آشنایی با رادار پسیو Kolchuga ، کابوس نیروی هوایی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 1189
تاریخ عضویت: یک شنبه 23 دی 1386, 11:13 pm
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 9768 بار

آشنایی با رادار پسیو Kolchuga ، کابوس نیروی هوایی

پست توسط mpo » شنبه 2 خرداد 1394, 7:00 pm

جنگنده ی پنهانکار F-117A در خط مقدم این جنگ بنظر برنده ی جنگ میان نیروی هوایی و پدافند هوایی زمین پایه به شمار میرفت . بطوریکه طی 1272 سورتی ، حتی یک فروند از این جنگنده ها نیز آسیبی ندید و جنگنده های ارتش آمریکا موفق شدند 40 درصد اهداف زمینی عراق را در مناطقی با پدافند سنگین زمینی از بین ببرند . آمریکایی ها بیشتر این موفقیت خود را مدیون خنثی کردن (نه نابود کردن) سیستمهای پدافندی عراق بودند . یکی از علل اصلی به زانو در آمدن پدافند زمینی عراق این بود که پدافند تقریبا بطور کامل متکی بر رادیومکانیابی فعال (Active radiolocation) بود . رادارهای فعال بعلت استفاده از فرستنده های پرقدرت امواج راداری (که در اصطلاح به Illuminator یا روشنگر معروف است) براحتی قابل کشف و انهدام هستند .

اما آمریکایی ها ، سرمست از پیروزی آسان "پنهانکارهای" خود در عراق ، نمیدانستند در همان زمان ، در اروپای شرقی سیستمی در حال طراحی است که بزودی شادی آنها را به کابوس تبدیل میکند . در سال 1993 ، زمانی که اوکراین تازه استقلال یافته بحران اقتصادی سخت شیوع یافته در حوزه ی کشورهای شوروی را پشت سر گذاشت ، متخصصان شرکت توپاز اوکراین شروع به ساخت یک سیستم رادیومکانیابی پسیو قدرتمند کردند که با رونمایی در نمایشگاه SOFEX-2000 کارشناسان غربی را وارد شوک بزرگی کرد .
تصویر

دستگاه رادیومکانیابی Kolchuga که یک سیستم حمایت الکترونیکی (ESM) به شمار میرود . در واقع همان رادار است ، با این تفاوت که فرستنده یا illuminator آن حذف شده . این یعنی سیستم با استفاده از تشعشعات رادیویی و الکترومغناطیسی ساطع شده از خود هدف (امواج رادیویی ارتباطی ، امواج رادار یا حتی تشعشعات الکترومغناطیسی ساطع از خروجی گازهای موتور جت) هدف را کشف میکند . این سیستم قدرتمند به لطف استفاده از گستره ی وسیعی از آرایه ها ، میتواند امواج رادیویی در گستره ی 0.13 تا 18 گیگاهرتز را کشف و شناسایی کند . به گفته ی سازنده ، تمام فرستنده های نظامی با این دستگاه قابل شناسایی و کشف هستند .
تصویر

سیستم کشف Kolchuga در حالت عملیاتی از 3 تا 4 گیرنده ی پرقدرت که در فاصله ی دهها کیلومتری از یک دیگر قرار گرفته اند ، استفاده میکنند . این گیرنده ها امواج ساطع شده از یک هدف هوایی (امواج رادار ، رادیویی و هر نوع موج الکترومغناطیسی) را دریافت کرده و به یک واحد پردازنده میفرستند . واحد پردازش نیز با اندازه گیری زاویه ای هدف نسبت به گیرنده های رادیویی (Triangulation) و محاسبه ی زمان رسیدن امواج به هر گیرنده (Multilateration) مشخصات هدف از جمله فاصله ، ارتفاع ، سرعت و مسیر حرکت را تا برد 800 کیلومتری (در اهداف ارتفاع بالای 10 کیلومتر) تعیین میکند و به سیستم های پدافندی (رادار درگیری) ارسال میکند . واحد پردازش همچنین مشخصات هدف را جهت یافتن مورد مشابه با پایگاه اطلاعاتی خود مقایسه میکند .

تصویر

گیرنده ی اصلی این سیستم به گستره ی وسیعی از آنتن ها و دیش های گیرنده ی رادیویی در باندهای مختلف مجهز است که از جمله ی آن میتوان به 4 آنتن در باندهای UHF ، VHF و SHF با حساسیت 110 تا 155 دسیبلی ، یک گیرنده ی 36 کاناله ی تنظیم شده که قابلیت کشف ، شناسایی و طبقه بندی امواج در بازه ی 0.1 تا 18 گیگاهرتزی با ورودی بینهایت و قابلیت ردیابی مداوم در طول کل باندها و دو دیش رادیویی اشاره کرد .

گفتنی است تمامی پروسه ی کشف تا پردازش اهداف توسط این سیستم بصورت خودکار انجام میشود و سیستم تنها نیاز به یک اپراتور که از یک کامپیوتر شخصی (که در نمایشگاه دارای سیستم عامل Windows 98 بود!) دارد .

یک ویژگی اصلی این سیستم قدرتمند ، که میتوان آنرا یک رادار اخطار زودهنگام قوی دانست . اینست که بجای تکیه بر امواج یک فرستنده راداری ، با استفاده از سنسورهای قوی ، از تشعشعات ساطع از خود هدف برای کشف آن استفاده میکند . این خاصیت تقریبا هر هواپیمایی (حتی هواپیماهای پنهانکار) را در معرض کشف قرار میدهد که این یعنی تمام فناوری پنهانکاری (که برای مقابله با امواج فرستنده های راداری طراحی شده است) بی اثر خواهند بود . هر هواپیمایی (حتی هواپیماهای Stealth) بدون سامانه های راداری و ارتباطی ، نابینا و ناشنوا خواهند بود و نمیتوانند عملیات هوایی خود را با موفقیت انجام دهند . این یک ضربه ی بزرگ برای آمریکا که بیشتر توان بازدارندگی اش با تکیه بر پنهانکاری (Stealth) و ضربات هوایی غافلگیر کننده است ، به حساب میاید .

از طرف دیگر ، این سیستم با حذف فرستنده های راداری (illuminator ها) که هدف اصلی موشکهای ضد رادار (ARM) و هواپیماهای جنگ الکترونیک است . عملا در مقابل حملات هوایی بر اساس شناسایی الکترونیکی مصون است و میتواند با فراغ بال ، به امواج ساطع شده از هواپیماها "گوش" دهد که مزیت بزرگی برای سیستم های پدافندی است . این یعنی شما میتوانید دشمن را از لحظه ی برخاست از باند تا فرود کشف و دنبال کنید ، بدون اینکه کشف شوید ! سیستم میتواند از فرستنده های رادیویی دیگر سامانه های راداری هم برای کشف هدف استفاده کند .

هرچند این اولین بار نیست که سیستمی رادیومکانیابی با استفاده از این تکنیک ساخته میشود . اما Kolchuga نسبت به تمامی رقبای غربی و شرقی خود مثل سیستم روسی Vega یا سیستم پسیو Vera در زمینه سرعت و توانایی پردازش و طبقه بندی و برد کشف اهداف ، یک سر و گردن بالاتر است . یکی از چالشهای همیشگی این سیستمها ، استفاده از سنسورهای قدرتمند برای داشتن سیگنال ورودی خوب است بطوریکه سامانه برای داشتن یک تصویر دقیق از هدف ، باید حداقل از دو گیرنده ، سیگنال ورودی قابل قبول از هدف داشته باشد که Kolchuga توانسته با استفاده از سنسورهای قدرتمند رادیویی بر آن غلبه کند .
تصویر

گفتنی است طبق گزارش مجله ی دفاعی Jane در سپتامبر 2006 ، تعداد نامعلومی از این سامانه ها به ارزش هر کدام 25 میلیون دلار به ایران فروخته شده اند ، هرچند دولت اوکراین در آن زمان این گزارش را انکار کرد . اما در صورت صحت این گزارش ، ویژگی اصلی دکترین حمله ی هوایی احتمالی آمریکا یا اسراییل به ایران ، یعنی پنهانکاری و غافلگیری بطور کامل از بین میرود .

منبع : Arteshi.com
آخرین ويرايش توسط 1 on mpo, ويرايش شده در 0.

Junior Poster
Junior Poster
پست: 151
تاریخ عضویت: پنج شنبه 5 بهمن 1391, 7:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3027 بار
سپاس‌های دریافتی: 299 بار

Re: آشنایی با رادار پسیو Kolchuga ، کابوس نیروی هوایی

پست توسط varyag » شنبه 2 خرداد 1394, 9:01 pm

با سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز جناب mpo
اگه چنین چیزی حقیقت داشته باشه ممکنه تا حدودی معمای پیدا کردن RQ170 آمریکا حل بشه ولی خوب چگونه نشوندنش هم هنوز در ابهام باقی خواهد ماند
ولی کشف RQ170 و حرف برخی مسوولین نظامی از جمله فرمانده پدافند خاتم الانبیاء که بیان کردند "ما جنگنده های متخاصم احتمالی رو از زمان برخاستشون از روی باند شناسایی میکنیم" رو میتونه توجیه کنه و دلیلی بر وجود این سامانه در ایران باشه
موفق باشید
افتادگی آموز گر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است
نردبان این زندگی ما و منی ست ____عاقبت این نردبان بشکستنیست
لاجرم آن کس که بالاتر نشست ______استخوانش سخت تر خواهد شکست

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34086 بار
تماس:

Re: آشنایی با رادار پسیو Kolchuga ، کابوس نیروی هوایی

پست توسط CAPTAIN PILOT » شنبه 2 خرداد 1394, 10:41 pm

دوست عزیز و گرامی, جناب mpo تصویر
درود بر شما تصویر

با سپاس از مطلب ارسالی تصویر

البته جا دارد اشاره نمائیم تکنولوژی اصلی Kolchuga مربوط به همان دهه 90 میلادی میباشد و هرچند در اواسط سال 2000 نمونه M آن رونمایی گردید اما اساسا" این تکنولوژی Passive بیشتر بر روی پنهانکارهای نسل اول همچون همان F-117 Night Hawk تاثیر دارد و در مقابل نمونه های نسل 4 و 5 تقریبا" عاجز است. عموم رادارهای آرایه فازی مدرن همچون AN/APG-77 مورد استفاده بر روی F-22 از تکنولوژی Low Probability of Intercept یا LPIR استفاده مینمایند که رهگیری امواج آنها را برای این نسل از گیرنده های Passive و بسیاری از گیرنده های RWR موجود بر روی جنگنده های معمول غیر ممکن میسازد. همچنین جذب تشعشعات گرمایی و امواج الکترومغناطیسی از دیگر قابلیت های Raptor میباشد که کار را برای رادارهای غیر فعال دشوارتر مینماید. نکته دوم در عدم توانایی تسلیحات برای مقابله با اهداف پنهانکار در جریان یک حمله گسترده توام با حجم سنگین اقدامات متقابل الکترونیکی نهفته است. زمانیکه رادارهای شناسایی و کنترل آتش توسط Jamming سنگین دشمن مختل میگردند, Kolchuga و سایر نمونه های Passive که عمدتا" تصویری موقت از موقعیت حدودی هدف را ترسیم مینمایند, نمیتوانند سایر سیستم های تسلیحاتی را بر روی آن موقعیت احتمالی متمرکز نمایند و به عبارتی سایر سیستم ها غیر قابل استفاده هستند. مشابه این موضوع بارها در حملات جنگنده های اسرائیل به سوریه و لبنان و حتی ائتلاف علیه لیبی مشاهده گردید.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
در جریان جنگ الکترونیک, حتی شبکه بیسیم های دستی و تلفن های همراه بطور وسیع مختل میگردند و به همین دلیل سیستم های پدافندی یکپارچه دارای آسیب پذیری بالا در قبال EW هستند. با اینحال چنانچه رادارها نیز موفق به رهگیری اهداف پنهانکار گردند, اینبار نوبت به تقابل موشک ها و سایر تسلیحات با اقدامات متقابل جنگنده دشمن برای سردرگمی آنها میرسد. بطور کلی جنگنده های نسل 5 از لحاظ تکنولوژی به این آسانی قابل رهگیری و انهدام توسط پدافند زمینی نیستند و تنها راه معقول, مقابله هوایی با آنها میباشد که آن هم بحثی بسیار مفصل و کامل است. البته رادارهای PESA یا آرایه الکترونیکی غیر فعال دارای قابلیت های به مراتب بیشتر از نمونه ای همچون Kolchuga میباشند اما بازهم روش هایی برای تقابل با آنها وجود دارد. بنابراین اگر میخواهیم سناریو مقابله با پنهانکارهای جدید را بررسی نمائیم, Kolchuga فقط یک وسیله سرگرم کننده برای اطلاع از حضور پنهانکارها در موقعیتی تقریبی میباشد!

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

موفق باشید تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دو شنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: آشنایی با رادار پسیو Kolchuga ، کابوس نیروی هوایی

پست توسط Goebbels » دو شنبه 4 خرداد 1394, 5:40 pm

سلام

رامین جان بعد از مدت ها اومدم و پست شما رو دیدم واقعا تعجب کردم که همچنان مثل سابق فعالی!!!

Captain I
Captain I
پست: 1189
تاریخ عضویت: یک شنبه 23 دی 1386, 11:13 pm
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 9768 بار

Re: آشنایی با رادار پسیو Kolchuga ، کابوس نیروی هوایی

پست توسط mpo » دو شنبه 4 خرداد 1394, 6:55 pm

با سلام خدمت CAPTAIN PILOT و تشکر بابت مطلبی که قرار دادید.

لطفا نوع جنگنده هایی که با این سیستم قابل شناسایی هستند ( با توجه به نوع جنگنده ها و پهپاد های کشورهای همسایه و دشمنان فرامنطقه ای ما ) را در صورت امکان بیان کنید.

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”