص توسعه دهندگان در شهر وین اتریش، گوگل الگوریتم متن بازی را برای کاهس حجم عکس های JPEG معرفی نموده که بسیار بهتر از قبل و تا حدود 35 درصد بیشتر، می‌تواند حجم این عکس ها را کاهش دهد. این الگورتیم به نام Guetzli (به معنای کلوچه در گویش سوئیسی زبان آلمانی) نامیده شده و اگر شما هم از توسعه دهندگان نرم افزارهای گرافیک باشید می‌توانید به صفحه مخصوص آن در Github سری بزنید و به صورت تخصصی تر با آن آشنا شوید.

همانطور که گوگل در وبلاگ خود تشریح نموده است، کاهش حجم عکس ها با Guetzli شبیه به الگوریتم Zopfli است که برای کاهش حجم و فشرده سازی فایل های PNG و gzip مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آنها بدون نیاز به یک فرمت جدید، همان عکس فشرده تر شده و حجم نهایی کاهش می‌یابد. البته روش های کاهش حجم و فشرده سازی عکس بر پایه RNN (الگوریتم هایی برای فشرده سازی بر پایه هوش مصنوعی و شبکه های عصبی) مانند WebP به صورت کلی ساختار متفاوتی برای کاهش حجم دارند و در آن از هر دو سیستم کاربر و بستر اینترنت برای کاهش حجم استفاده می‌کند که می‌توانند در دو حالت منجر به دو خروجی متفاوت شوند.

اما اگر بخواهیم کمی تخصصی تر صحبت کنیم باید بگوییم که Guetzli در واقع مراحل کمی، فشرده سازی را مورد هدف قرار می‌دهد که در آنها کیفیت دیداری عکس و نقاط مهم تر آن بیشتر مورد توجه خواهند بود. در واقع معیار اصلی در این الگورتیم بحث روان-دیداری (psychovisual ) عکس است که به صورت ویژه مورد توجه خواهد بود. در این روش با تقریبی خاص، توزیع رنگ ها توسط سیستم مورد ادراک قرار گرفته و بحث صرف نظر کردن از بخش هایی که اطلاعات مهم کمتری خواهند داشت مطرح می‌شود.

 تصویر 
با توجه به این توضیحات بدیهی است که Guetzli به مانند روشهای پیشرفته دیگر مانند libjpeg زمان و قدرت پردازشی بیشتری برای فشرده سازی نیاز دارد. گوگل در مطلب معرفی خود به این مورد نیز اشاره کرده است که تصاویری که به روش Guetzli فشرده شده اند توسط امتیاز دهنده های انسانی نیز ترجیح داده شده اند و توانسته فیدبک مثبت و امتیازات بالایی را کسب کنند. اگر به مثال فوق توجه کنید، تصویر فشرده نشده اصلی در سمت چپ با فشرده سازی به روش libjpeg فشرده شده و نتیجه در وسط قرار گرفته و در نهایت نیز با Guetzli نیز فشرده شده است و نتیجه آن در سمت راست قرار گرفته است و با این حال نتیجه خروجی به روش Guetzli از هر دو حالت حجم کمتری خواهد داشت و در عین حال کیفیت عکس نیز کاهش نیافته است.
به نقل از شهر سخت افزار.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “تازه ها و اخبار دنياي کامپيوتر”